באנר טירת כרמל 240624

גשם ביולי 2024: מראה נדיר בצפון

בראשון 14/7/24 תושבי צפון הגולן הופתעו לגלות שמים נפתחו...

פקקי ענק ושיאים של תסכול • תושבי השכונה בחיפה זועמים

(חי פה) - פקקי תנועה ענקיים, המתנה מורטת עצבים,...

יום הבסטיליה • רשמים מקבלת הפנים בחיפה

ביום שישי, 12 ביולי, ערך קונסול צרפת בחיפה, מר...

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...
באנר גורדון 240624
באנר חברה כלכלית 100724
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר חזית הים רחב
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724
באנר קריית אתא קיץ 2024

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

הציור שנגע בחיים ובשכול

בכתבה קודמת הבאנו את סיפורה של מגי רום, אמנית...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

"לב הכרמל״ בחיפה ממשיך לפעול אחרי השתלה מוצלחת

במרחק של כ-100 מטרים ממגדל המים ותחנת מכבי האש...

ארבעה שיאים בנחל הגיבורים – ואחד בדיבורים • אבי אלבאום

נחל הגיבורים הוא וואדי רושמיה. ראש מיא בארמית פרושו...

מעורבות הקטאר האיסלאמיסטי בפוליטיקה הישראלית • פרשנות

במאמר שפרסמתי בחי פה במרץ השנה (2024) בשם "הקטאר שמוביל את הרכבת האיסלאמיסטית", התייחסתי לתפקידה הקריטי של קטאר במערך התמיכה בארגון "האחים המוסלמים".


את המאמר על קטאר סיימתי באופן הבא:

קטאר מייצגת את ה"אחים המוסלמים" ואת "חמאס-חוץ", לעומת מצריים, שחוששת מה"אחים המוסלמים" כמו ממגיפה, ושהאינטרס שלה הוא לשלוט ב"חמאס-עזה". 

מי שיחפש היטב, ימצא את טביעות האצבע של קטאר ליד אלה של איראן גם בתביעה השערוריתית על רצח עם שהגישה דרום אפריקה נגד ישראל. אם אלה הם פני הדברים, איך ייתכן שישראל פועלת כבר שנים לקדם את האינטרסים של קטאר (וחמאס-חוץ הרדיקלי), ופוגעת באינטרסים המצריים?

ישנן, לדעתי, שלוש תשובות אפשריות:

 1. כל הניתוח שלמעלה שגוי, והנהגתנו משוכנעת שקטאר היא בעצם מחסידי אומות העולם, או לפחות ערוץ שניתן לנצל.
 2. מישהו בהנהגת מדינת ישראל פועל משיקולים זרים. זאת אפשרות קונספירטיבית לחלוטין.
 3. מדובר בכשל אסטרטגי חמור של מדינת ישראל והעומד בראשה, הקשור לקונספציה של קניית שקט בכסף, ולא חשוב מהיכן הכסף.

האפשרות הראשונה לא נראית לי הגיונית, ובכל מקרה, הצד המנוצל כאן הוא, בסופו של דבר, דווקא ישראל. את האפשרות השנייה אינני מעז בכלל להעלות על הדעת.
נשארנו עם (עוד) כשל אסטרטגי חמור של מי שמנהיג את מדינת ישראל בשנים האחרונות.

אז מה התחדש לי מאז? פרויקט Raven

זה מה שכתבתי אז. השבוע גיליתי משהו שלא הכרתי קודם, שאולי משליך אור על ההתנהלות המוזרה הזאת. אני מעלה אותו כהשלמה למאמר הקודם שפורסם במרץ. זה אינו מידע חדש. זהו פשוט מידע שלא הייתי מודע לו, כאשר פירסמתי את המאמר המקורי.

מדובר בפרויקט Raven, בו אספו כמה בוגרי הסוכנות לביטחון לאומי האמריקאית (National Security Agency – NSA) מידע עבור איחוד האמירויות, וחשפו מסמכים קטארים מסווגים.

הנושא מכוסה בפרוט באתר MMRI, ואני מפנה את כל מי שמעוניין לשם. עדיף, כמובן, לקרוא את הדברים במקור, ולראות את המסמכים עצמם.

להלן ציטוטים רלוונטיים:

"חמישה מסמכים – תכתובות בסיווג סודי בין ראשי השלטון הקטרי – עוסקים בפוליטיקאים ישראלים.
שלושה מכתבים מ-2012 ועניינם מענקים לכאורה של 15 מיליון דולר לבנימין נתניהו ו-5 מיליון דולר לאביגדור ליברמן, עבור גוש הליכוד-ביתנו, למערכת בחירות בה השתתפו, ושניים מ-2018 ועניינם מענק לכאורה, של 50 מיליון דולר לנתניהו בלבד למערכת בחירות.

לדברי מארק אייכיניגר, הנזכר לעיל, המסמכים נמסרו בפברואר 2021 לשגרירת ישראל בשוויץ, הגב' יפעת רשף בצירוף צילום של דרכונו. מארק אייכיניגר מוכן להעיד על כך בבית משפט."

למען היושר, חייבים להודות שאין הוכחה לכך שהכספים אכן הגיעו ליעדם (ומן הסתם, לא היינו רואים כאן העברה גלויה. בשביל זה יש ערוצים אחרים, כמו בנקאות שוויצרית…). מה שאפשר לומר הוא שמישהו בקטאר רואה אינטרס קטארי בקידום בחירתו של בנימין נתניהו כראש ממשלת ישראל. זאת מחשבה מאוד לא נוחה.

בכל אופן, אם כתבתי בפעם הקודמת ש"את האפשרות השנייה אינני מעז בכלל להעלות על הדעת", אז היום כבר אינני בטוח.

ממרי (MMRI) הוא מכון עצמאי ללא מטרות רווח לחקר תקשורת המזרח התיכון, שנוסד ע"י יגאל כרמון, לשעבר יועץ לענייני לחימה בטרור לשלושה מראשי ממשלת ישראל וראש המנהל האזרחי ביהודה ושומרון וחבל עזה. הפרסומים של ממרי נחשבים לאמינים ביותר.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

יורם כץ
יורם כץ
בוגר תעשיית ההיי-טק הישראלית, עיתונאי, סופר ובלוגר. קישור לאתר שלי ולרכישת הספרים יליד חיפה (1954), למד בביה"ס גאולה ובביה"ס הריאלי. בוגר פילוסופיה ופסיכולוגיה (האוניברסיטה העברית) והנדסת מחשבים (הטכניון). ספרים: • "Lethal Scripture" (אנגלית) – רומן מתח היסטורי • "ימים של גאולה" – סיפורי ילדות משכונת "גאולה"

כתבות קשורות לנושא זה

4 תגובות

 1. דובי גם את הביזיון של שחרור מנהל בית חולים שיפא אתה תאשים את מצרים וקטאר?
  הכתבה עוסקת בכשלים בהתנהלות הממשלה בנושא הזה ולא אם הם לטובת ישראל או לטובת האחים שלהם ,את זה כל אחד מבין.

 2. אפשר להתווכח על מאבקי הכוח והשליטה הפנימיים שתוארו פה בין מצרים לקטאר אבל מתי נתעורר על עצמנו מהקונספציות ההזויות לפיהן מצרים טובה לאינטרסים הישראליים לעומת אלה הקטאריים או להיפך?
  מדובר במדינות שאם להסתובב שם במשך שבועות לדעתי לא ניתן יהיה למצוא אזרח אחד שלא תומך שם ב7/10.
  אלה מימנו ואלה פתחו מעברים ואחר כך הם משחקים אותה מתווכים כדי לקבל כבוד וכסף והרי ברור שהם כולם ביחד במזרח התיכון מייחלים לסופנו ולסופה של מדינת ישראל.
  אני רוצה להאמין שבגלל נושא החטופים ישראל הרשמית לא אומרת את הדברים מפורשות לגבי האחריות של מצרים וקטאר ל7/10.

  • מצריים רואה ב"אחים המוסלמים" אויב מסוכן, וקטאר היא ראש החץ של "האחים המוסלמים".
   הבדל קטן.

 3. מי שהקימו ממשלה עם האיסלם הקיצוני שנתמך בידי קטאר היו בנט-לפיד-ליברמן-גנץ.
  ממשלת המיעוט נסמכה על 4 אצבעות של התנועה האיסלמית, סניף האיסלם הקיצוני שקטאר מממנת בכנסת ישראל. אז למה לעוות את המציאות כשהמציאות הייתה עוד יותר מעוותת מאותם מסמכים מסווגים.
  באו אנשים כמו בנט, שיקרו לציבור הבוחרים שלהם שלא יקימו ממשלה בלי רוב ציוני יהודי, הקימו ממשלה בלי רוב ציוני יהודי, עצמו עיניים ממעטפות ומזוודות הכסף של קטאר, שיחקו בנדמה לי ב-2021-2023 כאילו לא נרצחו 70 יהודים מדי שבוע בפיגועים ביו"ש וחשבו שאפשר "להכיל" את המצב???
  לשמאל אין קואליציה ללא נציגי קטאר בכנסת. זה האבסורד הכי גדול – אנחנו דמוקרטיה במלחמה שלא יודעת להתגונן מהאויב שמשתמש בה לחסינות ולחתרנות. יושבים בכנסת מרגלים גלויים נוסח טיבי שהלכו להיפגש במדינות אויב עם נציגי האויב… מדברים איתנו פוליטיקאים בואו נתחיל במי שמרגלים מתוך הכנסת?

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

איזה סוג צמיד מתאים לכן?

בואו נדבר על צמידי יוקרה, צמידים אלו הם הרבה יותר מרק פריט אופנתי, הם גם סמל ליוקרה, סטייל אישי וסטטוס. בחירת הצמיד המושלם למפרק...

תאונת דרכים עם 5 פצועים

(חי פה) תאונת דרכים ברחוב הרצל בטירת כרמל. ממד״א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 03:41 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל, על תאונת דרכים בין 2 כלי רכב ברחוב הרצל בטירת כרמל. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח רמב"ם, 5 פצועים בהם: 2 בינוני, גבר בן 63 עם חבלת בטן, אישה בת 39 עם חבלה בפלג גוף עליון ו- 3 פצועים במצב קל. 

ישר מהאולימפית: איתן אזולאי חתם ל-4 עונות במכבי חיפה

מכבי חיפה ממשיכה במלוא המרץ את הכנותיה לעונת המשחקים החדשה לשנת 2024/25, ואחת מהכנותיה היא שהקשר, איתן אזולאי, קפטן הנבחרת האולימפית של ישראל, חתם...

לא חוזרים ל-6 באוקטובר • יוצאים למחות בצומת בחיפה • חמישי 8/8/24

(חי פה) - ביום חמישי 8/8/24 ייערך בחיפה אירוע האחדות הגדול במסגרתו החיפאים יוצאים לצומת מרכזית בליווי משפחות החטופים. 100 ב 100 - 100...

ותיקים • אירוע סוף שנה בקריית ביאליק

(חי פה) - ביום שלישי 23/7/24 ייערך אירוע סוף שנה מיוחד ומרגש לותיקים של קריית ביאליק. האירוע ייערך באשכול פיס רחוב דפנה 52. האירוע...