פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

דילול החזירים בירי יצא לדרך בחיפה – צפו

(חי פה) - תושבים בשער העלייה שמעו קולות ירי...

חיפה • חילוץ בלב ים בתנאי רוח קשים

התהפכו עם קייקים נסחפו ללב ים וחולצו על ידי...

איים להרוג את הצוות הרפואי ברמב״ם • "רוצה להיות שהיד"

(חי פה) - היום, רביעי 24.4.24, צעיר בחיפה הודיע...

55 קילו של קוקאין בשווי מיליוני שקלים נתפסו בחיפה

כ-55 קילוגרם של סם מסוג קוקאין, בשווי המוערך במיליוני...

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

הקטאר שמוביל את הרכבת האיסלאמיסטית • פרשנות

הקדמה

בחודשים האחרונים, עלו לדיון ה"קונספציות" שהובילו את ישראל אל ה-7 באוקטובר 2023. דובר על קונספצית "החמאס המורתע", על הקונספציה של קניית שקט בכסף, על הקונספציה של המודיעין, ועוד כהנה וכהנה מכל טוב.

מה שמשום מה עולה פחות לדיון, הוא אולי אחד הכשלים האסטרטגיים החמורים ביותר, שישראל לקתה בו. מדובר בחוסר היכולת להבין את תפקידו של אחד הגורמים המשמעותיים ביותר באזורנו. מדברים הרבה, ובצדק, על איראן כראש הנחש האחראי על השלטת כאוס באזורנו ובעולם כולו. כל איש מהרחוב יודע להצביע על תפקידה ההרסני של איראן.

אך יש עוד ראש נחש כזה באזורנו, מסוכן לא פחות, ומתוחכם אף יותר מאיראן. ראש הנחש הזה הוא קטאר. ישראל נופלת בכל מלכודת שראש הנחש הזה מציב לה. היא משחקת את המשחק לפי החוקים והאינטרסים שלו, וגורמת לעצמה ולאזור נזק עצום. בשורות הבאות ננסה להבין מיהו ראש הנחש הזה, כיצד הוא פועל, וכמה הוא מתוחכם יותר מאיתנו.

הערה

אינני מזרחן מומחה. את התובנות אספתי אחרי מעבר על חומרים ברשת ובערוצי תקשורת. הרבה מאוד למדתי מדבריה של ד"ר רונית מרזן, מזרחנית בעלת שם מאוניברסיטת חיפה, המתמחה בהכרת החמאס, ואני ממליץ לכל מי שהנושא מעניין אותו להקשיב קשב רב לדבריה.

מספר עובדות

קטאר היא מדינה ואמירות קטנה השוכנת בחצי אי קטן, הבולט לתוך המפרץ הפרסי בצפון-מזרח חצי האי ערב. שיטחה של קטאר 11,586 קמ"ר (כמחצית משטחה של ישראל), ובדרומה היא גובלת בערב הסעודית.

מפת האיזור עם קטאר • עיבוד מפה: יורם כץ
מפת האיזור עם קטאר • עיבוד מפה: יורם כץ

בקטאר כ-3 מיליון תושבים, מהם כ-350,000 אזרחים, והשאר מהגרי עבודה

משפחת אל ת'אני שולטת באמירות מאז היווסדה במאה ה-19. במאה ה-20 הייתה קטאר מדינת חסות של האימפריה הבריטית, וב-1971 היא זכתה לעצמאות מלאה. המשטר באמירות הקטארית הוא מלוכה אבסולוטית, והעומד בראשה הוא האמיר תמים בן חמד אאל ת'אני.

התוצר המקומי הגולמי לנפש בקטאר מדורג שמיני בעולם – 87,000 $ (לשם השוואה, ישראל עם 53,000 $ מדורגת 24 בעולם). כלכלת קטר מתבססת בעיקר על הפקת נפט וגז טבעי, והיא בעלת עתודת הגז השלישית בגודלה בעולם. כל זה בא לומר שקטאר היא מדינה עשירה באופן יוצא דופן, מה שמקנה לה השפעה עצומה מעבר לגודלה הזעיר.

קטאר (גרסת ה-AI)

היכנסו לאחד מאתרי ה-AI ובקשו שם את המשימה הבאה: "כתוב מאמר על תפקידה של קטאר בעולם היום". עשיתי זאת והתוצאות לפניכם.

ב- Bard  קיבלתי מאמר יפה שפסקת הסיום שלו היא:

"קטאר היא שחקן משמעותי בעולם היום, ויש לה השפעה רבה על המתרחש בעולם.
היא מדינה עשירה ומחויבת, והיא משחקת תפקיד חשוב בזירה הבינלאומית."

Claude ידע לספר:

"קטאר הפכה למעצמה אזורית וגלובלית למרות גודלה הקטן הודות לעושרה, יוזמותיה הדיפלומטיות והשקעותיה בתרבות וספורט."

ו-ChatGPT אף הגדיל וכתב:

"קטאר משמשת דוגמה לתפקיד מתקדם בעולם היום. עם התקדמות מהירה בכלכלה, בתשתיות ובהשקעות בינלאומיות, היא מצליחה לשמור על מעמדה ולתרום לקהילה הבינלאומית.
בעידן של חיבור גלובלי, קטאר מצליחה להשפיע ולהשאיר חותם חיובי בעולם היום"

תפקידה של קטאר בעולם

כלי AI יודעים לשקף את המנגינה הרווחת בעולם. מעניין שגם ישראל, החמושה במיטב המוחות האסטרטגיים והמודיעיניים, מתנהגת כאילו היא ChatGPT. אבל, שכפי שנראה מיד, כדי להבין את תפקידה של קטאר בעולם נדרשת אינטליגנציה אנושית ולא מלאכותית.

קטאר (גרסת המציאות)

למרות החזות הכאילו-מערבית של קטאר, זוהי מדינת איסלאם קיצונית, שמתנהלת על פי חוקי השריעה. התקשורת הקטארית עוסקת בדמוניזציה של היהודים, עם קריקטורות אנטישמיות בוטות, תיאוריות קונספירציה של שליטה יהודית בעולם, עלילות דם, חיבור הציונות לנאציזם, ודה-הומניזציה של ישראל ויהודים.

קריקטורה בעיתון קטארי (2018)
קריקטורה בעיתון קטארי (2018)

קטאר היא לא סתם עוד מדינה מוסלמית. היא מדינה עם אג'נדה קיצונית במיוחד, שמטרתה הפיכת כל המרחב הערבי (ובהמשך מעבר לו) לכזה בו שולט האיסלאם הקיצוני בנוסח "האחים המוסלמים".

סמל "האחים המוסלמים"
סמל "האחים המוסלמים"

כדי להגשים מטרה זאת מנהלת קטאר כבר שנים ארוכות מדיניות מתוחכמת במיוחד, שכבר הביאה לה הצלחות אדירות. לאורך הדרך, לובשת קטאר מסכה של מדינה מתונה השומרת על קשרים בכל מקום, ואף משמשת כמתווכת בסכסוכים בינלאומיים.

להלן רשימה חלקית של הפעילויות וההישגים הקטאריים.

השתלטות על הקמפוסים במערב

מזה שנים רבות, משקיעה קטאר כספים גדולים במוסדות אקדמיים בעולם המערבי, כדי להפנות את הדור הצעיר נגד ערכי המערב. התוצאה: פשיטת רגל מוסרית ואקדמית, כפי שהתפרצה בקמפוסים בארה"ב מאז ה-7 באוקטובר.

השתלטות על חלונות הראווה של הספורט העולמי

קטאר מעורבת ברכישת מועדוני ספורט ואיצטדיונים באירופה. לא מזמן אירחה את המונדיאל (אחרי ששיחדה את בכירי פיפ"א).

מונדיאל 2022
מונדיאל 2022

גם קבוצת הכדורגל "פאריס סנט ג'רמיין" נמצאת בבעלות קטארית.
התוצאה: יחסי ציבור אדירים ויצירת תדמית חיובית.

מדיה

קטאר הקימה את ערוץ התקשורת "אל ג'אזירה" – שופר של המדינה שמפיץ תעמולה בעולם הערבי ובעולם המערבי.

אל ג'זירה
אל ג'זירה

התוצאה: הדהוד עצום של תעמולה איסלאמיסטית במסווה של ערוץ חדשות לגיטימי.

ערעור משטרים בעולם הערבי

קטאר הייתה מעורבת עמוקות באירועי "האביב הערבי" משנת 2010, בניסיון להחליף את המשטרים הערביים במשטרים איסלאמיים רדיקלים, וערוץ "אל ג'אזירה" שלה עמל על הגדלת הלהבות.

התוצאה: ערעור המשטר ומהומות במדינות ערביות רבות.

מיצוב קטאר כמתווכת בינלאומית

קטאר תומכת באיראן ובאירגוני טרור, ובו זמנית קורצת גם למערב ומארחת בשיטחה בסיסי צבא מערביים וטורנירים יוקרתיים של ספורט.

התוצאה: קטאר מיצבה את עצמה כמתווכת בין העולם המערבי לכל מטורפי העולם הערבי.

קטאר תיווכה בין ארה"ב לטליבאן, ובמידה רבה אחראית לשיבתו של הטליבאן לאפגניסטן אחרי עזיבת האמריקאים. קטאר גם הצליחה למצב את עצמה כמתווכת בין ישראל לחמאס, וככספומט של חמאס (בעידוד ישראלי מסיבי).

קטאר וחמאס

את השורות הבאות אני מבסס על הניתוח של ד"ר מרזן, שמתמחה בחמאס. הניתוח מבוסס והגיוני, אך יפתיע חלק גדול מן הקוראים. הקשר בין קטאר לחמאס הוא מורכב בהרבה ממה שנראה לעין. יש כאן משחק בין שלושה צדדים: קטאר, חמאס-חוץ וחמאס-עזה.

חמאס-חוץ (הנייה ומשעל) וחמאס-עזה (סינוואר) הם יריבים מרים. חמאס-חוץ רואה בסינוואר מכשול שיש להחליפו, כיוון שהוא עצמאי מדי ולא מספיק רדיקלי (?!). אנשי חמאס-חוץ ניסו מספר פעמים להדיח את סינוואר. הם כמעט הצליחו, ועמדו לנסות ולעשות זאת שוב.

האג'נדה של חמאס-חוץ כוללת גם פעילות טרור בעולם. קטאר, שמארחת על אדמתה את מנהיגי חמאס-חוץ, עמדה תמיד לצידם במאבק הזה.

לטענת ד"ר מרזן, הכספים שהעבירה קטאר לחמאס-עזה (באדיבות ישראל), לכאורה עבור תמיכה בתשתיות אזרחיות (ובעקיפין גם בתשתיות טרור), נועדו בעיקר עבור שתי מטרות סמויות וחשובות יותר:

 1. צביעת סינוואר כמשת"פ של ישראל, שקונה ממנו התנהגות טובה בכסף (כדי להכשיר את הקרקע להחלפתו ע"י חמאס-חוץ)
 2. תקיעת אצבע בעין למצרים, והכנסת טריז בינה לבין ישראל.

הקשר המצרי

ההקשר המצרי דורש הסבר. מצריים וקטאר הן אויבות שמתחרות על מקום מוביל בעולם הערבי. מצריים לא שוכחת לקטאר את תמיכתה בהתססת מצריים ב-2011 ואת חלקה במהומות שהעלו לשלטון את מורסי והאחים מוסלמים (עד שהופלו בידי סיסי).

ביוני 2017, אירע משבר גדול בין ארה"ב ומדינות ערב המתונות על רקע תמיכתה של קטאר בטרור. ארה"ב הכריזה על קטאר כמדינה תומכת טרור, ומדינות ערב בראשות מצרים וסעודיה ניתקו עמה את הקשרים הדיפלומטיים והטילו עליה חרם מדיני וכלכלי שנמשך מספר שנים.

למצריים, מעצם קרבתה הגיאוגרפית לרצועה, השפעה גדולה על חמאס-עזה. למצריים אין את המשאבים או הרצון לחלק כסף לחמאס, אך יש לה מנופי לחץ כוחניים על הרצועה, וסינוואר נטה תמיד לכבד אותם.

עירוב קטאר (על ידי ישראל) בסיוע הכלכלי העצום לחמאס, פגע באינטרסים המצריים ובכבוד המצרי. מסיבות השמורות עימו, נתניהו מתנהג כלפי מצריים מזה שנים באופן מבזה ומזלזל, ומעדיף עליה את קטאר בכל הזדמנות. התוצאה היא שלמצרים הייתה מלכתחילה בטן מלאה על ישראל וראש ממשלתה.

אחרי ה-7 לאוקטובר המצב החריף, כאשר ישראל מיהרה להכניס את קטאר כמתווכת לנושא החטופים. הגדיל לעשות ראש המל"ל, צחי הנגבי, שהחמיא לקטארים והודה להם על פעילותם המבורכת.

בכך החריפה ישראל את הפגיעה באינטרס ובכבוד המצרי, והאדירה את כוחו של חמאס חוץ היושב בקטאר. זהו לא פחות מכשל אסטרטגי.

בהחלט ייתכן שהמצרים, עם מנופי הלחץ הממשיים שלהם על הרצועה ועל סינוואר, היו יכולים להגיע לתוצאות טובות יותר, אך ישראל זנחה לחלוטין את המסלול הזה. לא מפליא שאחרי כל זה, נכונותה של מצריים לבוא לקראת האינטרסים של ישראל היא מסויגת משהו.

מדוע זה קורה?

קטאר מייצגת את ה"אחים המוסלמים" ואת "חמאס-חוץ", לעומת מצריים, שחוששת מה"אחים המוסלמים" כמו ממגיפה, ושהאינטרס שלה הוא לשלוט ב"חמאס-עזה". 

מי שיחפש היטב, ימצא את טביעות האצבע של קטאר ליד אלה של איראן גם בתביעה השערוריתית על רצח עם שהגישה דרום אפריקה נגד ישראל. אם אלה הם פני הדברים, איך ייתכן שישראל פועלת כבר שנים לקדם את האינטרסים של קטאר (וחמאס-חוץ הרדיקלי), ופוגעת באינטרסים המצריים?

ישנן, לדעתי, שלוש תשובות אפשריות:

 1. כל הניתוח שלמעלה שגוי, והנהגתנו משוכנעת שקטאר היא בעצם מחסידי אומות העולם, או לפחות ערוץ שניתן לנצל.
 2. מישהו בהנהגת מדינת ישראל פועל משיקולים זרים. זאת אפשרות קונספירטיבית לחלוטין.
 3. מדובר בכשל אסטרטגי חמור של מדינת ישראל והעומד בראשה, הקשור לקונספציה של קניית שקט בכסף, ולא חשוב מהיכן הכסף.

האפשרות הראשונה לא נראית לי הגיונית, ובכל מקרה, הצד המנוצל כאן הוא, בסופו של דבר, דווקא ישראל. את האפשרות השנייה אינני מעז בכלל להעלות על הדעת. נשארנו עם (עוד) כשל אסטרטגי חמור של מי שמנהיג את מדינת ישראל בשנים האחרונות.

יורם כץ
יורם כץhttps://yoram-katz.com/
בוגר תעשיית ההיי-טק הישראלית, עיתונאי, סופר ובלוגר. קישור לאתר שלי ולרכישת הספרים יליד חיפה (1954), למד בביה"ס גאולה ובביה"ס הריאלי. בוגר פילוסופיה ופסיכולוגיה (האוניברסיטה העברית) והנדסת מחשבים (הטכניון). ספרים: • "Lethal Scripture" (אנגלית) – רומן מתח היסטורי • "ימים של גאולה" – סיפורי ילדות משכונת "גאולה"

כתבות קשורות לנושא זה

14 תגובות

 1. רק תקיפה בקטאר, על קטאר, השמדת בניין אל ג'זירה יחזיר את השבויים.

  את זה היה צריך לעשות כבר ב-24 שעות אחרי 7.10 אבל הגיעה השעה לטפל בקטאר ולהביר שמי שמממן את החטיפה ושכפ"צ של חמאס ישלם את המחיר.

  ואצלנו ממשלת ההזויים עוד משבחת את קטאר!!!
  הם מממנים טרור נגד ישראל בכל העולם ופה משבחים אותם?!?!?!
  ונותנים להם להקים מסגדים ולממן איממים קיצונים בכל הערים??!?!

 2. לא תיאמתי איתה, אבל הנה מה שכותבת המזרחנית המוערכת סמדר פרי הבוקר ב"ידיעות אחרונות", על הפנייה של שרה נתניהו לאמו של אמיר קטאר:
  "אילו הייתה הגברת שרה נתניהו, או מי מיועציה שדחקו בה לשגר את הפנייה הנרגשת לאמו של שליט קטאר מעיינת בהחלטתה של שייח'ה מוזה בינת נאסר לפרוש ממשרת הכבוד כשליחת האו"ם למעשים טובים, סביר להניח שהמכתב לא היה יוצא לדרך.

  אולי נכון היה בכלל, לשגר את המכתב הזה דווקא אל אינתיאסר אל-סיסי, רעייתו של נשיא מצרים, שמעורב במהלכים לא פחות מעמיתו הקטארי.
  עם א-סיסי יש לנתניהו היכרות ארוכה ועמוקה והתנהלו ביניהס שיחות לילה לא מעטות. א-סיסי מנהל, יחד עם ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל, מערכת יחסים מרתקת מול ישראל. האוזניים כרויות והעיניים פקוחות לרווחה.
  אם ננסה לדמיין מה חושבים בקטאר על חמאס לעומת מה חושבים עליהם במסררונות השלטון של מצרים, נגיע למסקנה ברורה:
  קטאר היא לא הכתובת, והטריק של המכתב, לא יעזור."

  • כמעט פלאי הקיבעון שלך. לא יאומן שאחרי ה7 באוקטובר אתה מוצא דרך לכתוב על קונספציה ועל שרה נתניהו בפסקה אחת.
   שתה מים

  • צחי , לא יכולת להיות יותר "יצירתי" , מטופש , קונספירטיבי וחסר הגיון מתגובתך לעיל !!!

 3. המשמעות של אפשרות 3 היא שנתניהו הוא אידיוט. זה לא נראה לי הגיוני. לכן האפשרות ההגיונית היחידה היא 2. נתניהו ושיקולים זרים נשמע לי מתאים כמו כפפה ליד.

 4. קטאר לא "גורמת נזק לעצמה ולאיזור" כמו בהתחלת המאמר ,אדרבא יש להם את היכולת והממון למצוא חן בעיני המזרח והמערב ובכל מה שנוגע לישראל הם כולם מאוחדים באותן מטרות של אירן,חיזבאללה,חמאס ,פתח,חותים או איך שקוראים לעצמם באותו מקום. אבל בדרכים דיפלומטיות של העברת כספים וכמו שצוין בערוץ טלויזיה שלהם שמפיץ פרופגנדה אנטי ישראלית ושיש לו מאות מיליוני צפיות באיזור.
  קצת מצחיק ועצוב לשמוע ולקרוא על "המדינות המתונות" הרי מדובר פה(אם בכלל) רק בממשלות שלהן שזקוקות לכסף וקשרים עם ארהב והמערב אבל העם/האנשים עצמם? מישהו באמת מאמין שיש שם אנשים שלא מייחלים לסופה של ישראל? הנאיביים פה כנראה רק מתחלפים.

  • קרא שוב.
   אולי זה לא היה ברור מספיק, אך מי ש"גורמת נזק לעצמה ולאיזור" היא ישראל.
   מעבר לכך, מה שכתבת בהמשך הוא קצת פשטני.
   המדינות שמצחיקות אותך, חוששות מאיראן, ואין להם בעייה עם ישראל (מעבר לכך שהם צריכים לשלם מס שפתיים לפלשתינים).
   יש היום הזדמנות נדירה ליצור ברית צבאית ומדינית אנטי-איראנית באיזור, ולשנות את מיצובנו האסטרטגי. המפלצת האיראנית שמאיימת על כולם יוצרת הזדמנות לשינוי אסטרטגי באיזור.
   "המדינות המצחיקות" שלך רואות בישראל נכס בגלל כוחה ומעמדה כמעצמה אזורית (נכס שנשחק משהו לאחרונה) והקשרים המיוחדים שיש לישראל עם ארה"ב (שממשלת ישראל ובמיוחד העומד בראשה הולכים ומאבדים).
   ה-7 באוקטובר מקרב את ההבנה שלהמשיך להתעמת עם כל העולם הערבי, העולם המוסלמי והעולם בכלל הוא סיכון קיומי בטווח הקצר ואובדן כמעט בטוח בטווח הארוך.
   אני חושש מאוד שעם ההנהגה הקיימת נפספס את חלון ההזדמנויות לשינוי אסטרטגי.

  • חיכיתי לפיסקה האחרונה שלך..הרי לשם אתם תמיד מכוונים למה לא קיצרת לנו שהכל אשמים נתניהו הליכוד והחרדים? לפחות זה היה נשמע יותר אמין מכל האויבים שאתה וכמותך בתקשורת ובאקדמיה רואה בהם פרטנרים

 5. ועל זה אמרו רבנינו: "בעל המאה הוא בעל הדעה"…. צריכים אתם אז רוקדים לפי החליל שלהם. יודעים שזו מנגינה גרועה והרסנית אבל כרגע אין ברירה. תלויים בנפט ובפחם והם מנצלים את זה.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

איתי אלימלך "ברית הדמים עם הדרוזים מקבלת משמעות חדשה"

"ברית הדמים עם הדרוזים מקבלת משמעות חדשה" איתי אלימלך, יו"ר מחוז חיפה והצפון בארגון נכי צה"ל, קרא להידוק וחיזוק הקשר בין מוסדות הממשלה והרשויות...

איסור דיג בים התיכון במהלך עונת הרבייה

עונת הרבייה והגיוס מתחילה • חל איסור על הדיג למעט חריגים וסייגים הודעה משותפת - משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים מודיעים על תקופת האיסור על...

מרכז הכרמל מרכז מבקרים ומגדלור של תקווה • יוסי לובלסקי

בצומת הרחובות שער הלבנון עם הציר המרכזי שדרות הנשיא מיתמרים מעלה צמד בניני פנורמה המזוהים ומאפיינים את המרכז. מגדלי פנורמה אחד המגדלים הוא מגדל דירות...

"מבט מרענן על משמעות המלתחה שלנו" / לילי מילת תופסת מדף

בימי המלחמה, כשאני לוקחת ספר חדש ליד, אני רוצה שהוא ייקח אותי מכאן. לאנשים שונים התמודדויות שונות. אני מכירה כאלה שדווקא מחפשים ספרים שיהיו...

טֶקֶס הַדְלָקַת הַמִּשְׁוָאוֹת

אמוּל קְבַל עַם וְעֵדָה הִתְיַצְּבָה הִיא לַטֶּקֶסכֹּה זְקוּפָה, עֵרָנִית וְגֵאָה.הִיא הִרְגִּישָׁה מַמָּשׁ כְּמוֹ שֶׁלָּהּ הוּא הַנֶּכֶס,וְרַק לָהּ הִיא כָּאן זְכוּת הַדֵּעָה.בבְּיָדָהּ אָחֲזָה בָּרְשִׁימָה הַמֻּמְלֶצֶתכְּמוֹ...