באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

קבלת שבת עם הנרי – צב הים הירוק

ביום שישי 5.4.24, פתחתי את הבוקר בגיחה קצרה למים...

תערוכת ״בתי הקולנוע השכונתיים של חיפה״ עוברת מקום

תערוכת הציורים "נוסטלגיה חיפאית - בתי הקולנוע של פעם״ של ד״ר דוד בר און אשר...

היזמים ניצחו – השכונה בחיפה תורחב לאחר פרק נוסף בסאגה המתמשכת

הפתעה: בית המשפט העליון ביטל את החלטת המחוזי לגבי "דניה הירוקה"

פרק נוסף ומפתיע למדי בסאגה הבלתי נגמרת של "דניה הירוקה" – בית המשפט העליון ביטל את החלטת בית המשפט המחוזי וקיבל את הערעור של חברת "דניה הירוקה", שמשמעותו היא שהתכנית להרחבת שכונת דניה מאושרת שוב ויכולה לצאת לדרך. את חברת דניה הירוקה ייצגו בביהמ"ש עורכי הדין אסף עירוני ואנה אליאשקביץ׳ ממשרד ש. פרידמן אברמזון ועורכי הדין בעז בן צור וגיא רוה. תוכנית "דניה הירוקה" גובלת מדרום בגן הלאומי "פארק הכרמל" ומצפון בשכונת דניה הקיימת וכוללת תוספת של 226 יחידות דיור. בנוסף, מקצה התוכנית שטחים לטובת מסחר, מבני ציבור, שטח לטובת הקמת בית מלון בן 50 חדרים, וכן כ-35 דונם לשטחים פתוחים.

"התוכנית דווקא משפרת את המצב הקיים"

השופטים דפנה ברק-ארז, יחיאל כשר ורות רונן התייחסו בהחלטתם לנושא התנועה באזור בשעת חירום, המדבר על הקושי האפשרי בפינוי התושבים: "לגופו של עניין הובהר כי בעת חירום, פינוי שכונה צריך להתבצע באופן מרוכז על-ידי הרשות המקומית באוטובוסים, שאלמלא כן תחסם השכונה ולא יהיה ניתן להכניס אליה כוחות כיבוי והצלה.

באשר לתכנית שבנדון נקבע כי תוספת יחידות הדיור אינה בעלת השפעה תנועתית מהותית המחייבת תוספת של יציאות או כניסות לשכונה. יתרה מכך, נקבע כי התכנית משפרת את המצב הקיים כיום בשכונה באמצעות הוספת שבילים לרכבי חירום משטחי הגן הלאומי שמדרום לשכונה החדשה – חיבור שאינו קיים כיום לשכונה הקיימת".

השופטים הסתמכו גם על חוות הדעת של רשות הכבאות וההצלה, לפיה שכונת דניה אינה שונה משכונות אחרות בעיר המוקפות בחורש ויערות אורנים המסכנים את תושבי השכונה בעת שריפה. מרשות הכבאות וההצלה הוסיפו עוד כי בשכונת דניה נדרשים איזורי חיץ, דרכי חירום והקמת תשתיות מים לצורכי כיבוי אש.

עו״ד אסף עירוני ממשרד ש. פרידמן אברמזון, שייצג את חברת דניה הירוקה מסר בעקבות החלטת ביהמ"ש: ״אנו שמחים על פסק הדין שמסיים הליכים ממושכים של עיכובים בהליכי אישורה של תוכנית דניה הירוקה. אנו רואים חשיבות בקביעת בית המשפט העליון כי אין פתרון מוחלט למפגעי אש ומעת שהבניה הנוספת לא מגבירה את הסכנה הקיימת, לא ניתן שלא לאשרה.

אין חולק כי נכון וראוי למצוא דרך מוצא נוספת לשכונת דניה, כמו גם לשכונות כלואות נוספות בחיפה, אולם יש לעשות זאת בהקדם, במקביל וללא קשר להליכי מימושה של תוכנית דניה הירוקה, כמו בנייה בשכונות או יישובים אחרים בארץ הסמוכים ליערות״.

מאבק משפטי ארוך, שהגיע עד לעליון

תכנית דניה הירוקה אושרה בתנאים על ידי הוועדה המחוזית בפברואר 2019. לאחר שוועדת המשנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית דחתה חלק מההתנגדויות, שהוגשו בעניין התכנית, הוגשו שלושה עררים לוועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה והם נדחו. התושבים הגישו עתירה בעקבות כך בגלל הסכנה לתושבי דניה בזמן חירום וחריגה מתכנית המתאר הכוללת לעיר חיפה. ביוני 2021 העתירה נדחתה ברובה, אך החלק הנוגע להתמודדות עם מצבי חירום התקבל. לאורך כל הדרך עמותת "שומרים על דניה" פעלה מטעם תושבי השכונה וייצגה אותם בדיונים המשפטיים השונים.

בדצמבר 2022 קיבל בית המשפט המחוזי בירושלים את עתירתם של תושבי דניה וביטל את החלטת הוועדה המחוזית, שאישרה את התכנית. השופט אלי אברבנל קיבל את טענות העותרים, לפיהן תכנית דניה הירוקה עלולה לפגוע בביטחון התושבים מבחינת מלכודות האש שעלולות להיווצר בשכונה במקרה של צורך לפנות את התושבים. השופט קבע שעומסי התנועה במקרה כזה לא נבדקו, ואף ציין כי כמות הרכבים שיתווספו לשכונה לאחר סיום הפרויקט אינה זניחה במערך השיקולים.


צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

31 תגובות

 1. כל מטר של שטחים בנויים על חשבון השטח הפתוח הוא בכייה לדורות יש בחיפה מקום ל אלפי דירות בהתחדשות עירונית.
  הבעיה זאת רמ"י שעבור כסף מחסלת שטחים רבים,
  השינוי צריך לבוא מהתנגדות למכירת שטחים הן על ידי המדינה והן על ידי העירייה

 2. למה שתהיה עוד שכונה דתית/חרדית ולהרוס את הכרמל הירוק. יש לקום למרות החלטת בית המשפט שרואה מילים ולא את השטח עצמן -זה נראה כלא חשוב. חיפאים קומו תנהלט יא,ק על הרס הכרמל על ידי קבוצות שהם יכולים את הכרמל כבלתי נגיש

 3. לבד מתוכניות חידוש עירוני במסגרת פינוי בינוי אין לאשר אף תוכנית. בוודאי שיש לפסול על הסף כל תכנית הפוגעת בשטחים פתוחים, להפסיק לחלוטין את גריסת ההרים ושיטוחם, ולמנוע בכל מחיר את חסימת קו המים של הים בבניה צמודה.

 4. ואיפה יבנו תאימפריית פיאות שלי?
  חיפאים אכלתם אותה
  עוד עיר מיותרת
  שמקומה …
  כחרדית בחיפה אני שונאת תעיר
  איפה עכשיו אעשה ברביקיו?
  אני דוגלת לצלות מחזיקי פיאה על מנגל יחד עם כדורי נפטלין

 5. כל הכרמל היה פעם ירוק וקודם היה מתחת למים.אין שום הבדל בין דניה לאחוזה ומרכז הכרמל. איך אחרי השריפה לא הבינו בדניה שחייבים לקשר אותה ליציאות ממנה.פשוט מתנגדים לחיבורה לטירת הכרמל בגלל אליטיזם מדומה.

  • למה לחבר בין טירת הכרמל לדניה?
   זה יכול להוריד את מחירי הדירות הגבוהים בטירת הכרמל .

 6. לא יתכן ששכונה הכי קרובה לאוניברסיטה ולא בונים מעונות
  מעל המרכז המסחרי אפשר לבנות מגדלי מעונות עם מאות דירות לסטודנטים.
  לחבר את רחוב קוסטה ריקה ככניסה נוספת לדניה מהכביש הראשי וגם שם לבנות
  מגדל מעונות סטודנטים.
  צריך לצופף גם בדניה בדיוק כמו שאפשר בשכונות אחרות. הם לא מיוחסים.

  • למי לבנות מעונות סטודנטים לתאי הטרור שחוגגים נכבה או לדרוזים הבכיינים?

 7. השאלה שנשאלה לאורך כל שנות הדיונים והויכוחים: מדוע לא מתנים את הקמת דניה הירוקה עם כביש יציאה לכיוון האוניברסיטה ולא לכיוון תוך דניה?

 8. גם ליהודים מותר לגור בצמודי קרקע לא רק לערבים.אפליה נוראית במדינת ישראל

 9. העיקר שמתלוננים שחיות-בר מסתובבות ברחובות העיר — הורסים כל חלקה ירוקה ואח"כ רוצחים את הניצולים.

 10. הזלזול באיכות החיים בחיפה ממשיך להכות בתושבי העיר. עוד לא נפתרו בעיות עירוניות אחרות וכבר מתלבשים על שטחים ירוקים בעיר והופכים אותם למשטחי בטון.
  מי שרואה את הבניה הפרועה ברחובות רנ"ק, סמולנסקין ויתקין והרופא עשוי להבין במה מדובר – בכיה לדורות…..

 11. אין ברירה יצטרכו לפרוץ כביש אחד לכוון טירת הכרמל (רצוי רחב ככל הניתן ודו כווני) וכביש נוסף לכוון האוניברסיטה.
  חשוב לשמור על חיי התושבים.

  בהצלחה בפרוייקט

 12. דווקא התושבים זכו – נתקבלה טענתם לצפיפות בשכונה ולפיכך בוטלה התכנית שהציעה עירית חיפה להגדלת זכויות הבניה בכל השכונה ואפשרות חוקית לפיצול הדירות.

 13. תושבי דניה מתנגדים כמובן לכביש לכוון טירת הכרמל. כולם יודעים למה. כביש כזה היה נותן דרך מילוט לתושבים.

 14. החלטה נכונה וחשובה. שכונת דניה אינה אי בתוך העיר חיפה, העיר הזו צריכה פיתוח ובנייה על מנת שלא תסבול יותר מהגירה שלילית. הצעירים בורחים מפה למרכז , וערביי הגליל נכנסים במקומם.

 15. טוב מאד וצריך לאשר גם בנייה לגובה מעל המרכז המסחרי ואזורים נוספים בתוך דניה
  ולחבר אותה בכביש קבוע לטירת הכרמל.
  אין שכונות למיוחסים ושכונות לציפוף.

 16. כל הכבוד, הפעם, לביהמ"ש. צריך לבנות ולהתפתח גם בדניה, וכרגיל אלה שכבר גרים בשכונה, בעיקר צעירים יחסית, וצעירות, יחסית, ומשפטניות, מתנגדים, איך לא.
  דניה אינה מקום של פריווילגים. מתיישבים חדשים רשאים וזכאים למצוא בה את ביתם

 17. לאט לאט לא ישארו שטחים ירוקים בישראל.
  על כל תוכנית כזו הורסים שטחי טבע עצומים פוגעים באוכלוסיה הכללית של בעלי חיים באזור והעיקר שעוד איזה ייזם יעשה כמה מיליונים…

 18. שכונות: דניה, בגין, רוממה, וויז'ניץ הן מלכודת מוות בעת אסון.
  הטיפול בשכונות הכלואות האלה צריכות לעמוד בראש סדר העדיפויות של העיריה אך מה שמעניין את יהב זה שתילת פרחים.

  • מה שכרגע רק מעניין את יהב זה להרוג חזירים. קיבלנו בחזרה ראש עיר גרוע

 19. מעכשיו ירידת ערך מטורפת של הדירות בדניה תיכף יגיע החיבור לטירת הכרמל
  והמחירים בהתאם

  • אז סליחה ממך.איפה תגור כשתרצה לגור לא עם ההורים הסבתות הדודות המתוקות??? על עצים אין מספיק מקום.

  • נכון מאוד. במקום לחדש, לרענן ולבנות דירות באזורים שזקוקים לשיפוץ, נוגסים מן הטבע היפה ומהריאות הירוקות של הכרמל. מן הראוי שישקיעו בבניית דירות בנוה שאנן יזרעאליה, הדר ובכל השכונות המתפוררות. שם צריך לחדש.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל הכרמל בחיפה, הנמצא לאורך ואדי לוטם, וחלפתי על פני בניין ישן ומרשים ברחוב התשבי 92...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות והחכמות ביותר – התמנון. למרות שבתרבות הפופולרית, בספרים ובסרטים, כמו בסרט הילדים "בת הים הקטנה"...

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...

סמטאות חטיב ואל מרין המחודשות בחיפה – הביקור מוגדר כחובה!

העסקים הקטנים בסימטאות אל מרין וחטיב באחת הסמטאות בין רחוב פלי"ם לרחוב שיבת ציון, ממוקמת סימטת חטיב שבמעלה הסמטה מתמזגת עם סימטת אל מרין. באחד הביקורים...