חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

על חתולים ובני אדם – גרגורים, חיוכים ואהבה ללא תנאי

דומה שהקשר בין בני אדם לחתולים התחיל לפני אלפי...

על החירות: חופש, אחראיות אישית ובחירה

חירות היא מושג רחב. כך גם עבדות. בהיסטוריה של...

היהודי התשיעי • פרק 3

תקציר ב-30 באוקטובר 1942 קיבל מפקד הגסטפו באסטוניה הודעה שבכוונת...

עליזה אלקיים עבאדי מחיפה • ליצנית רפואית, יוצרת ופעילה חברתית

אישה עוצמתית הראויה להיכלל בין הנשים הרבות אשר לכבודן...

מגדל המפרש או מגדל הטיל? • סמל חיפאי

כ-700 מטר מזרחה משער פלמר נמצאת קרית הממשלה ובה...

תערוכה חדשה במוזיאון העיר חיפה: "דרך נחל ראיתי עולם" (18.4.24)

במסגרת פרויקט החממה לאמנות מקום: אמנית ההקרנות אודין שדמי מציגה תערוכת video mapping העוסקת בנחל גיבורים, במטרה לעורר מודעות לשמירת הטבע.

ב- 18.4.24 בשעה 19:00 תיפתח במוזיאון העיר חיפה תערוכה חדשה, הנושאת את השם "דרך נחל ראיתי עולם". מדובר בתערוכת יחיד של אמנית ההקרנות החיפאית אודין שדמי, אשר מציגה את נחל גיבורים בחיפה על מורכבויותיו השונות באמצעות video mapping (הקרנת מיפוי) בחלל התערוכה. את התערוכה אצרה יפעת אשכנזי.

מתוך התערוכה 'דרך נחל ראיתי עולם' (צילום – אודין שדמי)
מתוך התערוכה 'דרך נחל ראיתי עולם' (צילום – אודין שדמי)

האמנית אודין שדמי

אודין, מעצבת גרפית בהכשרתה, עבדה בעולם ההייטק, אך הדאגה לטבע שסביבנו ולנזק שבני האדם גורמים לו הביאו אותה לצאת מאזור הנוחות ולפעול לשינוי המצב. אודין חברה לקבוצות אקטיביסטים חיפאיות, שמטרתן לעורר מודעות ועשייה בנושא שמירת הטבע. בעקבות החיבור שלה לקבוצות אלה, החליטה אודין להתמקד בנחל גיבורים.

מתוך התערוכה 'דרך נחל ראיתי עולם' (צילום – אודין שדמי)

כך היא מספרת:

במשך שנים אני נוסעת בדרך נחל גיבורים, אבל אף פעם לא הבנתי איפה הנחל. בעיניי נחל גיבורים מייצג את המפגש בין האדם לבין הטבע, והוא אפילו מיקרו קוסמוס למפגשים של טבע ובינוי במקומות רבים בארץ. הקִדמה שהשקענו בה כל כך הרבה מאמצים עוקפת אותנו ומשאירה לנו רק שאריות קטנות של טבע אותנטי. זה לא חייב להיות ככה, אפשר גם לבנות וגם להשאיר מקום לטבע.

צילמו, דיברו, חקרו וחוו את המקום

תוואי הנחל עובר למרגלות ה"גרנד קניון" שנחנך ב-1999, מתחת למחלפים הגדולים והסבוכים של מנהרות הכרמל שנחנכו ב-2010, וכן מתחת לכביש נחל גיבורים שנחנך ב-2013. כך נוצר פער חזותי בולט ביותר בין הטבעי לבין המלאכותי והבנוי – בין המים הזורמים, הצמחים והסלעים ובין מבני הבטון, האספלט וגדרות הברזל. לאזורים אלו הזמינה אודין קבוצת צלמים מקצועיים וחובבים, שנפגשה מספר פעמים. יחד הם הלכו בנחל, צילמו, דיברו, חקרו וחוו את המקום.

את התוצרים והמחשבות שלה ושל הקבוצה עיבדה אודין לעבודת Video Mapping. לדברי יפעת אשכנזי, אוצרת מוזיאון העיר חיפה: "באמצעות טכניקה זו, המשלבת מספר מקרנים שמתואמים ביניהם, נוצרת הקרנה מקבילה על קירות, מבנים, חפצים ועוד. בדרך זו עצמים דוממים מתעוררים לחיים והופכים למשטחי תצוגה. לבחירה במדיום זה יש גם משמעות אקולוגית, שכן המחיר הסביבתי של עבודות הקרנה הוא קטן מאוד ואינו מותיר "פסולת" כלשהי. גם האלמנטים שהוצבו בחלל התערוכה מוחזרו והותאמו במיוחד לה".

מתוך התערוכה 'דרך נחל ראיתי עולם' (צילום – אודין שדמי)

תוצר של תכנית 'החממה לאמנות מקום'

תערוכתה של אודין שדמי ומהלך הפעולה שהובילה עם קבוצת תושבי העיר היא תוצר של תכנית 'החממה לאמנות מקום' – פרויקט דגל של מוזיאוני חיפה. במסגרת הפרויקט נבחרת מדי שנה קבוצת אמנים וכל אחת ואחד מהם עובד על פרויקט אומנותי יחד עם קהילה בחיפה. "החממה" של מוזיאוני חיפה עוסקת בעיקר בחיזוק הקשר בין קהילות שונות באזור חיפה למוסדות האמנות – המוזיאונים. תוצרי החממה מוצגים לקהל בתערוכה מסכמת ב"החממה לאמנות מקום" ובמוזיאונים נוספים של מוזיאוני חיפה. בימים אלה יוצא לדרך פרויקט החממה הרביעי של מוזיאוני חיפה.

מתוך התערוכה 'דרך נחל ראיתי עולם' (צילום – אודין שדמי)

לדברי עוז זלוף, אוצר:

החממה לאמנות מקום": "החממה מניעה פעולות תהליכיות בשכונות ובקהילות ברחבי מטרופולין חיפה, המעצימות את האפקט החברתי של פעולת האמנות והצורך בה בקרב הציבור. האמנים שנבחרים בידי ועדה מקצועית זוכים לליווי אוצרותי צמוד, וכן הכשרה רעיונית ומעשית לפעולה אמנותית במרחב הקהילתי. המשתתפים מקרב הקהילה לוקחים חלק מהותי בתהליך האמנותי, ומביאים איתם ידע מניסיון אישי על אודות המרחב בו הפרויקט מתרחש.
מתוך התערוכה 'דרך נחל ראיתי עולם' (צילום – אודין שדמי)

"תערוכה זו מבקשת להכניס את המבקרים לתוך העולם שהתגלה לאודין ולקבוצה שעבדה עימה בנחל גיבורים – עולם שמגלם בתוכו שאלות קריטיות על עתיד כולנו" מסכמת אשכנזי.

מתוך התערוכה 'דרך נחל ראיתי עולם' (צילום – אודין שדמי)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מוזיאוני חיפה
מוזיאוני חיפהhttps://www.tmja.org.il
מוזיאוני חיפה - הינה חברה לתועלת הציבור (חל"צ) אשר הוקמה ב-23 בפברואר 1976 . מוזיאוני חיפה כוללים את המוזיאונים העירוניים הפרושים ברחבי העיר חיפה: מוזיאון חיפה לאמנות, והמרכז לאמנויות, מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, המוזיאון הימי הלאומי, מוזיאון העיר, מוזיאון מאנה כץ ומוזיאון הרמן שטרוק והמוזיאון לפרהיסטוריה. לפרטים נוספים: 04-8383554

כתבות קשורות לנושא זה

2 תגובות

  1. תערוכה נהדרת
    כל הכבוד לך ידידי מנכ״ל מוזיאוןני חיפה

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

מינהור הרכבת: עיריית חיפה יוצאת למאבק על שיקוע ומינהור כתנאי לחשמול המסילות – המסמך המלא • פרשנות

עיריית חיפה פנתה במסמך מסודר המעיד על כך כי בכוונתה לפעול בכל כוחה לאפשר את חשמול המסילות בסביבה החופית, רק בכפוף לתכנית סדורה, מתוקצבת...

הוקמה מפקדה משימתית: המשטרה מגבירה את הלחץ על העבריינים באזור דאליה – עיספיא

(חי פה) - בעקבות העלייה בפשיעה באזור דאליה - עיספיא, הקימה המשטרה מפקדה משימתית, אשר תבצע מגוון פעילויות אכיפה נגד משפחות פשע, עבירות של...

הודעות חשובות לתושבי קריית אתא

הפסקת מים בשכונת גבעת אלונים ובקשה שלא להחנות לאורך רחוב רמז • הלילה שבין ראשון לשני, 19-20/24 מעיריית קריית אתא נמסר לחי פה: לידיעת...

בז"ן וגדיב הורשעו בבית המשפט בחיפה ונקנסו במיליוני שקלים • "הפרות היתר פליטה והיתר רעלים"

בעקבות חקירה פלילית של המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה והגשת כתבי אישום, הרשיע היום (19/05/24) בית משפט השלום בחיפה, את חברות בז"ן וגדיב ונושא...

רעיונות לחגוג יום נישואין

חגיגות יום הנישואין שלכם היא דרך נפלאה לכבד ולהוקיר את הזמן והשנים הרבות שאתם חיים זה לצד זו, ואם אתם נשואים רק זמן קצר...