באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

המינים הפולשים לים בחיפה ובעולם

בעיות פלישה של בעלי חיים, צמחים והביטאטים תת ימיים...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

איחוד מוצקין וקריית חיים, הגבלת קדנציות ועמידה בהבטחות • ציקי אבישר בראיון ראשון – ראש עיריית קריית מוצקין

(חי פה) ראש עיריית קריית מוצקין הנבחר, ציקי אבישר, מספר בראיון מיוחד לחי פֹּה על הנושאים העומדים לנגד עיניו, תפיסת עולמו בכל הקשור לניהול עיר, אתגרים, תוכניות וחזון.

ראש העירייה הצעיר והמבטיח ציקי אבישר, 45, נבחר בסיבוב הראשון בבחירות לרשויות המקומיות שנערכו בפברואר השנה (2024) וניצח את חיים צורי, ראש העיר הוותיק שכיהן 30 שנה.

טקס נטיעות לעתיד טוב יותר (צילום: עיריית מוצקין)

אבישר נולד בירושלים ועבר להתגורר עם משפחתו באילת. לפני 13 שנה נבחר על ידי ראש עיריית קריית מוצקין, חיים צורי, להקים ולנהל את האגף לתקשוב, דוברות ויחסי הציבור בעירייה. בעקבות המינוי, עבר ציקי אבישר להתגורר במוצקין. עם המעבר הוא התאהב בעיר ומאז הכל השתנה – הוא התחתן והקים משפחה (ארבעה ילדים), השתלב במועצת העיר וכעת נבחר לראש העיר.

לוחם, הייטקיסט ויזם

למרות גילו הצעיר, אבישר הספיק לייסד, להקים, לבנות ולעסוק בדברים רבים. את שירותו הצבאי הוא עשה בחיל הים כלוחם. עם שחרורו, עסק בבניית אגף המודיעין של משמר בתי המשפט ושימש כקצין המודיעין הראשון של בית המשפט העליון. לאחר מכן, הוא הקים את בית התוכנה "SkyTech" שעסק בתוכן מקוון. במסגרת זאת, עד לשנת 2009, היה יועץ מקצועי של השרים במשרדי ביטחון הפנים, הקליטה, האוצר והתמ"ת. עוד שימש אבישר כיועץ לקמפיין של ראש הממשלה אריאל שרון ז"ל.

יזם חברתי

אבישר ייסד את "מעבר לקשת – התנועה הציונית", תאגיד ציוני פילנתרופי הפועל ב-14 מדינות ומיוצג בקונגרס הציוני העולמי, וכן ייסד את "האקדמיה הצעירה", המרכז הארצי להוראת מדעים מדויקים לבני נוער.

בין לבין הוא הספיק גם להוציא לאור ספר ששמו "שרון – חמש שנים קדימה" הסוקר את מורשתו של אריאל שרון ז"ל.

הקמת הסיעה במוצקין

לפני 8 שנים, בשנת 2016, הקים ציקי אבישר את תנועת "רוח חדשה במוצקין". בבחירות לרשויות המקומיות שנערכו בשנת 2018 התמודד לראשות העיר והפסיד לחיים צורי, אך באותן הבחירות, רשימת "רוח חדשה במוצקין" זכתה ב-5 מנדטים והיתה הסיעה הגדולה באופוזציה.

בבחירות האחרונות שנערכו בפברואר השנה (2024), ניצח אבישר את צורי במירוץ לראשות העירייה וסיעתו של אבישר זכתה ב-7 מנדטים במועצת העיר.

נושאים מרכזיים על סדר היום הציבורי (צילום: סמר עודה-כרנתינג'י – חי פה-TV) ◄ צפו

ציקי אביקר – ראיון – נושאים מרכזיים על סדר היום הציבורי (צילום: סמר עודה-כרנתינג'י – חי פה-TV)

בראיון לחי פה, מספר אבישר כי הנושאים שעומדים לנגד עיניו הם:

 1. החינוך: החינוך הפורמלי והחינוך הבלתי פורמלי.
 2. התחדשות עירונית: לדבריו, קריית מוצקין כמעט סיימה את כל עתודות הקרקע שלה כך שהעתיד האורבני שלה טמון בהתחדשות עירונית.
 3. מעמדם ורווחתם של התושבים הוותיקים במוצקין: שכן מוצקין היא אחת הערים המבוגרות מבחינת גיל האוכלוסייה שלה.
 4. הביטחון האישי: יש לכך רגישות גדולה בתקופה זו, בה מתחוללת מלחמת חרבות ברזל.
 5. מינהל תקין שקיפות: אבישר מסביר כי עליונות שלטון החוק הוא נושא שמשקיע בו לא מעט זמן.

"נצטרך לעבור לתוכנית של קיצוצים כדי לייצב את הספינה מבחינה כלכלית"

אבישר אומר כי על אף שמוצקין היא עיר מיוחדת ותושביה נמנים עם אשכול סוציו אקונומי 7, אין לה כמעט שטחי מסחר ותעשייה וההכנסות שלה מהארנונה מאוד נמוכות.

העירייה בגירעון גדול עם עומס הלוואות של למעלה מ 80 מיליון שקלים וגרעון שוטף של למעלה מ 11 מיליון שקלים. היכולת הכלכלית של העירייה להתמודד עם החובות הללו מוגבלת מאוד ולשם כך יש לרדת לפרטים ולהניע תוכנית התייעלות שעליה אהוא שוקד יחד עם חבריו להנהלת העירייה. כך מסביר אבישר: ״נצטרך לעבור לתוכנית של קיצוצים, כי אני לא חסיד של הגדלת היטלים. זה האתגר המרכזי בניהול עירוני לצורך ייצוב הספינה מבחינה כלכלית. כמובן זה לצד השקעה בתשתיות ומחוללי הכנסות כדי לייצר תשואה עתידית לעירייה.״

העירייה צריכה להיות רזה ויעילה ולרתום משאב התנדבותי

מתוך תפיסת עולם כי "לא ייתכן שהאדם הרזה יישא על גבו את האיש השמן", מסביר אבישר כיצד בכוונתו להתמודד עם הגירעון. כך הוא מספר: ״העירייה צריכה להיות רזה ויעילה. אנחנו מונופול ששולח את ידו כל הזמן לכיס התושב ולתושב אין יכולת לעבור לחלופה אחרת. לכן קודם כל יש לצמצם ולהתייעל, במטרה להגיע משם לאיזון תקציבי ולהגדיל את ההכנסות כי אני לא חסיד של העלאות מיסים.״

איך מתמודדים ועושים זאת?

״קודם כל יש להעלות את הפיריון של העובדים בעירייה. אני מעדיף לאייש את המשרה של אנשים שיוצאים לפנסיה באמצעות מתנדבים. זה מהלך משמעותי שאני מתכוון להוביל וזה גם יהפוך את המשאב האנושי לצעיר יותר. היכן שניתן לאייש בתפקידי ליבה מתנדבים אני אאייש, ואיפה שאני יכול לרתום משאב התנדבותי על מנת להפחית עלות לתקציב העירוני – אעשה זאת.

כמו כן אנחנו מתכוונים להגדיל את ההשקעות ברווחתם של העובדים. חוסר בתחושת שייכות ויחס אישי משפיע באופן ישיר ושלילי על הפריון ועל המוטיבציה. אני מאמין במשאב האנושי ואין לי ספק שכשמתווים לאנשים את הדרך יש ביכולתם ללמוד לשפר ולתקן.״

יש תגמול לאנשים שעומדים במילתם ◄ צפו

ציקי אבישר – ראש עיריית מוצקין בראיון – יש תגמול לאנשים שעומדים במילתם
(צילום: סמר עודה-כרנתינג'י – חי פה-TV)

ציקי אבישר בעד הגבלת קדנציות ◄ צפו

ציקי אביקר – ראיון – יש להגביל קדנציות
(צילום: סמר עודה-כרנתינג'י – חי פה-TV)

כך הוא מספר: ״אין כלל או חוק שמגביל את הקנדציות של ראש עיר, אבל אני חושב שצריך להגביל למקסימום שלוש. ראשי ערים הם בני אדם וייצר הרע תמיד קיים וצריך למשטר אותו ולחסן אותו על ידי הגבלת קדנציות. אני עד לכך שיש ראשי רשויות שמכהנים מעל 3 קדנציות והם נתפסים כראשי ערים מקצועיים שלא התפתו לערבב בין דברים אישיים וציבוריים ולא שלחו את ידם לקופה, אבל סטטיסטית זה מעמיד אותם בסיכון מוגבר.

תפיסת עולמי היא שצריך להגביל קדנציות והמחויבות של ראש רשות ומי שעומד בראש הפירמידה זה לדאוג לעתודה המנהיגותית הבאה אחריו. אחת המשימות מעבר לתכנון התשתיות והתקציב היא להניח את התשתית למנהיגים שצריכים להמשיך אותך. אני עוסק בזה מהיום הראשון ומטפח מנהיגות שתהיה ראויה ותגיע לעמדת הבשלה בעוד 10-15 שנה.

יש לייצר את הפלטפורמה שתצמיח אנשים. אני אוהב אנשים מקצועיים וחזקים לידי, אנשים שמאתגרים אותי. אנחנו מתלכדים מאחורי הדירקטיבה אבל בדרך לשם חשוב לטפח מנהיגות כזאת ושתהיה עצמאית במחשבתה.״

יש משאבים, מוסדות ומשאב אנושי משובח שיכולים לתת מענה בחירום

בתקופה קשה ומלחמתית זו שאלנו את אבישר על מצב המיגון והמוכנות בקריית מוצקין: "העיר מוצקין מורכבת כמו רוב הערים בישראל", אומר אבישר וממשיך ״החלק הצפוני בעיר ממוגן ברמה טובה כי הבנייה בו חדשה, אבל בחלק המרכזי והדרומי במוצקין הבנייה ישנה. יש בה איים של התחדשות עירונית אבל רוב הבתים ישנים ולא עומדים בתקינה.

האתגר קיים וצריך להתמודד איתו. סך הכל יש לעיר משאבים ומוסדות ומשאב אנושי משובח שיכולים לתמוך. אנחנו עיר שערוכה לחירום ונוקטת בכל האמצעים כדי להשביח את ההערכות שלנו. היום אנחנו עיר של רובעים. יש לנו 4 רובעים על פי ההתוויה. בהתאם לפיקוד העורף, אנחנו נערכים לשלושה ימים ללא חשמל. בכל רובע יהיה מתקן שיספק את הצרכים ונוכל לתמוך בהם. אבל סך הכל אני אופטימי אל מול הדברים שאני רואה ולומד בשטח.״

לחבר את קריית חיים למוצקין ◄ צפו

ציקי אביקר – ראיון – לחבר את קריית חיים למוצקין
(צילום: סמר עודה-כרנתינג'י – חי פה-TV)

אבישר רוצה לשדרג את השירותים העירוניים ולהפוך את מוצקין לעיר יותר זמינה ונגישה לתושביה. הוא שם במרכז התחדשות עירונית במרכז ובדרום העיר. הוא מאמין כי מוצקין צריכה להתרחב דרומה ולשם כך הוא מתכוון לקדם בקדנציה זו איחוד עם קריית חיים: "אני חושב שגם תושבי קריית חיים רוצים להתמזג אלינו. אני יוצא לקמפיין מסודר ומערך הסברתי וזה ברמת החזון" מסכם אבישר ומאחל שתהיה המשך שנה טובה יותר ממה שהיתה לנו.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

19 תגובות

 1. ישראל צריכה ערי מטרופולין חזקות ותחרותיות ולא עיירות רובעים חלשות ומקוטעות.
  כל ערי הקריות צריכות להתאחד עם חיפה לעיר של חצי מליון תושבים.
  העיריות יהפכו למנהלות רובעים. פינוי הפטרוכימיה גם ייצור רצף עירוני שלם.

 2. יפה לך..בתור תושבת קריית חיים בחרת בקרייה עם הכנסות ארנונה הגבוהות ביותר..איזור תעשיה גדול, גדות, בתי זיקוק, כרמל אוליפנים, חוצות המפרץ, לב המפרץ, צ'קפוסט..קריית חיים זו תרנגולת מטילה ביצי זהב. נראה לך שחיפה תוותר בקלות על כל הטוב הזה? מצד שני אולי סוף סוף קריית חיים תהיה נקיה יותר עם פארקים לכחבים ומטופחת.

  • יעל תשאלי כמה ארנונה משלמים בקרית מוצקין . מי שגר בכרמל משלמים ארנונה מאוד גבוהה. חוץ מזה על פי שאת מתארת אנשים משלמים על פי גודל הבית והאזור אם יוקרתי מחיר גבוהה יותר . אנחנו יודעים רק לדבר במרום שאנחנו נתארגן נדרוש כל מה שמגיע לנו .כי אם נמשיך רק לכתוב לא נזכה
   לכלום. צריך לצאת ולהפגין .

  • יעל תשאלי כמה ארנונה משלמים בקרית מוצקין . מי שגר בכרמל משלמים ארנונה מאוד גבוהה. חוץ מזה, על פי מה שאת מתארת אנשים משלמים על פי גודל הבית והאזור. אם יוקרתי המחיר גבוהה יותר . אנחנו יודעים רק לדבר במקום שאנחנו נתארגן ונדרוש את כל מה שמגיע לנו .כי אם נמשיך רק לכתוב לא נזכה
   לכלום. צריך לצאת ולהפגין! .

 3. אבישר כל הכבוד על רוח ההתנדבות אתה מוזמן לתת דוגמא לוותר על שכרך ואיך לא בבטחת סגן ללא שכר אז אמרת ועשית אחרת

 4. נשמע לי אדם מוכשר שלא צריך את משכורת ראש העיר – אז יש לי רעיון ברוח המתנדבים שלו:
  שיוותר קודם כל הוא על משכורת, לפני שהוא "מעסיק בחינם מתנדבים".
  שיתן דוגמה אישית ויכריז שהוא ראש העיר הראשון שעובד בהתנדבות בלי שכר.
  זה יוריד מגרעון העירייה כמה מליוני שקלים באופן מיידי.

 5. חבל להתייחס לשטות. אם קרית מוצקין רוצה להתאחד יש לה לידה את קרית ים וקרית ביאליק.
  קודם יוכיחו שלוש העיירות האלו שהן מסוגלות להתאחד לעיר גדולה חזקה של 100 אלף תושבים ואז יוכלו להציע לקרית חיים מהלך איחוד עם עיר הקריות.
  איחוד שלוש הערים שהן כמו פרוסות עוגה זו לצד זו (הפרוסה המערבית קרית ים, האמצעית מוצקין והמזרחית ביאליק)
  יוכיח שהן לא רק מדברות אלא עושות. צאו לדרך והתאחדו – גם אם זה אובדן משרתו של ראש העיר הנוכחי.

 6. הסיפור של הקריות – צדק חלוקתי
  קרית חיים ושמואל – שייכות לחיפה וקרית אתא מעט רחוקה נשארו מוצקין ים וביאליק.
  לקרית ביאליק – יש אזור תעשיה גדול
  לקרית ים – חוף ים שניתן לפתח לתיירות וקייט
  ולמוצקין? כלום. בבסיס יעדו למוצקין את המסחר (הרבמ"ד היה הבסיס) אבל אז נולד הקריון על חורבות מפעלי אתא – וגם המסחר עבר לביאליק.

 7. הרעיון להפעיל מתנדבים בעאייה ,במקום עובדים בשכר,הוא רעיון מצוין ועד היום אני מתפלא שלא נהגו כך.
  אני אישית מוכן להתנדב ואשמח לקבל הפנייה למקום הנכון

 8. באשר לדליפת הכסף.
  כמה אחוזים מהזמן שעליו מצהיר עובד/ קבלן, מתבזבזים בהפסקה, הכנת קפה, סתם נימנום ולפעמים בתוך הטנדר.

 9. תודה רבה. גרי. חיים לא תצטרף ועוד פעם תזכה ליחס שונה. להשאר כח ר האחורית ומי בכלל יתייחס עליה. מספר התושבים וקרית שמואל . יכולים לבנות להיות הם י עצמם לא רוצים לקבל שאריות!!!

 10. עם כל הכבוד לראש העיר מוצקין ציקי אבישר הסיפוח של קרית חיים לא יצלח מכיוון שהיא שייכת לחיפה ובטוח שיונה יהב ועירית חיפה לא יסכימו ןיתנגדו למהלך כזה

 11. לא יקרה, קריית חיים תיהייה ביזכות עצמה, הוא רוצה לאחד את קריית חיים למוצקין בגלל המיפעלים בקריית חיים וכך לקחת יותר כסף לעיריית מוצקין.כמו שחיפה חיברה לעצמה את קריית חיים.
  הקרייה צריכה להיתנתק ולקבל ראש עיר רק של קרית חיים.

  • הלואי ויהיה לנו ראש עיר בניפרד לחיפה ושידאגו חתטשבים

  • כרמל כנראה שאת לא יודעת איזה נכסים יש חקרית חיים עולם מנצלים את נכסיה ולנו משאירים רעלים גזים. . אנחנו לא נתחבר לא למוצרים ולדכנינו . טוב לנו לבד והכי גרוע נשאר עם חיפה

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

סוכריות גומי במילוי בטעם תות שדה של חברת אקולאב – קריאה להחזרה

חברת אקולאב ע.מ 309938322 קוראת להחזרת מוצר: סוכריות גומי במילוי בטעם תות שדה. בעקבות פעולת פיקוח שביצע שירות המזון מחוז מרכז נמצא כי המוצרים...

הברק הירוק חזר: ברק בכר חתם לשנתיים בחיפה!

מאמן מכבי חיפה לשעבר ברק בכר חתם ביום רביעי, 29/5/2024 רישמית כמאמן הקבוצה לשנתיים הבאות הקרובות, זאת לאחר שסיכם עם נשיא המועדון, יעקב (יענקל'ה)...

אביהו האן נבחר ליו"ר איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה

מועצת איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה, אישרה בישיבתה ביום רביעי 29/5/24 את מינויו של סגן ומ"מ ראש עיריית חיפה, אביהו האן, ליו"ר...

מעשן יקר – אם לא תמות מסרטן יש לך סיכוי טוב להפוך לאימפוטנט. אז אולי פשוט עדיף להיגמל?

מסר פסימי רמב"ם לרגל היום הבינ"ל להימנעות מעישון שחל ביום שישי 31/5/24 ד"ר יניב דותן, מנהל מכון הריאות של רמב"ם והמומחה מספר אחד שלנו לנזקי...

לראשונה • מעסיקים יורשו להעסיק בני נוער עד השעה 1:00

החל מהשעה 23:00 הם יחויבו להחזירם לביתם (חי פה) - ועדת העבודה והרווחה אישרה בשבוע שעבר (19-23/5/24) לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שמאפשרת העסקת בני...