באנר קריית אתא עצמאות 080524

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת...

הסופרת והאמנית יעל שיה – לבדה בעולם

עד שפגשתי את יעל, דמיינתי סופרים בעיני רוחי כדמויות...

מחאת העם – החיפאים יוצאים להפגין • שבת 22/6/24

(חי פה) - ביום שבת 22/6/24 בערב תיערך הפגנה...
באנר גורדון 230524
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

"דילול החזירים הוא רצח" • קולם של המתנגדים

(חי פה) – החזירים הפכו מזמן עבור חלק גדול מתושבי העיר חיפה להיות בעיה או תופעה שלילית וחיה שגורמת להם סלידה, פחד וגועל. יחד עם זאת יש חלק לא מבוטל שמתנגד לקטלוג החזיר כחיה מפחידה, מגעילה או תוקפנית. התנגדות זו באה קודם מתחקור הנושא ואהבה לבעלי חיים.

אמא וגורים – דורות חדשים לחזירי חיפה – רחוב האצ"ל בשכונת שער העלייה (צילום: דוד דום)

תופעת החזירים בחיפה

תפוצתו של חזיר הבר השתנתה באופן קיצוני בשנים האחרונות גם בשל פעילות האדם, וגם בשל שינויי האקלים. בחיפה התופעה גברה והחריפה וחזירי הבר מסתובבים ברחובות העיר. תופעה דומה קיימת ברומא, באיטליה ובערים נוספות בעולם. התופעה בחיפה הטרידה וממשיכה להטריד ציבור גדול מהתושבים שדורשים פתרון בכל מחיר, גם אם מדובר בהרג החזירים.

למסקנה זו הגיעו התושבים אחרי מאמציה של ראש העיר היוצאת עינת קליש, אשר ניסתה לטפל בתופעה בדרכים אחרות והומניות, אם כי גם ״הרדימה״ את חלקם. לצד קבוצת התושבים שתומכים בדלול וטיפול בכל דרך העיקר למגר את התופעה, ישנה קבוצה אחרת שמתנגדת בתוקף לפגיעה בחזירי הבר וטוענת שהדלול הוא רצח וטבח בחיה שאינה מאיימת על האדם. לטענתן, התקשורת גם מטעה את הציבור וזורעת אימה כאשר היא מציגה את החזיר כחיה מפחידה ותוקפנית שתוקפת ופוצעת אנשים.

חזיר בר מפרק דשא על אי תנועה - חיפה (צילום: ירון כרמי)
חזיר בר נובר בדשא על אי תנועה – חיפה – אילוסטרציה (צילום: ירון כרמי)

דבי סגל, חיפאית אשר פעילה למען זכויות בעלי חיים ומציאת פתרונות הומניים לחזירים מספרת בראיון לחי פה כי נמאס לה לשמוע ולקרוא כל הזמן בתקשורת על דרכים אכזריות לדילול החזירים כגון רצח וטבח. דבי מציעה פתרונות הומניים ואפשריים שהעלויות שלהן יותר זולות אפילו מהדלול ומסבירה שהדלול פוגע במערך האקולוגי שחשוב לכדור הארץ ולנו בני האדם.

 • גדרות חזקות על ידי מוצרים סביבתיים שלא מזיקים לבעלי חיים וסביבה או קרקע – מדובר במוצר שמונע מחזירים להגיע לגינות או סביבה מסוימת בעלות של 270 ש"ח.
 • פתיתים – ישנו מוצר נוסף העשוי מצמחים אשר מגיע בצורה של פתיתים והוראות ההאכלה שלו קלילה. הפתיתים גורמים לפגיעה ברירית ובגלל שיש לחזירים זיכרון חד הם יזהרו בפעם הבאה ויזכרו שלא כדאי להם לבוא לאותו מקום.
 • מערכת הרחקה סולרית – אשר משמיעה קולות של כלבים או אולטרסולרים 'טרנזיסטור' בעלות חד פעמית. החזירים זוכרים את הקולות ופועלים לפי הזיכרון.
 • משרוקית – החזירים שומעים את הסאונד שלה כי החזיר קולט ושומע יותר חזק בעלות 10 שקלים.
 • ציוד להפחדה קולנית – מערכת שמפעילה אורות מצנזרים.
משפחה בחרדה ברחוב קלר כאשר חזירה עם גורים מבהירה להם מי שולט ברחוב בחיפה (צילום: דני מדור)
משפחה בחרדה ברחוב קלר כאשר חזירה עם גורים מבהירה להם מי שולט ברחוב בחיפה (צילום: דני מדור)

עוד מוסיפה ומשתפת אותנו דבי בתגלית שנמצאה במחקר שנערך על ידי מרצה שיחד עם שני סטודנטים הם עלו על גימיק משמעותי. במחקר הם חילקו את קריית טבעון לשני חלקים ובחלק אחד יצרו בורות בוץ. במחקר, ניכר היה כי החזיר היא חיה פעילה והחזירים בילו בבורות שעות.

כך הם מצאו שהחזירים אוהבים להשתעשע ולשחק בבוץ, יותר מאשר לחפש אוכל. אם היה אפשר לפתח בורות כאלה, החזירים היו נמצאים שם ולא ברחובות. אפשר גם לפעול כמו בנשר וטבעון שהחליטו להטמין את הפחים ולקבע אותם ובכך החזיר לא יכול להפוך את הפח.

לעומת זאת העלויות של הפעלת ציידים הן מטורפות. זאת לצד תנאי הירי והחוק האוסר לירות במרחק 500 מטר בשטח בנוי (לצערנו זה קרה ואף פגע באנשים).

לכן חשוב לחנך את הציבור לא לזרוק אשפה. החזירים לא באים רק כדי לאכול – הוא ניזון גם מחרקים, תולעים ועוד ואף טועמים פגרים ויכולים לעשות עבודה אקולוגית מדהימה.

חזיר הבר שככל הנראה נהרג ע"י הנער (צילום: מיכל ברזל)

הדבר שהכי מכעיס את דבי ועוד רבים הוא השימוש במילים שגורמות לבהלה בקרב הציבור כמו תקיפת חזיר או אדם נפצע כתוצאה מפגיעת חזיר. זאת, מפני שבסופו של יום הגורם לפציעה לרוב הינו פחד ולא תקיפה ישירה. כך היא מספרת: ״הצגת החזיר באור שלילי מפריעה לי ומפריע לי שרוצחים חיה. לא די לנו שאנשים פוגעים אחד בשני, אני רוצה שיגלו חמלה כלפי חיה שכל רצונה להשתעשע ולאכול.
בהמשך לסיפור של הנער שנפל ושבר את עצם הבריח – בפועל הנער החליק והנזק נגרם מהפגיעה של הנפילה ולא מתקיפת החזיר. אנחנו סבורים שהמדיה מטעה לגבי החזירים והשאלה למה להיטפל לחיה הזאת ספציפית? הכל עניין של ידע. צריך לחנך וללמד את הציבור שאם אתה רואה חזיר הוא לא יפגע בך, ולא צריך להרוג אם אפשר למצוא פתרונות.״

״בנוסף, צריך לשנות את השיח שמהותו הוא שחזיר היא חיה שצריך להרוג. התקשורת צריכה להעמיק בנושא ולהציג את האמת. כבר בוצע טבח של 1600 חזירים ואני רוצה למנוע את המשך הטבח כי אין לאף אחד זכות לקחת את חייהם. אנחנו רוצים למנוע את העלמת בעלי החיים מהטבע.״

קשת וים וגם חזיר אחד (צילום: נעם אילן)
קשת וים וגם חזיר אחד (צילום: נעם אילן)
קשת וים וגם חזיר אחד (צילום: נעם אילן)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

39 תגובות

 1. אריה דב וזאב הם לא רק שמות של בני אדם אלה חיות טרף שישמחו יחד עם עופות דורסים ושאר טורפים בגני החיות והטבע לזלול את הבשר של החזירים הניצודים.

 2. גם אני אוהבת חיות! יש לי כלב ו3 חתולים בבית
  אבל זה בבית! ולא ברחוב הם פגע לאנושות לזיהןם ומחלות
  יש לכם פיתרןן טוב יותר? הרחובות מתמלאים בהם.

 3. אסור להרוג זה חטא נוראי יש משמעות להם לא סתם הם פה שנדע להיות לא פחדנים וגיבורים ועוד תסתכלו ותלמדו

 4. לא לרצח בעלי חיים ודי לשקרים בתקשורת המחורבנת יש פתרונות אחרים יותר זולים שניתן לבצע אז תפסיקו לזיין תשכל ותתחילו לפעול בלי לרצוח

 5. צריך להקטין את חיפה ולהחזיר אותה לממדיה בשנות השישים והשבעים ואז תופעת החזירים תהיה כלא הייתה כלומר החזירים ישמחו לחיות בשכונות החדשות שבנינו על חשבונם!!!🥸

 6. חובה להשמיד את חזירי הבר שמטיילים בתוך העיר ,ואתם אוהדי חזירי הבר, מציע שתלכו לטיפול פסיכולוגי שבו תבינו שחיי אדם והחיפאים קודמים לחזירי הבר,קודם חיפה ותושביה, חזירים שידרכו בעיר יושמדו

  • אתה צריך טיפול פסיכולוגי בני אדם יותר מסוכנים מחזירים

 7. אוהדי חזירי הבר, תחליפו דיסקט, צאו ליערות וטפלו בחזירים, אל תהיו טובים על חשבוננו, חזירים שיכנסו לעיר ידוללו ,כל חזיר שיסתובב ידוללו, מציע לכם להיות טובים על חשבונכם, תרימו לחזירים קמפינג ביערות, תהיו טובים עם תושבי העיר ,עם החזירים תהיו טובים ביערות ועל חשבונכם.

  • מסכימה בהחלט. בקשה צנועה, אל תהיה יפה נפש, תכתוב י ח ו ס ל ו במקום המילה החלבית ידוללו.

 8. 270 שקל לגזר? אפשר בבקשה את הספק? היום מחיר גדר כמו שציינתם עןלה 700 שקל למטר. ולהקיף בניין שלם זה כמה אלפי שקלים אם לא חמש ספרות. אפילו עם הסיבסןד זה לא השתלם. כנראה המתנגדים הם גם מנותקים מהמחיר לגידור.. שיקחו את החזירים הביתה כמו קליש לבית אם הם כלכך אוהבים אותם

 9. אין שום סיבה שהתושבים יסגלו עצמם פה לחיות לצד החזירים ולמצוא פתרונות עוקפים …חיים שלמים חיינו כאן בלי לראות חזיר אחד וככה אנחנו רוצים להמשיך לחיות פה. ואם הדרך לפתור את זה היא לחסל אותם אז זה צריך להיות הפתרון . זה מה יש. זה לא קללה משמיים שחייבים להתרגל אליה.

 10. פחד או לא, בסופו של דבר מדובר בפציעה שלעתים מחייבת אשפוז והחלמה ממושכת כמו שקרה לשכן שלי.
  באשר לפתרונות המוצעים כמו הפתיתים גם אם נכון הם ימצאו מקום אחר.

  • רעיון נהדר להעמיס אותם להעביר לעזה ולהכניס אותם למינהרות ככה אולי החזירים ימצאו את סינוואר והעזתים יצאו מהמינהרות או להכניס את חזירי הבר למינהרות עים חומרי נפץ שישוטתו בתוכם ויתפוצצו שם

 11. הם גורמים לתושבים מחיפה נשר והסביבה נזק בלתי הפיך.
  צריך טיפול דחוף למגר את התופעה

 12. אני גר בקריות. רק אורח בחיפה אבל בשני ביקורים אקראיים שלי ברחוב הנתקה מצאתי עצמי רץ ונמלט מחזירים גדולים ומפחידים. באחד המקרים גם נפלתי ונחבלתי תוך כדי ריצה. אולי לגברת המתלוננת עדיפה רווחת החזירים על פני הזכות ללכת ברחוב בלי לפחוד, בלי לברוח, בלי לגלות שאתה מול חזיר עצבני במבוי סתום בין טור מכוניות חונות, מכולה וגדר (מה שקרה לי). בכל העולם מדללים אוכלוסיות בעלי חיים, מעקרים אותם, מעבירים אותם לאזורים אחרים. עיר היא לא ספארי. מי שמרחם על חזירים לא מרחם על ילדי הגן ולא על קשישים ולא על אימהות עם עגלות ולא על אף אחד מלבד החזירים עצמם.

 13. היחידים שיש להם חובות וזכויות הם בני האדם. לחיות אין. הארגון שלהם. הוא מבוסס על יצרים קיומים , ללא קשר לשום זכויות או חובות. יצר החיים שלהם זה מה שקובע, וכך היה מאז ומתמיד. מי שהחליט להעניק להם זכויות זה כמה אנשים מבולבלים שלא שאלו את החיות מה הן מעדיפות

 14. לא כייף לצאת מהבית ולהיתקל בלהקה כזו. די מפחיד אבל יש בעיה נוספת וחמורה לא פחות! לאחרונה גם התנים מתרבים מאד יוצאים מהוואדיות אל שטחי הבתים. אצלנו הם רבים וצורחים מתחת לחלון! פחד לצאת !!

 15. לכל יפה הנפש אומר רק כך, תקימו
  מכלאה פרטית עבור החזירים
  תשמרו עליהם, תגדלו אותם כל מה שנראה לכם
  לא ככה, חופשיים בעיר תוקפים ילדים
  ובני נוער וקשישים ובעצם גל מי שזז
  הולך על שתיים.

 16. מי שמתנגד לדילול החזירים מוזמן לאסוף את כולם אליו לחצר ולגדר אותם. מספיק נזקים גרמו לנו ב – 5 השנים האחרונות!

 17. אין פתרון לחזיר . יש שני אפשרויות 1. על הגריל 2. לחסל פתרונות ראינו במשך 5 שנים . המצב מפחיד ללכת ברחובות . אנשים מותקפים רק אתמול ילד בן שנתים הותקף . מי שלא טוב לו שיגדל אותם בביתו . או שיקנה חווה ויגדל אותם שם.
  כל עדיני הנפש נמעסתם

 18. אין פתרון לחזיר . יש שני אפשרויות 1. על הגריל 2. לחסל פתרונות ראינו במשך 5 שנים . המצב מפחיד ללכת ברחובות . אנשים מותקפים רק אתמול ילד בן שנתים הותקף . מי שלא טוב לו שיגדל אותם בביתו . או שיקנה חווה ויגדל אותם שם.
  כל עדיני הנפש נמעסתם

  • החזיר בר לא טעים על הגריל חחחח אם היה הבעיה הייתה נפתרת מזמאאאן ולאנשים היה הרבה בשר בפריזר

 19. אני מציעה לגב' דבי הנכבדה ליישם את כל הצעותיה ההזויות בשכונה / רחוב בה היא מתגוררת.

  • צודקת לחלוטין. שתגדר אותם מסביב לביתה. לא קורה כחום אם מרדימים אותם וחלק שילחים לעזה. שם יניה להם טוב יותר
   רוצים כיר נקיה ויפה

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

להגמיש תבניות, לחשוב בצורה רגשית • על הספקטרום האוטיסטי

אוטיזם הוא תופעה שמוגדרת כשונות נוירולוגית המאופיינת בעזרת קבוצת תסמינים הנוגעים ביכולת התקשורת, ביכולת החברתית ובתחושה החיובית לעצמיות. אנשים עם אוטיזם יכולים להיות מאוד...

שלל פעילויות לילדים ומבוגרים • שבוע הספר העברי בקריית ביאליק

קריית ביאליק מזמינה את התושבים להינות משבוע הספר העברי ומחודש הקריאה 2024 בספרייה העירונית בין התאריכים 26/6-9/7/24. באותם הזמנים ייערכו שלל פעילות לילדים וכן פעילויות...

לאן נעלמו ה״פודטראקים״ של חיפה?

במהלך תקופת הקורונה, צמח מיזם הפוד טראקים בחיפה ואפשר לאנשים להנות מאוכל רחוב טעים במרחב הפתוח. המיזם, שהתחיל עם תקוות גדולות להמשיך ולהתרומם, נמצא...

מחאת העם – החיפאים יוצאים להפגין • שבת 22/6/24

(חי פה) - ביום שבת 22/6/24 בערב תיערך הפגנה למען החלפת השלטון והחזרת החטופים בחיפה במרכז חורב, כמו בכל שבת בחודשים האחרונים. ממחאת העם...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת למשפחת כיאט. במקום זה הוקם חוף רחצה מוסדר, כבר בימי המנדט הבריטי, שנודע כ״חוף כיאט״. כיאט ביץ׳  תולדות...