באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

עיר החזירים בדרך להפוך להיות גם עיר התנים • חיפה

(חי פה) – תופעת התנים במרחב הציבורי בעיר חיפה ממשיכה לתפוס תאוצה. אם תושבי העיר נתקלו רק בחזירי בר בשנים האחרונות, כיום אנחנו עדים יותר ויותר להתקלות עם תנים. רשות הטבע והגנים: "כניסת חיות בר לשטחים מיושבים וכן התרבותם נובעת מהיעדר סניטציה".

התנים הופכים גם הם לתושבי קבע

חיפה מזמן הפכה לעיר שבה חזירי הבר הפכו לתושבי קבע, שמסתובבים בנינו בכל שעות היום בחצרות של הבתים, ברחובות, בפארקים, לידי גני ילדים ובתי ספר ואף ממתינים לנו בפתחי רשתות המזון. בנוסף לחזירי תושבי חיפה מתחילים להרגיש שגם התנים לאט לאט הופכים לתושבי קבע ובקרוב אולי גם יתחילו לספק כותרות לתקשורת.

חשש מריבוי תנים נגועים בכלבת

התושבים מדווחים על התקלות עם תנים בדרך לעבודה או לבית הספר בבקרים ובאזורים מסויימים מדווחים על צפייתם בשעות הערב והלילה. רבים גם נתקלים בהם מחפשים מזון ליד פחי האשפה או אוכלים שאריות של מזון חתולים שהושאר ברחוב. בנוסף לייללות, תושבים רבים מודאגים מתופעת התנים שכן כמעט כל שבוע יש דיווח על תן נגוע בכלבת. אמנם לא מדובר על אזור חיפה, אך הסיכוי של העברת מחלת הכלבת באמצעות תנים היא גדולה.

בחי פה נעשו כתבות רבות על הנושא ואף ניסינו לבדוק מול הגורמים מדוע לא עושים מאמצים או צעדים למנוע את חזרתו של אותו תסריט איתו מתמודדים תושבי העיר עם חזירי הבר.

כניסת חיות בר לשטחים מיושבים והתרבותם נובעת מהיעדר סניטציה

בפנייה לרשות הטבע והגנים נמסר לנו כי הרשות מכירה ועוקבת אחר התפשטות מינים מתפרצים, לרבות תנים, בערים רבות ברחבי הארץ. במרבית המקרים, ריבוי כניסת חיות הבר לשטחים מיושבים וכן התרבותם וגדילת האוכלוסייה נובעת מהיעדר סניטציה וריבוי מקורות מזון זמינים בערים. הדרך הטובה והיעילה ביותר לשליטה במצב הנתון, הם אומרים, היא סניטציה ברחובות, סגירת פחים ואי-האכלת חיות (בר ובית) בחוצות.

לא נשלחה פניה לעזרה מעיריית חיפה בנושא התנים

רשות הטבע והגנים עובדת יחד עם הרשויות המוניציפאליות ונותנת היתרים לפעול בהתאם להנחיות החוק ללכידה או לטיפול בתחומי הרשות המקומית. נכון לעכשיו, לא נשלחה פניה לעזרה לרשות הטבע והגנים מעיריית חיפה בנושא התנים. עם זאת, אנחנו עובדים עם עיריית חיפה באופן רציף בנושא חזרי הבר.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

41 תגובות

 1. חחחחח מעדיף להסתובב בין חזירים חיות ולא בין חארות עוקצים שיום יום ממלאים שידורי תחקירים והם חיים על חשבונם של אחרים .
  חחחחחחביחד חחחחח ננצחחחחחחחח

 2. יהיה ראש עיר חדש, יהב שימגר את התופעה, סוף סוף מישהו שידאג, הקודמת הייתה הכי גרועה בתולדות העיר לא רק לענייני החזירים

 3. בס"ד התנים מגעים בשעות הערב המוקדמות אנשים עוד באמצע קניות אי אפשר לחיות פחד לצאת מהבית מה יהיה נסגרים בבית איזה איכות חיים יש לנו אי אפשר לישון בלילה התקשרתי לעירה פתחו קריאה אבל לא עשו כלום

 4. בתגובה להערה אף אחד לא מת עדיין מחזירים. אז צריך לחכות לזה? אנשים כבר נפצעו והגיעו לבתי חולים. מספיק כבר.
  צריך לנקוט אמצעים של ממש ולא דיבורים.

 5. מספיק עם החיות כבר. מחזירים עוד אף אחד לא מת, אבל מכבישים רעועים, פשיעה וחוסר ביטחון ברחובות, וזיהום אוויר = כן! אלה הבעיות של חיפה, לא חיות בר שבונים להן על הבית ואחכ תוהים למה לא הורגים אותן.

 6. אולי חזיר יתנפל על עציוני ותן יתנפל על כשלונה יהב
  וכמו רומולוס ורמוס מהתנפלות זו תיוולד מנהיגות חדשה לחיפה. אמן.

 7. כמעט כל יום
  2 בלילה כמו סירנות ברחוב רחל ומרגלית
  עשרות תנים במשך חצי שעה מייללים. גורמים לכלבים לנבוח חזרה.
  די השינה שלנו נפגעת. הילדים מפחדים לצאת בערב בגלל חזירים ותנים. מה יהיה הסוף?! למה אין דילול וניהול ואדיות?!

 8. בשכונה שלנו (רמז) הפחים סגורים אין זבל ברחוב וכל לילה שומעים את התנים. חיפה כבר מזמן הפכה לשמורת טבע , מקום שמפחיד להסתובב בו, וכל היפי נפש בבקשה אמצו חזיר ותן ככה אולי הם לא יסתובבו ויפחידו את ילדינו . דרך אגב לא להאשים את קליש , בכל אופן שנות כהונתו של יהב החזירים התרבו והוא לא עשה כלום , קליש קיבלה את החזירים בירושה , לפחות קיבעה את הפחים ואכן הם כמעט כבר לא מסתובבים ברחוב שלנו .

 9. חוק הגנת חיית הבר 1955 מטיל את כל האחריות לטיפול בחיות בר על שר החקלאות , והוא כמובן לא עושה כלום , רק לוקח משכורת.

 10. כרגיל הקקות מקבלים משכורת מהציבור ולא מזיזים את עצמם. הפקחים של רט"ג יחטפו תביעה נזיקית על מיליונים ברגע שתן נגוע בכלבת ינשוך ילד , ואולי ישבו גם קצת בכלא ככל שאין להם פרוטקציה בתחנת חיפה.

 11. למה יש הרבה מקומות בישראל שאן בהם, לא חזירים ולא תנים?
  כי … גרים שם תושבים שאינם משועבדים לפייק ולסיסמאות.

 12. מדינה של מטiמטמים!
  יש להחזיר את האדמה לחיות.
  נהפוך את העיר לגן חיות!
  חתולים, עכברושים, חזירים, מיינות, תנים, דררות, עורבים, כלבים, סוסים….
  והמין ה"אנושי" יעבור לגור בעיר התחתית של עזה!
  אתם הולכים לאבדון.
  לאט אבל בטוח בכל תחום!!
  בהצלחה לכם!

 13. כבר לפני שנה ראיתי אותם מסתובבים לי בכניסה לבית. אבל אף אחד לא מתעורר. ושאני רואה את כל הזבל שאנשים זורקים ברחוב במקום בפח ושאנשים מאכילים את החזירים באין מפריע, אז מה הפלא? אם היו עושים פיקוח ומחלקים דוחות אז אולי זה יכול היה להשתנות. אבל העיר הזו ננטשה מזמן וכל אחד רק דואג לתחת של עצמו

 14. בואו נמשיך להרוס את את הטבע והבית של חיות הבר פה . ואז נתלונן .. אנחנו גורמים לכל הנזק הזה. והחיות המסכנות לא נותרת להם ברירה אלא להתהלך פה ולסבול בגללנו .. משתלטים על עוד יער ועוד שטח של ואדי וטבע הכל בשביל להרשים עוד ועוד . חיפה כבר מזמן לא פסטורלית כמו שהיתה בעבר!!!!

 15. התנים זו לא תופעה חדשה . למעשה הם היו פה עוד לפני החזירים. בעיקרון אינם מסוכנים מלבד מצב שבו הם חולים בכלבת .

 16. אני גר בכרמל וכל לילה שאני שומע את התנים הולכים ומיללים בחצר הבית, אני מפחד שהם יתפסו את החתולות שלי ויהרגו אותן. בבקשה שידללו אותם לפני שהם ידללו לי את החתולות

 17. אני חושב שעכשיו הזמן להחזיר לחיים את פרויקט חיסון חיות בר שהופסק על ידי הממשלה לפני כמה שנים. אם אי אפשר לחסום את הגידול של חזירים ותנים אז לפחות לחסן אותם

 18. למה להרוס???? עיר טובלת בטבע יחודי
  לכול עיר יש את היחודיות שלה, לרבות בעלי חיים.חיפה עיר מהממת, שופעת בטבע וגם בעלי חיים, וכן…חזירי הבר מייחדים את חיפה והופכים אותה ליחידה ומיוחדת.

 19. אנחנו הורסים לחיות בר את שיטחי המחיה ואז באים בתלונות שהם נמצאים פה אנשים הזויים !!!

 20. מחכים ל יונה יהב שיציל אותנו. מקווה שיביא ציידים או נצטרך להתפנות מכאן לטובת החיות

 21. לכל יפי הנפש שטוענים שלקחנו לתנים ולחזירים את שטח המחייה שלהם, בבקשה תקצו חדר אחד בדירתכם הפרטית ותתנו לחזירים ולתנים בחזרה את שטח המחייה שלהם. עד לפני פחות ממאה שנה (פסיק זניח בהיסטוריה) חיו בארץ ישראל זאבים, דובים, חתולי בר גדולים ואפילו נמרים… בואו ונחזיר גם אותם לרחובות חיפה, ונפתח תיירות ספארי לטובת כלכלת העיר…

 22. אנחנו כל לילה מתעוררים מיללות התנים שבאים מכיוון הטכניון בלהקות ומעירים אותנו בחוויות
  חזירים זה משהו אחר יש לנו בגינה של הבית כל לילה חזיר שהופך את האדמה בעציצים וחופר אוכל אין אצלנו בגינה אז הוא חופר לחפש הוא גדול ענקי והיא אפשר להתפטר ממנו מסוכן למבוגרים ולילדים

 23. קליש היא ההוכחה כמה העיר שונאת אותה בגלל החזירים עכשיו היא הביאה גם תנים שבכל מקום
  נעילת הפחים לא עוזרת. צריך להחליף את הכל הפחים לשיקוע.
  החזירים הופכים את הפחים שנעולים עם שרשרת. הם למדו לפתוח ולהוציא משם שקיות אשפה. וכולם חוגגים גם התנים. רק מוטמן ודילול במקביל גם של התנים ירחיק אותם מהעיר היפה

 24. כבר לא צריכים לנסוע לחו"ל לשמורות טבע כמו טנזניה ושאר המקומות. יש לנו את זה כאן אצלינו. איזה יופי . אני שומע אותם יום יום מהבית שלי ורואה אותם כולל החזירים.
  אני מניח שההנהגה החדשה תטפל בהם.
  ולכל מי שכואב לו עליהם תאמצו כמה חיות בגינה שלכם ותטפלו בהם אין לי העייה עם זה .

 25. ריבוי החזירים והתנים ברחובות ובשכונות הוא סימן ועדות להזנחה המשוועת שהיתה בקדנציה של קליש בראשות העירייה. התנים אשר תמיד ליוו את ילדותי בעיר בסמוך לואדיות לא העזו בעבר להסתובב כך ברחובות כמו בשנתיים האחרונות. הם התרבו כי המזון זמין להם בלי מגבלה. זה קורה עקב טיפול לקוי האשפה ואכיפה חלשה והיעגר הסברה ראויה בנושא האכלה יזומה של בעלי חיים והשלכת אשפה מחוץ לפחים.
  את זה אני צאמין שנשנה מיד לאחר בחירת ראש העיר הבא, יונה יהב . או אז יתחיל מיד ביצוע תוכנית נרחבת ונחושה לטיפול מקיף ורחב במכה הזו!

 26. אם רק החזירים והתנים יכלו להצביע…. קלישר הייתה משאירה אבק לכולם. החריבה את העיר.

 27. השירה של התנים מרגיעה ומשעשעת. לעומת זאת, חזירי הבר מסוכנים ביותר וחיות מגעילות. יונה יהב ישים סוף לתופעת חזירי הבר.

 28. מה חדש? ואדי עמיק מלא בתנים (וחזירים) עשרות שנים. הם מסתובבים לאור יום ולא מפחדים משום דבר ומטיילים גם במעלה הואדי בין הבניינים. עכשיו זה "עונת הקונצרטים". כל לילה ובזמן האחרון גם בשעות היום

 29. מה השטויות האלה שכותבים. הכל בידינו. ראיתי סרט דרישה מזמינה חזירים למקום עבודה שלה .נכנסו לחזירה והגורים שלה . העיריה חייבת להוציא חוק מי שמאכיל חזירים ישלם קנס. כך עדו פעם לחתולים ואז אכלו חתולים ועכברושים . מי דא תה לגדל חתולים יטפל בביתו ולא לחלק ברחובות ונשאר הרבה זבל. מלא לכם רק לצאת נגד העירה שהתושבים הם האשמים למדל הגדול פשוט מאכילים אותם. והעיר נראי. ערמות של אוכל חתולים ומלא קקא של כלבים משהו משהו. שי חילו לשים מצלמות מי מאכיל ומי נותן לכלבים שלו לחרבן חופשי .

 30. ראיתי כבר לפני שנים בחיפה למעלה…בשכונה שלנו..תנים רצים ברחוב בלילה…הבעייה שהתופעה כנראה מחמירה כי לא מדללים…אין פיקוח..בדיוק כמו עם החזירים. ניהול כושל ונכשל…נקווה שראש העיר בקרוב יונה יהב…ועוזריו יטפלו בבעיה זאת.

 31. הם לא נכנסים לשטחנו. אנחנו חיסלנו כל שטח מיועד וכל שטח מחיה של חיות הבר.
  מה ציפינו שהמסכנים יעשו?

 32. כלבת? איזה קשקוש. כבר שנים שלא נמצא תן עם כלבת בישראל.
  אחרי שבנינו בתוך הבית שלהם והרסנו אותו, אל לנו להתפלא שהחזירים והתנים מסתובבים בתוך הבית שלנו.
  כולם מדברים על החזירים והתנים ומפמפמים את ההיסטריה אבל אף אחד לא מבצע צעד פשוט כמו הטמנה של פחי אשפה.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

רעשים נשמעים מבתי הזיקוק של בז״ן • עבודות תחזוקה

(חי פה) - תושבי חיפה התלוננו בימים האחרונים 20-22/5/24 על הדי רעש מבתי זיקוק. קבוצת בז״ן - עבודות תחזוקה תקופתיות. הודעה לתושבי מפרץ חיפה מקבוצת...

שיא משתתפים: שמונה שחיינים עולים לאליפות אירופה • הישג ענק למכבי חיפה

שיא משתתפים שקבעו קריטריון לאליפות אירופה בבלגרד - "ההשקעה הגדולה הניבה פירות, שיעניקו לשחיינים שלנו עוד מוטיבציה להמשיך". במכבי חיפה כרמל גאים נוכח ההישג של...

האתלטית סיון אוירבך • שיא ישראלי בריצת 1,500 מטרים

בצל האירועים במדינה, רגע נחת שסיפק ביום שבת 18/5/24 אגודת מכבי חיפה כרמל עם שיא ישראלי השייך לאתלטית, סיון אוירבך בריצת 1,500 מטרים. האתלטית...

הנחיות להדלקת מדורות ל״ג בעומר בטירת כרמל

עיריית טירת כרמל ערוכה לאירועי ל"ג בעומר במסגרת היערכות עיריית טירת כרמל לאירועי ל"ג בעומר, הוחלט כי השנה תותר הבערת מדורות ביום החג, ראשון, 26.5.24....

כרם מהר״ל • סיור בבית הכי אקולוגי בישראל • יום שישי 24/5/24

עיריית טירת כרמל מזמינה את התושבים לסיור בכרם מהר״ל, הבית הכי אקולוגי בישראל. הסיור יתקיים ביום שישי 24/5/24 בשעות 10:00-14:00, ברחוב החאן 11 כרם...