טיפול מדויק לסרטן קיבה: בחירת הטיפול המיטבי לחולה בעזרת בדיקות גנומיות

קרדיט- Freepik

אחד האתגרים הגדולים איתם מתמודדים בטיפול במחלת הסרטן הוא איך לבחור את הטיפול הנכון ביותר למטופל. עד לא מזמן, פרוטוקול הטיפול  ניתן אך ורק על סמך סוג האיבר הראשוני ממנו הגידול התחיל, למשל כלל החולים שאובחנו עם סרטן קיבה, קיבלו טיפול כימותרפי אחיד, למרות הידיעה שעבור חלק גדול מהמטופלים הטיפול יהיה לא יעיל ואף רעיל.

מהפיכה בתחום ריצוף הדנ"א שהחלה בשנות ה- 2000 וההבנה ההולכת וגוברת שלכל גידול יש סמנים ביולוגים ייחודיים משלו, מאפשרת כיום להבדיל בין מאפיינים שונים של חולים ולהתאים להם את הטיפול המיטבי עבורם.

טיפולים חדשים לסרטן קיבה

"רפואה מותאמת אישית" היא תחום ברפואה המשלב מתן טיפולים / תרופות מכוונות מטרה לפי המאפיינים הגנטיים והאישיים של כל מטופל. ההבנה שגידול סרטני נוצר עקב התרחשותם של שינויים שהתקבעו בדנ"א וגורמים לחלוקה בלתי מבוקרת של התא, אפשרה לגלות הבדלים בין מטופלים על סמך השינויים המולקולריים (מוטציות) הייחודיים שזוהו בגידול שלהם ובהמשך לפתח תרופות מכוונות לתאי הגידול, שהן יעילות יותר ורעילות פחות. למשל, מתן טיפול תרופתי עם מעכב HER2 לחולים עם סרטן קיבה בעלי ביטוי ביתר של הקולטן HER2 שיפרה משמעותית את תוחלת החיים שלהם.

בדיקות להכוונת הטיפול

השינוי בפרדיגמה הטיפולית בסרטן הקיבה התאפשר הודות לפיתוחן של טכנולוגיות מתקדמות המסוגלות לסרוק במקביל אלפי שינויים בדנ"א ו/או ברנ"א במאות גנים הידועים כקשורים לתהליך הסרטני באמצעות בדיקות לפרופיל גנומי מקיף.

הבדיקות מתבצעות על דגימה שנלקחת מרקמת הגידול בניתוח או בביופסיה וריצוף של מיליוני בסיסים של הדנ"א והרנ"א. לאחר מכן, אלגוריתם חישובי מדווח על שינויים שחלו בדנ"א ו/או הרנ"א , אם זוהו, המהווים את הגורם או הגורמים המניעים את הגידול.  מידע זה מאפשר לסייע בבחירת הטיפול המתאים.

ביופסיה נוזלית

במקרים שאין רקמת גידול זמינה לפרופיל גנומי מקיף ולא ניתן לבצע ביופסיה חדשה, קיימת אפשרות לבצע בדיקה גנומית מסוג ביופסיה נוזלית, המבוצעת על דגימת דם. הבדיקה מתבססת על כך שתאי הגידול מפרישים דנ"א לזרם הדם וניתן בכלים רגישים מאד לסרוק את הדנ"א שמקורו מהגידול ולזהות מוטציות /שינויים המהווים מטרות טיפוליות.

יתרונותיה של הביופסיה הנוזלית הן שזמן לתוצאה מהיר יותר בהשוואה לבדיקה על רקמת הגידול ושהיא מאפשרת לזהות שינויים שהתרחשו בגידול המקורי והן בגרורות בו זמנית. לכן נהוג להשתמש בה גם במקרים של התקדמות מחלה לאחר קבלת קו טיפול אחד או יותר בכדי לזהות שינויים חדשים שעשויים להתרחש בעקבות השפעת הטיפול.

תחום הבדיקות הגנומיות הוא תחום מתפתח וישנן יותר ויותר טכנולוגיות זמינות שמטרתן להעניק את מירב המידע הנדרש לצורך התאמת הטיפול לסרטן.

חברת אונקוטסט, מציעה את הבדיקות הגנומיות המתקדמות ביותר לצורך מיפוי גנומי מקיף במאות ו/או עשרות גנים הקשורים לסרטן לצורך התאמת טיפול באופן אישי למטופל. בדיקת Tempus xT הינה בדיקה גנומית מבוססת טכנולוגיית NGS המיועדות לחולי סרטן עם גידולים מוצקים וממאירויות המטולוגיות בשלבי מחלה מתקדמים. ביופסיה נוזלית מסוג Guardant360  הינה בדיקה גנומית המיועדת לגידולים מוצקים בלבד. שתי הבדיקות  מאפשרות לזהות את השינויים שהתרחשו בתאי הגידול ובכך מסייעות בקבלת החלטה טיפולית מושכלת ומדויקת. ניתן ליצור עמנו קשר טלפוני בטלפון מספר: 072-271-3444 או לבקר באתר האינטרנט שלנו.

הגיבו כאן לכתבה