מתח נפשי וסוכרת • המצב הביטחוני והשפעתו על הבריאות שלנו

(חי פה בבריאות) – בתקופה מתוחה ולחוצה זו, רבות מדובר על הקשר בין סטרס (דחק) לבין השפעתו על בריאותנו, כשבין ההשפעות הנפוצות נמצאת מחלת הסוכרת. האם כולנו בסיכון להתפרצות סוכרת? באילו טענות ישנה אמת בהקשר זה ומה הם המיתוסים שהגיע הזמן לנפץ?
ד"ר ברוך יצחק, מומחה ברפואת משפחה ויועץ סוכרת בשירותי בריאות כללית מחוז חיפה וגליל מערבי, מסביר הכל בראיון לחי פה.

כמדי שנה בחודש נובמבר מצוין חודש המודעות העולמי לסוכרת, במסגרתו מתקיימות פעילויות רבות בנושא ויוזמות הסברה חשובות. השנה, בסימן המלחמה, כשהתקופה לחוצה ומתוחה במיוחד והלחץ הנפשי גובר ולא פוסח על אף אזרח במדינה, כששיחות היום יום עוסקות באירועי המלחמה ונראה כי המצב צפוי עוד להימשך תקופת מה, נסוב חודש זה סביב ההשלכות של הסטרס על בריאות האדם, במיוחד בהקשר של סוכרת, ואנו בחי ףה החלטנו לעשות לכם סדר בדברים.

בראיון לחי פה מרגיע ד"ר ברוך, ומסביר שבן אדם שאין לו גורמי סיכון, גורם גנטי או סיפור משפחתי, לא יקבל סוכרת רק בעקבות המצב. אין ספק שמתח משפיע על רמות הסוכר בדם במיוחד אצל חולי סוכרת. במצבים של סטרס או דחק מתמשך הגוף משחרר הורמוני לחץ קורטיזול ואדרנלין, שהם בעצם גורמים לעליות סוכר בדם וזה מנגנון טבעי בגוף. אצל חולי סוכרת התופעה הזאת גורמת לעליות נוספות לסוכרת הקיימת והם נאלצים להשתמש ביותר תרופות או העלאת מינוני האינסולין. כך שהתקופה הזאת משמשת אתגר לאיזון הסוכר בגוף.

במצבים של דחק, כמו בתקופה בה אנחנו נמצאים בחודשיים האחרונים, רבים באוכלוסייה יושבים מול המסך הקטן וצופים באירועים הקשים והמתוחים, מתגברת תופעת האכילה הרגשית. תופעה זו היא עוד נדבך שלא עוזר לאיזון הסוכר בדם. לכן מאוד חשוב להשתדל להיצמד פחות למסך ולנצל את הזמן לפעילויות שגורמות לשחרור לחץ, כמו התעמלות ותחביבים. כמו כן חשוב להקפיד לאכול מזון בריא תחת הבקרה של מזונות שמתאימים לחולי סוכרת, גם כאלה עם הסמל של מגן דוד. אפשר גם להיעזר בדיאטניות.

מזון בריא (shutterstock)

עוד מסביר ד"ר ברוך כי המתח עלול לגרום גם לשינויים בדפוס האכילה ולהגביר את האכילה של מזון לא בריא. לכן, מאוד חשוב לשנות את שגרת היום ולהתעסק במדיטציה, תרגילי נשימה ופעילות מעודדות הרפיה,אלה מסייעים לאיזןן הסוכרים בדם. רצוי מאוד גם להקפיד על שעות שינה מלאות, כלומר, להקפיד על לא פחות מ-7 שעות שינה בלילה, שכן מחסור בשעות שינה עלול להחמיר את הסוכרת.

בנוגע לשאלת השאלות – האם סטרס עלול לגרום להתפרצות סוכרת? התשובה, כפי שכבר הרגענו בתחילה, היא כי אנשים שיש להם גורמי סיכון או גורם גנטי או סיפור משפחתי אכן עלולים ללקות בסוכרת אם הם נמצאים בתקופת סטרס והוא עלול להוות טריגר להתפרצות. אנשים בריאים שאין להם כאמור גורמי סיכון או גורם גנטי או סיפור משפחתי, לא ילקו בסוכרת.

לגבי פעילויות שהתקיימו ועוד צפויות להתקיים עד סוף החודש, מעדכן ד"ר ברוך כי השנה, עקב המלחמה, בוחלט בכללית לשמר את הסדנאות ולקיים אותן באמצעות הזום, ומוסיף כי יש ארסנל גדול של תרופות לסוכרת, חלקן קיים בעולם וייכנס בקרוב לישראל.

טיפים לחולי סוכרת:

 • לעשות מעקבים רציפים של רמות הסוכר גם בימים קשים כאלה לא לוותר ולהגיע לרופא אם צריך.
 • להשתדל פחות להיות צמודים לאירועים שמביאים למצבי לחץ ולעסוק בתחומים אחרים שיכולים לגרום לרגיעה נפשית.
 • להשתדל לשמור על תזונה בריאה מתאימה לחולי סוכרת ולהוריד את הנשנושים מול המסך.
 • פעילות גופנית.
הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

  כל הכבוד לקופת חולים כללית

 2. יעקב אמר/ה

  בן 72. פנסיונר. גובה 172. משקל 84-82. .הורדתי 30 קג. שומר על הדיאטה . די עמיד נגד סטרס. טיפול -תרופתי כולל אזמפיק. חולה סכרת 35 שנים. בדיקות מדרדרות עם הזמן במיוחד בבקרים .רופא ממליץ לעבור לאינסולין. לא שלם עם זה. האם יש המלצהאחרת. תאפעת לוואי אין.

 3. יעל ר. אמר/ה

  הפתרון להורדת מתח ולחץ זה כושר.
  והפלא ופלא יש שני מחקרים שהראו שגם שיתוף תמונות כושר ברשתות חברתיות כמו אינסטגרם נמצא שמוריד לחץ דם ומתח אצל הצופה ואצל המתאמן!

 4. אלוהים אמר/ה

  נגד מתח נפשי בישראל….עדיף לברוח ולגור ביערות בחוץ לארץ

הגיבו כאן לכתבה