באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

האם מהתהום של ה-7 באוקטובר, יכול לצמוח גם משהו טוב לחברה הישראלית? • פרשנות

עם כל האבל וההלם הנורא שמהול בדאגה עצומה לגורל החטופים ולצרכי המפונים, אני מתאמץ לחפש שביב של תקווה. אולי תאמרו שאני נאיבי אבל ניתן לראות את "הפרח שמבצבץ בין ההריסות" והוא מתחבר אצלי לעתיד העם, החברה הישראלית כולה ובמיוחד איך תיראה הנהגת המדינה בבוקרו של היום המיוחל לאחר המלחמה. אז כן, אני רואה תמורות חשובות שלפני חודש לא פיללנו שיקרו כבר עתה.

בעודנו בעיצומה של מלחמה ההנהגה אמורה להיות מרוכזת ובצדק בניהול המלחמה וניהול מצב החירום האזרחי במשק, על מנת לשמור על רציפות תפקודית שבלעדיה לא נוכל להשתקם. עלינו כציבור לאפשר זאת ולתמוך במאמץ המלחמתי, גם אם דרושה לא מעט הקרבה מכולם וחוסן פנימי, שלשמחתנו עדיין קיים בעם שלנו אחרי 75 שנות מלחמות וצמיחה שבאה בעקבותיהן.

גם תמורות חיוביות למלחמה

ניכר כי האירוע הטקטוני שעבר על ישראל לפני חודש "הזיז הרים ויצר עמקים ומכתשים בהוויה
הישראלית". הגם שמתרחשות מסביבנו כמה תופעות שליליות שאף הוחמרו, כגון, הניסיון המוכר של גורמים קיצוניים לרקוד על הדם או להסית אותנו איש ברעהו, אפשר בכל זאת להבחין בתמורות חיוביות וסימנים שאולי יובילו להבראת המערכת הפוליטית במדינה.

מבחינת החוסן הפנימי שלנו, זה חיוני עכשיו ולאחר המלחמה. לעומת השסע שפילג את העם עד למלחמה, התרחיש שאני צופה בעתיד מסתמן כיותר שפוי. הגם שקיים כעס מובן לנוכח המחדלים שראינו בתפקוד הממשלה לפני, וביתר שאת מאז ה-7 באוקטובר, זיכרון אותה שבת שחורה לא מרפה ועוד יהדהד בראשנו שנים רבות ישמש עבורנו כלקח קריטי שימתן קונפליקטים מיותרים ויאחד אותנו סביב מטרות מוסכמות…

הבראת המערכת הפוליטית

בזהירות רבה אומר שבאופן כללי אני די אופטימי ביחס לעתיד, הן במישור הצבאי והן הפנימי. ניכר כי האירוע הטקטוני שעבר על ישראל לפני חודש "הזיז הרים ויצר עמקים ומכתשים בהוויה הישראלית". הגם שמתרחשות מסביבנו כמה תופעות שליליות שאף הוחמרו, כגון, הניסיון המוכר של גורמים קיצוניים לרקוד על הדם או להסית אותנו איש ברעהו, אפשר בכל זאת להבחין בתמורות חיוביות וסימנים שאולי יובילו להבראת המערכת הפוליטית במדינה.

מבחינת החוסן הפנימי שלנו, זה חיוני עכשיו ולאחר המלחמה. לעומת השסע שפילג את העם עד למלחמה, התרחיש שאני צופה בעתיד מסתמן כיותר שפוי. הגם שקיים כעס מובן לנוכח המחדלים שראינו בתפקוד הממשלה לפני, וביתר שאת מאז ה-7 באוקטובר, זיכרון אותה שבת שחורה לא מרפה ועוד יהדהד בראשנו שנים רבות ישמש עבורנו כלקח קריטי שימתן קונפליקטים מיותרים ויאחד אותנו סביב מטרות מוסכמות…

התמורות החברתיות

במישור החברתי כולנו נפעמים בצדק מההתגייסות המרגשת של כל חלקי העם, מרגע שנפתחה המתקפה ועד היום: חילוניים ודתיים, יהודים וערבים, תומכי "הרפורמה המשפטית" ואנשי המחאה שקמה נגדה. כולם מתגייסים מהיום הראשון שהותקפנו הן בהצלת חיים מידי המרצחים, התגייסות מדהימה לשירות מילואים ובמקביל הושטת יד וכתף בהיקף ציבורי נרחב על מנת לסייע לנפגעי העוטף וניצולי מסיבת הטבח ברעים, למפונים מהדרום והצפון, למשפחות שעולמן חרב עליהן ולאלה שיקיריהן נחטפו לרצועה וגם לחקלאים בכל הארץ שנותרו עם יבול רב ובלי עובדים שיאספו אותו.

בלעדי ההתגייסות של הציבור רחב הלב, כל אלה שזקוקים נואשות לעזרה ותמיכה לא היו זוכים מהממשלה למענה הולם בזמן. עד עתה רוב מוסדות המדינה טרם התעשתו והתגייסו לפעול במלוא המרץ ובהיקף הראוי מול מצב החירום שמזמן לא היה כמותו בישראל.

קרן אור נוספת שרוב הציבור לא מבחין בה נוגעת לציבור החרדי מאז פתיחת המלחמה. המתקפה הברוטלית והמזוויעה על יהודים בשבת, יום שמחת תורה גרמה לזעזוע עמוק גם בחברה החרדית והרצון לפעול, לתמוך ואף להתגייס לצבא הוא בבחינת רעידת אדמה בציבור החרדי לסוגיו השונים.

די אם נזכור את הדרישה האולטימטיבית של הסיעות החרדיות להעברי שני חוקים שקוממו חלקים ניכרים בציבור, חוק לימוד תורה וחוק (אי)הגיוס כדי שנבין את עוצמת השינוי ברחוב החרדי.

בשבועות האחרונים אף חרדי שהתגייס לצבא לא חושש להסתובב במדים ברחובות בני ברק, בית שמש ומאה שערים ורבים מהחרדים באים עם תרומות מזון ומצרכים לשטחי הכינוס של החיילים. ברור שביום שאחרי החוקים הללו כבר לא יהיו רלוונטים.

אני רואה בכך הזדמנות לשינוי מתבקש של "החוזה האזרחי" בין רוב החברה החרדית לשאר החברה הישראלית וברור שהמנהיגות הדתית החרדית תעמוד מול לחץ הרחוב החרדי לבצע שינויים הן ביחס לצבא והן ביחס להשתלבות רחבה יותר של חרדים במשק הכלכלי.

לגבי הציבור הערבי קיימות מגמות מנוגדות, מחד, צעירים רבים מתקשים לעמוד מנגד מול תעמולת החמאס ורשתות הטלוויזיה העוינות את ישראל שמהוות את מקור המידע העיקרי שלהם והם מבטאים ברשתות החברתיות כעס כלפי המדינה על הפצצות חיל האוויר המסיביות בעזה וחלק קטן מהם אף הביע שמחה על פשעי החמאס.

מנגד, סקרים במיגזר הערבי מראים כי מאז ה-7 באוקטובר רוב הציבור הערבי בישראל מזועזע ומגיב בכעס ותדהמה הן על הטבח והזוועות שביצע החמאס ביהודים חסרי ישע והן מההתעללות הרצחנית מצד מחבלי החמאס בערבים ישראלים בעוטף, שנקלעו לשם באקראי, והוצאתם להורג במהלך המתקפה בעוטף עזה. 

הדברים באים לידי ביטוי בהתבטאויות הפומביות של המנהיגות הערבית שבחלקן מהוססות ביחס לחמאס ובחלקן חד משמעיות בגינוי המעשים הברוטליים הללו. אמנם הציבור היהודי מצפה להתבטאויות רבות יותר ונחרצות יותר מצד מובילי דעה רבים במגזר הערבי, אך עצם האכזבה שמביעים ראשי החמאס מאי הצטרפות ערביי ישראל למתקפת הטרור שהם ביצעו, אומרת הכל:  עד כה כל החששות שהיו לאחר מבצע "שומר חומות" לגבי התחדשות המהומות בקרב המגזר בישראל במקרה של עימות נוסף עם החמאס התבדו ויש לכך משמעות חשובה ביחסי יהודים וערבים פה, בשונה ממה שקורה מעבר לקו הירוק.

אם נוסיף לכך את הגבורה שהפגינו שוטרים ואנשי צבא מהמגזר מול כוח עדיף של מחבלים שעמד מולם, כאשר חלקם נפלו או נפצעו בקרב. נוסיף לכך את הגבורה של אזרחים ערבים שחילצו יהודים מהתופת תוך סיכון חייהם במסיבת הטבח ברעות ובעוד מקומות, את המסירות והמקצועיות של צוותי רפואה הכוללים יהודים וערבים בבית חולים סורוקה בבאר שבע שפעלו בתנאים קשים להציל חיי מאות פצועים קשה שזרמו לשם באותה שבת שחורה וכן התגייסות יהודית-ערבית משותפת לתרום ולסייע למשפחות מפוני העוטף.

נוכל לראות בכל אלה עדות לשילוב של חלקים גדולים מהמגזר הערבי בחיי המדינה גם בשעותיה הקשות ומוטב לנו שנתמקד בחלק החיובי הזה שנותן תקווה רבה לשני הצדדים.

התמורות הפוליטיות

על אף שאנו בעיצומה של מלחמה והתמודדות רחבה בחזית ובעורף, ניתן כבר לזהות את ניצני התמורות הפוליטיות שהיא יצרה: מחד, ישנם סימנים ברורים שרוב העם זז בדעותיו ימינה בכל הקשור לאמון ביכולת ההדברות והשגת הסכמות עם הפלשתינאים באשר לעתידנו זה לצד זה בין הים לירדן. התחושה גם בקרב אנשי שמאל מובהקים, לנוכח המתקפה הרצחנית של החמאס מעזה והיוזמות לפיגועים מתוך איו"ש, היא שאין על מי לסמוך בצד הפלשתינאי בכל הקשור לשמירת ביטחוננו  ולא רק ברצועת עזה, אלא גם ברמאללה, שכם, טול כרם וג'נין שהפכו לקיני טרור מהם יוצאים פיגועים כלפי אזרחים וחיילים.

הרשות הפלשתינית איבדה חלק גדול מיכולת השליטה שלה בצעירי מחנות הפליטים שהפכו להיות הרבה יותר פנאטיים ורצחניים כלפי יהודים בתוך הקו הירוק ובאיו"ש ולא ננתח פה את הסיבות לכך.

בני גנץ (צילום: דובר צה"ל)

מאידך, הסקרים שמתפרסמים לאחרונה מראים כי רוב התזוזה ימינה נעצרת בתוך מפלגות המרכז שעד תחילת המלחמה היו כולן באופוזיציה . התנועה ימינה של ציבור המצביעים הפוטנציאליים לא עוברת ברובה לעבר מפלגות גוש הימין שקיבלו בבחירות האחרונות 64 מנדטים. זה קורה וימשיך לקרות בתוך המפלגות הקיימות בגוש השני. כלומר: נראה שתומכי המחאה נגד אותה "רפורמה" יצביעו בחלקם הגדול למפלגות בראשות לפיד, גנץ, ליברמן וגדעון סער, על חשבון מפלגות בקצה השמאלי של המפה הפוליטית, שגם הן בעיצומה של תמורה מהותית שתביא כפי הנראה למיזוגים והנהגה חדשה בקרבם.

על פי הסקרים של הימים האחרונים שמתפרסמים גם בכלי תקשורת ימניים כגון: אתר "סרוגים" של הציונות הדתית-לאומית, רואים בבירור כי הליכוד כמפלגה מובילה בראשות נתניהו צפויה להתרסק ולהתדרדר בבחירות הבאות למצבה מלפני 8-9 שנים.

משבר במפלגת השלטון

המשבר שנוצר מאז תחילת המלחמה, שפגע בכל כך הרבה אזרחים ועסקים, מביא להתפרצות תחושות אכזבה ותסיסה במיוחד במעוזים מסורתיים של הליכוד בדרום: אשקלון, שדרות, אופקים, נתיבות, אשדוד ובאר שבע וכן במושבים הסמוכים.  אבל זה קורה גם במעוזי הליכוד בצפון, שתושביהם הפכו לפליטים בעל כורחם ובלי טיפול ממשלתי הולם.  כוחו של הליכוד נסדק והמפלגה מצויה בחולשה שרק מעמיקה.

אם אנו רואים כל יום תושבים מנתיבות, קריית שמונה ויישובים נוספים שמתראיינים לערוצי רדיו וטלוויזיה בגלוי ומביעים זעם רב כלפי הממשלה, ועימם ראשי ערים ומועצות אזוריות, שנחשבו תמיד לכוח חשוב בליכוד, שמודיעים בפומבי שהם איבדו אמון בממשלה.  זו בהחלט לבה רותחת שמבעבעת עדיין על אש קטנה, אך צפויה להתפרץ לשריפה גדולה בהמשך.

מי ינהיג את הממשלה ביום שאחרי?

שאלת המפתח היא מה צפוי להיות עתידו של בנימין נתניהו. הוא כמובן ינסה בכל דרך אפשרית להתבצר בתפקידו גם לאחר המלחמה. אולם הסקרים בשבוע החולף לא מנבאים לנתניהו סיכוי רב לשרוד. 80% מהציבור מצביע על נתניהו כאשם העיקרי במה שקרה ב- 7 באוקטובר ביחד עם מערכת הביטחון שכשלה. הצמרת הביטחונית לקחה אחריות מלאה על הכישלון בניגוד לראש הממשלה וחלק גדול משרי ממשלתו שסירבו לעשות זאת ולכך יש מחיר פוליטי עבורם.

המגמה בסקרים בשבועות האחרונים די מובהקת- גוש הימין בראשות נתניהו מתרסק מתחת ל- 50 מנדטים בעוד מפלגתו של גנץ מתחזקת לכיוון ה- 40 מנדטים והגוש הנגדי כולו עובר את ה- 70 מנדטים, כנראה בהובלת בני גנץ. 

מובן שהכל עוד יכול להשתנות לכאורה לכאן ולכאן, אבל דווקא הפרשנים הפוליטיים תומכי הימין, שמן הסתם קרובים יותר לשרים, לח"כים, לראשי רשויות מקומיות, בכירים וחברים במרכז הליכוד מזהים שם לא מעט אמירות חוזרות ונשנות שבהן נתניהו נתפס ממש כנטל על הליכוד. הימים בהם ביבי היה נכס אלקטורלי עבורם חלפו סופית כנראה ב- 7 באוקטובר.

לנוכח כישלון הממשלה המתמשך בטיפול החיוני כל כך בעורף האזרחי שנפגע ועדיין לא מתאושש, המגמה הזו רק מתחזקת.

בנימין נתניהו (צילום: משרד ראש הממשלה)
נטל אלקטורלי – בנימין נתניהו (צילום: משרד ראש הממשלה)

כיצד תראה המפה הפוליטית בעתיד?

אני מעריך כי לאחר הבחירות הבאות, שיוקדמו בסבירות גבוהה,  ניתן יהיה לצפות שתקום ממשלה חדשה ויציבה בהובלת מפלגות המרכז והימין המתון, ואליה יצורפו כנראה מי שישרדו בליכוד לאחר תום עידן נתניהו ואולי גם מפלגה חרדית שתסכים להיכנס על בסיס קווי היסוד של הממשלה הזו.

למותר לציין שמפלגות קיצוניות בשולי הימין או השמאל לא יהיו חלק מהקואליציה הבאה. מחיבור כזה בהחלט יתכן שלראשונה בתולדות המדינה יבשילו התנאים להגיע להסכמות על כינון חוקה לישראל שתתקן ליקויים רבים במשטר ובמערכת החוק, אבל גם תעגן את יסודות המשטר הדמוקרטי והפרדת הרשויות בדמוקרטיה הישראלית כראוי למדינה נאורה ומתקדמת. אם תנוצל ההזדמנות לעשות זאת תהיה בכך תרומה עצומה שתביא לבשורה משמחת בעיני רוב הציבור הישראלי אשר מייחל להגיע סוף סוף לרגע הזה, לאחר השנה הקשה שעברנו מאז הבחירות האחרונות.

למדינת ישראל דרושה בהקדם ממשלה שזוכה לאמון נרחב שחוצה מחנות. ממשלה שתדע לאחות את הקרעים שנפערו לרווחה במיוחד בשנה האחרונה. ממשלה שתיתן תקווה שנוכל להשתקם ולצמוח חזרה ובהתמדה מהמשבר והמכה שחטפנו. וכל  זאת לאחר הניצחון הצבאי, שכולנו מייחלים לו ולאחר השבת הביטחון בגבולות המדינה.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ירון חנן
ירון חנןhttps://yaronhanan-cecr.co.il/
חבר מועצת העיר לשעבר מסיעת "הירוקים" • מומחה לניהול סיכונים ומצבי חירום

כתבות קשורות לנושא זה

14 תגובות

 1. הסקרים של עכשיו לא משקפים כלום לעוד 3 שנים.
  הממשלה והצבא בסוף ייבחנו אם יעמדו במטרות המלחמה ויצליחו לבטל את הסיכון הצבאי מעזה.אם יצליחו בכך זה יהיה הישג חסר תקדים.אם לא,מה כבר משנה מי ייבחר פה

 2. לדעתי ייתכן שבגלל המחאות שתודלקו על ידי חלק גדול מהתקשורת אבל לא רק ,האויב חש שישראל מפוררת והחליט לתקוף.
  זה גם מסביר את הפאניקה של חלקם עכשיו ,ההגנה הכי טובה היא ההתקפה אז הם מתקיפים את נתניהו והימין עכשיו.
  יהיה זמן לחקור את האירועים הקשים ונקווה שהבדיקה תהיה מקיפה ולא רק את הדרג הצבאי והמדיני.
  עכשיו כולנו יחד באותה סירה וכולנו תלויים בחיילים הנהדרים שלנו שמגיגינים עלינו עכשיו.אילולא הם לא היינו פה

 3. שבת שלום. מכיר אותך ירון שנים רק לחיוב. כמובן מסכים לכל המאמר שלך. בריאות. וחיים אחרים נורמלים. אמיר

 4. ירון כתבת יפה, אבל קצת נאיבי, אם המלחמה תארך שנה, ביבי לא ייקח אחריות וימשוך עוד 3 שנים לפחות עד הבחירות הבאות, אף אחד ומשלה הפושעת הסאת לא יייקח אחריות ולא יזוז , צריכים למצוא דרך מדפטחת לתבוע אותם ולהעחף אותם ואם לא אז נעשה הפיכה צבאית

 5. מפלגות המרכז? רוצים את גנץ? השתגעת? לא למדתם כלום? כל אשמתו של נתניהו הוא בכך שלא סילק בזמן את הבודדים הפוטנציאליים בשב"כ ובמודיעין; שציית לבג"ץ שבאופו חוזר ונשנה אסור עליו לחסל מחבלים – במשך כמה עשורים! העם מתאכזב מנתניהו משום שהעם שלנו לא רוצה להפעיל ראש ולראות כיצד הדמויות שאשמות באמת, אלה שהסיתו, שיתקו צבע, סילפו אינפורמציה מודיעינית במשך שנים. מה, נתניהו חייב היה לעמוד על משמר הגבולות בעצמו, לחסל מחבלים במו ידיו? תחשבו יותר על אלה בשמאל שעסקו – ועדיין עוסקים בשיסוע העם ובהסתה, כמו אהוד ברק, למשל… אתם עדיין סוגדים לרבין, כנראה. ולכל המורשת של מנהיגי השמאל שבגללם נשפך דם רב של אזרחינו, ומסתבר שגם למנהיגי המרכז "המתונים" הבוגדניים שתמכו בשסע ובהסתה בין אזרחינו, בשתיקתם…. אוי ווי. נתניהו מנסה כעת להתיר את כל הסבכים שכל אלה רקמו במשך שנים. בושה וחרפה למי שמנסה להסית נגדו, אם חלילה יסיים את הקריירה הפוליטית שלו – לא יהיה לנו עוד מי שיגן על מדינתנו. תחשבו שוב. תשאלו את עצמכם, אם אתם רוצים שמדינתנו תמשיך להתקיים. תחשבו שוב, כי יש סיכון די גבוה שכל ה"מתונים" הללו יובילו את מדינתנו לאבדון. מתינות בפוליטיקה – לא מן האפשר ולא תהיה אפשרית עוד לא מעט שנים. בואו נקבל זאת אם אמנם רוצים שארצנו לא לחדול להתקיים ולא תאבד מצביונה היהודי

 6. את חמאסטן וחזבאללסטן יצרה מפלגת המרכז "קדימה" שהתפלגה מהליכוד כדי לבצע את הבריחה החד צדדית מעזה ואחרכך גם את טירוף הבריחה החד צדדית בלבנון עם הסכם 1701 שלא היה שווה את הנייר עליו נחתם, ולמרות השקרים על 'מנענו התחמשות חזבאללה בדרום לבנון' ב-2006, תוך הפקרת 3 החיילים החטופים בסוף לבנון השנייה, ברחו פרץ בברק אולמרט ולבני שוב ושוב. אחרי שהעלימו עין מהשתלטות חמאס על עזה – ברחו שוב בעופרת יצוקה. ב-2007 אמר ראש אמ"ן שחזבאללה כבר חמוש על הגדר יותר מאשר לפני המלחמה. אך ממשלת קדימה-עבודה עוד ניסתה לשווק לנו בריחות נוספות – והעלימה עין מחזבאללה וחמאס המתחמשים מחדש אחרי לבנון השנייה. כך איפשרה בין 2007-2009 גם חדערה של עשרות אלפי מסתננים כששר הבטחון ברק-ברח מסרב לבנות גדר בגבול מצרים (נבנתה רק בהוראת נתניהו ב-2009 ואחרי שורת פיגועים מסיני).
  מפלגות המרכז הן אסון בלהות ותופת, בעודן מבצעות הלכה למעשה מדיניות בת יענה ובריחות חד צדדיות. כל אלו למדנו על בשרנו החרוך והדקור והשחוט מביאות רק עוד גלי טרור.
  מדיניות הבת יענה של ממשלת בנט-לםיד-גנץ, 'הכלה' יצרה גל טרור רצחני בשומרון שקטל מתחילת 2022 ועד עכשיו מעל 100 ישראלים שנטבחו. על זה לא נדבר? על הצבאות החמושים ומעבדות נפץ שהתארגנו לגנץ וחבריו מתחת לאף בג'נין, שכם, חברון – שכחנו? לא.
  אבל גנץ היה עסוק בנושא הכי מהותי במשך שנה שלמה עם שר האוצר ליברמן ואז סמוטריץ – הלבנת תוספות הרמטכל הלא חוקיות בתוסףת 5 מליארדי שקלים. לא למילואים. לא להצטיידות. לא לתגבור מול חמאס. לא – לניפוח פנסיות חבריו בהפיכת צהל למגזר מפלגתי של 'כחול-לבן'. גנץ וחבריו לכל המטכ"לים והמודיעין כשלו שוב ושוב מול חמאס. להם ניתן מנדט? הם ראויים לאמון?! כמו לתת לעיוור לכוון תנועה, אחרי שכבר גרם עשר תאונות שרשרת.
  כולנו תומכים במנהיגות הליכוד והימין – בן גביר וסמוטריץ' צדקו יותר מכל המטכ"ל האלו.

 7. בקיצור כל השמאלנים התפכחו וחתכו חזק ימינה עד כדי כך שבן גביר נשמע חיוור לידם.
  ולא רק זה האמירות הקיצוניות שלהם ביחס לעזה ולפלסטינים פתאום במיינסטרים ובהסכמה רחבה של הציבור.
  ואין ולא יהיה שלום עם הפלסטינים,צריך רק ביטחון מהם.

 8. בתקשורת עסוקים בזמן מלחמה להדהד שוב ושוב את מחדלי הממשלה.אז אם זה ממקום של ביקורת לשיפור תפקוד משרדי ממשלה וזירוז הליכים מה טוב.
  אבל בחלק מהאולפנים כבר מנצלים באופן ציני ומכוער את הטבח כדי להאשים ולקרוא לראש ממשלה להתפטר שלא לדבר על הקמפיין נגד המפלגות מהימין בזמן שחלק עצום מהסדירים והמילואימניקים כרגע בעזה הם מהאלקטורט שלהם שומרים עלינו ועל כל אותם קשקשנים שלא מבינים שישראל במלחמה.

 9. ירון חברי. טור דעה מעניין מאוד ומנומק.
  אני מצטרף לחזון כפי שזה בא לידי ביטוי במאמר שלך.
  בתקווה לימים טובים יותר ולחזרתם של כל השבויים הביתה🙏

 10. הבעייה של המדינה היא החרדים הפרזיטים שאינם מתגייסים ואינם עובדים וחולבים כספי ציבור. כולנו יודעים שלכל זונה יש מחיר והחרדים הם זונת הצמרת שתלך עם מי שישלם לה יותר. הם גורמים נזק עצום לכלכלה בנושא שמירת שבת. החל מהשבתת אלעל בשבתות וחגים, המשך בעצירת עבודות תשתית בשבת ןכו' וכו'. הסרוב שלהם לא לעבור לשעון חורף הינה פגיעה ישירה בכוחו של צה"ל ועוד. כל עוד הסטטוס קוו המטופש חוגג אין שום סיכוי.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

פשיעה בחברה הערבית • נשקים ארוכים, אקדחים, רימונים, תחמושת, אמצעי לחימה וחלקי נשקים נתפסו

(חי פה) נשקים ארוכים, אקדחים, רימונים, תחמושת, אמצעי לחימה וחלקי נשקים נתפסו בעוספיא. אב ובנו נעצרו מהמשטרה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: שוטרי המפקדה המשימתית...

תאונת עבודה • נפצע במהלך עבודתו בבית עסק

(חי פה) גבר כבן 20 נפצע במהלך עבודתו בבית עסק בשדרות וייצמן בקרית מוצקין ממד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: הלילה בשעה 23:40 התקבל דיווח...

חיפה • שריפה במבנה מגורים

( חי פה) שריפה במבנה מגורים ברחוב כברי בקרית חיים. מכבאות והצלה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 05:20 התקבלה הודעה במשל"ט כבאות והצלה לישראל...

איפה שומרי הסף? דו"ח חמור ביותר של מבקר עיריית חיפה על תפקוד העירייה בשנת 2022 ◄ צפו

(חי פה) - מועצת העיר אישרה הערב (שלישי 28/05/24) את דו"ח מבקר העירייה 2022 והצעות וועדת הביקורת. בשנת 2022 כיהנה ד"ר עינת קליש-רותם בתפקיד...

תרגיל צה"ל בעיר נשר – יום ד' – 29/5/24

מדובר צה"ל נמסר לחי פה: תרגיל חומרים מסוכנים של פיקוד העורף יתקיים מחר (ד׳, 29/5/24) בנשר.במהלך התרגיל תופץ התרעה שתשמע בצופרים על חומרים מסוכנים.ההתרעה תופץ...