בית המרפסות העגולות של מקס לוין

בית מקס לוין שוכן ברחוב אלחנן 22, חבוי בין העצים שמסתירים את יופיו מעיני ההולכים והשבים ברחוב שקט זה.

מקס לוין

מקס לוין היה יזם בניה חיפאי ממוצא דרום אפריקאי, בעל חושים עסקיים מפותחים. הוא זיהה את הצורך בדירות להשכרה באיכות גבוהה, והאמין כי יצליח לקבל תשואה גבוהה להשקעותיו אם יצייד את דירותיו בתשתיות מודרניות.

ואכן, בשני הבניינים שידוע כי נבנו ביוזמתו – ברחובות אלחנן ובר גיורא – הותקנו בין השאר הסקה מרכזית ופיר אשפה – חידושים בולטים בשנות ה-30 של המאה הקודמת. קהל היעד של מקס לוין כלל חיילים בריטיים משוחררים ששרתו במנגנון הפקידותי של ממשלת המנדט.

בית מקס לוין, רח׳ אלחנן 22

בית המרפסות העגולות

במודעה שפרסם מקס לוין ב״פלסטיין פוסט״ בנובמבר 38׳ מוצעות ״דירות להשכרה, עם מים חמים והסקה מרכזית בהר הכרמל״ בבניין שנמצא ברח׳ אלחנן 22 דהיום.

הבניין שכלל דירות להשכרה, נבנה ב-1936 ע״פ תכניותיו של האדריכל קארל איבלינג בעצוב הסגנון הבנינלאומי. חומר הגמר של המבנה הוא טיח חלק בגוון בהיר. המאפיין הבולט שלו הוא מרפסות עגולות בעלות מעקות מצינורות מתכת שצופות אל הנוף הירוק של הכרמל. נזכור שבעת בנייתו כל סביבתו של הבניין היתה ריקה מבניינים והמרפסות השקיפו אל הנוף הפתוח.

מיהו קארל אילבינג?

קארל אילבינג נולד ב-1886 בלטביה ושם שמפחתו המקורי היה יזראלזון. למד ארכיטקטורה בעיר האוסטרית גראץ ובה גם הקים משפחה ופתח בקריירה מקצועית לאחר לימודיו. עם עליית הנאצים לשלטון בגרמניה, נענה לעצת ידידיו ושינה את שמו ל- אילבינג , שם ללא גוון יהודי, בתקווה שכך ינצלו חיי משפחתו.

לבסוף, ב-1935, כאשר השתכנע כי למרות שנוי שם, חייו בסכנה, עלה עם משפחתו ארצה וקבע את מגוריו בקרית ביאליק. עבד במקצועו ב״חברת הנפט העירקית״ (IPC). עם יציאתו לגימלאות המשיך לעבוד במפעל האלומינים ״אלובין״ כמתכנן פרופילים.

במקביל לעבודתו המקצועית עסק בציור והשאיר אוצר בלום של רשומי נוף מקסימים. בשנותיו האחרונות התגורר בירושלים ובה גם נפטר ב-1981.

מבנה לשימור

הבית בעל המרפסות העגולות מרחוב אלחנן 22 הוכרז ע״י עירית חיפה כ”מבנה לשימור” בעקבות סקר כלל- עירוני. יש לציין כי אופיו ויופיו המקורי של הבניין נשתמרו עד עתה באופן מרשים.

תודות

תודתי נתונה בזאת לאדר׳ דפנה ברגר שפרלינג, בעלת הבלוג ״דף לבן״, המקור היחיד שבו מצאתי מידע אודות האדריכל קארל איבלינג.

קוראים יקרים, 
הכתבות במדור זה מבוססות על מידע גלוי המפורסם במקורות כגון ויקיפדיה ובאתרי אינטרנט אחרים ועלול לכלול אי-דיוקים היסטוריים שונים הנובעים מן המקורות הנ״ל.

הגיבו כאן לכתבה

12 תגובות
 1. דוד בר און אמר/ה

  תודה על תגובתך.

 2. מיקי אמר/ה

  תיקון: עד שנת 1958 התגוררתי ברחוב בר גיורא 6

 3. מיקי אמר/ה

  עד שנת 1968 התגוררתי ברחוב בר גיורא מספר 6 – בית מוקף במרפסות מכל ארבעת הצדדים. הבית שייך היה למשפחת לם. אני מניח שמדובר באותו ארכיטקט.

 4. ד"ר דוד בר און אמר/ה

  תודה על תגובתך. במקומות מסוימים נכתב ״קארל״.

 5. ד"ר דוד בר און אמר/ה

  תודה רבה, ידידי, שבוע טוב!

 6. ד"ר דוד בר און אמר/ה

  תודה על תגובתך, אשקול לכתוב גם על בניין זה.

 7. ד"ר דוד בר און אמר/ה

  תודה על תגובתך.

 8. הילה אמר/ה

  תיקון קטן אך משמעותי, שם האדריכל הוא קרל אילבינג.

 9. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

  כל הכבוד לך ידידי ד"ר דוד בר און. שבת שלום ומבורך

 10. רונית אמר/ה

  קארל איבלינג תיכנן גם את הבניין ברחוב אילנות 19. הבניין שימש בסוף תקופת המנדט כמקום מגוריו של הגנרל סטוקוול מפקד הדוויזיה מוטסת ה 6 עד לעזיבת הבריטים את הארץ.

 11. טלאלניק אמר/ה

  זה לא הקבלן ההוא מטל אל?

 12. אייל אמר/ה

  הבניין הכי יפה במרכז הכרמל.
  מה שבונים כיום בתמא 38 הורס את אופיו של הכרמל, את מידות הבניינים, את המרווחים הירוקים ביניהם
  בונים סלאמס צפוף וכעור. לפני 100 שנה ידעו לבנות אלגנטי ומרווח יותר מהיום!

הגיבו כאן לכתבה