האפשרות להפעלת נשק גרעיני במזרח התיכון ♫ האזינו לפודקאסט • פרשנות

בהתייחס לאפשרות הפעלת נשק יום הדין במלחמת יום כיפור 1973, ועל רקע הפעילויות הצבאיות והדיפלומטיות אל מול איראן המתחמשת, כמו גם שאלת ההסכמה של ישראל לנשק גרעיני בסעודיה-אנתח את המדינות בעלות נשק גרעיני ומזמין אתכם להאזין.

האפליקציה של חי פֹּה…

פודקאסט מאת ד"ר יעקב רוב – מלחמת העולם החמישית

האיום האיראני מורכב מכמה חלקים

במתקפת הפתע של חמאס ב-7 באוקטובר 2023, איראן חדרה באופן מעמיק לתחום גבולה של ישראל. זה בא לידי ביטוי בהפעלת ארגוני טרור מעזה ומהגדה המערבית ובמקביל איום מלבנון על ידי גורמי "התנגדות לפלישת ישראל ללבנון", שהעיקרי שבהם הוא חיזבאללה. מערכה משמעותית נוספת, המתנהלת ללא הפסקה, היא המלחמה בתוכנית הגרעין האיראנית, עם טילים בליסטיים ארוכי-טווח. ישראל פעלה ופועלת נגד תכנית הגרעין האיראנית וגם נגד התבססות איראן על גבולות ישראל.

הכוחות הקידמיים של איראן

 איראן מפעילה בעיקר כוחות שליחים למאבקה נגד ישראל, ובמיוחד את תנועת חיזבאללה הלבנונית, בחמאס ובג'יהאד האסלאמי הפלסטיני, ועדיין תומכת ומממנת מספר גופים פלסטיניים הפועלים בסוריה, לרבות החזית העממית לשחרור פלסטין – המפקדה הכללית.

הזרוע הארוכה של צה"ל

תכנית ההצטיידות והאימונים של חיל האוויר הישראלי ערוכה לתקיפה לטווח ארוך, של מתקני הגרעין באיראן. על רקע מבצע "חרבות ברזל" נגד החמאס, ייתכן מימושו של מאבק ישראל בתוכנית הגרעין האיראנית. זו אפשרות של התפתחות של מלחמה אזורית בין איראן ,חיזבאללה ,חמאס, ומיליציות שיעיות ועירקיות ואולי גם הפלשתינים. אל מולם יתייצבו ארה"ב וישראל.

הסיכון לתושבי חיפה

בכל מצב, העיר חיפה בסיכון, במידה שחיזבאללה יפתח במתקפה משולבת מהצפון, יחד עם החמאס. אזור מפרץ חיפה שוקק הכימיקלים וחומ"ס הינו יעד ידוע של החיזבאללה.
ובמלחמה אזורית כוללת אין לחזות אם יהיה שימוש רק בנשק קונבנציונלי, שהרי במלחמה עלולי גם להתפתח התרחיש הלא-סביר והמפתיע. (ראה מלחמת יום הכיפורים 1973 דיין לחץ על גולדה להפעלת "נשק יום הדין").

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  אם נכון הטירוף שישראל הסכימה שוב להפסקת אש = ישראל הובסה ועזה, חמאס ואירן ניצחו

  אין מה לחפש כאן אם יש הפסקת אש וצה"ל לא פינה את רצועת עזה,
  ובמקום מפנה עשרות אלפים מישובי גבול – למעשה הודאה בכשלון מוחץ להגן על המדינה, ישראל בתבוסה בכל הגזרות.

 2. אלי הכריש... אמר/ה

  צודק במיליון אחוז,אדם שמבין עניין.

 3. avino אמר/ה

  שאלה אחת, לשם מה הגיעה ארה״ב
  על שלל כוחות הים והאוויר בים התיכון
  בואכה גבול ישראל ?
  הם מאיימים (?) על איראן והחיזבאללה
  לבל יפתחו מערכה נגד ישראל.
  האם אינם דוברי אמת?
  וכל רצונם להצמיד אותנו לקרקע?

 4. לימבו אמר/ה

  תמשיכו להבהיל

 5. גל אמר/ה

  לחיות או למות , במידה ונהייה בסכנה קיומית ממשית צריך להשתמש בכל הנשק העומד לרשותנו להחריב את האיומים מלבנון ואין גם במניים מאות אלפי הרוגים .

הגיבו כאן לכתבה