לטוס לארה"ב ללא ויזה? הכירו את הפטור הקרב לישראלים

קרדיט - freepik

תוכנית פטור מויזה לישראלים

תוכנית פטור מויזה לישראלים (VWP – Visa Waiver Program) היא תוכנית המאפשרת לאזרחים ישראלים להיכנס לארצות הברית ללא ויזה למטרת תיירות, עסקים או מעבר. התוכנית צפויה להקל על ישראלים רבים לטייל ולבקר בארה"ב. היא צפויה גם לחזק את הקשרים בין ישראל לארה"ב, ולעודד את התיירות והעסקים מישראל.

על מנת שישראל תיכנס לתוכנית הפטור מוויזה לארה"ב, היה עליה לעמוד במספר תנאי סף הנדרשים ע"י האמריקאים. בין התנאים שהציבה ממשלת ארה"ב היו אישור חוק ה-PNR וחוק ה- API וכן בכך שאחוז הישראלים מסורבי הויזה יהיה מתחת ל-3%.  חוק ה-PNR נחקק ב-2022, והוא מחייב חברות תעופה להעביר לרשויות הישראליות מידע על הנוסעים בטיסות המופעלות אל ישראל וממנה. המידע כולל את שם הנוסע, מספר הדרכון, תאריך הלידה, מקום המגורים, והיסטוריית הנסיעות.

טירת כרמל – רחב

חוק ה- API עוסק, בין הייתר, במידע שיש בדרכון הנוסע. בעבר, הרשויות הישראליות יכלו להעביר לאמריקאים מידע על נוסעים ישראלים רק לאחר שאלה הגיעו לארה"ב. הדבר יצר מצב שבו נוסעים ישראלים שהיו בעלי היסטוריה של פעילות טרור או פשיעה היו יכולים להיכנס לארה"ב ללא כל מגבלה. התיקון לחוק, שנכנס לתוקף ב-1 ביולי 2023, מאפשר לרשויות הישראליות להעביר לאמריקאים את כל המידע על הדרכון של הנוסע כבר בזמן הצ'ק אין במדינת המוצא.

בנוסף ישראל ירדה מתחת ל-3% סירוב לויזה לארה"ב בשנת 2022, שיעור הסירוב לוויזה לארצות הברית עבור ישראלים היה 2.9%. זהו שיעור נמוך בהשוואה לשיעור הסירוב הממוצע של 3% למדינות אחרות בתוכנית הפטור מויזה (VWP). נתון זה משקף את מאמצי ממשלת ישראל לשפר את אכיפת מדיניות הסירוב לוויזה, ושיתוף הפעולה עם ממשלת ארצות הברית בחקירות ביטחוניות.

טירת כרמל – רחב

ביולי השנה (2023) נכנס לתוקף הסכם ההדדיות בין ישראל לארצות הברית. הסכם זה מאפשר, בין השאר, לפלסטינים שהם בעלי אזרחות אמריקנית להיכנס לישראל באופן חופשי. ההסכם מהווה צעד נוסף לקראת הכללתה של ישראל בתכנית הפטור מויזה. סוגיית ההדדיות הייתה אחת מהעניינים העקרוניים ביותר למדיניות האמריקנית, והרבה מהדיונים בין הדרגים המקצועיים הישראליים והאמריקנים נערכו בנושא זה.

בישראל עדיין ישנו צוות מיוחד העובד קשה כדי להצליח לעמוד בכל הדרישות האמריקניות על מנת להכלל  בתכנית הפטור מוויזה. אמנם לפני מספר שנים הדבר היה נראה בלתי אפשרי, אבל כיום אנחנו קרובים לכך יותר מתמיד, במיוחד לאחר שנחתם הסכם ההדדיות והחקיקה שנדרשה ע"י האמריקנים.

הוצאת ויזה כיום

עד כה, ישראלים שעמדו לבקר בארה"ב היו צריכים להגיש בקשה לוויזה. הבקשה נבדקה על ידי שגרירות או קונסוליה אמריקאית בישראל, והיא הייתה יכולה להימשך מספר שבועות. כדי להגיש בקשה לוויזה, ישראלי היה צריך למלא טופס בקשה, להגיש תמונות פספורט, להציג דרכון בתוקף, ולשלם אגרה. הוא גם היה צריך לעבור ראיון עם פקיד שגרירות או קונסוליה אמריקאית.

סוגי ויזות לארה"ב

ישנן שני סוגים בסיסיים של ויזות לארה"ב:

ויזות זמניות המיועדות לביקורים לצורך תיירות, עסקים, עבודה או לימודים, וכן ויזות הגירה המיועדות לכל מי שמתכוון לחיות בארצות הברית בקביעות וללא הגבלת זמן.

 • ויזות זמניות הן הוויזות הנפוצות ביותר בארה"ב. הן מחולקות למספר סוגים, בהתאם למטרת הביקור:
 • ויזת תייר (B-1/B-2) – ויזות המיועדות לביקורים לצורך תיירות, בילוי, או עסקים.
 • ויזת עבודה (H-1B, H-2A, H-2B, L-1, O-1, P-1, P-2, P-3, Q-1, R-1) – ויזות המיועדות לעבודה בארה"ב.
 • ויזת לימודים (F, M, J) – ויזות המיועדות ללימודים בארה"ב.
 • ויזות הגירה הן ויזות המיועדות לאנשים שמתכוונים לחיות בארצות הברית בקביעות וללא הגבלת זמן. הן מחולקות למספר סוגים, בהתאם למצב המשפחתי של האדם וכוללות ויזת קרוב משפחה, ויזת עבודה, ויזת מקלט וכן ויזת מהגר.

אילו תהליכים נדרשים  לעבור כיום על מנת לקבל ויזה לארה"ב

התהליך לקבלת ויזה לארה"ב מורכב משלושה שלבים עיקריים: השלב הראשון הוא הכנת המסמכים הדרושים להגשת בקשה לוויזה. המסמכים הנדרשים משתנים בהתאם לסוג הבקשה, אך בדרך כלל כוללים דרכון בתוקף, תמונות פספורט, טופס בקשה לוויזה, תשלום אגרת ויזה ואישורים נוספים, בהתאם לסוג הבקשה. ניתן להגיש בקשה לוויזה באמצעות האינטרנט או באופן אישי בשגרירות או בקונסוליה אמריקאית בישראל.

השלב השני הוא ראיון עם פקיד שגרירות או קונסוליה אמריקאית. בראיון, הפקיד ישאל את המבקש שאלות על נסיעתו, כוונותיו בארה"ב, ומצבו הכלכלי והמשפחתי. המטרה של הראיון היא לבחון את נכונותו של המבקש לעמוד בתנאי הוויזה ולממש את מטרות הביקור שלו בארה"ב.

השלב האחרון הוא קבלת ההחלטה על מתן או אי מתן ויזה אשר מתקבלת לאחר ראיון המבקש. ההחלטה מתקבלת על ידי פקיד שגרירות או קונסוליה אמריקאית, ותלויה בנתוני המבקש ובמידע שהוצג בראיון. אם הבקשה מאושרת, המבקש יקבל את הוויזה בדרכונו. אם הבקשה נדחית, המבקש יקבל מכתב המפרט את הסיבות לדחייה.

אז מה עתיד להשתנות?

תוכנית הפטור מויזה (VWP) של ארצות הברית תאפשר לתושבי ישראל להיכנס לארה"ב ללא ויזה למטרת תיירות או עסקים לתקופה של עד 90 יום ללא צורך בויזה. את הויזה יחליף אישור ESTA לארצות הברית אשר על מנת לקבלו צריך לעבור הליך קצר ביותר של מספר דקות. את הבקשה צריך יהיה להגיש באופן מקוון באתר האינטרנט של רשויות ההגירה של ארצות הברית. טופס הבקשה כולל שאלות על הנסיעה, על המבקש, וכן על היסטוריית הנסיעה והפלילים שלו. עליך יהיה גם לספק גם פרטים על דרכונך, כרטיס האשראי שלך, וכן על כרטיס הטיסה שלך. אגרת בקשה לאישור ESTA עומדת כיום על 14 דולר. אם הבקשה מאושרת, המבקש יקבל אישור ESTA בדוא"ל אשר תקף למשך שנתיים. לאחר שתקבלו אישור ESTA  לארצות הברית, תוכלו להיכנס לארה"ב ללא ויזה. עם זאת, אם הנסיעה שלך לארה"ב תארך יותר מ-90 יום, עליך להגיש בקשה לוויזה אמריקאית.

הגיבו כאן לכתבה

21 תגובות
 1. אבנר אמר/ה

  במקום שיקח חודשים זה יקח 10 דקות
  מה מסובך להבין חחחח

 2. רמי אמר/ה

  אמריקה גמרה את אזרחיה 80% על הקנטים

 3. יפעת אמר/ה

  ביטחון אזרחי ישראל לא ממש מעניין את הממשלה שלנו. העיקר שיהיה רשום על שמו של ביבי שקיבלנו פטור מויזה לארה"ב. ארגוני הטרור ינצלו את הפלסטינים בעלי אזרחות אמריקאית כדי לפגוע בנו בקלות רבה. מטוסים יתפוצצו או יחטפו, נשקים יועברו במזוודות, אתרים אסטרטגיים יתועדו, פצצות יוטמנו בכל מקום אפשרי, עזתים ופלסטינים מהגדה יישארו בארץ, יסתובבו כאן חופשי ויעשו מה שרוצים ואלוהים יודע מה עוד. וארה"ב עוד אוסרת על ישראל לסמן את הפלסטינים מהשטחים כשייכנסו לישראל או שיטוסו איתנו מנתב"ג כמו כל אמריקאי אחר. ה ז י ה ! לא רוצה פטור מויזה אם זה המחיר!!!

 4. סטיב אמר/ה

  מבחינה ביטחוני בלתי אפשרי כי תראו את כל תושבי עזה אצלנו .
  ישראלים תמיד יצטרכו ויזה נקודה.

 5. מיכאל אמר/ה

  המדינה הארץ נירמסת במיץ של שלטון זבל !

 6. מיכאל אמר/ה

  שיחרבו !!! אומרים גם עם מי שחתם איתם על ההסכם !

 7. מיכאל אמר/ה

  איזו השפלה !את מידות הבדות גם יקחו לפריירים שטסים לארה"ב ?

 8. מיכאל אמר/ה

  בדיוק כמו העם האמריקאי עצמו

 9. מיכאל אמר/ה

  מאות אלפי פלשתינאים בעלי דרכון אמריקאי !
  לא מאות בודדות !!!
  בניהם בטוח ישנן 25 אחוז מחבלים מרגלים ושונאי ישראל בכללי !
  זה שווה את הסמרטות האמריקאי ????
  אלאק מדינה חברה ארה"ב אפילו רוסיה ואיראן לא שונאות אותנו כמו הם !
  מדינת ישראל עושה טעות איומה !!!!
  ואסור להסכים לזה . אנחנו נוצף באויבים שלא נדע להיתמודד איתם !

 10. מיכאל אמר/ה

  יש לנו ממשל זבל ! הבטחון מדרדר מיום ליום על אף המאמץ הכביר של שרותי הביטחון שלנו . כי הממשל אפס !

 11. נטלי אמר/ה

  מה לגבי אנשים שקיבלו סרוב בעבר והיו ב 2.9% איך הפטור מטיסה מיוחס עבורם
  העם בעקבות ביטול הויזה הם יהיו ראשים להכנס לארה״ב עם
  Esta

 12. המציאותי אמר/ה

  חבל שהשתמשת במילה הזו, אבל אם כבר כתבת אותה אז ת…בעצמך.
  אנחנו לא מרכז העולם ותרומתנו מביקורים בה, לתל"ג של ארה"ב, הוא אפסי.
  אזרחי המדינה כמו שאנו כיום, אלימים, גסי רוח, אנסים בחו"ל וכו', המובלת ע"י גנבים, נוכלים, פשיסטים ושקרנים כפייתיים, שיגידו תודה שבכלל ארה"ב מסתכלת עלינו.

 13. אמיר ש לוי אמר/ה

  היינו יכולים לזכות בפטור כבר לפני כשלוש שנים, אלא שהליכוד המזניח סירב להצביע על חוקים שיאפשרו את ההדדיות שנדרשה ע"י האמריקאים – רק בכדי לא לתת עוד הישג לממשלת השינוי
  עכשיו הם יצטלמו בכל אתר, כאילו זה בזכותם

 14. כרמל אמר/ה

  אז בכל זאת צריך למחא טופס מסויים. אז מה עשינו?

 15. כרמל אמר/ה

  אז בכל זאת צריך לבקש טופס ולמלא אטתו. אז נה עשינו? לא הבנתי

 16. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

  מצוין. שנה טובה ומבורכת.

 17. מורה נבוכים אמר/ה

  למה לא פשוט להקל על מתן ויזה לארה"ב ולא ביטולה המוחלט? באמת שהמחיר הפוטנציאלי לא שווה את הנוחות.
  והדיכוטומיה הכו אמריקאית המטופשת של "הכל או כלום" – לא הגיונית בעליל

 18. סרבאק אמר/ה

  למה שסורבתי פעמיים לא קיבלתי פירוט של הסיבות לסירוב כפי שכתוב פה. חלאות

 19. גיל אמר/ה

  זה בעייתי מאד. שום מדינה אחרת , שכעת יש לה יחסים תקינים עם ישראל לא תהיה מוכנה שאזרחים שלה בעלי אזרחות פלסטינאית לא יקבלו גם הם יחס דומה לזה שמבקשת ארה"ב עבור אזרחיה שגם מחזיקים באזרחות פלסטינאית … ואז הסכר נפרץ …

 20. טל אמר/ה

  שיזדיינו לא רוצים תוויזה שלהם

 21. אייל אמר/ה

  אם פטור מויזה לתיירים לארה"ב זה לפורר את בטחון ישראל עם אלפי מכוניות מעזה שיידרסו וישמשו להברחת נשקים אז –
  לא תודה.
  אם ארה"ב לא מבינה את צרכי הבטחון שלנו בגלים של טרור ואיומי טרור נגדנו בכל העולם
  אז מה שצריך זה שכל אמריקני שייכנס לישראל יהיה חייב להוציא לכאן ויזה באותו זמן שלוקח להוציא לשם.
  או הדדיות בפטור או הדדיות בהוצאת ויזה
  אני רוצה לראות את ארה"ב מאשרת לכל פעיל אל-קעידה עם אזרחות קנדית מאפגניסטן
  להיכנס לארה"ב באופן חופשי בגבול האווירי שלה ממש מביך הדרישה הזו מישראל.

הגיבו כאן לכתבה