שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...

כנס בוגרי יחידה 8200 התקיים בחיפה

בימים אלה ערכה עמותת בוגרי 8200, לה אלפי בוגרים...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

נעמי זידמן מחיפה – דוגמנית הבית בגיל הזהב

הנכנס בשערי הדיור המוגן Avantgarde Residence אשר ממוקם בלב...

תערוכת ״בתי הקולנוע השכונתיים של חיפה״ עוברת מקום

תערוכת הציורים "נוסטלגיה חיפאית - בתי הקולנוע של פעם״ של ד״ר דוד בר און אשר...

״ארמון״ – מבית קולנוע למגדל משרדים מן הגבוהים בחיפה

מגדל ארמון הינו מגדל משרדים שהוקם במקום בית הקולנוע ״ארמון״...

אלפי יחידות דיור חדשות בקרית מוצקין

ב-5 השנים האחרונות נבנו בקרית מוצקין 4,500 יח"ד (יחידות דיור), מתוכן 1,100 יח"ד במחיר למשתכן. בנוסף לפריחה בבנייה, נבנים גם פארקים, מוסדות חינוך ושכונות חדשות.

חיים צורי (צילום: ראובן קפוצ׳ינסקי)
חיים צורי (צילום: ראובן קפוצ׳ינסקי)

ב-5 השנים האחרונות נבנו בקרית מוצקין 4,500 יח"ד. הקרקעות שווקו על ידי המנהל, רמ"י ומשרד השיכון. 1,100 מתוך היח"ד החדשות הן במחיר למשתכן והשאר בשיווק עצמי של הקבלנים. בזכות היח"ד החדשות נוספו לקרית מוצקין 15,000 תושבים, חלקם משפרי דיור, שעברו מדירות אחרות בתוך העיר, וחלקם תושבים מכל האיזור.

ב-5 השנים האלה נבנו במקביל גם בתי ספר, פארקים עירוניים, גני ילדים ומוסדות ציבור. לא היה מצב שמישהו צריך גן או בית ספר ולא היה לו. רק לפני שבועיים פורסם בתקשורת לגבי מחירי הדירות בקרית מוצקין. ברוב הארץ מחירי הדירות ירדו ולעומת זאת בקריית מוצקין יש עלייה במחירי הדירות. אפילו דירות במחיר למשתכן עלו בשיעור של כמיליון ש"ח. בדירות יותר יקרות העליה היא אפילו גדולה יותר כמובן. זה משקף את ההגירה החיובית שיש לעיר. ההגירה נוצרה בעקבות איכות החיים הגבוהה, שירותים מוניציפליים ברמה גבוהה וחינוך מצוין.

תכנית אב להתחדשות עירונית

מנכ"ל העירייה יריב גסר ממשיך לספר: "בנינו גם שכונה חדשה שנקראת משכנות אמנים. השכונה נבנתה על השטח של הבסיס הצבאי שפונה, כורדני, ולמעשה מעבר לזה הקרקעות לבנייה בעיר אזלו. הרשות נמצאת בעיצומה של הקמת תכנית אב להתחדשות עירונית בשכונות הוותיקות. בעיר הוותיקה כבר יש בניינים חדשים שקמים על הריסות של בתים ישנים".

גידול באוכלוסיה

קרית מוצקין קולטת תלמידים רבים מחוץ לה – משאר הקריות ומעכו. כך למשל, בית הספר המקצועי תיכון עתיד קולט תלמידים מכל האיזור. מבחינת היקף האוכלוסיה, בחודש דצמבר הלמ"ס יפרסם נתונים חדשים לאחר המפקד הארצי וההערכה היא שאוכלוסיית העיר תעמוד על 55,000 – 60,000. ההערכה הזו מתבססת על נתונים של משרד הפנים.

תקציב העירייה

תקציב העירייה עומד על 307 מיליון ש"ח בשנת 2023 וב-5 השנים האחרונות העירייה פעלה בעזרת תקציבים נוספים של כ-900 מיליון ש"ח. יש בעיר קרוב ל-10,000 תלמידים. בקרוב תבנה חטיבת ביניים רביעית, בית ספר יסודי חדש ובית ספר תיכון נוסף. אנחנו מחזקים את מבנה בית הספר התיכון הישן נגד רעידות אדמה והוא יאוכלס בתלמידים עם סיום הפרויקט.

נתנאלה זמר, תושבת הקריה: ״המקום הטוב ביותר לגדל בו ילדים הוא קרית מוצקין״

נתנאלה זמר ומשפחתה (צילום: אלבום משפחתי)
נתנאלה זמר ומשפחתה (צילום: אלבום משפחתי)

נתנאלה זמר, תושבת קריית מוצקין, מאמינה שהקריה היא המקום הטוב ביותר לגדל בו ילדים״ "נולדתי וגדלתי בקרית מוצקין ובעלי ואני החלטנו שאנחנו רוצים לגדל את הילדים בקרית מוצקין. מבחינת החינוך, האווירה והתרבות זה המקום הנכון ואנחנו מאוד שמחים על ההחלטה לחזור לכאן אחרי החתונה. רוב מי שלמד איתי בתיכון נשאר לגור בקרית מוצקין.

אחותי לא גרה בקרית מוצקין, ואני רואה את ההבדלים, אני אוהבת את המראה של העיר ואת בתי הספר. אני מרגישה שיש מי שמקשיב לי בכל דבר שאני צריכה במעטפת של הגורמים שקשורים לעיר. כך למשל, לפני 6 שנים היתה לי בעיה עם בית הספר של הילד ודאגו לי בנושא ישר. הרגשתי שיש לי למי לפנות, עם מי לדבר".

יואב שטרק, תושב הקריה: ״כיף לראות עיר בתנופה״

יואב שטרק (צילום: אלבום פרטי)
יואב שטרק (צילום: אלבום פרטי)

תושב הקריה יואב שטרק אומר שכיף לו לראות עיר בתנופה: "כל החיים גרתי במוצקין, למעט תקופה קצרה בקרית חיים. עברתי לגור במשכנות האמנים, שלדעתי היא השכונה הכי טובה בקריות גם מבחינת איכות הבניה וגם מבחינת הפארקים, בתי הספר והתשתיות. זה לא ברור מאליו שיש בתי ספר בשכונה חדשה כבר בהתחלה. כיף לראות עיר בתנופה.

הקריה ממוקמת באזור ראשי, קרוב לקריון, כמו גם כמה דקות נסיעה ואנחנו בים. יש בקרית מוצקין את הרבמ"ד ואת מתחם הויקטורי, שיש שם את כל מה שמשפחה צריכה מבחינת משחקיה, קניות וגלידה. מתחת לבית שלנו בונים מרכז ענק שייתן פיתרון ומענה לאלפי התושבים שגרים פה. העיר מאוד נעימה, הכול מואר, מסודר ונקי. כמובן, יש את החי פארק ואת ספורט לי".

עדי אברהם, תושבת הקריה: ״אני מושכת את החברות שלי לגור לידי״

עדי אברהם (צילום: אלבום פרטי)
עדי אברהם (צילום: אלבום פרטי)

עדי אברהם, תושבת הקריה מספרת: "נולדתי בקריית חיים. הגעתי למוצקין כשהיכרתי את מי שלימים הפך להיות בעלי. השכרנו דירה ביחד בשדרות גושן. לאחר מכן קנינו דירה ברחוב רוקח ההגנה. גרנו שם 10 שנים ולפני שנתיים עברנו לרחוב יבנה ליד הרכבת. איכות החיים כאן מאוד טובה, גם לילדים, אם זה משתקף בבתי ספר, העשרה ואירועי קיץ שהיו. מוצקין מאוד נקייה ומטופחת, אפשר לראות את זה בכיכרות.

אני לא רואה את עצמי עוזבת את מוצקין, אני מאוד מחוברת למקום. יש לי שתי חברות טובות, אחת מהן מקריית חיים ועוד כמה חודשים תעבור למוצקין ואחת מהן עברה מחיפה למוצקין. אני מושכת את החברות הטובות שלי לגור לידי במוצקין. ראש העיר מאוד אהוב ומגיע לכל אירוע מרכזי, אפילו להכנסת ספר תורה שהיה לבת שלי בכיתה ב'. גם עדי שטרנברג נמצא בכל מקום, אין מילים".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

14 תגובות

 1. כל זה מעל השטיח..מה מתחת לשטיח
  פשיעה ..פיקוח..מד"א ..רווחה ..יוקר
  דירות נמכרות בגלל יוקר .
  אנשים עוזבים לערים זולות .

 2. העירייה חייבת ליזום בנייה מחדש של כל בנייני הרחובות יוספטל, זבוטינסקי. חנה סנש וכו'.
  לא יתכן שמוצקין תשאיר אותם כך.

 3. מה שטוב בעיר שאנשים אשר מובילים אותה המנהלים אותה הם אנשים מהמעלה הגבוהה.יריב המנכל נגיש לציבור וקשוב עוזר.וגם ממלה ראש העיר עדי שטרברג הם פשוט אלופים אז איך אפשר שלא לגור בעיר כזאת

 4. במקום להשאיר פארק ירוק בגודל משמעותי בכורדני, הרסתם את איכות החיים של תושבי העיר בבניינים צפופים.
  בכייה לדורות. אין פינה להתרווח.
  המטרה היא לא יותר ארנונה, אלא עיר שכיף לחיות בה.

 5. עיריה אוכלת כספיה של תושביה בארנונה בדוחות וכל מה שאפשר לאכול את הכספים של התושבים

 6. חברים לא יעזור לאף אחד חיים צורי הוא ראש העיר א י קורה תגובות של תושבים מוסתים חסרי בושה שמכנים את חייםצורי מושחת גנב וכל כל מיני ביטויים מעליבים חיים צורי בנה את קרית מוצקין הפך אותה לעיר הכי יפה עם טיכות חיים הכי טובה לא מחליפים סוסים בעלייה כל כתב האישום הזה הוא חרטא לאאמיתי תפרו אותו וחבל אני מצביע רק לחיים צורי

  • הכתבה המאד מוזמנת היתה לך המקפצה ממנה אתה, נו, עושה משהו על ראשי האחרים. יש זמן בו אמור ראש עיר להביט על עשייתו ולאמר-ימשיכו אחרים. בכבוד , בהערכה , ובלי פולחן אישיות והשמצות לכל עבר.

 7. קרית מוצקין הותיקה מוזנחת. מרכז רסקו נראה כמו עזה של פעם, מלוכלך מגעיל.
  שדרת גושן יפה וזה המקום שמקלקל אותה.
  אגב העיר
  יה לא מרויחה מהבניה המואצת אלא רק מפסידה.

 8. שלום חברים. הצפיפות של תושבים לקמ"ר היא 12,000 במוצקין לעומת 3,500-4,500 בשאר הקריות. כלומר פי 3 יותר צפופה.
  רמת השירותים התומכים בצפיפות כמו תחבורה ציבורית, מרכזית הקריות (שלא נבנתה), מסחר מלווה רחוב, פארקים עירוניים – נמוכה בעשרות אחוזים מהתקנים המינימליים. זה אומר שלילדים חסרים מתקנים כמו מגרשי ספורט, אולמות, חוגים ומרחבים.
  לשמוע ממהנדס העיר שהם מתגאים בעוד אלפי יחידות דיור כשהצפיפות כבר גבוהה מאד ומלווה בבעייה להעניק שירותים זה פשוט מתכון לקריסה.

 9. ההסברים של מיודענו אייל, האירו את עיני,
  אך לגבי צפיפות בקרית מוצקין ,
  חולק מעט. אינני יודע מהיכן מצא אייל הנכבד
  צפיפות במוצקין. לפחות בחלק הוותיק
  רחוב ההגנה, גושן,גרושקביץ,הרב קוק ועוד
  אין צפיפות. ככלל שד גושן, נחשב למרכז
  הסחר הבינלאומי של מוצקין בכלל וצורי בפרט.

 10. קרית מוצקין בנתה את עצמה לדעת – עוד מגדלים שיהפכו לסלמס בשנים הבאות. במקום להשקיע בפיתוח הקריה הישנה – תוספת בניה ופינוי בינוי איכותי בחרו לבנות בשטח שהתפנה בכורדני. למוצקין אין שטחי תעשיה ומסחר כמו לביאליק, אין לה חוף ים שאפשר לפתח בו תיירות ולכן היא חסרת יחוד ומקורות הכנסה ותלוייה לחלוטין במשרד הפנים – בשנים הקרובות נראה איך העיריה נכנסת לגרעון עצום והופכת לעיר מוזנחת ולא מין הנמנע – לעיר חרדית.

 11. מנכל העירייה כנראה חושב שהציבור יאמין לכל מה שמספרים ולא יודע לבדוק נתונים. הנתונים מציירים תמונה שונה מהמתואר בכתבה.
  סה"כ אוכלוסייה קריית מוצקין נכון לאמצע 2023 – 49,729.
  לא 55-60 אלף כפי שטען.
  ריבוי בתי ספר? ילדים עד 18 קריית מוצקין – 11,916 (24% מאוכלוסיית העיר). נמוך בהרבה מהנתון הממוצע הארצי 32.7%.
  קרית מחצקין אחת הערים המזדקנות במהירות וכיום הקשישים בקריית מוצקין הם 12,246 ( או 24.6% לעומת ממחצע ארצי 14.8%.
  לקרית מוצקין מיעוט שטחי מסחר ותעסוקה והיא 'מחזיקה סמנית את הראש מעל המים' בזכות הסכמי הגג ומענקי הממשלה.
  בשנים הקרובות טירת הכרמל, קרית מוצקין יסיימו את כספי הסכמי הגג וצפויות להיכנס לגרעון כבד, ויאלצו להעלות ארנונה עשרות אחוזים.
  לקרית מוצקין אין עתודות קרקע והעיר בנויה בצפיפות רבה.
  הדרך היחידה להציל את ערי הקריות מקריסה כלכלית כואבת היא איחוד ביניהן וייעול העיריות הכפולות.
  בקריות אין שירותים בסיסיים שמצופה לאוכלוסיה של 200 אלף תושבים כמו: מחסור בבית חולים. מחסןר באצטדיון. מחסור בבית חולים. מחסור במוזיאונים. מחסור בפיתוח קו החוף.
  הקריות הן אזור נחשל מבחינת פיתוח עירוני רציף, איכותי ומגוון.
  הן ערי שינה ישנוניות עם מעט מאד אפשרויות בילוי, תעסוקה וספורט בתחומן.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

תקלה בכרמלית 17/06/24

עדכון לשעה 19:50 הכרמלית חזרה לפעול 17:46 הכרמלית לא עובדת עקב תקלה. עם סיום התקלה נעדכן.

בן 33 נעצר בחשד לביצוע אונס

(חי פה) - שוטרי תחנת חיפה עצרו תושב טירת הכרמל בחשד לביצוע אונס מהמשטרה נמסר לחי פה תאיד החדשות: שוטרי תחנת חיפה פתחו בחקירה בתחילת...

קונפרס ליג: מכבי חיפה תארח את משחקי הבית שלה בלודג' בפולין

בקרוב קבוצת מכבי חיפה תחל את משחקיה במסגרת מוקדמות ה"קונפרנס ליג". הסיבוב השני שיתקיים ביום חמישי ב-25/07/24 ומשחק הגומלין שלו יהיה בדיוק בשבוע שלאחר...

המזהם משלם • ספינה ליברית נקנסה בחיפה

(חי פה) - חברת הספנות Sea Trinity Shipping LTD ומכונאי האונייה נקנסו בסך כולל של 120,000 ש"ח בצירוף מאסר על תנאי לחברת הספנות. זאת...

חזירי חיפה עדיין כאן • האם ראש העיר יקיים את הבטחתו? ◄ צפו

(חי פה) - יונה יהב, שחזר לאחרונה לתפקיד ראש העיר של חיפה, הבטיח, כזכור, כי בתוך חודש ימים בלבד, יטופל מטרד חזירי הבר בעיר....