באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

הסדרה ׳קופה ראשית׳ – כוכבה ושירה ניגודים משלימים • פרשנות מאת תמר זהבי וענת גבע טרן

פרשנות על הסדרה המדוברת בערוץ "כאן 11"

סדרת הקאלט 'קופה ראשית' מתרחשת בסניף יבנה של רשת הסופרים 'שפע יששכר' ומתארת סצנות אופייניות לסופרמרקט ישראלי. כוכבה ושירה הן עמודי התווך של הסדרה. בהיותן דמויות נטולות מודעות ומנוגדות לכאורה, הן שמחזיקות את המתח הקומי: בין העובדים להנהלה, בין ה"עממי" ל"אליטה", בין המלכה האמיתית למלכה הרשמית של הסופר ובין האנדרדוג החתרנית ל'מערכתית'.

כוכבה ושירה - שתי המלכות של הסופר (צילום: גדעון טרן)
כוכבה ושירה – שתי המלכות של הסופר (צילום: גדעון טרן)

כוכבה שביט

כוכבה שביט, גרושה ואם לארבעה, עובדת כקופאית בסופר, אך האחרונה שאפשר להתייחס אליה כאל "שקופה". היא לא מתקפלת בפני אף אחד, מרוכזת אך ורק בעצמה- במראה שלה, בשעשועים שלה ובמשחקי הכוחות שמעסיקים אותה ללא הרף; בטוחה שהיא מושלמת, חושבת שהיא הכי צודקת, הכי חכמה והכי יפה; עושה הכול כדי לעבוד כמה שפחות ולסכל כל בקשה שבאה משירה; מרוב שעמום מייצרת אקשן בלתי פוסק; שוחרת ריב ומדון: "אוהבת ריבים בין לקוחות- זה כמו תיאטרון, רק בלי להירדם"; מתייחסת לאחרים כאילו הם עובדים אצלה- מבקשת מלקוח מקרי להעביר מסרים ללקוח טיטינסקי, שעומד מולה, כי היא לא מדברת אתו; תעשה הכול כדי לנטרל את מי שמאיים על מעמדה- זוממת לדחוף את שירה מהגג, כי היא מתיימרת להיות רזה יותר והופכת אותה מטרה לניקורי עורבים.

לא נבוכה- לא מלעוף על עצמה, לא מלהתאכזר לאחרים, לא מלחשוף מחשבות ורגשות שנתפסים כלא ראויים- מספרת בגאווה לבמאי על המשחק שהמציאה 'להטריף את אמנון', דורשת מהקצבים לכנות אותה, ולא את העובדת החדשה 'כוכבה היפה'.

במילים אחרות- כוכבה היא דמות נטולת עכבות, מהבוטות שנראו על המסך.

שירה שטיינבוך

שירה שטיינבוך, רווקה בת שלושים ושש, מנהלת סניף סופר 'שפע יששכר' ביבנה, עושה הכול כדי שיקבלו ויאהבו אותה- מכינה למנהל הרשת מצגות מושקעות לצורך קידומו, למרות שאינה מעריכה אותו כמנהל, או מאפשרת לעובדים לפתוח בית כנסת במשרד שלה.

שירה מאדירה ומפארת את עצמה- מספרת לאנשי הצוות שוב ושוב את אותם סיפורים- למשל, מציגה בני זוג ששידכה לפני שנים, בכל פעם שהם נכנסים לסופר ומופתעת כשמשלימים את משפטיה. היא מנסה להחמיא לעצמה מבלי להצטייר כשוויצרית, בעוד הצוות מגלגל עיניים: "הכי יפה בעיני זה נשים בודילישס כאלה, אבל אני- אין מה לתפוס, בקיצור, לא כל מה שנראה נוצץ, הוא באמת נוצץ".

היא מעוררת גיחוך ומעצבנת את כולם בחידודי הלשון שהיא ממציאה חדשות לבקרים, במיוחד באילו שנועדו להעלות מורל, לעורר גאוות יחידה ולהמריץ את הצוות: "שתהיה לנו שפע של משמרת". שירה מעריצה את סטיב ג'ובס ורואה עצמה כממשיכת דרכו. היא מרבה ליזום רעיונות לשיפור השירות והארגון וכל כולה מכוונת להיטיב ולהועיל.

כאישיות מערכתית היא מחשיבה היררכיה- מקבלת ללא עוררין את דין ההנהלה המנוכרת ואת היחס המבטל מצד מנהל הרשת, ומנגד נחושה להפעיל את סמכותה כלפי הכפופים לה. כך או כך, היא נתקלת בחוסר ענין ובהתנגדות לשתף פעולה הן מצד המנהל הישיר שלה והן מצד העובדים ובראשם כוכבה (למעט ראמזי, שמכנה אותה "בוסגה" ביראת כבוד).

אשת עקרונות בלתי מתפשרת

שירה היא אשת עקרונות בלתי מתפשרת, שהולכת עד הסוף בכל מחיר. כך למשל, כ"מנהלת המקצועית" של קבוצת הכדורגל 'שפע יששכר' היא מכשילה את הקבוצה כאשר היא ממנה לשוער את צ'יבוטרו הקשיש, שמתקשה לעמוד וללכת, במקום את אנטולי הנמרץ: "כי כשעובדים יחד אף אחד לא מפסיד".

שירה משוכנעת שהיא מבריקה, נאורה ובעלת חזון, מנהלת ומנהיגה משכמה ומעלה, האדם הנכון במקום הנכון, אטומה לגמרי לתגובות הנבוכות של הסובבים.
במילים אחרות- שירה שטיינבוך מותחת את היומרנות ואת הפאתוס לממדים קריקטוריים.

אז איך זה שכוכבה חסרת המעצורים והאכזרית כה אהובה ומקובלת בסופר, בעוד שירה, שמתאמצת בכל מאודה לשרת את הציבור, מעוררת כזו התנגדות?

בשיח הפסיכולוגי, אותנטיות היא מושג המתייחס למצב סובייקטיבי בו אנו חשים שאנחנו פועלים באופן נאמן למחשבותינו ורגשותינו, חרף השפעות חיצוניות.

מעניין לחשוב על כוכבה ושירה כמי שנעות על הרצף האותנטי שבין ה"מקורי" ל"נכסף".

כוכבה היא קודם כל כוכבה

כוכבה מטיחה בפנינו את האמת שלה ואומרת בדרכה המקורית כל מה שאחרים לא יגידו ולא יכולים להגיד, אבל היו רוצים להגיד. החופש שהיא לוקחת לעצמה, בלי להתנצל וללא שמץ של ספק בזכאותה, מעורר בנו רצון להידמות לה או לפחות להיות בסביבתה וליהנות מפירות תעוזתה.

שירה שטיינבוך – ׳וונאבי׳

שירה שטיינבוך לעומתה, מתנהלת בעולם כמו המנהלת שהיא נכספת להיות ונחווית בעיני אחרים כ'וונאבי'- כלומר, כמי ששואפת להיות מישהי שהיא לא. חוסר המודעות של שירה לפער בין המנהלת שהיא וונאבי למנהלת שהיא מצליחה להיות בפועל, הוא שמעורר את התנגדותם של הסובבים אותה, כמו גם ההתנשאות, המאמץ והלחץ שהיא משדרת בנסיונותיה הנחושים לממש את חזונה.

כוכבה היא אותנטית משום שהיא נאמנה לעצמה כמות שהיא ואילו שירה אותנטית כי היא נאמנה למנהלת שהיא שואפת להיות ושתיהן עושות זאת בדרכן הייחודית.

הכותבות: האחיות ענת גבע טרן ותמר זהבי (צילום: גדעון טרן)
הכותבות: האחיות ענת גבע טרן ותמר זהבי (צילום: גדעון טרן)

כוכבה ושירה דומות יותר ממה שחשבנו

שתיהן גזעניות- כוכבה לא מסכימה שבנה יתחתן עם אסתי האתיופית, בטענה שהוא לא יכול להתחתן עם קופאית ושירה מציעה לאסתי תוכנית להשלמת בגרויות בעוד שכבר יש לה תואר ראשון.

שתיהן מניפולטיביות וחותרות באופן בלתי נלאה להשיג את מבוקשן, בין אם למען עצמן ובין אם למען הסופר.

שתיהן מלאות תושייה ויצירתיות באופן שבו הן מתמודדות עם האתגרים שהן פוגשות או מייצרות בדרכן.

שתיהן זקוקות לקהל ומתחרות על אהדתו.

שתיהן חיוניות זו לזו ומוציאות זו מזו את תמצית מהותן.

כוכבה ושירה, שתיהן יחד, הן נשמתו של 'שפע יששכר'

לאו דזה:

יין ויאנג, כמו הצל והאור, אחד מלפנים שני מאחור, ההרמוניה בין הניגודים היא נשמת החיים.
תמר זהבי - פסיכולוגית קלינית (צילום: אלבום אישי)
תמר זהבי – פסיכולוגית קלינית (צילום: אלבום אישי)

ענת גבע טרן - מטפלת זוגית ומשפחתית (צילום: אלבום אישי)
ענת גבע טרן – מטפלת זוגית ומשפחתית (צילום: אלבום אישי)


צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

תמר וענת
תמר וענת
תמר זהבי - פסיכולוגית קלינית מומחית. משלבת גישה פסיכודינאמית עם טיפול קוגניטיבי התנהגותי (cbt), emdr ומיינדפולנס. טל: 0542885505 • מייל: [email protected]אתר... ענת גבע טרן - מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת. עוסקת בטיפול, הדרכה, ייעוץ, הנחיית קבוצות וניהול, במגזר הציבורי ובמגזר השלישי, מעל 30 שנה. טל: 0523870922 • מייל: [email protected]אתר...

כתבות קשורות לנושא זה

3 תגובות

 1. כוכבה היא ליכודניקית מלאת חוכמת חיים, שמחת חיים ו'אותנטיות' וברור שעותיה ימניות והיא בזה לפריבילגים סביבה שעבורם היא 'הפרא האציל' של סעיד במתכונת המקומית. היא עלולה להתהפך עליך, והיחס משירה הוא של זלזול ורתיעה, נסיון 'לפייס את הפרא'.
  לכולם ברור הסטריאוטים ברגע שנבחרה לגלם אותה קרן מור, מהאליטה הברנז'אית המפגינה נגד הימין בקפלן וחורב.
  שירה ממהלת את הסניף והיקום לפי ערכיה ושאיפותיה כמו שכל פריבילגי מתנשא מנהל את העולם בהתאם לרצונותיח והשקפטתיו או שאתם קיצונים ויסגרו לכם את המיקרופון, ולכל הפחות ידאג להרחיק אתכם ממנו. שירה היא מעוז השררה שיעשה הכל שלא יקחו לו אותה ולכן חושש מכולם באופן שווה ושוויוני, כל משפח שלה הוא מגננה על מקומה, תפקידה, ועמדת הכח שלה מתוך פחד שכוכבות למיניהן ינסו לערער אותו ולערער עליו. כלי הגיחוך ו'רק בצחוק' משמשים להקטין מגזרי כוכבה. לפריבילג מותר להתגזען 'רק מתוך כוונה טובה' בעוד לכוכבה שאומרת את האמת הקולקטיבית גם אם לא נעימה לשמוע – אסור. כוכבה אינה שקופה, היא פשוט לא נחשבת. אם יתנו לה לנהל היא תהרוס את הדמוקרטיה, או תחרב את המדינה – הרשת. וממילא כל שינוי שתציע הוא 'הפרא שמתפרע'..
  הן לא יין ויאנג, לא הפכים משלממים. הן אפילו לא היו לעולם מדברות זו עם זו אילו הרשת והמציאות הישראלית הפגישה אותן. הן לא רוצות קיבוץ גלויות ולא כור היתוך אליו נזרקו, מבלי שהן זוכרות איך ומדוע. זה מה שתסריטי הסדרה רצו שנרגיש. זה ההפרד ומשול של מפאי ורשות השידור, של ארץ נהדרת או רק בישראל.
  נזכיר לכם מאיפה באתם ונגד מי אתם, כי זה משרד היטב אינטרסים כלכליים של האליטה האמיתית בישראל.

  • כוכבה היא בת דמותם של רגב ואמסלם עם האיוולת המתלהמת, רולקסים ושמאלני פריבילג שהפך לקללה. כאילו להיות אשכנזי זה רע. באמת, סליחה שחלקנו נולדנו אשכנזים.
   שירה היא מירב מיכאלי.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

רעשים נשמעים מבתי הזיקוק של בז״ן • עבודות תחזוקה

(חי פה) - תושבי חיפה התלוננו בימים האחרונים 20-22/5/24 על הדי רעש מבתי זיקוק. קבוצת בז״ן - עבודות תחזוקה תקופתיות. הודעה לתושבי מפרץ חיפה מקבוצת...

שיא משתתפים: שמונה שחיינים עולים לאליפות אירופה • הישג ענק למכבי חיפה

שיא משתתפים שקבעו קריטריון לאליפות אירופה בבלגרד - "ההשקעה הגדולה הניבה פירות, שיעניקו לשחיינים שלנו עוד מוטיבציה להמשיך". במכבי חיפה כרמל גאים נוכח ההישג של...

האתלטית סיון אוירבך • שיא ישראלי בריצת 1,500 מטרים

בצל האירועים במדינה, רגע נחת שסיפק ביום שבת 18/5/24 אגודת מכבי חיפה כרמל עם שיא ישראלי השייך לאתלטית, סיון אוירבך בריצת 1,500 מטרים. האתלטית...

הנחיות להדלקת מדורות ל״ג בעומר בטירת כרמל

עיריית טירת כרמל ערוכה לאירועי ל"ג בעומר במסגרת היערכות עיריית טירת כרמל לאירועי ל"ג בעומר, הוחלט כי השנה תותר הבערת מדורות ביום החג, ראשון, 26.5.24....

כרם מהר״ל • סיור בבית הכי אקולוגי בישראל • יום שישי 24/5/24

עיריית טירת כרמל מזמינה את התושבים לסיור בכרם מהר״ל, הבית הכי אקולוגי בישראל. הסיור יתקיים ביום שישי 24/5/24 בשעות 10:00-14:00, ברחוב החאן 11 כרם...