באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

הסדרה קופה ראשית – על קמצנות ואמנון טיטינסקי • פרשנות מאת תמר זהבי וענת גבע טרן

פרשנות על הסדרה המדוברת בערוץ "כאן 11"

אמנון טיטינסקי הוא פרופסור להיסטוריה שמתגורר עם אמו, לקוח קבוע ב'שפע יששכר'. הוא משלם במטבעות, שהוא מונה בקפידה בכל קנייה ומורט את עצביה של כוכבה הקופאית ושל הממתינים בתור מאחוריו, משקיע מאמצים ניכרים בהתמקחות, בחיפוש מטבעות שאבדו, באיתור פרצות בשיטה כדי לשלם כמה שפחות, בהשוואת מחירים, בניצול מרבי של מבצעים והזדמנויות, בטעימות חינמיות, בהשגת זיכויים ובהמצאת אינספור דרכים להשאיר את הכסף אצלו.

סקר קצר שעשינו בין מכרינו אישש ממצאים ממחקרים קודמים והראה כי קמצנות היא התכונה המרתיעה ביותר by far.

להלן שניים מסיפוריהם:

  • רחלי סיפרה על ארוחת צהרים עם בחור שהזמין רק מים מהברז ועמד על כך שכל אחד ישלם על מה שהזמין.
  • יואל הזכיר את רותי, שכולנו חיבבנו ממבט ראשון ותפסנו כמפוזרת, כזו שתמיד שוכחת דברים, עד שקלטנו שהיא לעולם לא משלמת ואף פעם לא מביאה את המתנה שלדבריה השקיעה עמל רב בבחירתה.

והיו עוד ועוד סיפורים. לא נספר אותם כאן, כי אנחנו מתקמצנות על המקום ורוצות לדבר על טיטינסקי- זה שאפילו הקמצן של מולייר מרכין בפניו את ראשו.

מטופלים לא נוטים להגיע לקליניקה בגלל קמצנות

א' כי הם מתקשים להוציא כסף וב' כי הם לא חושבים שיש להם בעיה. הם לא קמצנים- נהפוך הוא, הם מחושבים, הגיוניים ואחראיים. האחרים- אלה שתופסים את עצמם כנדיבים- הם בעצם פזרנים, לא מחוברים למציאות ולא חושבים קדימה.

העולם לפי טיטינסקי

טיטינסקי חי בתחושה שיש לו מונופול על הצדק וכל האחרים טועים ומטעים. כאשר הוא נדרש לשלם על חטיף שהביא מהבית, הוא מוחה כנגד הכלל הלא כתוב, לפיו היה עליו להצהיר על החטיף עם כניסתו, כדי שלא יחוייב בתשלום. הוא דבק בצידקתו גם אחרי שכוכבה הקופאית, שירה המנהלת, צ'יבוטרו המאבטח ואפילו סוניה אימו טוענים כי זהו כלל ידוע, מוצדק ומחייב את כולם. תחושת העוול רודפת אותו עד כדי כך שהוא מנסה לגנוב מהסופר את אותו חטיף ולהחזיר לעצמו את התשלום הכפוי, שהוא תופס ככפול. מזווית הראיה של טיטינסקי, הוא נלחם על הצדק ולא על הכסף, כפי שכולם חושבים.

"הקמצנות היא הגדולה שבמגרעות. אם אנו סופרים את הפרוטות, אנו סופרים גם את הרגשות" / מישל אודיאר

הקמצנות צובעת את כל האישיות. בדרך כלל היא מתבטאת בכסף, אבל ניכרת גם בהיעדר אמפתיה, טוב לב ודאגה לאחר. באחד מביקוריו של טיטינסקי בסופר, ילדה בולעת מטבע ונחנקת. טיטינסקי מתגייס להסיע אותה לבית החולים וממתין עם האם במשך שעות מחוץ לחדר הניתוח. כאשר הרופאה יוצאת לבשר על הצלת הילדה וכולם נושמים לרווחה ומתפעלים ממסירותו של טיטינסקי- הוא שואל על המטבע ומתפרץ כשמסתבר לו שהמטבע נזרק לפח. חשיפת המניע האמתי שלו גוררת בעקבותיה זעזוע וגינוי מכל הנוכחים.

טיטינסקי מול כל השאר

השפעתה הנרחבת של הקמצנות על תפיסת המציאות, על עולמו הרגשי ועל התנהגותו של מי שנוטה לקמצנות, גורמת נזק מתמשך ליחסיו עם הסובבים אותו.

טיטינסקי מעורר אי נוחות בכל הדמויות שהוא פוגש בסופר.

כל אחת מהן מגיבה בדרכה:

  • כוכבה- נהנית להטריף אותו בקופה ומתענגת על סבלו בכל 'טיייייייינק' שהקופה מפיקה בעת העברת המוצרים.

  • ראמזי- עובד כללי בסופר, שירותי בכל רמ"ח אבריו, מתקשה להאמין שאדם יכול להיות כה תובעני ועקשן ולכן מנסה להבין אותו, מתייחס אליו בסבלנות אין קץ ומתאמץ להרגיעו.

  • שירה שטיינבוך- מנהלת הסניף, חוששת מדרמות, מתייחסת אליו בשילוב של רתיעה והתגוננות ומנסה להיפטר ממנו כמה שיותר מהר ובשלום.

אמנון, אתה האכזבה של החיים שלי

יש האומרים שקמצנות היא תולדה של חסך רגשי ומחסור בחום ואהבה.

טיטינסקי מגיע לסופר שוב ושוב, לרוב בשליחות אמו. סוניה אמו רודה בו באכזריות, מאוכזבת ממנו: "אפילו זיכוי אתה לא מסוגל להשיג, חבל שאני לא יכולה לקבל עליך זיכוי", מונעת ממנו חום ומגע: "בלי חיבוק! מה אנחנו, בולגרים?!", משפילה אותו בפני אחרים ונכנסת לפריים רק כדי לנזוף בו ולרדת לחייו. טיטינסקי כמה לאהבה ולקבלה. נראה שקמצנותו היא נסיון נואש לשמור אצלו את המעט שיש בידיו.

קמצנות ואמנון טיטינסקי (צילום: גדעון טרן)
קמצנות ואמנון טיטינסקי (צילום: גדעון טרן)

קמצנות וזוגיות

כתבנו קודם שקמצנים ממעטים להגיע לטיפול. אם הם מגיעים, זה בדרך כלל קורה כשבני הזוג הנואשים שלהם יוזמים טיפול זוגי, שכן החיים לצד מי שנוטה לקמצנות כרוכים במריבות בלתי פוסקות, בחשדנות וביקורת, בהתחשבנות מתמדת, במתח, בתסכול ובסבל רב.

קמצנות ואמפתיה

באחד הפרקים- כדי לתת לטיטינסקי זיכוי בסך 8.30 ₪, כוכבה דורשת ממנו להביא את הפרגיות שקנה בסופר ולהוכיח שהן אכן מעופשות. במבחן הטעימות המאולתר שהיא עורכת עם הקצבים, הם קובעים שהפרגיות "בליעות" ולכן הוא אינו יכול לקבל זיכוי. בעודו נלחם לקבל מבחן טעימות חוזר, אמו מגיעה ומשפילה אותו שוב מול צוות הסופר. ליבם של הקצבים נכמר עליו והם מחליטים לשנות את השיפוט ולאפשר לו לקבל את הזיכוי. פגיעותו הגלויה של טיטינסקי היא שאפשרה להם לראות אותו באנושיותו, מבעד לקמצנות, לגלות בתוכם חמלה ולנהוג כלפיו בנדיבות.

אחרי הכל, קמצנות היא ביטוי של חרדה ועם חרדה כולנו יכולים להזדהות, להתגבר על הרתיעה שלנו מגילויי קמצנות ואולי אף לאפשר לסובל ממנה לפתוח את ליבו הקפוץ.

תמר זהבי - פסיכולוגית קלינית (צילום: אלבום אישי)
תמר זהבי – פסיכולוגית קלינית (צילום: אלבום אישי)


ענת גבע טרן - מטפלת זוגית ומשפחתית (צילום: אלבום אישי)
ענת גבע טרן – מטפלת זוגית ומשפחתית (צילום: אלבום אישי)


צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

תמר וענת
תמר וענת
תמר זהבי - פסיכולוגית קלינית מומחית. משלבת גישה פסיכודינאמית עם טיפול קוגניטיבי התנהגותי (cbt), emdr ומיינדפולנס. טל: 0542885505 • מייל: [email protected]אתר... ענת גבע טרן - מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת. עוסקת בטיפול, הדרכה, ייעוץ, הנחיית קבוצות וניהול, במגזר הציבורי ובמגזר השלישי, מעל 30 שנה. טל: 0523870922 • מייל: [email protected]אתר...

כתבות קשורות לנושא זה

5 תגובות

  1. איזה כיף לפתוח כך את סוף השבוע. כתבה נהדרת על דמות נפלאה. אהבתי מאוד את הסיום שלכן. לו רק היינו כולנו רואים מבעד, ונוהגים אחד כלפי השני ביותר חמלה ונדיבות

  2. תודה! יפה ומעורר מחשבה.
    אבל אולי יש משהו חיובי גם בקמצנות. היא הופכת כל חוויה טריביאלית להרפתקאה (התחזות לנער עם כרטיס נוער באוטובוס וכד') ולעתים אפילו תורמת להעמקת יחסים חברתיים (לינה אצל בני משפחה וחברים במקום מלון וכן הלאה).

  3. מעורר מחשבות על בני הזוג נתניהו והקמצנות החולנית שלהם. כנראה הם חיים ברמות חרדה מטורפות

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

רעשים נשמעים מבתי הזיקוק של בז״ן • עבודות תחזוקה

(חי פה) - תושבי חיפה התלוננו בימים האחרונים 20-22/5/24 על הדי רעש מבתי זיקוק. קבוצת בז״ן - עבודות תחזוקה תקופתיות. הודעה לתושבי מפרץ חיפה מקבוצת...

שיא משתתפים: שמונה שחיינים עולים לאליפות אירופה • הישג ענק למכבי חיפה

שיא משתתפים שקבעו קריטריון לאליפות אירופה בבלגרד - "ההשקעה הגדולה הניבה פירות, שיעניקו לשחיינים שלנו עוד מוטיבציה להמשיך". במכבי חיפה כרמל גאים נוכח ההישג של...

האתלטית סיון אוירבך • שיא ישראלי בריצת 1,500 מטרים

בצל האירועים במדינה, רגע נחת שסיפק ביום שבת 18/5/24 אגודת מכבי חיפה כרמל עם שיא ישראלי השייך לאתלטית, סיון אוירבך בריצת 1,500 מטרים. האתלטית...

הנחיות להדלקת מדורות ל״ג בעומר בטירת כרמל

עיריית טירת כרמל ערוכה לאירועי ל"ג בעומר במסגרת היערכות עיריית טירת כרמל לאירועי ל"ג בעומר, הוחלט כי השנה תותר הבערת מדורות ביום החג, ראשון, 26.5.24....

כרם מהר״ל • סיור בבית הכי אקולוגי בישראל • יום שישי 24/5/24

עיריית טירת כרמל מזמינה את התושבים לסיור בכרם מהר״ל, הבית הכי אקולוגי בישראל. הסיור יתקיים ביום שישי 24/5/24 בשעות 10:00-14:00, ברחוב החאן 11 כרם...