דילול חזירים בירי בחיפה – המערכה המשפטית החלה

(חי פה) - השבוע החלה מערכה משפטית, כאשר עמותת...

סגר חיפאי

קוֹלוֹת שֶׁבֶר הִרְעִידוּ אֶת שַׁלְוַת הַכַּרְמֶלאֶת נוֹפֵי הַיָּרֹק מִבַּעַד...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

דור המשך לפוסט-טראומה: על העברה בין-דורית, על חרדה והישרדות

הדור השני לאנשים שחוו טראומה כל אירוע משאיר חותם, יש...

חושפים סודות • פרק אחרון בסדרה ׳ששה אפסים׳ • פרשנות

פרשנות מאת תמר זהבי וענת גבע טרןעל הסדרה המדוברת בערוץ "כאן 11"

הסדרה 'ששה אפסים' מספרת את סיפוריהם של ששה זוכים בפיס, אשר נדרשים לעבור סדנה, כהכנה להתמודדות עם טלטלת הזכייה וכתנאי לקבלת הכסף. לפעמים מגיע מצב שמאלץ אותנו להתעמת עם סוד. זכייה בפיס יכולה להיות מצב כזה.

כולנו מסתירים סודות קטנים או גדולים. מתי סוד הופך מסוכן ומזיק?

הסוד של צבי

צבי, קיבוצניק פנסיונר, מסתיר את היותו הומוסקסואל. התעקשותה של ארנונה אשתו לתת את כל כספי הזכייה לבנותיהם, בניגוד לרצונו להשתמש בכסף כדי לעשות משהו למען עצמם, דוחפת אותו לצאת מהארון.

צבי יודע שהוא הומוסקסואל מגיל צעיר. כל השנים הוא מתבייש בכך, מרגיש לבד, לא נורמלי וכלוא ב״עצמי כוזב״. הסתרת הסוד מפני הסביבה ובעיקר מארנונה אשתו הופכת אותו לאשם תמידי ולכן לא זכאי לרצונות וחלומות משל עצמו, אנוס לרצות ולפצות. נראה שמעבר למחיר שצבי משלם על עצם הסתרת הסוד, הוא עסוק כל הזמן בשאלת ההומוסקסואליות שלו על חשבון נוכחות והנאה מהרגע. למשל, בשחייה היומית בבריכה, כשהוא מתחבט בבחירת בגדים, מול המראה בשירותים ובעת תקשורת עם גברים אחרים.

מחיר החיים עם סוד

מחקרים מראים ששמירת סודות מחייבת מאמץ מתמיד ושהמתח הנלווה להסתרה ממושכת מזיק לבריאותנו הנפשית והגופנית. בנוסף, כשאנו נושאים את כובד המעמסה של שמירת סוד, העולם נחווה מאתגר יותר, ומשימות אחרות שעלינו לבצע נראות לנו קשות יותר. במילים אחרות – הנזק של הסוד נגרם מעצם העובדה שעלינו לחיות אתו, לא פחות מהצורך להסתירו.

מחיר החיים לצד בעל סוד

מי שחי עם בעל סוד מרגיש שמשהו לא בסדר והולך לאיבוד בניסיונות להבין מה באמת קורה ואיך ליישב בין המסרים הסותרים. צבי אוהב את ארנונה וחי לצידה במסירות ובה בעת מפנה לה את גבו במיטה, מסתגר זמן רב בשירותים ללא הסבר מניח את הדעת, מספר שלא מרגיש טוב כאשר היא תוהה ועוד. כל אלו גורמים לארנונה לפקפק באינטואיציה ובשיפוט המציאות שלה, לחיות בהרגשה שאינה אישה מושכת, בעוד הוא זה שאינו נמשך לנשים ולהפוך בעל כורחה לשותפת סוד.   

סוד זה מבייש ומרחיק אותה לא רק מבעלה, שהוא חברה הקרוב ביותר, אלא גם משתי בנותיה. כאישה ואם לשתי בנות, שהן נשים ובנות זוג בעצמן, יכול בהחלט להיות שלאורך השנים, היא חשה צורך להרחיק אותן ממנה, כדי לשמור על הדימוי שלה כאשה ושלהם כזוג ולחסוך מהן צער ודאגה.

הכותבות: האחיות ענת גבע טרן ותמר זהבי (צילום: אלבום אישי)
הכותבות: האחיות ענת גבע טרן ותמר זהבי (צילום: אלבום אישי)

על כיסוי וגילוי

איילת – מנחת הסדנה, מציעה לששת המשתתפים לשמור בסוד את הזכייה, שכן ברגע שהיא תתגלה, יתחילו לחצים שיקשו עליהם להבין מה הם רוצים, לקבל החלטות ולדבוק בהן.

כל אחד מהזוכים מתמודד בדרכו עם ההנחיה לשמור סוד:

 • אמיר האימפולסיבי, לא מסוגל להתאפק, חושף את הסוד ברגע שמופעל עליו לחץ ומלמד אותנו שחשיפת סוד בטרם עת ובלי הכנה ותיאום אכן "עושה בלגן", מזמינה לחצים נוספים, מסכסכת בין בני הזוג ומקשה עליהם "לנתק קולות" מבחוץ ולחשוב בשקט.

 • אדם האחראי, אומר לבת זוגו ולבני משפחתו שהוא משתתף בסדנת ציור. כשבת זוגו מגיעה לסדנה כדי להציע לדגמן בעירום, מתברר לה שהוא שיקר והסתיר ממנה וממשפחתו את דבר הזכייה. חשיפת ההסתרה מעוררת כעסים ופוגעת קשות באמון, עד כדי כך שאדם, שמחזיק על גבו את כל המשפחה, נחשד כמי שהתכוון לדאוג רק לעצמו. במקרה של אדם לא הסוד עצמו, אלא חשיפתו הלא מתוכננת, היא שפגעה באמון ויצרה קרע במשפחה.

 • ארנונה, שמוציאה את צבי מהארון מול שאר הזוכים, בלי טיפת רגישות ומזמינה את הבנות כדי לבשר להן על הזכייה וכדי לספר גם להן שאביהן הוא הומוסקסואל – מתאפקת ומחליטה לנצור את הסודות עד שיגיע הרגע הנכון לחשוף אותם, אם בכלל. למרבה האירוניה, דווקא ארנונה הפגועה והזועמת, זו ששילמה מחיר כה כבד על סוד, מודה לאיילת על ההנחיה, נגדה יצאה לכל אורך הסדרה, וטוענת כי שמירת הסוד היא שהצילה את אהבתם.

מתי ואיך נכון לחשוף סוד?

קודם כל יש לומר שלפעמים עדיף לא לגלות סוד. למשל, כאשר גילוי הסוד כרוך בסיכון משמעותי, כאשר גילוי הסוד כרוך בהפרה של אמון, או כאשר הסוד כבר אינו רלוונטי.

כשצריך להשקיע אנרגיה רבה מידי בהסתרה, כשהסוד פוגע במי מבני המשפחה ומעיב על היחסים ביניהם, כשצריך להוסיף שקר על שקר כדי להגן על הסוד – כדאי לשקול לחשוף את הסוד.

אחרי שבחרתם לחשוף את הסוד, חשוב לתכנן היטב ולקחת בחשבון:

עד כמה לפרט ולהעמיק? למי מספרים? מי מספר? מתי ואיך מספרים? באיזה סטינג מספרים? והכי חשוב –  איך מבטיחים אפשרות להמשיך להידבר ולעבד את הסוד והשלכותיו לאחר גילויו?

מתי עדיף לחשוף סוד בתוך טיפול?

אם אתם כורעים תחת נטל הסוד, חוששים מתגובת הסובבים אתכם, או לא בוטחים ביכולת שלכם להתמודד בהצלחה עם תהליך החשיפה – כדאי להיעזר בטיפול. במסגרת טיפול תוכלו לנרמל את הסוד ולעבדו, לשקם את האמון בסביבה מכילה ותומכת, להפחית אשמה ובושה, לבנות ולחזק מערכת תמיכה מחוץ לטיפול ולהתכונן בבטחה לכל ההשלכות.  

אם אתם כבר בטיפול ועדיין נמנעים מלחשוף את הסוד – נסו להשתמש במרחב הטיפולי ובנוכחות המטפל/ת כדי לשבור את דפוס ההסתרה והבידוד, להתנסות בשיתוף ולזכות בקבלת עזרה.

תמר זהבי - פסיכולוגית קלינית (צילום: אלבום אישי)
תמר זהבי – פסיכולוגית קלינית (צילום: אלבום אישי)


ענת גבע טרן - מטפלת זוגית ומשפחתית (צילום: אלבום אישי)
ענת גבע טרן – מטפלת זוגית ומשפחתית (צילום: אלבום אישי)


צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

תמר וענת
תמר וענת
תמר זהבי - פסיכולוגית קלינית מומחית. משלבת גישה פסיכודינאמית עם טיפול קוגניטיבי התנהגותי (cbt), emdr ומיינדפולנס. טל: 0542885505 • מייל: [email protected]אתר... ענת גבע טרן - מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת. עוסקת בטיפול, הדרכה, ייעוץ, הנחיית קבוצות וניהול, במגזר הציבורי ובמגזר השלישי, מעל 30 שנה. טל: 0523870922 • מייל: [email protected]אתר...

כתבות קשורות לנושא זה

6 תגובות

 1. ולהדיוטות – הייתי שמח לו הייתן מסבירות באילו נסיבות למטפל רשות לחלוק את הסוד של המטופל עם צדדים שלישיים. בן/בת זוג המטופל כשהמטפל יודע שהמטופל נושא מחלת מין או איידס? לרשויות כשהמטפל מתוודה על כוונות רצחניות?ֶ לבני משפחתו כשהוא אובדני? מה לגבי המטפלת של טוני סופרנו, אם בטלביזיה עסקינן? האם התנאים בטיפול זוגי שונים?
  בקיצור, הרבה תהיות……

  • שלום אביתר,
   חובת הסודיות והשמירה על פרטיות הלקוחות נובעת מאופי ההתערבות הטיפולית. במהלכו של טיפול פסיכולוגי צובר הפסיכולוג מידע רגיש ואינטימי אודות מטופליו. אנשים הפונים לטיפול פסיכולוגי מניחים שכל מה שיספרו בטיפול יישמר בסוד. ללא הביטחון בשמירת הסודיות נשמט בסיס האמון ההכרחי לקשר הטיפולי. בטיפול פסיכולוגי, החודר מטבעו לתחומי חיים אינטימיים, זכות הפרטיות מאוימת ולכן זקוקה להגנה מיוחדת.
   הקוד האתי של הפסיכולוגים קובע את גבולות הסודיות, את התנאים בהם על פסיכולוג להפר את חובת הסודיות ואת הכללים לשמירה מרבית על פרטיות הלקוחות במצבים כאלה.
   הנחיות בנוגע למקרים שהזכרת ניתן למצוא באתר של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל.
   טיפול זוגי מוסיף על אתגרים אלה מורכבות נוספת. מידע לגבי אתיקה בטיפול זוגי ניתן למצוא באתר של האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי.
   בברכה, תמר וענת

 2. הפרשנות שלכן עוררה בי מחשבות על סודות, שקרים ואמון. הסדרה, ובעקבותיה גם אתן, התייחסן בעיקר לכובד ולמחיר של סודות. אני נשארתי עם מחשבות נוספות על ההתענגות שיכולה להיות על סוד, ועל תחושת הכוח שיש בלדעת משהו שרק אני יודעת.
  בחרתן נושא מאוד מעניין לכתיבה, תודה…

  • הי נועה,
   תודה על תובנה מאירת עיניים. בהשראתה חיפשנו ומצאנו ציטוטים שתומכים במחשבותיך. למשל:
   "סוד השיעמום הוא לומר הכל"/וולטר
   "הסודות שלנו מגדירים אותנו"/גיום מוסו
   "מי שלא חי בסודיות, לא יכול להבין עד כמה חוויה כזו יכולה להיות ממכרת"/ג'ון לה קארה

   במילים אחרות – לאנשים יש סיבות רבות לשמור על סודות: המסתורין מעניין; בעלות על סוד מקנה עוצמה- בעל הסוד קובע את כללי המשחק והוא היחיד שיודע את זה; סוד הוא חומר ממכר. סיבות אלה מציעות הסברים נוספים לקושי לחשוף סוד.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

סמים מסוגים שונים ואלפי שקלים במזומן נחשפו באזור חיפה

(חי פה) - מעל 10 ק״ג של סמים מסוכנים ו-₪11,000 במזומן נתפסו במחסן בקריית ביאליק. שלושה תושבי הקריות נעצרו. מהמשטרה נמסר לחי פה: במסגרת מאבק המשטרה...

חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה נמסר לחי פה: שוטרי תחנת זבולון פתחו אתמול (שבת 18/5/24) בחקירה, עם קבלת דיווח מהמרכז הרפואי,...

עבודות הרחבת מטרונית חיפה וטירת כרמל, החל מ-19/5/24○ שינויים צפויים בהסדרי תנועה

העבודות צפויות להימשך כ-4 חודשים ובמהלכן יחולו שינויים בהסדרי התנועה ובמעברים להולכי הרגל, שיחסמו ויצומצמו לסרוגין. עבודות פרויקט מטרונית חיפה מערב וטירת כרמל יחלו ביום...

רפא״ל • ניסויים מתוכננים ומבוקרים יתקיימו באזור חיפה ועלולים להעלות עשן ולחולל רעש 19/5/24

מרפא״ל נמסר לחי פה תאגיד החדשות:רפאל נמצאת בפעילות רציפה לתמיכה במאמץ המלחמתי. היום, ראשון 19/5/24 יתקיים בשעות הבוקר בשטח מכון דוד בקריות ניסוי...

חזיר חטף ילקוט מילד בבית הספר פיכמן – 17/5/24 ◄ תושבי חיפה מצלמים את מפגעי החזירים

(חי פה) - חזירי הבר - בכל שכונה כמעט מדווחים תושבים כי הם נתקלים במשפחות חזירים • נמשכות התאונות והפציעות • תושבי חיפה מצלמים...