באנר טירת כרמל עצמאות
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

מנערים את העיר: הפוטנציאל של רחוב מסדה רק מכאיב לאור ההזנחה הקשה ◄ וידאו

(חי פה) – תושבי רחוב מסדה מצרים על הזנחת הרחוב לדבריהם ומשתוקקים לראותו חוזר לימיו היפים.


עדי פרזס, שמתגוררת ברחוב תל חי הסמוך, הראתה לי את רחוב מסדה, שיש בו גם עסקים וגם בתי מגורים. פרזס היא לא ילידת חיפה, אך התאהבה בעיר כשהייתה סטודנטית, והחליטה להישאר ולגור בה. כבר עשור היא נלחמת עבור שכונת הדר מתוך אמונה שהשכונה בעלת פוטנציאל עצום.

◄ מדלגים בין פחי זבל מלאים • עדי פרזס נלחמת על הדר • צפו

(צילום: מיכל גרובר)

פחים עולים על גדותיהם

רחוב מסדה הוא רחוב חד סטרי שמתחיל מרחוב בלפור ומגיע כמעט עד שדרות הציונות. "בבקרים הורים רבים לוקחים את הילדים דרך רחוב מסדה למעונות, לגנים ולבתי הספר, ואז הם מוצאים את עצמם הולכים עם הילדים ברחוב כשמכל הכיוונים פחי אשפה עולים על גדותיהם", אומרת פרזס. "מה שמאוד חמור בעיניי הוא שיש ילדים שהולכים לבד לבתי הספר, כשבשביל להיכנס לרחוב מסדה, הם צריכים לעבור את רחוב בלפור שהוא רחוב מאוד סואן. כמה שלא ביקשנו, לא שמים ברחוב רמזור, שיעזור לילדים לעבור את הצומת ולהיכנס בבטחה לרחוב".

מרכז העשרה למחוננים (צילום: מיכל גרובר)
מרכז העשרה למחוננים (צילום: מיכל גרובר)
הכניסה לרחוב מסדה (צילום: מיכל גרובר)
הכניסה לרחוב מסדה (צילום: מיכל גרובר)

מבנים שעומדים ריקים

בכניסה לרחוב מסדה ישנם כמה מבנים שעומדים ריקים באופן חלקי או ריקים לחלוטין. "יש כאן מבנה של הטכניון שעומד ריק, בעבר דיברו על האפשרות שיוקמו בו מעונות, אבל עד כה לא נעשה דבר. זה שטח גדול של הטכניון שיכול היה להביא לכאן צעירים ובמקום זה הוא עומד ריק. גם המבנה ששימש לאורך שנים את בית הספר בסמ"ת, מנוצל באופן חלקי בלבד. בחלק ממנו פועל מרכז העשרה למחוננים, ויתר המבנה לא מנוצל".

הכניסה לגן המשחקים (צילום: מיכל גרובר)
הכניסה לגן המשחקים (צילום: מיכל גרובר)

"כשיורדים מספר מדרגות מגיעים לגן משחקים", מסבירה פרזס. "כל הירידה לגן המשחקים מוזנחת ומלאה בגרפיטי. זה ממש לא נעים להביא ילדים לגן כשככה נראית הכניסה אליו. צריך לנקות את כל הגרפיטי כדי שהגן יהיה יותר מזמין ונעים".

הדרך אל גן המשחקים (צילום: מיכל גרובר)
הדרך אל גן המשחקים (צילום: מיכל גרובר)
פחי הזבל (צילום: מיכל גרובר)
פחי הזבל (צילום: מיכל גרובר)

עליבות מכל עבר

"מתייחסים לרחוב כאל רחוב בשכונת מצוקה", מוסיפה פרזס. "הרחוב לא נקי, זורם פה ביוב, הכול מוזנח, והמדרכה מלאה בלשלשת. אחת הבעיות המרכזיות היא שלא שוטפים את הרחוב, ולכן הוא אף פעם לא ממש נקי. הרחוב הזה היה פעם שינקין של חיפה. אני מרגישה שעליבות ניבטת אלינו מכל מקום כאן וזה פשוט חבל מאוד. פחי האשפה פה ממוקמים במקום פיאצה שהייתה ברחוב. היה כאן ספסל, שהיו יושבים עליו ומקיימים אירועים, ועכשיו במקום זה יש פחי אשפה".

לשלשת על המדרכה (צילום: מיכל גרובר)
לשלשת על המדרכה (צילום: מיכל גרובר)
המדרכה (צילום: מיכל גרובר)
חורים במדרכה (צילום: מיכל גרובר)

הכביש טלאים טלאים

"המדרכה שבורה", מראה פרזס, "על המדרכה יש פחי זבל וגזם של עצים, שגם מקשים על ההליכה על המדרכה. בגלל שהרחוב לא נשטף יש ריח מאוד לא טוב מהמדרכות. הכביש הוא טלאים טלאים. בחלק הראשון של הכביש יש שני מעברי חצייה, אבל הראות בהם מוגבלת וילדים, שעוברים את הכביש ממש מסכנים את עצמם, כי נהגים לא יכולים לראות אותם, כשהם מתקרבים למעבר החצייה. בחצי השני בכלל אין מעברי חצייה".

הכביש – טלאים טלאים (צילום: מיכל גרובר)

לפני שבוע גנבו לנו את הקופה

בירה רוזנר, מנהלת את החנות מובי דיק ספרים:
"אני מאוד פטריוטית של הרחוב. בשבוע שעבר מישהו נכנס בשעות הפעילות וגנב לנו את הקופה. פרסמתי בפייסבוק שאין מה לעשות עם זה, אבל שזה מבאס. מישהו בתגובה לפוסט כתב שרחוב מסדה הוא רחוב הגנבים והנרקומנים. הרבה תמכו בי והשתתפו בצער".

בירה רוזנר, מובי דיק (צילום: מיכל גרובר)
בירה רוזנר, מובי דיק ספרים (צילום: מיכל גרובר)

"אמרתי לאותו אחד שיש פה הרבה דברים טובים, מספרת רוזנר, "תיאטרון, בתי קפה ומסעדות וגם גנבים ונרקומנים. היו תקופות מאוד טובות פה, היה הווי שכונתי. אחת הסיבות שעזבתי את המגורים ברחוב בן יהודה שקרוב לרחוב מסדה הוא שהצחנה והזוהמה הנחו אותי הביתה. זה היה פשוט נורא, וככה זה גם במסדה. פעם בעשור עושים שיפוץ בגן משחקים, אבל כשהוא נהרס אחרי שנה כבר לא מטפלים בזה״.


"קונצרט מסדה בכל בוקר"

רחל צ׳יזיק, בעלת בית הקפה "הפינה": "יש לי הרבה טענות על מצב הרחוב. יש ביובים זורמים, דבר שתמיד נופל באותה נקודה, שלא מצליחים להחליט למי הביוב שייך – אם הוא פרטי, שייך למי כרמל או לעירייה. הפינוי של הפחים ברחוב נעשה תמיד בשעות בעייתיות, יש לנו קונצרט מסדה כל יום, זה יוצר פקקים והמולה של צפצופים, כי תמיד אוספים את הפחים כשהרחוב בשיא העומס. בעירייה מתלוננים שאני לא שמה את הקרטונים בפח המחזור, אבל אין פחים כאלה! לכן אני משאירה את הקרטונים בחוץ, ומי שאוסף את הזבל מתרגז".

קפה הפינה (צילום: מיכל גרובר)
קפה הפינה (צילום: מיכל גרובר)

רחל ממשיכה: "יש חורים במדרכה ואנשים עלולים להיפגע, גם כאן יש את אותה בעיה, לא ברור אם זה אחריות של מישהו פרטי או עניין ציבורי. העירייה לא שוטפת את הרחוב. לפעמים מרססים חומרים ברחוב וזה מאוד מלחיץ, כי לא ברור מה מרססים ולמה. גם התאורה לא תמיד עובדת כאן…
ויש עוד בעיה – לפעמים מגיעים לכאן אנשים שאין להם את אפליקציית חניה, כמו פנגו. כדי לחנות הם צריכים ללכת עד רחוב הנביאים, שם נמצא המדחן הכי קרוב. זה באמת לא הגיוני".

תגובת העירייה תצורף לכתבה כשתתקבל.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

14 תגובות

 1. עם כל הכאב שבדבר, בעברית פשוטה- אין מה לעשות.
  בכל מקום בערים הוותיקות, ברחובות הצפופים,ללא פתרון חניות,ללא אפשרות שטח פנוי לגינה ומגרש משחקים לילדים-כי זה מה יש. כך נבנתה העיר, כך נבנתה השכונה עוד בזמן הבריטים.
  כל מקום באזורים ותיקים אלו כשהבעלות היא פרטית, מחירי דיור נמוכים רק אוכלוסייה חלשה תיכנס כי אין לה לאן ללכת, אין לה פתרונות דיור לא מהרשות ולא מהמדינה.
  רחובות שהיו פעם םנינה ארכיטקטונית הפכו למזבלה.
  לא יעזרו פחי זבל ולא ניקיון יומי,לא הסדרת גינה קטנה בכדי להרגיע את ההורים.
  נחוץ מנהיג עם חזון מהפכני שידאג לפתרונות דיור לאוכלוסיות נזקקות מצד אחד (וכן, במקום אחר, בשכונה אחרת) וידאג לפתות בעלי הבתים והדירות בפתרונות חדשניים ומהפכניים בכדי חהעלות רמת הדיור ברחוב.
  לא תמא 38 ולא פינוי בינוי .
  העירייה תודיע כי תיתן תמריץ לבתים שבהם תאוחדנה דירות קטנות, תיהרס קומת קרקע בכדי לתת פתרון חניות, דירות בקומת קרקע ינוצלו למטרות ציבור כמו גני ילדים ומועדונים ואפילו מסחר מוגבל, חצרות תוקטנה לטובת שטחי משחק, חניות ציבוריות תיבננה
  מתחת לכבישים ומתחת לחצרות בתים , תינתן אפשרות להוספת דירה בקומת גג, מעליות, מחסנים.
  יש להביאנאת בעלי הדירות לכך שיצטרכו לפעול יחד בכדי והעלות ערך כל הבניין כולו כי אם המצב יישאר כמו שהוא היום, לא ירחק הרגע שבו מצב בתים אלו ידרדר והם לא יהיו ראויים למגורים.
  אלו לא בתי אבן אירופאיים לשלוש מאות שנים אלא בתי מלט וחול לשבעים שנים.

 2. אין מינימום סטנדרטים עיתונאיים בכתבות באתר?
  אנחנו בתקופת בחירות. המינימום של הוגנות זה לציין שהיא אישיות פוליטית שרצה למועצה תחת רשימת עציוני.
  זה לא הוגן לראיין אותה כתושבת מודאגת בלי להזכיר שהיא מנסה להעלות את הפרופיל התקשורתי שלה לקראת הבחירות.

  • או שיכולתם לקשר בראש הכתבה לזו שהייתה באתר על הצטרפותה לעציוני:
   "איתמר ועדי פרזס קרפל מצטרפים לדוד עציוני"

  • יש פה ניסיון מכוון, יום יומי ולא מתוחכם בכלל לעצב את המציאות אחרת

 3. מאוד עצוב לקרוא את הכתבה! 😢רחוב של ילדותי. למדתי בבסמ"ת במסדה בשנות ה-90. יש לי זיכרונות מאוד טובות מאותה תקופה. אהבנו לבוא עם חברים גם בסופ"ש לטייל ליד בית ספרינו! 💖היו לנו מורים הכי טובים בעולם! חברים שלי גרו בהלל ובן יהודה. היו אז זמנים נפלאים! הבעיה התחילה כבר אז עם נרקומנים לצערי. היו לנו כמה אידיוטים שהיו מכניסים סמים לתוך בית ספר בעזרת חבריהם מבחוץ! מה כבר מורים שלנו לא עשו! משטרה, מעצרי בית ומה לא! מאז שהעבירו את בסמ"ת לנווה דוד הדר מת לדעתי…
  הדר, חיפה, אתם צריכים ראש עיר, אשר אוהב את העיר ואת האוכלוסייה בה והכפתי! 💫🙏
  כל הכבוד לפרוס! 👏😇

 4. המקום מוזנח מעל 40 שנה נסיון בניית רחוב לצעירים כשל העירייה לא עושה דבר שנים על שנים והמקום הפך למרבץ לעבריינים מכל הסוגים וחסרי מעש רבים ועסקים כושלים בבנינים מתפוררים מאחר והמרואיינת אכן לא מכירה את העיר מימים ימימה אלא רק לפני בחירות כמו הקודמות
  אז לכן היא מתפלאת על המצב העגום.
  כי מי שחי כל חייו בעיר יודע שזה כך כבר 40 שנה ושום ראש עיר לא טורח באמת על שיקום האזור ומיגור הפשיעה הגואה בעיר ובעיקר בשכונות הדר
  אכן ההזנחה בולטת לעין מתמיד בעיקר בשנים אלו של שלטון אימפוטנטי ,מרוחק וחסר מעורבות עירונית ואכפתיות אמיתית מראשת העיר הנוכחית האלמונית שהגיעה ושקיימת עד היום אז חוות דעת מילידת חוץ או תושבת זמנית שבטעות השקיעה כנראה גם בנכס בהדר וגם עברה לגור בו התסכול מובן אבל דבריה בטח לא יועילו לשינוי המצב אלא רק לעצמה ונראהשהכוינה בכתבה היא רק לשם פרסום אישי ….לקראת בחירות חדשות שקרבות ובאות כי לא שמעו על דעותיה כל שנות השלטון הנוכחי אזמאיפה צצה לה פתאום

 5. מסדה וכל הרחובות סביב שייכים לעבר הרחוק .לפני שנים גרתי שם וגם לפני עשרים שנה הרחוב היה מוזנח הביוב זורם שם כי התשתיות ישנות וכל הזמן נסתמות.מקקים ועכברים שורצים שם בהמונם.
  הבנינים ישנים וזקוקים להריסה כי אין מספיק מרחב ולא אפשרי לשקם .יותר יקר לשקם מאשר להרוס ולבנות חדש.הדירות שם זולות וגרה שם אוכלוסיה עניה שלא מצליחה להתאושש .מי שכן הצליח עבר למקומות אחרים בעיר.מי שנותרו שם הם אוכלוסיה דלה עניה .בתי העסק נמצאים שם כי השכירות נמוכה והחנויות זעירות ממש. בקיצור צריך להרוס את הרחוב ולבנות בניה שמותאמת לתקופה .

 6. המון נרקומנים בעיקר ברחוב תל חי ומסדה תחנות סמים פעילות לאור יום ובשעות החשיכה איפה המשטרה?

  • איך המשטרה תפעל אם מערכת המשפט אחרכך שולחת את כולם הביתה עם אפס ענישה ועסקאות טיעון מגוחכות?
   איזה תמריץ זה משרד לשוטרים? אפס.
   מערכת המשפט בישראל מובילה להרס הבטחון האישי ופגיעה קשה באזרחי המדינה – העדפת טובת הפושעים על פני הקורבנות.

 7. כל שכונת הדר היא אנדרטה לעירנו היפה. בשנות ילדותי למדתי בבי"ס רמז( היכן שהיום המחוננים). זכרונות הילדות היפה מציפים אותי בכל פעם מחדש. כזה פוטנציאל מבוזבז. חברים שמגיעים אלי מת"א ומחו"ל( שם גרתי עד לא מזמן) לא מבינים איך שטח עצום כזה נראה כמו מזכרת משנות ה- 50. איזה מועמד לראשות העיר ירים את הכפפה? ??

 8. יש מלא קקי ברחוב וגן קאסל הוא גן מפחיד- אנשים משחררים שם כלבים מפחידים (רוטווילר וכאלה) ראיתי כמה פעמים נרקומנים בפעולה שם לאור יום. הבן שלי בכיתה ד׳ ומפחיד אותי שילך לבד לבית ספר דרך שם וגם אין מעברי חציה בטוחים.. אולי סטודנטים יכולים לסבול את זה אבל זה לא מקום לגדל בו ילדים , לא בכיף. עוד מעט יהיה כבר יקר מדי לסטודנטים ויישארו רק הנרקומנים והשבח״ים…

 9. עצוב מאד מאד לקרוא על ההזנחה של העיריה בשכונת הדר גם רחובות סמוכים למסדה מוזנחיםמאד והתחושה היא מאד לא נעימה לנו התושבים .

 10. בשנות ילדותי בחיפה, טיילנו ברחוב מסדה. הרבה
  גם רחוב הלל היה במסלול טיולים,
  בלפור עם העליה התלולה מסופקני אם
  אפשר לסמן מעבר חציה. אולי גישרון להולכי-רגל?
  עבודה רבה לראש העיר שיתמנה
  בבחירות המוניציפליות.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

רעשים נשמעים מבתי הזיקוק של בז״ן • עבודות תחזוקה

(חי פה) - תושבי חיפה התלוננו בימים האחרונים 20-22/5/24 על הדי רעש מבתי זיקוק. קבוצת בז״ן - עבודות תחזוקה תקופתיות. הודעה לתושבי מפרץ חיפה מקבוצת...

שיא משתתפים: שמונה שחיינים עולים לאליפות אירופה • הישג ענק למכבי חיפה

שיא משתתפים שקבעו קריטריון לאליפות אירופה בבלגרד - "ההשקעה הגדולה הניבה פירות, שיעניקו לשחיינים שלנו עוד מוטיבציה להמשיך". במכבי חיפה כרמל גאים נוכח ההישג של...

האתלטית סיון אוירבך • שיא ישראלי בריצת 1,500 מטרים

בצל האירועים במדינה, רגע נחת שסיפק ביום שבת 18/5/24 אגודת מכבי חיפה כרמל עם שיא ישראלי השייך לאתלטית, סיון אוירבך בריצת 1,500 מטרים. האתלטית...

הנחיות להדלקת מדורות ל״ג בעומר בטירת כרמל

עיריית טירת כרמל ערוכה לאירועי ל"ג בעומר במסגרת היערכות עיריית טירת כרמל לאירועי ל"ג בעומר, הוחלט כי השנה תותר הבערת מדורות ביום החג, ראשון, 26.5.24....

כרם מהר״ל • סיור בבית הכי אקולוגי בישראל • יום שישי 24/5/24

עיריית טירת כרמל מזמינה את התושבים לסיור בכרם מהר״ל, הבית הכי אקולוגי בישראל. הסיור יתקיים ביום שישי 24/5/24 בשעות 10:00-14:00, ברחוב החאן 11 כרם...