באנר קריית אתא עצמאות 080524

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מפגינים פרו-פלסטינים תקפו ופצעו שוטרים בהפרת הסדר בחיפה

(חי פה) - הפגנה פרו פלסטינית, בלתי-חוקית, בחיפה הידרדרה...

ביטול • צו סגירה למסעדת 'לואיזה' בחיפה: "מצב תברואי ירוד מאוד"

כזכור ב 16/05/24 ניתן צו סגירה למסעדת לואיזה במרכז...

תחזית – עומס חום כבד ואובך – ה' 13/6/24

מהמכון המטאורולוגי בבית דגן נמסר: אזהרה כתומה - עומס חום...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

מנערים את העיר: מה קורה עם התחזוקה ברחוב בר גיורא? ◄ צפו

רחוב בר גיורא נמצא בשכונת הדר עליון, ואפשר להגיע אליו מרחוב הפועל. הרחוב מקביל לרחובות הס ומונטיפיורי, שנמצאים מעליו והוא דו סיטרי, רק בחלקו. לטענת התושבים הכביש נבנה בשנות ה-30 של המאה הקודמת ומאז הוא לא שופץ. תיקונים הכרחיים בוצעו בו, ואפשר לראות זה לצד זה את התיקון לצד מה שהיה במקור.

(צילום: מיכל גרובר – חי פה-TV)

היופי מסתתר מאחורי ההזנחה

התושבים טוענים שהפוטנציאל של הרחוב הוא אדיר, יש בו בתי בהאואס עם ערך היסטורי והרבה צמחיה, אבל ההזנחה של הכביש, המדרכות ובעיות החנייה מונעים מתושבים מלהבחין ביופיו של הרחוב.

קיר בסכנת התמוטטות ברחוב בר גיורא (צילום: מיכל גרובר)
קיר בסכנת התמוטטות ברחוב בר גיורא (צילום: מיכל גרובר)

שירי אורן ועופר פיקס מתגוררים ברחוב כבר שנים ארוכות. עופר מתגורר ברחוב 12 שנה והוא פעיל מרכזי במועצת הדר הכרמל. שירי מתגוררת ברחוב 10 שנים. אחד הדברים שמטרידים אותם ברחוב הוא קיר, שיש בו סדקים, שכמעט חוצים את הקיר לכמה חלקים. הם אומרים שהם פנו הרבה פעמים לעירייה לגבי הקיר, מכיון שרואים בצורה ברורה, שהקיר בסכנת התמוטטות, אבל העירייה טוענת שהקיר הוא בבעלות הדיירים בבניין.


"לפני שבועיים עובדי עירייה הגיעו ושמו פה גדר, אין לנו שום ספק, שאם חלילה הקיר יתמוטט, ויעברו פה תושבים, הם עלולים להיפגע.
אנחנו מאוד מוטרדים מזה"


לאורך כל הביקור ברחוב התחושה החזקה ביותר שמתעוררת משירי ועופר היא הכעס על כך שאין יותר השקעה ברחוב.

"באמצע הרחוב הייתה רחבה ואנחנו ביקשנו לסייד מסביב. לאחר הסיוד ביקשנו להשתמש בשטח על מנת לבנות גן משחקים, והעירייה אמרה שאין מספיק מקום לגן משחקים. אמרו לנו שיעשו משחקי ריצפה. לפני 7-8 שנים הגיעו לכאן שני עובדי עירייה על מנת לעשות משחקי רצפה. הם עשו שני משחקים בודדים על הרצפה ולא חזרו יותר. ככה זה נשאר כל השנים".

הקיר בסכנת התמוטטות (צילום: מיכל גרובר)

הכביש המתפורר – שנים של הזנחה

הכביש המתפורר ברחוב בר גיורא (צילום: מיכל גרובר)
הכביש המתפורר ברחוב בר גיורא (צילום: מיכל גרובר)

הכביש ברחוב בר גיורא לא שופץ עשרות שנים

אפשר לראות באבני השפה של המדרכה כמה שנים הכביש עומד ככה ללא שינוי. במהלך השנים נעשו תיקונים בכביש ולכן הכביש כרגע לא בגובה אחיד.

ברחוב יש מצוקת חנייה גדולה והחניות הפרטיות בודדות ולכן במהלך היום בעלי רכבים חונים על המדרכות. התוצאה היא שמי שרוצה ללכת לאורך הרחוב חייב לרדת לכביש וההליכה בכביש בעל השקעים והמהמורות היא לא פשוטה. כמובן, הבעיה מורכבת יותר להורים עם עגלות ולבעלי מוגבלויות.

אוטובוסים נתקעים ולא יכולים לעבור

ברחוב יש בעיית חניה קשה. שירי ועופר מדברים על זה שלפעמים צריך לעשות עוד סיבוב ועוד סיבוב עד שמוצאים חנייה ובמיוחד אם מגיעים בשעות הערב. בעלי רכבים רבים חונים על המדרכה והתוצאה היא שלפעמים אוטובוסים נתקעים ולא יכולים להמשיך בנסיעה כי הרחוב הוא דו סיטרי רק בחלקו והופך להיות צר, כשיש רכבים שחונים על המדרכה ויורדים לכביש.

הכביש בבר גיורא (צילום: מיכל גרובר)
הכביש בבר גיורא (צילום: מיכל גרובר)

המדרכה המחוררת – אתגר להולכי הרגל

המדרכה המחוררת - רחוב בר גיורא - אתגר להולכי הרגל (צילום: מיכל גרובר)
המדרכה המחוררת – רחוב בר גיורא – אתגר להולכי הרגל (צילום: מיכל גרובר)

המדרכות שבורות

שירי ועופר טוענים, שאחת הבעיות שאיתן הם מתמודדים ברחוב היא מצב המדרכות. לטענתם המדרכות שבורות ומסכנות את מי שהולך ברחוב. בחלק מהמקרים יש כלי רכב על המדרכות ואז ההולכים ושבים כלל לא יכולים ליהנות מהמדרכות, גם אם הן שבורות. במקומות רבים לאורך הרחוב אפשר לראות שחלק מהמדרכה נוחה ומאפשרת מעבר נוח, אבל חלק מהמדרכה שבור ומפורר ואי אפשר לצעוד עליו בביטחה.

קשה מאוד לגדל ילדים קטנים ברחוב בר גיורא

שירי אומרת עוד, שקשה מאוד לגדל ילדים קטנים ברחוב.
ראשית, אין מדרכות, שאפשר ללכת עליהן עם עגלה ואין גני משחקים קרובים. גן המשחקים הקרוב ביותר הוא ברחוב ציפורה זייד. בנוסף, רוב ההורים לא שולחים את הילדים למוסדות חינוך בשכונה.

מלוכלך ומסריח

עופר ושירי מתלוננים גם על כך שהרחוב מאוד מלוכלך, המדרכה מסריחה ואין גיזום. יש מקומות, שקשה ללכת על המדרכה בגלל צמחיה לא גזומה.

המדרכה המחוררת ברחוב בר גיורא (צילום: מיכל גרובר)
המדרכה המחוררת ברחוב בר גיורא (צילום: מיכל גרובר)

אדנית באמצע הכביש – הגננות לא מספקת

עופר פיקס עם האדנית השתולה-חלקית - רחוב בר גיורא (צילום: מיכל גרובר)
עופר פיקס עם האדנית השתולה-חלקית – רחוב בר גיורא (צילום: מיכל גרובר)

אחד הדברים, שתורמים ליופיו של הרחוב, הוא אדנית, שממוקמת באמצע הכביש ויש בה צמחים ועצים. שירי ועופר טוענים, שהתושבים עובדים בגינה הקהילתית, אבל האדנית לא מתוחזקת באופן קבוע. לטענתם, אי אפשר לראות בה פרחים עונתיים והיא הייתה יכולה להיות רבה יותר יפה ולתרום הרבה יותר לרחוב.

גם הרחוב שלכם שבור ומוזנח?
צרו קשר עם מיכל ירון ונבוא!
חי פֹּה בשטח עם התושבים
(פרטי קשר בחתימה)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

15 תגובות

 1. איפה מצנע, יהב היו??? עזבו אתכם כל הראשים ערים היו זוועתיים. לפחות בשנה האחרונה שיפצו חלקים מהרחוב.

 2. חחחחח….ומצד שני גם הארנונה שאתם משלמים היא רצחנית…הכי גבוהה בארץ…

 3. The sad truth is, that since Abba Hushi there hasn't been any real adequate mayor in Haifa

 4. בושה לעירייה שגובה 1200 שח ארנונה ולרחוב כזה, הגיע הזמן להזיז את קליש הצידה, הגיע הזמן לשינוי למבוגר אחראי ומיקצועי שיודע לנהל מערכות, יודע לקיים תוכניות עבודה לנהל מערכות, הגיע הזמן לראשות עיר שרואה את תושביה ומהר

 5. בהדר עליון בגלל "מצוקת חניה" שהיא בעצם "מצוקת תחבורה ציבורית טובה" השתרש הנוהג לחסום מדרכות שלמות לחנייה כפי שאנחנו רואים בתמונות. ובצד השני גם חונים עם שני גלגלים ככה שהולך רגל בקושי רב יכול לעבור, גברת הילה לאופר אולי במקום חוף הים תנסי לעבור עם כסא גלגלים ברחובות כאלו ולבדוק אם בכלל ניתן – אולי זה יותר דחוף לטיפול???
  אבל הפופוליזם של מועצת העיר זה "לא להרגיז את דיירי הרחוב שחונים איך שבא להם" וככה זה בכל שכונה. זה אומר שרכבים עולים על מדרכות חדשות ושוברים את הבלטות, משחירים אותן, מטנפים את המדרכה, חוסמים אותן למעבר לעגלות וכסאות גלגלים וגם אנשים רגילים נגיד סתם ילדים בדרך לבית ספר שהולכים ברגל כבר לא הולכים ברגל כי ללכת ברגל זה לרדת לכביש וללכת בתוך הכבישים לעקוף רכבים חונים.
  אז אם לתושבים לא אכפת שהם הורסים את הרחוב עם חניה על מדרכות למה שלעירייה יהיה אכפת? בעירייה הפופוליסטית גם לא רוצים להרגיז את התושבים והלסדיר את הרחובות כמו בתל אביב שם אין דבר כזה יותר לחנות על מדרכות. או שיש או שאין מקומות חניה, אבל המדרכות הן להולכי רגל ולא רק זה, גם ביטלו חניות לאורך רחובות עבור מדרכה רחבה ונעימה יחד עם נתיבי אופניים. מה שקרה זה שתושבי תל אביב למדו שסביבת הרחוב יכולה להיות נעימה לא פחות מהבית כשהרחוב שקט ובטוח וכיף לשבת במדרכה או אפשר לפתע ללכת בעיר בלי סכנות דריסה (למעט אופנועים ואופניים שעולים על מדרכות אבל גם זה בטיפול בתל אביב – לא מטופל גם בחיפה, כמובן)
  אז תושבים מתלוננים יקרים אתם צריכים לקבל החלטה. לא הבורות בכביש הם הבעיה אלא חוסר הכבוד שלכם לסביבת המגורים שלכם. מי שרוצה שהדר תהיה מבוקשת ונעימה צריך להחזיר את המדרכות בהדר להיות יפות ונעימות, עם עצים לצל, עם אדניות פרחים ובתי קפה קטנים, עם יכולת לקחת אופניים חשמליים ולעלות מבר גיורא למרכז הכרמל לעשות קניות ולרדת בקיש ולאון בלום בנתיב אופניים חזרה לבר גיורא. כשזה יקרה תרגישו שאתם לא תקועים במקום מוזנח אלא חלק מעיר חיה ודינמית השאלה אם אתם מוכנים לוותר על חסימת הרחובות שלכם במאות כלי רכב והעירייה מוכנה להפסיק להיות פופוליסטית-לשלילה ולהזניח את הדר או שהיא מרימה את הכפפה כמו תל אביב ועושה הפרדת תנועה תוך כדי שיפוץ הרחובות גם שיפוץ אורח החיים שהרחובות מאפשרים או במקרה שלנו לא מאפשרים.

 6. אל תתנו לעירייה לעבוד עליכם בעיניים הקיר שעוטף את הבניין שייך לרחוב לכן על העירייה לסדר את זה ולא על דיירי הבניין היה לנו בעבר מקרה דומה ברחוב ארלוזורוב אז באמת הצליחו לעבוד עלינו אבל שבדקתי בדניה מקרה כזה שם העירייה סדרה ולא דרשה כלום מדיירי הבניין . כנראה שתושבי הדר והדר עליון הם שקופים למרבה הצער.

 7. נו באמת בוא מסתובב עכשיו בכל הארץ ןנחפש מדרכות שבורות איפה נגיע? בת"א יש איזורים שהחלחלה עולה עד הגרון רק מהלהביט בהם והעיר נחשבת לאלק "מודרנית" ואטרקטיבית עם מחירי נדלן גבוהים פי 4 ואפילו פי 5 מחיפה

 8. אני מזדהה עם זהבה.מצב הכבישים מזעזע.אני גרה ברח' אביגיל כבר 45.שנים.במשך כל השנים לא עשו כלום ברח זה.כתבתי מכתב.קבלתי תשובה שיעשו בעתיד השאלה מתי?חוץ מטלאים לא עושים כלום. מלבד זה שחונים על המדרכה וכמובן מאלץ לרדת לכביש.

 9. העברתי את הכתבה שלך מיכל גרובר לטיפול עירית חיפה.שבת שלום

 10. נורא ואיום , יש להתקין מייד מצלמות לאורך הרחוב על מנת להגביר את הפיקוח והשליטה על התןשבים שאינם משפצים את דירותיהם , וגורמים לכל הבעיות …..מצלמותהאבטחה יתריעו על העבריינים ויאפשר רווחים גדולים לעירייה ,לחברות ולבנקים הגדולים…..ויםה שעה אחת קודם

 11. מדרכות רבות בחיפה נראות כך. רחוב שמשון הינו רחוב ראשי עם תנועה רבה. בשל מצוקת חנייה רכבים חונים על המדרכה ומאלצים הולכי רגל לרדת לכביש סואן עמוס תנועה. רק בנס לא היו נפגעים בנפש. המדרכות מלאות מהמורות ומסוכנות להליכה. במקום לתקן העיריה מעסיקה עורכי דין שתפקידם לדחות תביעות של אנשים הנופלים ונפגעים בשל כך. יתרה מזו: משלמים לפועלים כדי להעלים ראיות. מכרה שלי בת 76 נפלה עקב בור קטן והובהלה לבי"ח ע"י עוברים ושבים. שחזרה מבית חולים בסביבות 10 בלילה בנה הלך לצלם את הבור. הבור היה מכוסה בתלאי חדש ןלך תוכיח שאין לך אחות. העיריה התנערה מאשמה.

 12. את העיריייה שום דבר מהכתוב פה לא מעניין. ממילא הם לא מצליחים להעביר תקציב. וגם כשיש תקציב – שיפוץ רחובות בכלל לא נמצא בסדר העדיפות מבחינתם. ראו למשל את המדרכה בעליה לאורך דרך סטלה מאריס. שערוריה!! אני פונה כעת עם צילומים לעיריית חיפה בקשר לשפוכת הבטון והחצץ בדרך נחל הגיבורים ובדרך ראש מיה. נראה כמה שנים יהיה עלי להמשיך לחיות עד שיבוצע דבר כלשהו שם. מה שמעניין זה רק גביית הארנונה והקנסות בשל חניה. ולא יעזור ראש עירייה אחר. אולי פרוייקט או שניים עם המון שלטים – ותו לא!

 13. רגע, רגע, כל הצילומים בכתבה שייכים
  לאותו רחוב בר-גיורא
  בהדר העליון בחיפה?!?
  תמיהתני, ראשת העיר חיפה לא טיפלה
  עד היום? היא וצוות מהנדסי-העיר חיפה?
  מזל שהבחירות המוניציפאליות מתקרבות
  אולי לשם שינוי, מישהו מנבחרי הציבור, יזיז עינינים…!!!

 14. נורא ואיום. ככה נראים הרבה כבישים בעיר. אין פה תרבות שיפוץ ואחזקה.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל הכרמל בחיפה, הנמצא לאורך ואדי לוטם, וחלפתי על פני בניין ישן ומרשים ברחוב התשבי 92...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות והחכמות ביותר – התמנון. למרות שבתרבות הפופולרית, בספרים ובסרטים, כמו בסרט הילדים "בת הים הקטנה"...

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...

סמטאות חטיב ואל מרין המחודשות בחיפה – הביקור מוגדר כחובה!

העסקים הקטנים בסימטאות אל מרין וחטיב באחת הסמטאות בין רחוב פלי"ם לרחוב שיבת ציון, ממוקמת סימטת חטיב שבמעלה הסמטה מתמזגת עם סימטת אל מרין. באחד הביקורים...