החלטה היסטורית במועצת העיר: מפרץ חיפה ללא מפעלים מזהמים

תמונה_(1).JPG

תוצאות ההצבעה ההסטורית

מועצת העיר אישרה הערב (שלישי) פה אחד את הצעתם של חברי המועצה אביהו האן וירון חנן, לדרוש ממשלת ישראל להביא לתוכנית לאומית חדשה, מתוקצבת בהתאם, להוצאת המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה בלוח זמנים של 10 שנים, תוך הגדרת יעדים ברורים.

צפו בווידאו
(צילום – ירון חנן)

חברי המועצה אביהו האן וירון ציינו בהצעתם כי החלטת בית המשפט המחוזי להפסיק את פעילות מיכל האמוניה ובתקווה שבית המשפט העליון לא ישנה אותה, מהווה נקודת ציון ראשונית לאפשרות לממש עתיד חדש וטוב לתושבי מטרופולין חיפה.

תמונה_(1).JPG

תוצאות ההצבעה ההסטורית

משמעות ההחלטה:


ההחלטה עשויה להוביל לשרשרת של החלטות אופרטיביות בכל מה שנוגע לאישורי תכניות למפעלים וצווי סגירה מנהליים אותם תבצע עיריית חיפה, בדומה להליכים שביצעה העירייה מול חיפה כימיקלים על מנת לסגור את מיכל האמוניה.

ואולם, אל מול החלטה זו, עומדת הצעתו של השר אלקין להקמת מועצה תעשייתית במפרץ חיפה. הצעה, שאם תאושר, תעקר במידה רבה את יכולתה של עיריית חיפה לפעול במפרץ חיפה כראשות.

כחלון מסייע


לדברי האן, במשך שנים קיימת מציאות קשה בתחומי התחלואה וזיהום האוויר בנפת חיפה, והמציאות לא ניתנת להכחשה ומתקבלת בקרב הציבור, משרדי הממשלה, הבריאות והגנת הסביבה כמצב עובדתי חמור ובעיתי. והציגו גם עובדות ופירוט של אירועים ותקלות חוזרות ונשנות במפעלים בשנתיים האחרונות. אירועים שאינם ניתנים להכחשה. עוד הוסיפו, כי תוכניות ההרחבה של בז"ן שנדונו במועצה הארצית ואושרו להרחבה בהיקף של 20 אחוז חזרו לדיון מחודש עקב הפעילות של הארגונים הירוקים בסיועו של שר האוצר משה כחלון. תוכנית קרקעות הצפון עדיין ללא שינוי ונוצרה הבנה בקרב תושבי חיפה שניתן לשנות. על כן תושבי העיר שואפים לעתיק חדש וטוב יותר ללא פליטות וזיהום אוויר וללא תחלואה וללא מערך פטרוכימי מזהם.

לאור כל הדברים ביקשו חברי המועצה ממועצת העיר לאשר את ההצעה ולקבל החלטה לקרוא לממשלת ישראל להביא החלטת ממשלה ליישום חזון חדש למפרץ חיפה חזון של מפרץ חיפה נקי ממפעלים פטרוכימיים מזהמים. זאת ע"י הבאת תוכנית חירות לאומית חדשה מתוקצבת בהתאם שבסיסה הוצאת המפעלים המזהמים תוך 10 שנים והגדרת יעדים ברורים לצמצום מפעלים בתוכנית רב שנתית. וכן לעצור את תוכניות הפיתוח וההרחבה של בז"ן וקרקעות הצפון.

09_מועצת_העיר_אישרה_את_הצעת_אביהו_האן_-_חזון_חדש_למפרץ_חיפה.jpg

מועצת העיר אישרה את הצעת אביהו האן – חזון חדש למפרץ חיפה

ההצעה אושרה פה אחד ובתמיכה מלאה של ראש העיר יונה יהב.

הנה הנוסח המלא של החזון החדש שאמצה עיריית חיפה
הצעה לסדר יום למועצת העיר – חזון חדש למפרץ חיפה – מפרץ חיפה ללא מפעלים מזהמים .
החלטת בית המשפט להפסיק את פעילות מיכל האמוניה מהווה נקודת ציון ראשונית לאפשרות לממש עתיד חדש וטוב יותר לתושבי חיפה והמטרופולין .
במשך שנים קיימת מציאות הקשה בתחומי התחלואה וזיהום האוויר בנפת חיפה, המציאות אינה ניתנת להכחשה ומתקבלת בקרב הציבור , עירית חיפה ומשרדי הממשלה , הבריאות והגנת הסביבה כמצב עובדתי , חמור ובעייתי .
דוחות התחלואה כפי שפורסמו ע"י פרופסור גרוטו מציגות מציאות קשה עוד יותר הן בתחלואת סרטן, תחלואה לבבית ואסטמה לילדים.
השנתיים האחרונות היו קשות מנשוא :
– פברואר 2015 – תקלה בבז"ן שגורמת לפליטות מזהמים מתמשכות עד לסוף שנת 2015 בהיקף של מאות טונות VOC שאינם מתוכננים .
– יוני 2016 – פרסום דו"ח המחקר האפידימיולוגי המכיל ממצאים קשים על הקשר בין תחלואה וזיהום אויר במטרופולין חיפה , המחקר חוסל " ע"י משרד הג"ס ומשרד הבריאות תחת ההסכמה של עיריית חיפה.
– ספטמבר 2016 – פליטה חמורה של מעל 20 טון חומרים מזהמים מהלפיד של מפעלי בז"ן.
– דצמבר 2016 – שריפת המיכל בבז"ן, אירוע חריג בעצמתו בכל סיכון גבוה לתגובת שרשרת במתחם בז"ן , תוך סכנה ממשית למאות אלפי תושבים . נמצא עדיין בחקירה .
אירועים אלה אינם ניתנים להכחשה ולא ניתן להסתתר תחת האמירה שחיפה היא העיר הכי נקיה בארץ ואולי בעולם!
תכניות ההרחבה של בז"ן שנדונו במועצה הארצית ואושרו להרחבה בהיקף של 20 אחוז , חזרו לדיון מחודש עקב הפעילות הנמרצת של הארגונים הירוקים בסיועו של השר משה כחלון .
תכנית קרקעות הצפון נמצאת עדיין ללא שינוי ומאפשרת תוספת אפשרית של מערך זיקוק תעשייתי במתחם ה 288 דונם .
נוצרה הבנה בקרב תושבי חיפה שניתן לשנות !
נוצרה הבנה ודרישה בקרב תושבי חיפה שניתן להביא לשינוי מפרץ חיפה , למפרץ ירוק , נקי ממפעלים פטרוכימיים מזהמים.
נוצרה הבנה ורצון של תושבי חיפה לחזון חדש במפרץ חיפה , הכולל תעשיה נקייה , תעשיה חכמה, תעשיה שאינה תעשיה פטרוכימית מזהמת .
תושבי חיפה שואפים לעתיד חדש וטוב יותר ללא פליטות וזיהום אויר, ללא תחלואה ללא מערך פטרוכימי מזהם .
לאור המציאות הקשה בתחומי הזיהום , התחלואה ופליטות המזהמים אני מציע כי מועצת העיר תקבל את ההחלטה הבאה:
מועצת העיר חיפה דורשת ממשלת ישראל להביא להחלטת ממשלה ליישום חזון חדש למפרץ חיפה, חזון של מפרץ חיפה נקי ממפעלים פטרוכימיים מזהמים.
אנו דורשים ממשלת ישראל להביא לתכנית חירום לאומית חדשה, מתוקצבת בהתאם שבסיסה הוצאת המפעלים המזהמים ע"פ לוחות זמנים , תוך הגדרת יעדים ברורים לצמצום מפעלים בתכנית רב שנתית.
אנו קוראים לממשלת ישראל לעצור את תכניות הפיתוח וההרחבה של בז"ן וקרקעות הצפון על בסיס העיקרון של מפרץ חיפה נקי מתעשיות פטרוכימיות מזהמות.
אנו אומרים לממשלת ישראל – די איננו מוכנים להמשיך להיות פח הזבל הפטרוכימי של מדינת ישראל.

לא ניתן להגיב