העירייה שינתה את שמו של ביה"ס אהוד בחיפה – ההורים זועמים

לטענת ההורים לעירייה אין שום קריטריון לפיו הוחלט כי יש לקרוא לבית הספר אהוד על שמו של איש התקשורת והפרסום תל ז"ל

IMG_1308.JPG

תגובות זועמות על שינוי שם בית הספר אהוד באחוזה לבית ספר לזכרו של איש התקשורת שלמה תל ז"ל. בוגרים של בית הספר, שגם ילדיהם סיימו לימודים בבית הספר אהוד, פנו בימים האחרונים לחי פה וטענו כי לא ברור להם למה היה צריך לשנות את שם בית הספר בו למדו. "אני בוגרת בית הספר", אמרה ורד, שגם שני ילדיה למדו בבית הספר, "ואני מרגישה שההחלטה לשנות את שם בית הספר מביעה זלזול אמיתי בי, בילדיי ובעוד מאות אם לא אלפים של בוגרים אחרים. בניין בית הספר הוקם בשנת 1963 ומאז שמו אהוד, והנה עכשיו ללא בדיקה מקדימה עם ההורים וצוות בית הספר השתנה שם בית הספר. למישהו אכפת מהערכים שבית הספר חרט על דגלו – אחווה, השכלה ודרך ארץ?".
סגן ראש העיר לשעבר האדריכל שמואל גלבהרט טען גם הוא שלא ניתן להשוות את התרומה של מי ששמו ניתן לשאר בתי הספר בעיר עם התרומה של תל ז"ל: "בתי ספר ראוי לקרוא ע"ש גדולי האומה, המייצגים במורשתם ערך מוסף חינוכי לתלמידיהם. זכיתי להכיר את מר תל, דמות מופת חיפאית. ישר דרך, צנוע, רחוק מפוליטיקה ומכיבודים.ראוי כי יונצח זכרו בשם רחוב, כיכר, גינה, מועדון ציבורי, או מילגה.בתי הספר בחיפה נקראו על שם אינשטיין (גדול מדעני העולם), דוד ילין (מראשי הישוב העברי), טשרנחובסקי (מגדולי המשוררים העבריים), הרצל (חוזה המדינה), ובן גוריון (ראש הממשלה הראשון".

בטקס חגיגי בנוכחות ראש העיר יונה יהב ובני משפחתו של שלמה תל ז"ל נקרא בית הספר אהוד על שמו של תל. הורים רבים פנו לחי פה על מנת להתלונן על כך שלמרות שהטקס תוכנן חודשים ארוכים הם התוודעו לשינוי המתוכן מקריאה באחד המקומונים בעיר. יש לציין שבניגוד למה שנכתב בכתבה התכנים החינוכיים בבית הספר לא ישתנו. המשמעות היא שבית הספר שנקרא עד היום על שם אהוד בן גרא, והושם בו דגש על תכנים יהודיים, לא יעסוק בנושאי תקשורת. חשוב להדגיש עוד כי נכון לעכשיו משפחת תל לא תרמה ולו שקל לבית הספר.

מה היא מורשתו?

לטענת הורים רבים הם לא מתנגדים לכך ששם בית הספר ישתנה, הם פשוט לא מבינים מה עומד מאחורי הבחירה בתל ז"ל. לדבריהם על אף הניסיון להבין מה הקריטריון העירוני לכך שיקראו על שמך בית ספר, לא התקבלה תשובה ברורה. "יש אנשים שתרמו לעיר הרבה יותר משלמה תל ז"ל, שהרבה יותר משתרם לעיר חיפה או לתקשורת המקומית, עבד כמו כולנו בשביל להתפרנס בעיתונות ובמשרד פרסום. אם היו מבקשים לשנות את שם בית הספר לשם של איש חינוך שפעל למען החינוך בעיר, לדוגמא, לא היינו אומרים מילה. אבל מה בדיוק המורשת של שלמה תל ז"ל שבגללה בית הספר אמור להיקרא על שמו?

"מעצמת תקשורת" ?

אחד ההורים בבית הספר כתב בקבוצת הווטסאפ המשותפת: "מישהו פתח לאחרונה גיליון של עיתון כלבו ?
זאת פשוט שערוריה… אם נשים לרגע בצד את היותו של שלמה תל ניצול שואה (כי לצערי הוא לא היה היחיד בעיר) על איזו מעצמת תקשורת אנחנו מדברים כאן? 30 עמודים של פרסומות ועוד קצת רכילות שנזרקים לתוך רכבים נוסעים בצמתים המרכזיים של העיר ?! זאת זילות של תחום התקשורת. אני מתביישת. לפחות היה יוצא מזה לבית הספר כסף להעשרה ופיתוח פיזי של המקום. אבל גם זה לא. כבר כתבתי שאני מתבייש ?!

התנהלות חשאית

סגן יו"ר ועד ההורים רוני ברנשטיין אמר היום כי בהתחלה הייתה אמנם תחושה לא נוחה מהאופן שבו העירייה התנהלה ומכך שניסתה להסתיר את השינוי, אך לאחר שיחה בעירייה הוא הבין שהשינוי יהיה רק בשמו של בית הספר ותלמיד שירצה יוכל ליהנות מההעשרה בנושאי תקשורת, אבל לא במקום התכנים שנקבעו מראש.
מספר הורים, שלא הסכימו להיחשף בשמם, ציינו כי מה שמפריע להם הוא ששלמה תל נפטר לפני 15 שנה, ופתאום היום התעוררה דחיפות להנציח את זכרו. הם טענו עוד כי העובדה שבנו של תל, אבי, מציג את עצמו כ"יועצו האסטרטגי של ראש העיר יונה יהב", יוצרת תחושת אי נוחות, אבל הם בטוחים ששיקוליו של יהב הם ענייניים בגלל תרומתו של תל לעיר.

תגובת עיריית חיפה

מהעירייה נמסר לחי פה: בתגובה כי מערכת החינוך החליטה להעשיר את תכנית הלימודים בבית הספר בתחומי תקשורת בין- אישית ותקשורת קהילתית, תוך שימוש באמצעי מדיה מתקדמים, שעד כה תלמידי ביה"ס לא הכירו.
במסגרת זו יקרא מעתה בית הספר "ביה"ס הקהילתי לתקשורת ע"ש שלמה תל ז"ל" תושב העיר חיפה שהיה מחלוצי העיתונות ותעשיית האינטרנט בישראל.
יודגש כי תכנית הליבה ותכניות הלימודים של ביה"ס, המאושרות ומפוקחות ע"י משרד החינוך, תמשכנה להתקיים במלואן ולא יהיה בהן כל שינוי.

עורך כלבו רולי קירשטיין אמר לכתבת חי פה כי הוא לא מגיב להשמצות של גורמים אנונימיים.

חינוך בחיפה

2 תגובות
  1. אייל אמר/ה

    מה שעומד מאחורי החלפת השמות הגרוטסקית כמו במקרה רחל מתוקי זה הקריזות והקומבינות של המקושריזם ששלט בתקופת יהב. ככה למשל הורים שתרמו כסף לעירייה וילדיהם נפלו במלחמות קיבלו גני משחקים על שמם בעוד אלו שלא היה להם תקציב, לא קיבלו הנצחה. ועוד טירופים ושיגועים כאלו.
    ראוי לבטל את כל החלפות השמות זה מבזה ומשפיל את כולנו כעיר שבה החבר של ראש העיר מקבל על שמו בית ספר.

  2. עופרה אמר/ה

    אייל כל מילה בסלע !

לא ניתן להגיב