מנהל בית הספר האנתרופוסופי בבת גלים איתי פז מתפטר בפתאומיות

חצי שנה לאחר פתיחת בית הספר:
מנהל בית הספר האנתרופוסופי איתי פז התפטר בפתאומיות

בית_ספר_עליה.GIF

בית ספר עליה בשכונת בת גלים
(צילום: מיכל ירון)
פז הגיש היום בבוקר את התפטרותו וזומן מחר לשיחה בעירייה. ההורים בבית הספר קוראים לעירייה לעשות כל מאמץ על מנת שפז יחזור בו מהתפטרותו

מנהל בית הספר האנתרופוסופי בבת גלים (בית ספר עליה לשעבר), איתי פז, הגיש היום במפתיע את התפטרותו. מעיון במייל ששלח להורים ניתן להבין כי ההתפטרות המפתיעה של פז היא תוצאה של חוסר התמיכה שקיבל מעיריית חיפה: "באופן מפתיע למדי, מוקדם בהרבה מהחלומות הגרועים שלי, הבנתי שאינני יכול יותר לבצע את התפקיד אליו נבחרתי… עיריית חיפה, מסיבותיה היא, בוחרת כבר חצי שנה, שלא לקיים שום שיח מקצועי ולקבל החלטות הפוגעות בשכונה, בילדים, בבית הספר ובהמשך ההקמה של היוזמה… לאור כל זאת, ועל אף הרצון החזק שלי להביא לידי פריחה את פרי החזון החברתי – חינוכי שלי, אני מודיע היום, שנה פחות יום מפגישת ההיכרות שלי עם עיריית חיפה, על סיום תפקידי בבית הספר".

09_איריס_סמליאן_ולימור_כץ.jpg

איריס סמליאן ולימור כץ
(צילום: מיכל ירון)

"מכה לשכונת בת גלים"

"הנזק שנעשה הוא אדיר", אמר הורה בבית הספר שחר לבב, "מי שיש לו אמצעים עוזב בבוקר את השכונה ולוקח את הילדים לבתי ספר פרטיים. בית הספר הזה הצליח לעשות מהפך בחיים של ילדים והורים המתגוררים בשכונה והביא לשכונת בת גלים ילדים מכל חיפה והקריות. לפני שאיתי פז הגיע לשכונה, ילדים היו מסתובבים בחוסר מעש, עכשיו ילדים הולכים בשמחה לבית הספר. בצהרון יש חוגים כמו ג'אגלינג וחד אופן. אנחנו מדברים פה על בית ספר אנתרופוסופי, אבל הסיפור הוא הרבה יותר גדול, סוף סוף הגיע לכאן מישהו שאכפת לו והרים את השכונה שלנו. שנים ביקשנו עזרה, ואף אחד לא הקדיש את הזמן לטובת ילדי בת גלים ומי שכן בא לעזור עוזב אותנו עכשיו".

יש לציין כי פז האמין כל כך בעשייה החינוכית שלו, עד כדי כך שהוא העתיק את מקום מגוריו לא רק לחיפה אלא לשכונת בת גלים עצמה. מספר מורים המלמדים בבית הספר עברו גם הם לגור בשכונת בת גלים.

"הילד הוא אדם בעל רגשות"

איריס סמליאן, תושבת קריית חיים ואימא לשני תלמידים בבית הספר (כיתות א' ו-ד'): "השנה העברתי לכאן את שני הילדים שלי, על אף שאני גרה מול בית הספר היסודי בקריית חיים. כל בוקר אני מסיעה את הילדים חצי שעה או שעה בגלל שבית הספר מתייחס לכל אחד מהילדים לא רק כתלמיד, אלא כאדם בעל רגשות. הילדים באים בשמחה בבוקר מכיון שהם מקבלים העשרה בתחומים כמו קרקס, חלילית, פסנתר ונגרות. זה ממש לא "בית חרושת לציונים", אלא מתייחסים לשלב ההתפתחותי של הילד".

מחכים לשובו

כל ההורים מדגישים שאין להם טענות כלפי העירייה וכל מה שהם היו רוצים זה שמנהל בית הספר יוכל להמשיך לעבוד ולקדם את בית הספר ואת השכונה.
"על אף הקושי בהסעת הילדים לבת גלים והצורך לעתים לעבוד חצי משרה בגלל השעות הרבות בדרכים, הערך המוסף של בית הספר והשמחה של הילדים לקראת הלימודים ואחריהם שווה לנו הכול", אמרו איריס, לימור כץ וג'וזפין שני, "אנחנו לא יכולות לחשוב על אפשרות שאיתי יעזוב, כל מה שקורה בבית הספר זה בזכותו בלבד. עד שהוא הגיע בית הספר היה בסכנת סגירה. בכל 6 הכיתות לא היו 60 ילדים, בזכות איתי יש היום למעלה מ – 150 ילדים.

10046.jpg
מנשה שמש
יו"ר ועד שכונת בת גלים מנשה שמש ציין עוד כי ראש העיר יונה יהב מחוייב לדאוג להחזיר את מנהל בית הספר לתפקידו בגלל שהוא הצליח בזמן כל כך קצר לסחוף בהתלהבות שלו את כל ההורים והתלמידים ולהביא לשינוי אמיתי בשכונה. "השכונה שלנו הייתה זקוקה נואשות לאדם כמו איתי, וכל הדברים המדהימים בבית הספר הם בזכות המאמץ שלו, האמונה שלו בילדים והנכונות להשקיע ולא לוותר.

אסור לעירייה לתת לו ללכת", הדגיש מנשה שמש.

מהעירייה לא נמסרה תגובה, אך לחי פה נודע כי בכירים במערכת החינוך יזמו מפגש עם איתי פז, במטרה להשאירו במערכת. המפגש יתקיים ככה"נ מחר ואנו נעדכן אתכם, הקוראים, בהתפתחויות.

מכתב ההתפטרות

נושא: מכתב פרידה

הורים יקרים וחברי צוות,
באופן מפתיע למדי, מוקדם בהרבה מהחלומות הגרועים שלי, הבנתי שאינני יכול יותר לבצע את התפקיד אליו נבחרתי.
הגעתי בשמחה למקום הספציפי, לקחת חלק בעשייה ייחודית וחלוצית. עשיתי זאת מתוך תחושת אמונה עצמית בדרך החינוכית ובכוחות שאספתי, ומתוך ההבטחה שקיבלתי ממשרד החינוך ומעיריית חיפה לתמוך בדרך שאבנה.
העתקתי את מקום מגוריי לחיפה ולשכונה עצמה, ויצאתי לדרך מלא אושר ועוצמת עשייה.
אלא שאמונה, כדרכה, עשויה גם להטעות: רחל מתוקי, ז"ל, לא יכולה יותר לתת את תמיכתה, וחברות עיריית חיפה, מסיבותן הן, בוחרות, כבר חצי שנה, שלא לקיים שום שיח מקצועי ולקבל החלטות הפוגעות בשכונה, בילדים, בבית הספר ובהמשך ההקמה של היוזמה.
למדתי לעבוד מתוך חירות ומקצועיות, וכשהבנתי שאלו לא מתאפשרים לי, הבנתי שכל פעולה שאני עושה למען המערכת, כביכול, הינה פעולה שיש בה שקר ואין בה חינוך.
פניתי לנציגות העירייה מספר רב פעמים ולא נעניתי אפילו פעם אחת.
המלצותיי המקצועיות אפילו לא נדונו.
התחייבויות כספיות לא מולאו.
ואתמול, בשיא החוצפה, עוד הכריזו, שהעירייה פועלת בהתייעצות מלאה איתי.

לאור כל זאת, ועל אף הרצון החזק שלי להביא לידי פריחה את פרי החזון החברתי – חינוכי שלי, אני מודיע היום, שנה פחות יום מפגישת ההיכרות שלי עם עיריית חיפה, על סיום תפקידי בבית הספר.

מאחל הצלחה רבה לכם ולילדים.
בברכה,
איתי פז"

חינוך בחיפה


בת גלים

לא ניתן להגיב