"רחובות חיפה הפכו להיות שדה קטל לאנשים עם מוגבלויות"

העמותה החיפאית הותיקה "אחוה" יחד עם עמותת "בזכות" ועוד כשלושים ארגוני נכים מצטרפות כמשיבות לעתירה של מרכז השלטון המקומי נגד הממשלה בבג"ץ. המשמעות של המהלך הזה הוא שהעמותות מצטרפות כ"נתבעות" בבג"ץ יחד עם משרדי הממשלה.

לשכת_הרווחה_מערב_חיפה_שי_עגנון_12.jpg


אבי עובדיה מנכ"ל עמותת אחוה למען אנשים עם מוגבלות.
" רחובות חיפה הפכו להיות שדה קטל לאנשים עם מוגבלות".
הדברים נאמרו לקראת הדיון בו תייצגנה העמותות "בזכות" ו"אחוה" החיפאית את ארגוני הנכים בעתירה לבג"ץ של עיריית חיפה וחמש עיריות נוספות בנושא תקנות הנגישות. הדיון ייערך ביום שני הקרוב 2/1/2017 בבית המשפט העליון בירושלים.

העמותה החיפאית הותיקה "אחוה" יחד עם עמותת "בזכות" ועוד כשלושים ארגוני נכים מצטרפות כמשיבות לעתירה של מרכז השלטון המקומי נגד הממשלה בבג"ץ. המשמעות של המהלך הזה הוא שהעמותות מצטרפות כ"נתבעות" בבג"ץ יחד עם משרדי הממשלה.

"הרשויות המקומיות קיבלו תקציבים של מיליארדים מהמדינה כדי לבצע הנגשות של מבני ציבור ועכשיו כשהתקנות אמורות להיכנס לתוקף והסנקציה הפלילית על ראשי הערים מתחילה להדאיג אותם הם פונים לבג"ץ נגד הממשלה. זה צעד שמעיד על היסטריה, ובכלל ממתי השלטון המקומי עותר לבג"ץ נגד השלטון המרכזי?" כך אומר אבי עובדיה מנכ"ל עמותת אחוה.
לפני כשבעה חודשים הוגשה העתירה לבג"ץ על ידי מרכז השלטון המקומי ושש עיריות ( תל אביב, חיפה, ירושלים, ראשון לציון , רמלה ולוד), בעניין חובתן להנגיש מבני ציבור מכוח תקנות הנגישות. העתירה הוגשה נגד משרדי האוצר, משרד המשפטים, הפנים) ובתוך כך נגד הנציבות לשוויון לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים שהיא הרגולטור בנושא. בעתירה טוענות הרשויות המקומיות שלא סביר שהממשלה לא תיקצבה כראוי את ביצוע ההנגשות המתחייבות מהתקנות מצד אחד, ומצד שני, הנציבות מוציאה כנגד ראשי הערים המקומיות צווי הנגשה אזרחיים -מנהליים וכן מאיימת לנקוט בהליכים פליליים אישים נגדם, במסגרת סמכות התביעה שיש לה בחוק.
"מצב ההנגשות של מבני ציבור בחיפה הוא בכי רע. זה מתחיל במדרכות לא תיקניות ושבורות. יחידות של העירייה כמו למשל לשכת הרווחה ברחוב ש"י עגנון שבה אדם עם מוגבלות חייב להיפגש עם עובד סוציאלי במסדרון של קופת חולים כי צריך לטפס 50 מדרגות רק כדי להגיע למשרד שלו בלשכה. כל האזור של התחנה המרכזית החדשה בלב המפרץ שבונים עכשיו, הפך להיות סיוט לאנשים עם מוגבלות, ובמיוחד לאנשים עיוורים ולקויי ראייה. זה כבר לא רק חוסר התייחסות והשפלה, אלא זה כבר עניין של חיים ומוות כשרחובות חיפה הופכים להיות שדה קטל לאנשים עם מוגבלות. הצו המוסרי והמצפוני שלנו כארגון נכים מחייב אותנו להילחם בעתירה הזו", מוסיף אבי עובדיה.

לשכת_רווחה_מערב_חיפה.jpgיותם טולוב, מנכ"ל עמותת "בזכות": "לפני לא מעט שנים העברתי הרצאה על נגישות בפני פעילי קהילה נגישה ואז שאלו אותי מתי בתכל'ס כל המבנים ברשות המקומית יהיו נגישים עבורי? עניתי 2021. הם הסתכלו עליי באכזבה גדולה, כל כך הרבה זמן בשביל זכות כל כך בסיסית. והנה עכשיו גם על הלוח זמנים הממושך הזה מנסים לערער. אנחנו רואים בעתירה הזו ניסיון למחוק את כל ההישגים בתחום הנגישות לאנשים עם מוגבלות. לאחר הרבה מאוד שנים סוף סוף התקנות מתחילות להיכנס לתוקף וזה הזמן להבטיח שכך יהיה. לא יתכן שיתנהל הליך משפטי שנוגע בזכויות יסוד של ציבור ענק של אנשים עם מוגבלות, בלי שהחברה האזרחית תהיה חלק מהדיון".

עתירה.pdf
נספחים_לעתירה..pdf

נגישות לנכים בחיפה

לא ניתן להגיב