"הבנייה נעשית תוך חוסר התחשבות ואנחנו סובלים" • דיירים המתגוררים בסמוך לבועז 4 בחיפה

העבודות ברחוב בועז 4 (צילום: אלבום פרטי)

אכיפה עירונית

(חי פה) – דיירים בשכונת כרמליה שמתגוררים בסמוך למגרש ברחוב בועז 4, טוענים שהבנייה במגרש מתבצעת תוך חוסר התחשבות ופוגעת בתושבים מאוד. התושבים מציינים גם את מטרד האבק הפוגע בילדי בית הספר הרצל הסמןך, לדבריהם.


אחת הדיירות, שגרה בסמוך לאתר הבנייה, מסרה לחי פה: "יש פה אבק לאורך כל היום. לא נראה שהם מרטיבים את האבק במהלך הבנייה כמו שהם אמורים לעשות, ואנשים מבוגרים שגרים כאן פשוט נחנקים מהאבק. גם התלמידים בבית הספר יושבים ונושמים אבק במשך ימים שלמים, זה מצב בלתי אפשרי".

מפה – אתר הבניה ברחוב בועז 4 – בסמוך לבית הספר הרצל


רחוב בועז 4 (צילום: אלבום פרטי)
אבק מרחף במהלך העבודות ברחוב בועז 4 (צילום: אלבום פרטי)

"מועצת העיר קבעה שהבנייה תתבצע תוך שמירה על בריאות התושבים"

בחודש אוגוסט אשתקד, פנה במכתב יו"ר סיעת הירוקים של חיפה, אביהו האן, אל יו"ר ועדת המשנה לתכנון ובנייה מיכי אלפר, ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם ומהנדס העיר אריאל וטרמן. במכתב התייחס האן לפרויקט אחר בשכונת אחוזה, שלדבריו לא נעשו בו פעולות מספקות כדי לשמור על בריאות התושבים והסביר את החשיבות בהרטבת אבק. כשהזכיר את החלטת מועצת העיר מאפריל 2020, לפיה באתרי בנייה יעשה המקסימום על מנת לשמור על בריאות תושבים, כאשר אחד הדברים המרכזיים הוא הרטבת אבק.

האן מזכיר במכתב את הנזק שנגרם מאבק שמתפשט באוויר כשמתבצעת בנייה ומציין: "החלטת מועצת העיר היא שיש להפעיל את כל האמצעים כדי למנוע אבק מרחף ולהפעיל תותחי ערפל מיוחדים, שימנעו את האבק שפוגע בבריאות התושבים".

אביהו האן (צילום: ירון כרמי)

לכידת חלקיקי האבק שבאוויר

תותח ערפל הוא תותח שתפקידו לתת מענה לאבק מרחף ולהנחיתו לקרקע. השימוש בו נעשה לרוב באתרים בהם ישנו אבק רב, כמו מחצבות, אתרי חפירה ועבודות עפר. תותח הערפל מפזר מים על פני שטח גדול וכך לוכד את חלקיקי האבק שבאוויר, ומנחיתם לקרקע, כאשר במקביל קיימות דרכים מיוחדות בהם משתמשים כדי להימנע מרטיבות יתר או מהצפה.

האבק עלול להיות מסוכן לבני אדם כשהוא נשאף אל מערכת הנשימה, וגם כשהוא נכנס לגוף דרך מערכת העיכול. ישנם גם מקרים, אם כי נדירים יחסית, בהם האבק משפיע לרעה במגע עם העור.

"מקווים שהגענו לעמק השווה"

ועד ההורים בבית הספר כרמליה ניסה למצוא את הדרך על מנת לצמצם את הנזקים שעלולים להיגרם לתלמידים, כתוצאה מנשימת האבק המרחב באוויר.
"אנחנו מקווים שהגענו לעמק השווה עם מנהל האתר בשטח, כמו גם עם גורמים בעירייה. הוסכם לפעול לפי חוקי העזר העירוני, כך שלא תכנסנה משאיות לרחוב ולאתר לפני השעה 8:30. כמו כן, ביקשנו להפסיק פעילות מחוץ לאתר בשעות הצהריים, בעת יציאת התלמידים מבית הספר. כמובן שזהו אינו מצב אידיאלי ובטח שלא נוח, אך אין בכוונתנו למנוע או לעצור תמ"אות / בניה בשכונה", נמסר מוועד ההורים.

עוד הוסיפו מוועד ההורים: "אנו צריכים ללמוד לחיות עם המצב הקיים, אך באותה העת לדרוש ולפעול לשם ביטחון התלמידים ולדאוג, בסיוע גורמי העירייה, לכך שלא יהיה תלמיד תחת סכנה בטיחותית בעקבות העבודות בשטח. במידה שיהיו הפרות, נטפל בהם בהתאם לחוק".

עיריית חיפה ממונה על האכיפה בתחומי העיר ולכן פנינו לעירייה בעניין זה, אך לא התקבלה תגובה עד לשעת סגירת הכתבה.
תגובת העירייה תצורף לכתבה כשתתקבל.

10 תגובות
 1. אדיר הגואל אמר/ה

  קצת שיפוצים בחיפה תפסיקו לבכות כול הכבוד על הקדמה לחיפה יותר יפה מפותחת ונקיה

 2. שחר אמר/ה

  ראש העיר מנותקת שמלאנית זה המצב רק ימין חזק יביא שינוי להעיר חיפה הנעלמת

  1. אוהד אמר/ה

   חחח… סך הכל תגובה הגיונית.
   גם כדור הארץ ממשיך להסתובב בגלל שיש ימין חזק ??

 3. משה אמר/ה

  אם יש מי בקבוצה זו והוא עורך דין האם צריך להפעיל את איכות הסביבה על ידי העיריה שנרדמה

 4. רק רציתי לדעת אמר/ה

  נניח כי מסביב לאתר הבניה יש 100 דירות המושפעות מהאבק. שכ"ד ממוצע 5,000 שח. שיעור הנזק לדיירים לפחות 50%. יצטרך גורם הנזק לשלם כל חודש 250,000 ש"ח.. זה עדיין לפני נזקים בריאותיים לדיירים מסויימים שיתכן ויתגלו במשך 7 השנים הקרובות.
  ביחד עם הגשת התביעות יש להטיל עיקול על הבנין .
  נראה אותו כעת לא מפעיל תותחי מים.

 5. איתן אמר/ה

  מעניין כמה מהמתלוננים כעת על האבק מעבודות הבניה הזו גרים בדירות שנבנו במסגרת תמא 38 בכרמליה בעשור האחרון… עם הרעש, האבק והמשאיות הבלתי נגמרות

 6. צביה אמר/ה

  בואו לראות איך חיים הדיירים( קשישים, מבוגרים וילדים) בשדרות מח"ל בקריית חיים כבר 7 שנים והסוף לא נראה באופק.

 7. ארד י אמר/ה

  אנו בורחים מהבית וחוזרים אחר הציבוריים וסוגרים את כל החלונות .הרעש בלתי סביר.

 8. ארד י אמר/ה

  תבקרי בנאות פרס ותיקאי מה זה רעש ומה עשו בהר מולקודחים וחוצבים בהר כבר חודשיים מבוקר עד ארבע.וזה לא מפסיק .

 9. משה אמר/ה

  חבל שאין אכיפה על החלטות מועצת העיריה.היתה החלטה .אין אכיפה .אוליח יש שלב מעל

לא ניתן להגיב