החג של החגים 2016 – חיפה

החג של החגים - עץ חג המולד וחנוכיה - המושבה הגרמנית - חיפה

לאירועי החג של החגים 2017 – הקליקו כאן

לכל אירועי חנוכה 2017 וחודש דצמבר בחיפה

כתבה משנת 2016:

מאות אלפים יחגגו בחיפה את פסטיבל "החג של החגים 2016"

1-ZR4_5530.JPG

אין טוב יותר לחזרה מהירה לשגרה מאשר לדבוק במסורות היפות של העיר. חיפה חוגגת.
פסטיבל "החג של החגים" המתקיים רק בחיפה, בחודש דצמבר בכל שנה, בו נפגשים חגי 3 הדתות , חנוכה , חג המולד וחג הקרבן המוסלמי, הפך למסורת הנמשכת כבר 23 שנים ברציפות.

779556.jpg

הפסטיבל הפך לאבן שואבת למאות אלפי מבקרים אשר התאהבו בקונספט ממנו עולה התקווה כי אפשר גם אחרת – וכי חיפה, על נופיה, המרקם האנושי , מסורת יחסי השכנות והכבוד ההדדי בין כל חלקי האוכלוסייה הן היא הבשורה והמסר. חגי דצמבר הם החג של חיפה.

יונה יהב (צילום: ירון כרמי)

ראש העיר יונה יהב: "החג בו אנו בחיפה מציינים את החיים בשיתוף של נוצרים, מוסלמים ויהודים. בימים אלה אנו שמים על נס את ייחודה של חיפה, הבא לידי ביטוי בקיום משותף, כבוד הדדי, סבלנות ואחווה. השנה גורל תושבי העיר המיוחדת הזו נקשר גם בשריפה הנוראית. האופן בו תושבי העיר גילו סולידריות זה כלפי זה היא ההוכחה כי הערבות ההדדית היא בבסיס קיומנו. בחיפה מביטים בתקווה לעתיד של שלום וקיום משותף. תושבי העיר ימשיכו להוות מודל לחיקוי לחיי שכנות טובה והדדיות.

holiday_of_holidays_collection_(66).jpg

הפסטיבל השנה, שאנו מציינים בפעם ה–23 ברציפות הוא אות וסימן לעתיד משותף עבורנו במזרח התיכון. להבדיל מפסטיבלים אחרים, אורחי החג של החגים הם שגרירים של רצון טוב, אשר לא זאת בלבד שייהנו ממגוון של אירועים יוצאי דופן ומרתקים, אלא יסייעו בהפצת הבשורה על פי חיפה".
הפסטיבל השנה גדול יותר עשיר יותר באירועים מרשימים ויפה יותר. המושבה הגרמנית המיוחדת של חיפה עם המקדש וגני הבאהאים בראשה ואניות הענק העוגנות בתחתיתה, מהווים רקע נפלא לקישוטי האורות והופכים את המושבה הגרמנית לאתר מדהים בעושר האורות והצבעים, חזיתות המסעדות ובתי המלון לאורך השדרה מעוטרות בקישוטים המסורתיים של החגים. במרכז השדרה הוצבו זה ליד זה עץ ענק וצבעוני ולצדו חנוכיית ענק, אותה נושאת יונה צחורה.

IMG_20161114_182645.jpgבכל סופי השבוע של חודש דצמבר יתקיימו אירועים רבים, במוקד הפסטיבל במתחם וואדי ניסנאס וברחובות המקשרים למושבה הגרמנית. מוקד נוסף של אירועי התרבות הוא במתחם "בית הגפן" – המרכז היהודי ערבי.
החל מה-7 בדצמבר ועד סופו תהפוך המושבה הגרמנית למוקד בילוי רב תרבותי במרכזו מיצג אורות מרהיב. לכל אורך השדרה, מרח' העצמאות ועד רחוב הגפן יוצבו קישוטים בסמלי חנוכיות, עצי אשוח וסהר לציון חגי דצמבר של שלוש הדתות .

ZR3_1586-11.jpg

השנה, פסטיבל החג של החגים יהיה עשיר במגוון אירועים ייחודיים מעוררי חושים – מוזיקה, טעמים, ריחות, מיצגים אינטראקטיביים, הפעלות לילדים ועוד ועוד ועוד

בהשקה חגיגית של "עיר משחק" פרויקט אורבני בינלאומי המתקיים לראשונה בישראל, יפתח רשמית ביום שישי הקרוב [9 לדצמבר בשעה 12:00] בגלריית בית הגפן פסטיבל החג של החגים ה – 23.
כאמור, השנה גדוש הפסטיבל באטרקציות: אפליקציית מציאות מדומה ברחובות ואדי ניסנאס, הפעלות קרקס לכל המשפחה, תהלוכת כריסטמס, מופע מחול מודרני גברי עכשווי יהודי של אנסמבל כעת אשר הרוקדים בו הם גברים דתיים, סיורים בבתי התושבים בוואדי ניסנאס וזו רק ההתחלה.
אירועי השיא יתקיימו בשבתות ובהם, מופעי מוזיקה לאורך היום של הרכבים מתחלפים, יהודים וערבים. כל הרכב מביא מוסיקה מהאזור והצבע שנגעו בו. החל מדרך המשי, מצרים, סנטה לוצ'יה ארצות הבלקן ועוד.
במרכז הוואדי יתקיימו שתי מסיבות רחוב ובהן, מסיבת סווינג בליווי רקדנים ומורים לריקוד ומסיבת דבקה בהשתתפות 4 להקות דבקה שונות ולהקת מזמרים מהלכים. ביתו של סנטה קלאוס פתוח לקהל המבקרים ברחוב חדד 6 ובו יוכלו הילדים לפגוש את סנטה קלאוס יושב לצד עץ האשוח ומחלק מתנות לילדים.

העמותה לתיירות ונופש בחיפה עורכת סיורים מודרכים במגוון רחב של נושאים בהם:

• סיור אוכל בשוק תלפיות
• סיור קולינרי בשוק ואדי ניסנאס ובעיר התחתית, בהדרכת השף והאמן ארז גולקו
• סיור דתות במקדש ובגנים הבאהאים, כנסיית סטלה מריס, מסגד האחמדים ועוד.
• סיור בכפרים הדרוזים שבכרמל.
• סיור רגלי במושבה הגרמנית ובואדי ניסנאס בהיבט היסטורי טופוגרפי.
• "חצוצרה בואדי" – המדריך בעקבות ספרו של סמי מיכאל "חצוצרה בואדי" מסייר בתחנות הספר ומשמיע נגינות חצוצרה.
• סיור "על-חושי" במושבה הגרמנית
• סיור מומחז במושבה הגרמנית
• סיור מומחז לילדים בעיר התחתית.
• סיור גרפיטי באתרי הגרפיטי בהם פועלת קבוצת "ברוקן פינגרז" הבינלאומית.
• סיור "סלון תרבותי חיפאי" – ביקורים מודרכים במוזיאונים השונים ושיחות עם אמנים .
• סיור בשוק הפשפשים בוואדי סאליב

ההשתתפות בסיורים כרוכה בתשלום וחובת הרשמה מראש בטלפון 04-8535606 שלוחה 101.
קיום הסיורים מותנה במינימום משתתפים ותנאי מזג אוויר נאותים.
בין האירועים הבולטים:
"גיבורים" – אנסמבל כעת – קבוצת גברים מהמגזר הדתי רוקדים מחול גברי יהודי עכשווי.
"פְּלֵי דֵד" – מחול ופרפורמנס שיבוצע ע"י מיטל רז ולי מאיר, מתיאטרון קליפה.
קול בואדי – בתים פתוחים – פרויקט שהחל בשנה שעברה שבו מוזמנים המבקרים להכיר את הוואדי מזוית אחרת, מעבר לדוכנים, המוסיקה האוכל והשוק. תושבי הואדי פותחים את בתיהם ומספרים את סיפור חייהם הנשזרים בחיי השכונה מאז ועד היום.

בין המארחים, פאוזיה ואום ג'יהאד, שכנות לבביות ומצחיקות המספרות את סיפורן האישי בילדות מוסלמיות הגדלות במנזר קתולי, על השכנות הטובה של פעם בואדי, החלפת מתכונים עם השכנות היהודיות, ואפייה משותפת בחגים. במספרה השכונתית יחכה לכם וואליד הספר השכונתי עם סיפורים.
יריד עתיקות בתיאטרון בית הגפן – תכשיטים, מטבעות, רהיטים, אמנות, הערכת עתיקות ע"י מומחים, סיור מקצועי ביריד ע"י מוטי הררי, מנהל בית הספר לאספנות עתיקות, והרצאות בתחום.
מופעי מחול אינטימיים בגלריה בית הגפן: המופע PAXTON / BRAXTON של קבוצת רקדנים ומוסיקאים חיפאית והמופע Pirg'in של הרקדנית סחר דאמוני העוסק במוסכמות בחברה הערבית, בגבולות ופריצתם.
סינמה שכונה – רצועת קולנוע בשיתוף סינמטק חיפה – ג'נקשן 48, סרטו של אודי אלוני בכיכובם של תאמר נפאר, סלווה נקרה ומיכאל מושונוב והסרט "סרט ערבית" – סרטו של אייל שגיא ביז'אווי ושרה צפרוני.
אירועי גלריה אינטימית בבית הגפן – שישי בערב 21:30 (בתשלום)
אמת או חובה בחדרי חדרים – קבוצת פאתוס מאתוס –משחק פרפורמטיבי שבו הקהל מוזמן לאירוע מונחה ע"י שחקני הקבוצה. המשחק עוסק בשאלות הנוגעות בזהות, מוסריות והקהל מקבל משימות ומבצע. שעתיים וחצי, הכניסה לגילאי 16 ומעלה.

מה נפאל עלי – מפגש ומופע תיאטרלי עם הליצן ירון סנשו גושן, בעקבות מסעו לנפאל לאחר רעידת האדמה הגדולה בשנת 2015. ירון התנדב כליצן רפואי באיזור מוכה האסון בביה"ח שדה ומספר על חייו כליצן רפואי ואיך לשמור על איזון כאשר הכל מסביב רועד.

פעולה קרקסית – מיכל ורועי פרמפשס, זוג אמני קרקס נוודים, חיים במשאית ושמה 'שמחה', המכילה קרקס שלם. השניים נודדים ברחבי הארץ ומכניסים צבע ושמחה לחיי השגרה. 'שמחה' תתארח בבית הגפן ותציג קרקס צבעוני ומרגש. הקהל מוזמן להתרגש, לצחוק, לג'נגל, ללכת על חבל. הכניסה חופשית לילדים מעל גיל 7.
בכל שבת בשעה 14:30 תצא תהלוכת כריסטמס חגיגית מהכנסייה ברחוב אלנבי (סמוך לכיכר אמיל חביבי) בהובלתו של סנטה קלאוס יחד עם מאות מחניכי תנועת 'הצופים' בחיפה והסביבה, תזמורות דגלנים ועוד.
מתחם המשפחות בחצר האחורית של בית הגפן בו יתקיימו פעילויות לכל המשפחה ביניהם מופעי מוסיקה, מחול, קרקס ועוד בעברית, ערבית וללא דיבור.

מעגלי שיח של תנועת הערבות – תנועת הערבות תציב, זו השנה השלישית, מעגלי שיח ומנחים מקצועיים שיזמינו את הקהל לשוחח אחד עם השני על החיים עם אנשים שהם לא מכירים. הפעילות מביאה אנשים למפגשים אמיתיים עם אנשים שהם לרוב לא פוגשים ומוציאה אותם מהמעגלים עם חיוך ומחשבות חדשות.
אסף רון, מנכ"ל בית הגפן: "הפסטיבל הינו אירוע שנועד לחזק את החברה ההטרוגנית בישראל. עיר מעורבת מהווה חיפה קרקע פורייה לדיאלוג אפקטיבי בין קבוצות בחברה הישראלית. דרך התרבות והאמנות ניתן לייצר מרחב שוויוני ובטוח, שיאפשר שיח עמוק תוך קבלת האחר ללא שיפוטיות."

יוליה שטראים יו"ר עמותת התיירות בחיפה

יוליה שטראים יו"ר עמותת התיירות בחיפה:

חג כמו "החג ל החגים" אותו חוגגים בחיפה מביא את הרוח המיוחדת של חיפה שיחד עם נופיה הנהדרים והאטרקציות התיירותיות מהווים מנוף לחיזוק התיירות בעיר. חיפה של היום היא מקום הנופש האידיאלי לכל מי שרוצה נופש חווייתי. עמותת התיירות מייצרת מנופים לחוויות שכאלה

 

לא ניתן להגיב