תופעה חדשה בטכניון: דוכן לתיקון אופניים בחינם

מדי יום רביעי מתקיים בטכניון אירוע “צהרי יום ד'” במהלכו מושבתים הלימודים לשעתיים לטובת יריד דוכנים מכל הסוגים. המוני סטודנטים יוצאים החוצה לטובת חוויה חברתית מרעננת וכאשר מזג האוויר מאפשר גם נהנים מרביצה בדשא המרכזי.

לאחרונה, ביום רביעי ה-7/12/16, נצפתה תופעה חדשה ומעניינת: דוכן לתיקון אופניים בחינם ממנו נהנו כ-50 סטודנטים!

15337614_10154101611487322_1602376928285308363_n.jpg

סטודנטים מחכים בתור לקבלת תיקון אופניים בחינם
אם כן, אני שמח להכריז על פרויקט חדש שלנו ב”חיפה והקריות בשביל אופניים”:

לוגו_רוכבי_הטכניון.jpg

רוכבי הטכניון
“רוכבי הטכניון” – קהילת רוכבים למען רוכבים. במסגרת היוזמה נציע תיקוני אופניים בחינם לסטודנטים אחת לשבוע, נקיים פעילויות חברתיות, ונסייע בשיפור תשתיות הרכיבה בקמפוס ובסביבתו. הפרויקט ממומן כיום לחלוטין על-ידי עמותת “חיפה והקריות בשביל אופניים.”

IMG_3372.JPG

סטודנטים (צילום: לירן דן)
ולמה זה כל-כך חשוב? ראשית, עבור רבים במדינת ישראל מכונית פרטית היא מותרות, ודבר זה נכון במיוחד לסטודנטים. כיום לכמחצית מהסטודנטים בטכניון אין רכב פרטי זמין, מה שמשאיר להם התניידות בתחבורה ציבורית, ברגל ובאופניים. עבור רבים, האופניים מהווים כלי תחבורה זול וזמין, אשר שומר על הבריאות וגם על הסביבה. ואכן, יש כיום אלפי רוכבים בטכניון ומי שילך ברחבי הקמפוס יוכל להתרשם מכמות האופניים בתנועה ובחנייה.

אך לרוכבי האופניים נדרשות תשתיות מתאימות, לחווית רכיבה נעימה ולשמירה על הבטיחות. יש לבצע שיפורים רבים בתחום החנייה כדי לשפר את ההיצע והפריסה, את ההגנה על האופניים מגרמי השמיים, וכן מפני גנבים. יש להקצות גם נתיבים ושבילים נפרדים לאופניים, וניתן לעשות באמצעות פתרונות יצירתיים וזולים שלא יפגעו בצרכנים האחרים.

IMG_3407.JPG

אורי הטכנאי התותח בפעולה (צילום: לירן דן)
IMG_3328.JPG
ירדן הטכנאי המתדנב והמקצועי בא לעזור
על-פי סקר של הטכניון, 25% מהסטודנטים יעברו לרכיבה על אופניים אם יהיו שבילי אופניים בדרך אל הטכניון (כלומר בשכונת נווה שאנן שלהזכירכם הנה מישורית) ואילו 35% יעברו אם יהיו שבילי אופניים בתוך הקמפוס עצמו. מדובר באלפי רוכבים פוטנציאליים. ולמה זה חשוב? בעיקר בתחום התחבורה אשר גורם לבעיות רבות עבור הטכניון. הפקק הנוצר בכניסה לטכניון גורם בשעות השיא גם לעומסים ברחוב אינטרנציונל, בדרך חנקין, ובמרכז זיו. עם זאת, בטכניון קיים מחסור אדיר של אלפי מקומות חנייה אשר לא נראה לו פתרון. כלומר, מעבר של אלפי סטודנטים ואנשי סגל לאופניים יפחית את הפקקים ויתן מענה למצוקת החנייה. בנוסף, זיהום האוויר בקמפוס ובסביבתו יפחת משמעותית, מה שישפר את בריאות באי הטכניון ותושבי האזור בטווח הקרוב והרחוק. בריאות הרוכבים תשתפר גם על-ידי מעבר מאורח חיים יושבני לפעיל.

IMG_3302_(1).JPG

סטודנטית (צילום: לירן דן)
הסטודנטים שהגיעו העידו כי היוזמה סייעה להם מאוד לחסוך כסף וזמן יקר, ואת חלקם אפילו החזירה לרכוב.
יש לציין גם שהפרויקט זוכה לתמיכה מצד הגורמים השונים בטכניון ביניהם אגודת הסטודנטים (אס”ט) ודיקן הסטודנטים.

IMG_3306.JPG

עמרי שפר יוזם ורכז הפרויקט ושמואל אברמוב, רכז חברתי באגודת הסטודנטים בטכניון (צילום: לירן דן)
סטודנטים בטכניון? הצטרפו אלינו בכל צהרי יום ד’ לתיקון אופניים חינם! בימים הקרובים גם נודיע על מועדון הטבות לרוכבים…

IMG_3394.JPG

רוכב בטיילת הטכניון (צילום: לירן דן)

הגיבו כאן לכתבה