דילול חזירים בירי בחיפה – המערכה המשפטית החלה

(חי פה) - השבוע החלה מערכה משפטית, כאשר עמותת...

סגר חיפאי

קוֹלוֹת שֶׁבֶר הִרְעִידוּ אֶת שַׁלְוַת הַכַּרְמֶלאֶת נוֹפֵי הַיָּרֹק מִבַּעַד...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

דור המשך לפוסט-טראומה: על העברה בין-דורית, על חרדה והישרדות

הדור השני לאנשים שחוו טראומה כל אירוע משאיר חותם, יש...

המאבק על ואדי עמיק בחיפה – ממשיכים בכל הכוח!

(חי פה עם הוואדיות) – בישיבת מועצת העיר שהיתה אמורה להתקיים אמש (ג' 8/11/22) תוכנן לעלות להצבעה נושא הסדרת החלקות במכירת השטח במתחם ניצנים ליזם המתכנן להקים מגדל ענק עם 78 יח"ד וחניון תת קרקעי בשטח המיועד למבנה ציבור, בלב שכונת כרמל ותיק, בפתח ואדי עמיק, תוך הרס הוואדי והרכס המשמשים ריאה ירוקה לתושבים.


הישיבה בוטלה בסופו של דבר בשל מחסור במשתתפים, אך אנשי הוועד להצלת ואדי עמיק אינם מתכוונים להרפות ופרסמו הודעה בעמוד המאבק בפייסבוק כי הגיעו נחושים אך התבשרו כי הישיבה בוטלה, והוסיפו: "ניפגש בשבוע הבא באותו מקום ובאותה שעה עם אותה נחישות – ונפציר בחברי מועצת העיר חיפה – להצביע נגד ההסכם עם עם היזם ובעד טבע עירוני ותכנון שפוי בחיפה!


לקראת ההצבעה שלח ועד פעולה להצלת ואדי עמיק מכתב לכל חברי המועצה, בו, בין היתר, נכתב:

"מ-2016 תושבי הכרמל הוותיק מנהלים מאבק תושבים עיקש להצלת השטח. אנחנו אקטיביסטים נודניקים, מגובים בתושבי הכרמל ופעילי סביבה ותכנון: הקמנו את הקואליציה לטבע עירוני ובינוי שפוי בשיתוף פעילים מרחבי חיפה, יצרנו גרעין מאבק הכולל עורכי דין, אנשי תקשורת ופרסום, אדריכלי נוף, אנשי הייטק ואקדמיה, ועוד. עד לאן הגענו? עד לאיפה שצריך.

הופענו בישיבות הוועדה המחוזית, יצרנו עצומות וסקרים, זכינו לסיקור תקשורתי במקומוני חיפה והגענו לתקשורת הארצית. אנחנו עושים זאת כי אנחנו לא מוכנים לתת יד לגזל שטח שמיועד על פי התב"ע לצרכי הציבור, אנחנו לא בוחלים להדהד את המסר הזה בכל במה אפשרית – הצטרפו אלינו ונעשה צדק לעיר!"

הצביעו נגד!

לסיכום יצא הוועד בקריאה ישירה אל חברי המועצה: "אנו מזמינים אתכם לשטח ולהכיר אותנו ואת התושבים וזמינים לענות על כל שאלה. סומכים עליכם להצביע נכון – נגד!

ואדי עמיק (צילום: צאלה קוטלר הדרי)

מתחם ניצנים בשכונת הכרמל הוותיק – הלב של הכרמל

מתחם ניצנים הוא שטח השוכן בפתח ואדי עמיק. מדובר בריאה ירוקה שבה ילדים קופצים בשלוליות בחורף, בעלי כלבים מטיילים על שפת הוואדי עם הכלב, צעירים מתאהבים על ספסל, שטח שהוא מוקד לפעילות קהילתית, משגשג ומלבלב שתושבי השכונה מתועדים בו בצילומים עוד משנות ה-70. שטח זה שמגלם את כל מה שטוב בחיים בשכונות הכרמל – הקרבה לוואדי, הפתח אל נוף הוואדיות והים. 
 
התכנית שמציג היזם לשטח זה כוללת מגדל אימתני עם קירות תמך של עשרות מטרים וחניון תת קרקעי שייחפר 15 מטר בהר ויזרע הרס. את המגדל הזה יראו גם משכונות כבאביר וכרמל מערבי. היזם רוצה להציב נטע זר מבטון, כמו גוליבר, בשכונה עם מרקם הראוי לשימור.

ואדי עמיק (צילום: ועד הפעולה להצלת ואדי עמיק)
ואדי עמיק (צילום: ועד הפעולה להצלת ואדי עמיק)

"הנופים היפים בים התיכון"

הכרמל הוותיק הוא המקום בו החלה התפתחות מרכז הכרמל. לתכנון השכונה שותפים אגדות התכנון והאדריכלות פטריק גדס, ריכרד קאופמן ואדולף ראדינג. "בניית הבתים תיעשה רק על הרכס", קבעו המתכננים משום שהם ידעו כי "הכרמל הוא אזור נפלא העתיד להתפתח במהירות והנופים הנשקפים ממנו הם היפים בים התיכון" ואסור לוותר על אופי הבנייה ששומרת על ההשקף.

"לא לגעת"

מתחם ניצנים סומן במפות התכנון כשטח ירוק ופתוח ולא מיועד לבנייה בשום פנים ואופן. בשלב מסוים בהיסטוריה התכנונית שלו הוא אף סומן כשמורת טבע. המתכננים עמדו על העיקרון "שלא לגעת ביופיו הטבעי של הכרמל". והנה רק לפני כשנתיים אישרה הועדה המקומית את התכנית לשימור ואדיות חיפה שקובעת, בין השאר, כי יש לשמור על השטחים המהווים ממשק בין השכונות והוואדיות – זה הגיון תכנוני!

פעילות קהילתית בואדי עמיק (צילום: הוועד להצלת ואדי עמיק)

לתקן את הטעות!

האם למורשת העיר אין חשיבות? הכרמל הוותיק זה הלב של הכרמל. אם תוכניתו של היזם תצא לפועל זאת תהיה בכייה לדורות. במקום להנות מהמורשת וההיסטוריה של חיפה, נקבל עוד מגדל שבינו ובין התפתחות העיר אין קשר. עיריית חיפה כשלה בשנת 2015 כשהחליטה למכור שטח חשוב ונדיר זה, ואנחנו צריכים לתקן את הטעות. למדנו כבר שכשפוגעים בשורשים זה רק עניין של זמן עד שהכול נובל, מתחם ניצנים והכרמל הוותיק הם שורשי הכרמל.

המומחים מתנגדים

פרופ' אילה רונאל, אדריכלית ומתכננת ערים:
"התוכנית המוצעת מבקשת להקים מבנה חריג בנפחו, במיקומו ובגובהו במורד ואדי עמיק תוך פגיעה בערכי נוף וטבע ובעצים הקיימים במקום ותוך פגיעה בעקרונות תוכנית המתאר לחיפה והעמסה קשה על התשתיות העירונית הקיימות. התכנית מציעה לשנות יעוד משטח לבניני ציבור לשטח למגורים, לשטח פרטי פתוח ולשטח ציבורי פתוח. להקים בנין בן 15 קומות במורד ואדי באחוזי בניה של מעל 200%. הפגיעה הנופית של המבנה הינה ניכרת, הן כלפי פנים השכונה, כלפי השכונות הסובבות וכלפי הנכנסים לחיפה".

שמואל גרואג, אדריכל שימור: 
"המבנה המוצע בתוכנית חורג באופן ניכר מהגובה האופייני למבנים בשכונה וחוסם את הנוף של הולכי הרגל ברחוב ושל דיירים הגרים בסמיכות למבנה. מסיכום דרישות השימור על פי תוכנית המתאר המאושרת של העיר חיפה עולה כי יזמי התוכנית והועדה המחוזית לא עמדו בדרישותיה להכנת תוכנית ראויה שמתאימה למרחב שימור מרקמי, לא שמרו על אופי הבנייה הקיימת, לא קבלו חוות דעת של וועדת השימור או גורם אחר במוסדות התכנון, לא צרפו יועץ שימור לתוכנית ולא כללו בה הוראות שימור". 

אדריכל אריאל וטרמן, מהנדס העיר חיפה: 
"התוכנית המוצעת פוגעת במרקם הקיים ומכבידה על התשתיות בשכונה, בה קיים עומס תנועה ומחסור בשטחי ציבור. הסבת ייעוד המגרש למגורים תביא להעמסה נוספת על התשתיות הציבוריות באזור.

ארז ארד, רכז החברה להגנת הטבע חיפה:
"סביבת מתחם ניצנים היא סביבה טבעית ועשירה, על התרחבות של הפיתוח מערבה (ביצוע התכנית של יובל אלון) על חשבון השטח הטבעי והפתוח תסכן את האיכויות האקולוגיות של האזור ותדחוק מערבה את בעלי החיים".

עו"ד שמרית גולן, משרד הרצוג פוקס נאמן:
"יש פה משהו מאד חריג בעולם התיכנוני. ברור שיש לצופף ולדאוג לצרכי הציבור. מה שקורה פה זה שיש שטח שהיסטורית הוא ציבורי, שטח חום יחיד בשכונה, והיזם שינה את ייעודו למגורים כי זה יותר ריווחי. על בסיס הטעות של העברת המגרש לידיים פרטיות מקודמת פה תוכנית שסותרת את האינטרס הציבורי". 

יעל אמיתי, יו"ר פורום ציבורי כרמל:
"התוכנית המוצעת מתעלמת מתוכנית המתאר לעיר ומחזון העיר. התוכנית מבקשת לשנות ייעוד, היקפי בנייה, מבקשת לשנות דרכי גישה תוך התעלמות מהתושבים, מהמרקם השכונתי, מתוכנית העיר ודריסת הצמחייה והטבע של וואדי עמיק. פורום ציבורי כרמל אינו מבין מדוע אושרה התוכנית להפקדה בעודה מתעלמת מכל כללי הבנייה המאושרים בעיר ובעוד התוכנית פורצת כל גבול אפשרי".


צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

4 תגובות

 1. המקום יועד למבנה ציבור בלבד – דיור מוגן.
  מורשת יונה יהב – למכור ליזם קרקע לדיור מוגן ובשיטת הסלאמי לאשר דירות רגילות ואז הגדלת אחוזי בנייה ואז מגדל עם 80 דירות יוקרה על קרקע שנקנתה כמבנה ציבור לדיור מוגן.
  מענין שהגברת חדוה אלמוג יו"ר הועדה המקומית שהייתה שותפה לזה – לפתע לא מתראיינת…
  מענין שראש העיר – לפתע בנושא הזה לא מתראיינת..
  חברת יובל אלון חשבה שהיא עושה פה בוננזה – קונה קרקע במחיר קטן בהרבה משוויה והעירייה המושחתת בחיפה צ'יק צ'ק תאשר לה לשנות את הייעוד של הקרקע ואת ההיקף של הבנייה.
  המאבק הזה חשוב כי בתקופת יהב הייתה מחירת חיסול של קרקעות בבעלות העירייה למבני ציבור – כמובן בגלל הגרעונות שיהב הכניס את העירייה. במסגרת הזו השאירו פה שכונות צפופות שעוד עוברות תמ"א 38 ומצופפות עוד יותר בשנים האחרונות, ללא קרקעות עתידיות למבני ציבור.
  כן, גם הקרקע הזו לא נחוצה לדיור מוגן / בית אבות שכמוהו יש כבר מאות בכל חיפה. מה שנחוץ בקרקע הזו – שטח פתוח לרווחת דיירי השכונה, והרחוב ספציפית – שכמעט כולו בתהליכי תמא 38 ומה שעוד לא כנראה יהיה בשנים הקרובות. מדובר בתוספת מאות משפחות לשכונה, ללא תוספת בשטחים פתוחים, ובגני ילדים. רק עירייה עיוורת לחלוטין ומהנדס עיר כושל לא עשו שינוי ייעוד של הקרקע הזו לטובת גני ילדים, הגדלת מגרש המשחקים, תוספת גינה שכונתית ומתקן בריכת מים לשחרור במקרה של שריפה.
  זה כל מה שהיה אמור לקום במגרש הציבורי הפתוח האחרון בכל הכרמל הותיק. שוב אזור שבו מתווספים ב-5 שנים אחרונות עוד 300 משפחות בתמא 38. זה פשוט לא נורמלי מה שקורה במנהל ההנדסה בחיפה. מהנדס העיר מתראיין פה? איפה הוא היה בכל תהליך מכירת הקרקעות האלו? למה שתק??

  • אייל נכבד,
   אני קורא את התשובות המושקעות שלך ולומד מהן המון.
   תודה ??

 2. מאבק צודק מאין כמוהו!!!
  בעיר שראשיה מפשלים שוב ושוב, לא מתחשבים ביופי ובמאפיינים המיוחדים של העיר ומעלים אותם על מוקד הבנייה (כאילו זה "פיתוח העיר") צריך לרשום על כל שלט את הנזקים שעשו ראשי העיר בעבר מצנע ויונה יהב וראשת העיר הנוכחית קליש…

 3. מן הראוי לבדוק מה היזם נותן למצדדי התוכנית. לא אופתע מכלום… ודי לחכימא ברמיזה…

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

סמים מסוגים שונים ואלפי שקלים במזומן נחשפו באזור חיפה

(חי פה) - מעל 10 ק״ג של סמים מסוכנים ו-₪11,000 במזומן נתפסו במחסן בקריית ביאליק. שלושה תושבי הקריות נעצרו. מהמשטרה נמסר לחי פה: במסגרת מאבק המשטרה...

חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה נמסר לחי פה: שוטרי תחנת זבולון פתחו אתמול (שבת 18/5/24) בחקירה, עם קבלת דיווח מהמרכז הרפואי,...

עבודות הרחבת מטרונית חיפה וטירת כרמל, החל מ-19/5/24○ שינויים צפויים בהסדרי תנועה

העבודות צפויות להימשך כ-4 חודשים ובמהלכן יחולו שינויים בהסדרי התנועה ובמעברים להולכי הרגל, שיחסמו ויצומצמו לסרוגין. עבודות פרויקט מטרונית חיפה מערב וטירת כרמל יחלו ביום...

רפא״ל • ניסויים מתוכננים ומבוקרים יתקיימו באזור חיפה ועלולים להעלות עשן ולחולל רעש 19/5/24

מרפא״ל נמסר לחי פה תאגיד החדשות:רפאל נמצאת בפעילות רציפה לתמיכה במאמץ המלחמתי. היום, ראשון 19/5/24 יתקיים בשעות הבוקר בשטח מכון דוד בקריות ניסוי...

חזיר חטף ילקוט מילד בבית הספר פיכמן – 17/5/24 ◄ תושבי חיפה מצלמים את מפגעי החזירים

(חי פה) - חזירי הבר - בכל שכונה כמעט מדווחים תושבים כי הם נתקלים במשפחות חזירים • נמשכות התאונות והפציעות • תושבי חיפה מצלמים...