סרטו של אלי לוי: “ואליהו רק בן 19” – לזכרו של לוחם

ביום הזיכרון הקרוב לחללי צה״ל מיד אחרי הצפירה וטקסי הבוקר יוקרן בערוץ 10 הסרט ״ואליהו רק בן 19״, שמספר את סיפור חייו נפילתו ומורשתו של הצנחן לוחם גדוד 202 של הצנחנים רב״ט אליהו לוי ז״ל שנפל בשנת 1969 בפעילות מבצעית בארץ המרדפים בבקעת הירדן והוא בן 19 בלבד.

 “ואליהו רק בן 19″ – סרטו של הכתב אלי לוי (ערוץ 10) על דודו שנהרג שלפני 48 שנים, בזמן פעילות מבצעית ב”ארץ המרדפים” בבקעת הירדן.

אליהו (אלי) לוי ז”ל

אתר חי פה בחר להתמקד ביצירה מרגשת מקומית, אודות חייו, נפילתו ומורשתו של הצנחן, רב״ט אליהו לוי, מקריית טבעון.

בתום שלוש שנים של איסוף חומרים וצילומים, הוקרן לראשונה הסרט בפסטיבל הסרטים ב 2016 סוכות, הסרט ״ואליהו רק בן 19״. זהו סרט אשר מנציח את סיפור חייו, נפילתו ומורשתו של לוחם גדוד 202 של הצנחנים, רב״ט אליהו לוי ז״ל, בן אלרואי שבקריית טבעון. אליהו לוי ז”ל נפל במהלך פעילות מבצעית ב”ארץ המרדפים” בבקעת הירדן והוא בן 19 בלבד.

אלי_לוי_זל.JPG

אודות “ארץ המרדפים”

“ארץ המרדפים” הוא אזור בבקעת הירדן, מצפון לים המלח, אשר קיבל את שמו על שם המרדפים הרבים אחר מחבלים, אשר חדרו מירדן בדרכם לביצוע פיגועים בלב ישראל. המרדפים התנהלו לאחר מלחמת ששת הימים (1967) ונמשכו עד תחילת שנות ה-70. חיילי צה”ל רדפו את המחבלים וניהלו מולם קרבות פנים אל פנים בוואדיות, בצוקים ובמערות הרבות הפזורות באזור, עד להכרעתם. לוחמים רבים נפלו במהלך המרדפים הללו.

ארץ_המרדפים_-_מפה.jpg

ארץ המרדפים – מפההסרט יוקרן באירוע משפחתי סגור שאליו מוזמנים אחיו ואחיותיו של אליהו ואיתם משפחותיהם וגם קרובי משפחתו וחניכיו וחבריו לתנועת הנוער העובד, אליהו שימש כמדריך בקן עמל של הנוער העובד בקריית טבעון והיה פורץ הדרך עבור ילדים משכונות שונות בקריית טבעון שעד הגעתו לתנועה לא היו חלק ממנה.

 

אליהו לוי ז”ל

אליהו גדל באל רואי כבן זקונים במשפחה בה עשרה אחים ואחיות . אביו נפטר שהיה בן שלוש והוא היה קשור לאימו חנה לוי ז״ל בת המושב כפר ברוך שבעמק יזרעאל. אליהו היה דור שישי בארץ ומגיל צעיר החליט שהוא יגיע לחטיבת הצנחנים. אליהו למד בבית הספר קריית עמל ( יסודי ) ובתיכון בבית הספר דשנים בקריית אתא. הוא נהג לבקר רבות את משפחתו במושב שומרה שעל גבול לבנון ולעבוד איתם במטעים ובלול , אחיינו של אליהו הוא אבי קרמפא מהמושב מנות ובמקור משומרה ששימש במשך שנים ארוכות ראש המועצה האזורית מעלה יוסף .
אם כל הסיפורים והדמויות לא מספיק מקומיות עבורינו,את הסרט הפיק ויצר העיתונאי אלי לוי ,קודם כל חיפאי, כתב חדשות 10 בצפון ומגיש התוכנית ״זירה חופשית״ אצלנו ברדיו חיפה .
הקשר של אלי לוי הוא אחיינו של אליהו וקרוי על שמו כמו עוד מספר בני משפחה שנולדו אחרי נפילתו של אליהו וישתתפו אף הם באירוע הזכרון שיוצא ממש בסמוך לאזכרה השנתית לזכרו של אליהו שנפל באוקטובר 1969 בבקעת הירדן.

כחלק מפרוייקט ההנצחה הוקלטו יותר מעשרים מכתבים שכתב אליהו משרותו הצבאי למשפחתו ולחברתו ומכתבים והספדים שכתבו בני משפחתו חבריו ומפקדיו. הוקלט גם שיר שכתב אחד מחניכיו בנוער העובד לאחר נפילתו ונמצא עם העבודה על הפקת הסרט . חלק מהמכתבים מלווים את הסרט ובין הקריינים שתרמו את קולם אורן נהרי , יואב מינץ , רובי הרמשלג , מיה זיו וולף , אלי רכלין , מאיר איינשטיין , רון קופמן ואורי קוואל ועוד אנשי רדיו וטלויזיה.

הסרט צולם במספר מפגשים משפחתיים ובהם שלוש אזכרות ביום הזכרון לחללי צה״ל ונסיעה משותפת של כל בני המשפחה לנקודת התקרית בגבול ירדן , למרביתם זו הייתה הפעם הראשונה שהגיעו למקום ושמעו את פרטי תחקיר האירוע מאחיינו של אליהו איצ׳ה ( ניסים ) לוי קצין בסיירת מטכ״ל ובן המשפחה תת אלוף רמי ( חכם ) צור בן אל רואי ובעברו מג״ד בצנחנים והיום מנכ״ל העמותה להנחלת מורשת הצנחנים. את האירוע המרגש בנקודת הנפילה צילם איש הטלויזיה זיו טפלא מקיבוץ גבעת עוז.

הגיבו כאן לכתבה