בית העלמין 'כנסת ישראל' בחיפה – מצבות הרוסות, הזנחה, קוצים ולכלוך

בית העלמין "כנסת ישראל" (צילום: שרית מלצר)

הזנחה, לכלוך, קוצים ומצבות הרוסות, כך נראה בית העלמין "כנסת ישראל" ברחוב יפו הנחשב לבית העלמין הישן של העיר חיפה ובגבולו הדרומי נמצא קברו של האמורא אבדימי דמן.

מדובר בבית עלמין אשר נטמנו בו במשך דורות רבים אישים שעלו לארץ ישראל ונקברו בסמוך לקברי הצדיקים במקום ומצבות רבות בו טרם זוהו, בשל עתיקותן.

בין השנים 1935-1860 נקברו בבית העלמין רבים ממייסדי העיר ומתושביה. בנוסף, יש מצבות של תלמידי חכמים מהפזורה היהודית באימפריה העות'מאנית שביקשו כי עצמותיהם יועלו לארץ ישראל וייקברו בה. בבית העלמין "כנסת ישראל" מתקיימות מדי ערב ראש חודש תפילות ציבוריות, במיוחד בערב ראש חודש אלול.

בית העלמין "כנסת ישראל" (צילום: שרית מלצר)

הזנחה ארוכת שנים

במשך שנים ארוכות סבל בית העלמין מהזנחה קשה ומוונדליזם, המצבות בו הושחתו והמקום כולו היה מכוסה פסולת, למעשה, המצב הזה קיים גם היום, נכון לאוגוסט 2022.

כפי שניתן לראות בתמונות, בית העלמין מוזנח ומלוכלך, עשבייה צומחת בו פרא, וכל זאת לצד המצבות הרוסות.

בית העלמין "כנסת ישראל" (צילום: שרית מלצר)

שרית מלצר תושבת חיפה שלא יכלה לעמוד אדישה מול מה שראתה, מספרת בשיחה לחי פה:

אני חושבת שצריך להשקיע בפינות חשובות, פינות היסטוריות ולא משנה לאיזו דת שייכת הפינה הזאת. במקרה הזה זה בית העלמין היהודי הישן. צריך להשקיע בדיוק כמו שמשקיעים במקומות חדשים ובמקומות בילוי בעיר התחתית. הפינות האלה מוזנחות וההשקעה בהם היא לא גדולה ולא דורשת מאמץ גדול. צריך לשקם את אבני החומה, לסדר את השערים לנקות ולהעלות את הנושא למודעות. אולי להביא את הנושא למועצת העיר לשים את הדגש על מקומות עזובים ולשקם אותם. למרות שכתוב על שלט "מקום קדוש לא לזרוק פסולת" אבל כשרואים שיש פסולת אנשים ממשיכים להשליך פסולת. זה בית קברות צריך להיות עם כבוד מינימלי לקבורים שם. גם לאלה שאוהבים לבוא לבקר וללמוד מי קבור בבית העלמין.
בית העלמין "כנסת ישראל" (צילום: שרית מלצר)

תגובה ממשרד הדתות תצורף לכתבה כשתתקבל.

מעמותת והחי יתן אל ליבו המנהלת את בית העלמין העתיק ברחוב יפו בחיפה נמסר לחי פה בתגובה:

לצערנו הכתבה והתמונות אינן משקפים נכונה את מצב בית העלמין נכון לשנת 2022 שנמצא בעיצומו של תוכנית שיקום מתמשכת. כל מי שביקר במהלך השנים האחרונות יוכל להעיד באופן אישי כי בית העלמין עבר מהפך של ממש תחת ניהול העמותה שמונתה על ידי בית הדין הרבני הגדול לטפח ולשקם את בית העלמין בשנים האחרונות נעשה עבודה סיזיפית במשך כל ימי השנה לנקות ולנכש את העשבייה בבית העלמין מדי חודש. לא קשה לזכור כיצד היה נראה בית העלמין לפני כחצי עשור ועשור עשבייה בגובה מטר וחצי עיטרה את הקברים ורק בזכות העבודה הקשה שמשקיעים מתנדבי העמותה נראה היום בית העלמין ביחס לעבר במצב נקי, לא נעלם מעיני האחראים צמיחת העשבייה בחודשי הקיץ המאוחרים ואנו נותנים על כך את הדעת במלוא כבוד המשקל למיותר לציין כי אנו ממתינים לאישור תקציבי על מנת לבצע את עבודת הניכוש של ימי הקיץ ואלו אמורים לצאת את הפועל בימים אלו.

מאידך לא ניתן ואין זה הגון לצייר מצב עגום מכפי שהוא. כל מבקר יכול לראות את המהפך שחל בבית העלמין. הנהלת בית העלמין הוסיפה עשרות גופי תאורה על חשבונה סביב בית העלמין ובימים אלו אנו ממתינים להוספת עוד עשרה גופי תאורה רבי עוצמה שיאפשרו לבקר בבית העלמין בבטחה בשעות החשכה. תוכנית מיוחדת ממתינה לאישור תקציבי לאחר מאבק ארוך שהתקבל לגיזום 30 עצים אשר גרמו להתבקעות עצי דגל ורק התעקשותנו הובילה לקבלת האישור כאמור אנו מחכים לאישורים סופיים וקבלת תקצוב מתאים לגיזום העצים ושיקום הקברים. אף קברי הצדיקים במקום זוכים לעדנה רבה ומבקרים רבים עולים למקום והכספים שנתרמים הולכים כולם ללא יוצא מן הכלל לשיקום בית העלמין.
לשמחתנו כלל חברי העמותה והפועלים למען בית העלמין עושים זאת בהתנדבות מלאה ללא קבלת שכר ועל חשבון זמנם הפרטי כאמור בימים אלו אמור להתבצע ניקיון חודשי הקיץ של בית העלמין כמקובל בשנים האחרונות.
הגיבו כאן לכתבה

11 תגובות
 1. עוםרה אמר/ה

  אנחנו מזדעזעים כששומעים על בתי קברות באירופה שמחללים ופה בארץ את אף אחד לא מעניין בית קברות של יהודים שנראה כמו אתר פסולת. בפולין יש אנשים לא יהודים שמשקמים בתי קברות יהודיים וכאו העיריה עוצמת עיניים, אין תקציב ? לכל מיני הוצאות מטומטמות יש תציב בעיריה? מצב העיר בכלל איון ונורא וגם בית הקברות זה בושה וחרפה.

 2. avino אמר/ה

  בושה וחרפה. היכן בדיוק חברה קדישא?!?
  ומשרד הדתות על השרים המכובדים בה?
  ועיריית חיפה, היכן. ?
  זו דמותה של מדינת כל אזרחיה…היא מדינת ישראל !

  1. מאיר אמר/ה

   הכל טוב קל ויפה לכתוב על הנייר בעט שחור , המקום היה יותר גרוע בעבר הרחוק זה נכון אבל צריך להקפיד לנקות הייטב כל כמה זמן ולטפח מקום קדוש כזה שטמונים בו צדיקים

 3. רן הגבוה אמר/ה

  אני מכיר היטב את בית הקברות…בושה וחרפה, הזנחה ברחבי המקום, חייבים לשקמו, לדעתי קיימים קברים רבים שטרם נחשפו..בנוסף , לא רחוק משם נמצא לפני המסורת קברו של הרמב"ן, גם שם יש צורך בשיקום רציני…..כמו שאמר יגאל אלון בזמנו ." עם שלא זוכר את עברו, ההווה שלו לא ברור ועתידו לוטה בערפל"

 4. יצחק התשואל אמר/ה

  אומנם , המצב טיפ טיפה השתפר , אך בושה וחרפה למדינה ,ככלל – וליהודים בפרט .
  לאורך כל חיי – אני מבקר שם :
  א. אבי סבי מסעוד התשואל, רב הקהילה בשנים 1875 ועד מותו – ב- 1901 קבור שם .
  ב. סבי – יצחק מושקוביץ – אבי אימי – נהרג בתאונת עבודה , ונקבר שם ב – 1930 .
  אי לכך – מהיותי ילד – ליוויתי את אימי , בערב כיפור , ובערב ראש השנה בעליה לקבר אביה .
  לפפני כחצי שנה -חזרתי לביקור , לאחר כ – 5 שנות הפסקה , ו…סיירתי ארוכות ברחבי כל בית הקברות , ואף צילמתי רבות – תמונות וסרטי וידאו. , איני יודע למה – אך …הנה הכתבה כאן , ורציתי להעלות כאן , ולסתור את התמונה הוורודה , והשיקרית – על מצב בית הקברות .
  לכל הרוחות – לאן הולכים מאות מיליוני השקלים , שניתנים למשרד הדתות ?
  שימור בית קברות יהודי בן 200 שנה (!!!!) – אינו אמור להיות כלול ?
  רק כוללים חדשים , ותמיכת אברכים אוכלי חינם – ראויה ?
  לאחר חשיבה עמוקה – הנני בוש להעלות את התמונות, וקטעי הוידאו .
  אציגם בחפץ לב – אם ימצא מי ש…איכפת לו .

 5. מאיר אמר/ה

  הכל טוב קל ויפה לכתוב על הנייר בעט שחור , המקום היה יותר גרוע בעבר הרחוק זה נכון אבל צריך להקפיד לנקות הייטב כל כמה זמן ולטפח מקום קדוש כזה שטמונים בו צדיקים

 6. רני הגבוה אמר/ה

  עוד עובדות שלא נכתבו בכתבה….לפי המסורת שמו של האמוראי הוא אבדימי דמן חיפה !! הוא נקבר במאה ה3 לספירה…זאת אומרת לפני כ 1700 – 1800 שנה !! כבר אז התגוררו יהודים בחיפה ואפילו הרבה יותר מאוחר….לא רחוק מבית הקברות, בשכונת חיפה אל עתיקה נמצאו מערות קבורה עם סממנים יהודים, כנראה מתקופת בית שני ואו מוקדם יותר, זאת אומרת לפני כ2000 שנה….המערות בחלקם נמצאו לא לפני שנים רבות והן נמצאות בתוואי הרכבת… באיזור הייתה קהילה יהודית שרובה הוחרב על ידי הנוצרים בזמן מסע הצלב הראשון, במקום היו מספנות לבניית כלי שייט.

 7. לא מתפלא יותר אמר/ה

  אבדתי תקוה לגבי חיפה בכל הקשור לבתי כנסת, אתרי הנצחה ובתי עלמין עתיקים. בסוף יגנבו ויבזזו הכל. אין משטרה והעיריה עסוקה ביחסי ציבור לעצמה בלבד.

 8. בן משה אמר/ה

  רק מקריאת התגובה של משרד הדתות, ברור שהם האשמים המרכזיים. בושה.
  וכמו שכתב אחד הקוראים, אם זה היה לאיזה "כולל" או לאיזה פעיל מפלגתי, היה תקציב והכל היה מסתדר….

 9. יוסי גלוזמן אמר/ה

  היה מעניין לקרוא תגובתם של חברי מועצת העיר מהסיעות הדתיות. וכמו כן תגובתה של ראש העיר.

 10. א.א. חיפה אמר/ה

  אני קראתי את התגובות א
  אני המומה מכמה מהם . עמותה מתפלא אומרים דווקא שהשקיעו .במה. הצילום ממש משקף מה שקורה באמת בית קברות היפות אני הייתי לפני חודשיים שם חיפשתי קבר של דוד של אבי . אדם מאוד מכובד. ולבסוף אין שום קבר שיכולתי לגלות שלו. כי כל הכתוב שמות המתחם מאוד מטושטש,מחוק. אי אפשר לדעת מי קבור בבית הקברות
  צריך אדם שמלווה את כל הגברים ולומר מי הם המתים לפי ספר שמות המתחם לפי חלקת קבר . ממש עצוב. אחרי שחיפשתי את הקבר יצאתי מזועזעת ומה שהכי הרגיז אותי הכניסה לבית הקברות יש קבר של רב ידוע. רק לגבר שלו מגיעים ומטופח. מה אלה זקהורים מחוץ הם לא מגיע להם יחס של כבוד. מה קורה לנו. אין כבוד למתים. גויים מאוד דואגים ומטפחים מאת הקברות של חיילים בריטים הקבורים סמוך
  לחלוקת קברי היהודים יש להם בית קברות נפרד. איזה טיפוח איזה יופי. מנקים את בית הקברות ולמה אין דאגה להם. תתביישו כל רבני חיפה.

הגיבו כאן לכתבה