נחשון צוק – עינת קליש – ורואה החשבון יהודה ברלב – מהו חוזק המשולש הזה בימים שאחרי פרסום דו"ח הביקורת החמור? • פרשנות

כאשר מישהו מתוך המשולש הזה יישבר, אז כנראה נשמע את כל האמת ביחס להתנהלות הנוגעת לעבודתו של רואה החשבון יהודה ברלב בעיריית חיפה. בינתיים, נראה שחברי המשולש מעדיפים קודם כל לראות האם הסערה הזאת תחלוף מאליה. הרי חיפה לא באמת מעניינת את הציבור הכללי, ודימוי "עיר החזירים" אמור להרתיע את התקשורת הארצית מלהעלות את הדו"ח החמור במהדורות החדשות המרכזיות. לכן, הם ככל הנראה בחרו שלא להוסיף שמן למדורה בשום צורה. פועל יוצא מכך היה שרואה החשבון יהודה ברלב הופיע לדיון במועצה על הדו"ח אך לא דיבר, ראש העיר בחרה להעלות פוסט על הדו"ח אך נעדרה מהדיון עקב מחלה פתאומית, ונחשון צוק סגנה היה עסוק בדיון מקביל וסוער עם היועצת המשפטית של העירייה באשר לשאלה מי מחברי המועצה ידבר בזמן הצגת הדו"ח החמור וכמה דקות יוקצו לכל אחד מהם.

בינתיים, השתררה אווירה של שבר עמוק באולם מועצת העיר וגם בחיפה כולה. מדובר בדו"ח החמור ביותר והקשה ביותר שהוצג במועצת העיר כבר זמן רב.דו"ח חמור על התנהלותה של קליש • עופר טל, מבקר עיריית חיפה במועצת העיר (צילום: דוברות עיריית חיפה)
דו"ח חמור על התנהלותה של קליש • עופר טל, מבקר עיריית חיפה במועצת העיר (צילום: דוברות עיריית חיפה)

ממערכת יחסים זוגית לשלישיה רוויית יצרים

מערכת היחסים הסימביוטית בין נחשון צוק ועינת קליש באה לידי ביטוי בהופעותיהם המשותפות והתדירות בכל סוגי האירועים ושידורי הרדיו. נחשון גם נהנה, עד לפני כמה חודשים, מהאצלת סמכויות מסיבית של ראש העיר, דבר שהעמיק את מעורבותו כמעט בכל פרט מפרטי ניהול העיר. אפילו הניסיון המוזר שנעשה לאחרונה להציג את ראש העיר יותר ויותר בגפה מול המצלמות אינו אמין, בלשון המעטה והתחושה שלי היא שבסופו של דבר נחשון צוק הוא זה שיסביר, יפרש וינחה.

לאור זאת, גם הדיון שהתקיים במועצה העיר על דו"ח הביקורת שימר את המסורת המוזרה, לפיה חלק ניכר מדיוני המועצה מנוהלים בכלל על ידי נחשון צוק ובהיעדרה של ראש העיר.

אל תוך הקשר הסימביוטי הזה נדחק כנראה עכשיו, שלא באשמתו, הכוכב של דו"ח הביקורת שהוא רואה החשבון יהודה ברלב, אשר עסק בעיר חיפה ב"ביקורת חקירתית".

נחשון צוק (צילום: דוברות עיריית חיפה)
מעורב בכל פרט בניהול העיר חיפה • נחשון צוק (צילום: דוברות עיריית חיפה)

משולש שווה שוקיים

על פי דו"ח הביקורת החמור ודברי ההסבר שנשמעו על ידי חברי וועדת הביקורת במועצת העיר, עולה שרואה החשבון יהודה ברלב שימש בעצם פעולותיו כ"מנכ"ל-על", לכאורה, בעיריית חיפה.

על פי העדויות שהוצגו בדיון, ברלב הסתובב במסדרונות העירייה ובמקומות נוספים, כאשר הוא נהנה ממרחב פעולה עצום, האפשר לו לבצע את חקירותיו גם מול גופים שאינם עירוניים – דבר לא חוקי כשלעצמו, כך לדברי ועדת הביקורת.

להחזיק גוף ביקורת שכזה בארגון עלה למשלם המסים החיפאי כמיליון וחצי ₪, אבל חשוב להבין שהמבקר היקר הזה יכול להפוך מהר מאוד לחרב פיפיות עבור שולחיו, כי כל עוד הם נהנים מפעולותיו אז ה"איש שיודע יותר מדי" שומר על פיו נעול מול אנשים אחרים, אבל ברגע שאיש כזה סובר שהוא נפגע באופן מהותי מעצם שתיקתו, אז הידע שבו הוא מחזיק עשוי להפוך לאיום משמעותי כנגד קליש וצוק.


האם היא לא הבינה את מה שהיא עושה, או שמי שייעץ לה לנהוג כך סבר שמדובר בהתנהלות תקינה ובכך הפיל אותה בפח?


מי נתן את ההוראה?

בתוך המשולש נחשון-ברלב-קליש, השחקן הנמצא בפלונטר הגדול ביותר היא ראש העיר.

על פי הדו"ח, הפעולות שהיא קידמה וביצעה הפכו לבעייתיות מאוד מבחינה חוקית בלשון המעטה. קורא הדו"ח הממוצע אף עשוי להיות מופתע מעד כמה פעלה ראש העיר בפזיזות.

כאן נשאלת השאלה – האם היא לא הבינה מה שהיא עושה, או שמי שייעץ לה לנהוג כך סבר שמדובר בהתנהלות תקינה ובכך הפיל אותה בפח?

כל זה מוביל אותי להסיק ששתי השוקיים המרכזיות במשולש הזה הם דווקא יהודה ברלב ונחשון צוק. אנחנו עדיין לא יודעים בדיוק מה טיב מערכת היחסים ביניהם, זאת משום ששמו של צוק אינו עולה בדו"ח בהקשר להתנהלות הלקויה של ראש העיר וזאת על אף שלטענתו הוא מכותב להתכתבויות של ראש העיר (גם לפי אמירותיו במועצת העיר), אבל מה שבטוח הוא שגם צוק וגם ברלב לא פוצים פה מול העובדה שראש העיר היא זו שחוטפת כרגע את כל האש.

ד"ר עינת קליש רותם (צילום: דוברות עיריית חיפה)
האם היא לא הבינה מה שהיא עושה? • ד"ר עינת קליש רותם – צילום ארכיון
(צילום: דוברות עיריית חיפה)

דילמת האסיר של רואה החשבון יהודה ברלב

ידוע שהחוליה החלשה ביותר בכל מערכת היא זו אשר תישבר ראשונה. וכרגע נראה שהחוליה החלשה הזו היא רואה החשבון יהודה ברלב.

ההסתבכות הזו של ברלב עם עיריית חיפה לא עושה לדעתי חסד למוניטין המקצועי שלו וכיוון שכך, הרי שהצעד הנבון מבחינתו יהיה לשתף פעולה עם חוקריו (באם יהיו כאלה) ולהצדיק בפניהם את פעולותיו.

מצד שני, שמירת לויאליות ללקוחות מהווה עקרון חשוב אצל כאלו העוסקים בתחום עבודתו של ברלב. כך או כך, מי שיחליט בסופו של דבר היכן עובר גבול הלויאליות הוא רק יהודה ברלב עצמו.

איתות ראשון למשא ומתן, על המקום בו עובר גבול הלויאליות, כבר קיבלנו מפי באי כוחו של רואה החשבון יהודה ברלב המנהלים משפט נגד עיריית חיפה בעניין חוב שעוד לא שולם לו. באי-הכוח טוענים באופן מפורש שראש העיר ידעה כנראה יותר ממה שהציגה בוועדת הביקורת העירונית.

הזמנות עבודה של ברלב אותן אישרה קליש בעצמה לתשלום - צילום מתוך המצגת של עו"ד שרית גולן, סגנית יו"ר ועדת הביקורת, במועצת העיר (צילום: דוברות עיריית חיפה)
הזמנות עבודה של ברלב אותן אישרה קליש בעצמה לתשלום – צילום מתוך המצגת של עו"ד שרית גולן, סגנית יו"ר ועדת הביקורת, במועצת העיר (צילום: דוברות עיריית חיפה)

משתנים מתערבים

תנופת העיסוק הציבורי בדו"ח הביקורת תלויה כרגע בשני גורמים:
הגורם הראשון הוא מידת גרירת רגליים מצד רשויות החוק. מריחת ההליכים ועיכובם ימוססו את העניין הציבורי בדו"ח.
הגורם השני אשר נשאר כעת תלוי ועומד הוא מידת סבלנותו של רואה החשבון ברלב ביחס לשותפיו במשולש. חוליה חלשה או לא, אני בטוח שהוא עדיין מעוניין בכך שהקריירה המקצועית שלו תשרוד זמן רב יותר מהקריירה הפוליטית של צוק וקליש.

הגיבו כאן לכתבה

9 תגובות
 1. גילה אמר/ה

  יום אחד אחרי שהכל יסתיים וענני האבק מעל הקריסות של קליש יתפוגגו, יתקיים תחקיר פסיכו-קליני להבנת המציאות המטורללת ששוררת כאן כבר קרוב ל-4 שנים. כמי שמכירה את השניים מקרוב יש לי כבר שנים תובנות שרק הולכות, מתחדדות ומתמצקות לנוכח מה שקורה.

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   אני יכול לומר במידה רבה של ודאות שמערכת היחסים קליש-צוק היא מערכת יחסים הפוגעת בסופו של דבר בחיפה. שני חצאים שסכומם קטן משלם. בהרבה.

 2. לודמילה אמר/ה

  חכו לתחקיר על הפיקוח העירוני

 3. עיר עם עתיד אמר/ה

  בלי להתייחס לתוכן הכתבה אני לא חושבת שיש באופן כללי הרבה עיריות או מועצות שהכל בהן מתנהל בדרך הישר..כמעט תמיד יהיו את המקמבנים,ההטבות הפסולות,סידורי הג'ובים,המכרזים התפורים למקורבים,אישורי התבע והיתרי הבנייה שב"מקרה" משקיעים ספיציפית רכשו שם דירות..אלה ועוד הם מהרעות החולות של כוח וכסף.נכון אסור לנו לוותר ותפקיד התקשורת לחשוף שחיתויות ולתת להם הד.אבל יש ניחוח של רדיפה אישית נגד ראש העיר בחיפה וזה מתחיל להזכיר את הרדיפה של עיתונאים אלק נייטרלים נגד בנימין נתניהו.במבחן ביצוע בשטח וכתושבת חיפה אני חושבת שהתיפקוד של קליש בינוני ומטה כמו של יונה יהב.המדד של חיפה לדעתי הם השיכונים העלובים בשכונות החוף שאנחנו גרים בהם שנבנו בשנות ה50 וה60 של המאה הקודמת ושכבר עשרות שנים מבטיחים לנו שהעירייה תאשר שם היתרי בניייה.פני השיכונים העלובים שלנו כפני ראשי העיר בחיפה

 4. עמרי אמר/ה

  אף מילה על היועצת המשפטית עו"ד ימית קליין?
  שכל הזמן טוענת שלא ידעה לא חתמה ולא עבר דרכה, אבל אם כך מדוע לא בעצם התריעה על כך עד שיש ביקורת של מועצת העיר וועדות הביקורת?
  היא יועצת של קלישצוק או של עיריית חיפה?
  כמה התרשלות בתפקידה צריך כדי לפתוח נגדה בחקירה על סיוע לטיוחים ולחוזי העסקה לא חוקיים ומימון חקירות פוליטיות?

 5. אריאלה אמר/ה

  התגובה שלי נעלמה. לא מצאתי שהתפרסמה והייתי באמצע. מקוה שלא תהיה כפילות.

  4 דברים מפריעים לי מאד בחיפה:

  1. הליכלוך
  העיר חיפה היתה בעבר מופת לעיר נקיה. הזוהמה היום עוברת כל גבול. אתיחס רק לסביבתי הקרובה אבל זה נכון לכל העיר. רח' יפה נוף מטונף. כתבתי והתלוננתי על כך מספר פעמים והתוצאה' הוציאו פעמים ביום לרחוב מכונית מטאטאת. אבל המכונית הזו לא יכולה להכנס בין המכוניות או לעלות על המדרכה. המדרכה והצמחיה לאורך מגדלי פנורמה מטונפת. יש שם לכלוך החוגג כבר מספר שנים.
  גם גן ראשונים לאורך רח' שער הלבנון, מטונף תמיד. היום ראיתי בו לכלוך שנמצא שם מיום חמישי שעבר, עוד מלפני מצעד הגאווה. המצעד הוסיף עוד לכלוך, אך לא מנקים. אתמול פגשתי שם את ניר שובר והפנתי את תשומת לבו. בגן היה גם עובד נקיון שהבטיח שיקנו ביום ראשון. בשבת נמשיך להנות מהטינופת..

  2. חזירים
  הכל נאמר כבר ואין מה להוסיף. ביום חמישי האחרון הם ליוו אותנו לקוצרט באולם רפפורט…

  3. מרוצי מכוניות ואופנועים משופרים
  העיריה והמשטרה אמנם הבטיחו לטפל' אך נראה שדבר לא נעשה. לילה, לילה, בשעות 2400 – 0300, נערכים מרוצים רועשים במרכז הכרמל וברחובות יפה נוף, שער הלבנון ושדרות הנשיא ואין זכר במקום למשטרה או לפקחי עיריה.

  4. ריבוד כבישים ומדרכות
  כל מי שנוסע ו/או הולך לאורך המדרכות' נתקל במהמורות לאורך הדרך. לפעמים מתקנים רק קטע קצר, או צד אחד של הכביש. כנ"ל במדרכות. הגדילו לעשות במרכז הכרמל כשעוד בימי יונה יהב שיפצו את מרכז הכרמל. בשיפוץ, המדרכות רוצפו. חלק מהריצוף הושם מאוחר יותר. הריצוף אינו חלק וישר ומרכז הכרמל מלא מהמורות שנתקלים בהן בשעת הליכה. הרווחים שבין המרצפות משמשים לקליטת בדלי סיגרות שלא נאספים על ידי מטאטא הרחובות, אלא ממשיכים לקשט את המדרכות .

  פניות לוואטסאפ של העיריה נשארות ללא כל מענה!

 6. זהבה אמר/ה

  עיר בפשיטת רגל טוטאלית. הקללה העומדת בראשנו רבה עם כל משרדי הממשלה וכל עוד היא בתפקידה החזירים ימשיכו לנהל את העיר.

 7. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  נקוה לטוב. שיהיו בשורות טובות שבוע טוב.

 8. חוואה אמר/ה

  רואה החשבון ברלב אוסף מאז ילדותו מסמכים של מוסדות ארכאיים שפשטו את הרגל כבר מזמן.
  לפיכך ברור למה הגיע דווקא לעירית חיפה …

הגיבו כאן לכתבה