"תהיה חקירה פלילית בעקבות דו"ח מבקר עיריית חיפה" • ראיון עם עו"ד ניצב בדימוס, יעקב בורובסקי

"דו"ח המבקר קובע ליקויים משמעותיים ואין מנוס מכך שיוביל לחקירה פלילית", כך אומר עו"ד ניצב בדימוס יעקב בורובסקי, ששימש גם כיועץ למבקר המדינה • חברת מועצת העיר סופי נקש, שנפלה קורבן לחקירות שהוזמנו נגדה: "דו"ח המבקר הועבר לגורמים הרלוונטיים להמשך טיפול".


דו"ח מבקר העירייה החמור שהתפרסם בישיבת מועצת העיר האחרונה, שהתקיימה ביום שלישי (28/6/22), העלה אי סדר, חוסר בקרה, ופעילות בניגוד לנהלים ובניגוד למינהל תקין. הדו"ח הועבר לגורמים הרלוונטיים להמשך טיפול וחקירה, בין היתר הועבר ליועצת המשפטית לממשלה, עו"ד גלי בהרב מיארה, למבקר המדינה ולתנועה לאיכות השלטון.

יומיים אחרי פרסום הדו"ח הקשה, שזכה לתגובות של זעזוע מחברי מועצה רבים, לאחר שנחשפו לממצאיו, סיפרה סופי נקש, חברת המועצה שנפלה קורבן לחקירות שהתנהלו נגדה, ושסבלה יחד עם בני משפחתה, השמצות קשות ואיומים במשך שנתיים, כך לדבריה. נקש סיפרה לחי פה כי כל חומרי הדו"ח הועברו להמשך חקירה.

ראש העיר הגיבה מעל דפי הרשתות החברתיות, כי מבקר העירייה עשה עבודה מקצועית והוסיפה, בנימה מלאה בביטחון, כך השתמע, כי אין כל קשר בין מסקנות ועדת הביקורת לדברים שנכתבו בדו"ח המבקר. על כך אמרה נקש, כי לראש העיר יש בעיה בהבנת הנקרא.

"הדו"ח יוביל לחקירה פלילית"

יעקב בורובסקי מדבר על היום שאחרי ועל ההשלכות שיהיו לחשיפת הדו"ח:
"הדו"ח מצביע על ליקויים, לא 'לכאורה', אלא הוא קובע ליקויים משמעותיים באופן ההעסקה ומהות ההעסקה של רואה החשבון יהודה בר לב, ולכן הדו"ח שפורסם השבוע הוא שלב ראשון שהופך את הדיון במסקנות הדו"ח (לא בממצאים) לדיון פומבי".

יעקב בורובסקי (צילום: יפעת אשל)

"אי אפשר לקיים ביקורת חיצונית בלי אישור של הגורמים המוסמכים"

"על פי מה שנראה מהחומרים בדו"ח, אין מנוס מכך שהדו"ח יוביל לחקירה פלילית נגד כל המעורבים, במובן המקצועי. אני לא מדבר כרגע על משמעויות אחרות. למה? כי הדו"ח אומר שכשני מיליון שקלים 'אין להם אבא ואין להם אמא'. שני מיליון שקלים נמסרו עבור עבודות מוסמכות שהגורמים בעירייה, קרי הגזבר והיועצת המשפטית לעירייה, לא הזמינו אותם. אי אפשר, על פי הנהלים, לקיים ביקורת חיצונית מבלי שהגורמים המוסמכים יאשרו. אנחנו לא מדברים על אישורים טכניים, אלא על אישורים מהותיים", אומר בורובסקי.

"היועצת המשפטית תפקידה לאשר את תוכן הביקורת הנדרשת ולבדוק שהוא עונה לגבולות החוק. ברור לגמרי כאשר מאן דהוא מחליט לקיים ביקורת חיצונית כנגד חבר מועצה זה בניגוד לחוק, וגם אם מישהו משלם על זה כסף זה בניגוד לחוק. יתרה מזו, לא מדובר במקרה בודד אלא במקרים רבים".

"פורסם גם שנגד עמותת 'שומרי הסף', שהיא לא ארגון של עיריית חיפה, הוזמנה חקירה, אתה לא יכול לבקר מישהו כי אתה סקרן או כי אתה מגלה רכילות. במקרה הזה. בגלל שעמותת 'שומרי הסף' פרסמה פרסומים נגד העירייה, זומנה נגדה חקירה. זה הדבר הכי חמור שיכול להיות, שמחר יכולים לקיים נגד כל אזרח אחר".

"נושא 'קייט ונופש'", אומר בורובסקי, "בכלל לא שייך לארגונים של עיריית חיפה. זה לא שמותר לעירייה מחר בבוקר להקים בדיקה נגד סופי נקש, או יעקב פיינגולד, או נגד חברה כלשהי. מתי כן אפשר? כאשר היועצת המשפטית מאשרת והאישור השני עובר דרך גזבר העירייה, כי הוא צריך לאשר את הכספים לעניין הזה. לפי הדו"ח נקבעו סכומים בניגוד לתקציב, ולכן אין ויכוח שמבחינת חשדות לפלילים הדו"ח מכיר חשדות לפלילים. לכן הדו"ח הוא לא סימן שאלה, אלא סימן קריאה".

"החקירה הפלילית תברר מי הוא המזמין"

"מה עושים בחקירה? בחקירה לוקחים את המסמכים ששימשו את מבקר העירייה, את כל החשבונות ובודקים את מה שכתב מבקר העירייה. אם יש הוראות מפורשות מראש העיר או ממלא מקומה, או מבעלי תפקידים, אם יש אסמכתאות, נניח במיילים או בכתב, שזה מה שאומר המבקר, אז יש ראיות, לכאורה, בהליך הפלילי שמקיימות חשדות למעורבות, בלי קשר למניע".

"זאת מסקנה, לא ממצא", מדגיש בורובסקי, "מסקנה מאוד נחרצת, אם עקבו אחרי בעלי תפקידים אחרי שסיימו את העבודה שלהם, כמו גזבר העירייה ג'קי ואקים, והשתמשו בקודים של חנות או מכולת, אלה דברים שאסור לעשות. פה השאלה מי הוא המזמין ואת זה החקירה הפלילית תברר".

עבירה שעלולה לייצר שיתוק ופחדים

"ההשלכות של הדברים על העירייה הן קשות מאוד וחמורות. זה משתק את כל הפעילות של כל פרט בעירייה, אנשים מבוהלים וזה מתחבר גם לחשדות להאזנות סתר שפורסם אודותיהן. זאת עבירה רעה מאוד שעלולה לייצר שיתוק ופחדים".

מה ההתייחסות שלך לדבריה של ראש העיר, שאמרה שהמבקר עשה עבודה מקצועית וטובה?
"מה שחשוב זה מה שיש – מסמכים. ואם ראש העיר אומרת שזה דו"ח מקצועי אז היא מאשרת שזה מה היה שם. אם אין מחלוקת על העובדות, אז התשתית הראייתית מונחת ומוסכמת. ואם היא מוסכמת, זה אומר שראש העיר מודה שנעשו דברים".

"ראש העיר לא יכולה לעבור לסדר היום ולהשאיר את המצב עמום. אני מקווה שהיא תתנער ממה שאומרים כלפיה ותגיד שזה לא נכון. אבל היא לא יכולה להשאיר את זה עמום ולהגיד שזה פוליטיקה, כי זה קשקוש. את הדברים הקשים בדו"ח אומר מבקר העירייה, לא סתם "מישהו". מבקר העירייה הוא איש המקצוע והוא הסמכות, האדם שקיבל מהמחוקק סמכות לקבוע את הדברים".

ראש העיר צריכה להגיד או שהיא מקבלת את הדברים ומקבלת את המיוחס לה, או שהיא דוחה את הדברים, או, אפשרות נוספת , להגיד 'אני מקבלת חלק מהדברים ודוחה חלק מהם ואני אתקן את מה שדרוש לתקן, אבל להפוך את זה לנושא פוליטי זו שגיאה רעיונית".

סופי נקש, חברת מועצת העיר נגדה התנהל מעקב (צילום מסך: עיריית חיפה)

"זה כמו פסק דין"

"עם פוליטיקאים ראש העיר יכולה להתווכח במקום אחר, היא אמורה לתת תשובות לציבור על מה שמבקר העירייה קבע. זה כמו פסק דין שניתן בבית המשפט, זה לא ניתן לערעור. היה לה את כל הזמן שבעולם לערער על מה שנכתב בדו"ח, היא קיבלה טיוטה לדו"ח לפני חודשים רבים, היה לה את כל הזמן ללכת למבקר העירייה ולשכנע אותו שזה לא נכון, אבל אם היא לא ערערה ולא הצליחה לשכנע, או במקרה שערערה וביקשה להוכיח שהדברים אחרת, אז היא היתה צריכה לבוא ולהגיד 'לא היו דברים מעולם נגד סופי נקש'. זו אמירה".

"יכול להיות שהמשמעות של הדברים שלה היא שמישהו שהוא לא ראש העיר, אלא מישהו אחר, הזמין עבודה נגד סופי נקש. אבל לא נשמעה אמירה כזאת שאומרת זה לא נכון. מבקר העירייה שם סימן קריאה לנושא והיועצת המשפטית אמרה 'לא הזמנתי עבודה כזאת'. אסור להזמין עבודה כזאת. אלה עבירות שמובילות להליך חשדות" מסכם בורובסקי.

הגיבו כאן לכתבה

10 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  כמו שאמרו חברי המועצה מי שכשלו הם שומרי הסף. עו"ד קליין היועצת המשפטית הפכה ליועצת מטעם קליש.
  מדי ישיבת מועצה משתמשת בה ראש העיר כאיזה פיירוול משפטי, מלא פייק משפטי – מחפשים מהגורן ומהיקב פלפולים
  להכשיר סדרות של החלטות הזויות, הרסניות ושלילת זכויות ממועצת השינוי שהיא הקואליציה האמיתית במועצת העיר.
  עו"ד קליין טוענת כל הזמן שהיא "לא ידעה" "לא נחתם על ידה". כך בחוזים האישיים ובאישור משכורות מופרכות ליועצי
  קליש במנהלת 2030. קליין טענה שזה נעשה ללא ידוע הלשכה המשפטית.. האמנם?? מה היא לא ראתה אנשים מתמנים
  בחוזים אישיים ובאה לקליש ואמרה לה סליחה מה הולך פה? הרי היא ישבה במכרזים התפורים. היא ראתה את חוזי ההעסקה האישיים. וגם כאן הטענה שלה שלא ידעה על העסקת רואה החשבון / משרד החקירות / משרד הבילוש ב-2
  מליון שקל לא עברו את אישור עו"ד קליין?? ואם אכן זה היה המצב מדוע עו"ד קליין בכבודה ובעצמה לא ניגשת להגשת תלונה נגד ראש העיר ולא ממליצה בישיבה בעצמה להביא את הדברים לחקירה פלילית.
  איך יכול להיות ששוב ושוב הטענה שלה היא שראש העיר מינתה ללא אישורה ומנגד היא לא יוזמת בעצמה פנייה לחקירה חיצונית של השערוריה הזו??

  1. חוואה אמר/ה

   היועצת כבר לא קליין
   אלא ביטון.

 2. avino אמר/ה

  הגיעה הזמן לחקירות ברשויות מקומיות. עיריית חיפה, נשר,
  קרית ים, קרית מוצקין נהריה ועוד ועוד. בטוחני כי
  הר-הגעש של הרשויות, לקראת התפרצות, אש ותמרות עשן.
  לדעתי יש לא מעט אי סדרים ברשויות, בכספי הארנונה,
  והמסים למיניהם, ביום שיוטל עונש על עובד זה או אחר
  הרשויות יחלו לעבוד כשורה. לא פרוטקציה, לא טובות הנאה.

 3. פיטר פן גוטמן אמר/ה

  אני תקוה שהחקירה תתבצע במלואה והמסקנות יונחו לפני הציבור במלואן והמסקנות יבוצעו חד וחלק וחיפה תגדל מהן

 4. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  מי צגיך חקירה פלילית? צריך לעבוד למען העיר חיפה. עינת קליש באה לעיריה כדי לעבוד למען התושבים ולמען חיפה בכל המרץ. תנו לה להמשיך לעבוד בבקשה.שבת שלום.

  1. אתה תקליט שבור רפי אמר/ה

   באה לעבוד על הציבור בעיניים. תנו לה.. קיבלה 3 שנים, עשתה כלום, רק נזקים. ופלילים. הורשעה ותורשע.
   נתנו לה לעבוד היה לה קואליציה מקיר לקיר, כולם פרשו כשראו איזה נזק אדיר היא והנחש-ון שלה עושים בעיר
   יאללה רפי רפול, המלצה שלי – תמצא פוליטיקאי אחר ללקק לו.

 5. לא מתפלאת אמר/ה

  והיד עוד נטויה בתיבת הפנדורה שנפתחה לא במקרה
  תיבת שרצים הביאה איתה ואות קלון על כל העיר ואכן היא מאז עלייתה של קליש העיר הזאת בתחתית ..
  היא צריכה ללכת הביתה עכשו ויפה שעה אחת קודם לכי הביתה

 6. למה הציבור אדיש ואיפה ההפגנות על השערוריה הזו אמר/ה

  שוב הבעיה העיקרית ומה שמאפשר את כל זה = אדישות הציבור.
  למה אין הפגנות נגד ראש העיר הכושלת בנושא החזירים. בנושא הבטחון האישי. בנושא בזבוזיה על חוקרים פרטיים מליוני שקלים מהכסף שלנו בשביל שיהיה לה איזה תיק לאיים על חברת מועצה.
  הציבור שותק. הגיע זמן לארגן הפגנה להחלפת ראש העיר מיידית, לא לחכות עוד שנה של הרס.

 7. קוראת אמר/ה

  האשם האמיתי הוא נחשון צוק
  קליש היא רק בובה שתחטוף את האש בשבילו
  והוא יצא נקי

 8. אסתר אמר/ה

  האם האיש הזה אמין? האם האיש קיבל סיוע כספי מחברים כאשר הגיש מועמדות לראשות העיר? האם החזיר?
  מזכיר את מקרה נרקיס שבא על עונשו. רמז: חיים כבר לא בחיים!!!

הגיבו כאן לכתבה