באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

המדריך המלא לעריכת צוואה: מהי כתיבת צוואה ולמה היא כל כך חשובה?

צברנו רכוש, כספים ונכסים כל חיינו, מאוד טבעי שנרצה לדעת מה ייעשה בהם לאחר שנסתלק מהעולם. הדרך היחידה למילוי משאלותינו היא עריכת צוואה. אז מהי צוואה? איך עורכים אותה? על מה חשוב להקפיד? ולמה גם היורשים ייצאו נשכרים מכתיבת צוואה? כל המידע בהמשך הכתבה! המשיכו לקרוא! 

כתיבת צוואה מהווה צעד לא פשוט רגשית, אך זהו מהלך חשוב, שיכול לאפשר לנו לבטא את מלוא רצונותינו ולמנוע סכסוכי ירושה משפחתיים בעתיד. ניתן אמנם לבצע עריכת צוואה לבד, אך ברוב המקרים, קיימות מורכבויות או חשש להתנגדויות ולכן מומלץ לערוך את הצוואה בפני עורך דין צוואה וירושה ובנוכחות עדים.

מהי צוואה?

צוואה היא מסמך משפטי, בו מפרט המוריש או המצווה, כיצד ירצה שיחולק עזבונו. תנאי בסיסי לתקפות הצוואה, הוא היות המצווה כשיר לקבלת החלטות ולא נתון ללחץ, ולכן כדאי לבצע את המהלך בשלב שבו מצבו הקוגניטיבי, אינו מוטל בספק.

צוואה צריכה לכלול בבסיסה את זהות היורשים ואת דרך חלוקת העיזבון ביניהם. בנוסף, יכול המצווה להכניס לצוואה מנגנוני שליטה שיבטיחו את מילוי רצונותיו במלואם והוראות ברורות שימנעו מחלוקות.

בנוסף, חשוב להסדיר בשלב זה את נושא המיסוי, וזאת בכדי לחסוך ליורשים חיובי מס מקרקעין מיותרים. את הצוואה, מומלץ להפקיד לאחר עריכתה אצל רשם הירושות, כדי שתהיה נגישה בבוא העת לכל היורשים.

סוגי צוואות

עריכת צוואה, יכולה להתבצע בארבע דרכים:

  1. צוואה בכתב יד – היא הדרך הבסיסית והנגישה ביותר לכתיבת צוואה, אך היא חייבת להיכתב כולה בכתב ידו של המצווה, בצירוף תאריך וחתימה.
  2. צוואה בעדים – היא הדרך הנפוצה לעריכת צוואה, מאחר שרוב עורכי הדין מבצעים את ההליך בנוכחות שני עדים.
  3. צוואה בפני רשות – נערכת בפני שופט, דיין או  נוטריון, כשהמצווה אומר את דבריו ונציג הרשות מעלה אותם על הכתב ומוסיף חותמת.
  4. צוואה בעל פה – ניתנת בידי אדם בעל פה, בפני שני עדים, ביחד או לחוד, במקרי סכנת חיים מיידית. כאשר הם מעלים את הדברים וכותבים “זיכרון דברים” ומפקידים את המסמך ברשם הירושות.

מה יקרה לרכוש ללא עריכת צוואה?

אדם שלא הותיר צוואה, עזבונו יתחלק בין יורשיו, על פי חוק. אם הותיר אישה וילדים, יעבור מחצית העיזבון לבת הזוג ומחציתו לילדים, אם לא, היורשים הם הוריו. ללא קרובי משפחה מדרגה ראשונה כלל, העיזבון יעבור לידי המדינה.

כתיבת צוואה, היא הדרך היחידה להבטיח שליטה על גורל הנכסים והכספים שצברנו לאורך החיים, גם לאחר מותנו. כל הותרת הוראות שאינן ערוכות כצוואה על פי חוק, באחת מארבע הצורות האמורות לעיל, לא תהיה תקפה.

למה כתיבת צוואה כל כך חשובה?

כתיבת צוואה לא רק מאפשרת תכנון ירושה מושכל ומילוי רצון המוריש, אלה היא גם מיטיבה עם היורשים, מונעת אי הבנות, סכסוכים ומחלוקות. לאדם שצבר נכסים יקרים במיוחד, אם כלכלית או רגשית, מומלץ במיוחד להשאיר צוואה, לחלק בצורה ברורה את הנכסים ולמנוע סכסוכים ומתחים משפחתיים.

עריכת צוואה, מאפשרת למצווה להחליט מי מיורשיו זקוק יותר לסיוע ותלוי בו כלכלית ומי פחות ולחלק את העיזבון בהתאם. כך גם במקרה שהמצווה רוצה להשאיר משהו לאדם שאינו קרוב משפחה, לעמותה או למוסד, לבחירתו.

עריכת צוואה הכרחית לעיתים גם בגיל צעיר. במקרים של ריבוי מערכות נישואין, מאבקי גירושין, זוגיות בנפרד, ידועים בציבור וכיוצא באלה, כתיבת צוואה היא קריטית, כדי למנוע מאבקים עתידיים.

בקשת צו קיום צוואה

לתיקוף צוואה, צריכים המוטבים עם מות המוריש, להגיש בקשה לצו קיום צוואה, אצל הרשם לענייני ירושה, במחוז בו התגורר. לבקשה יש לצרף את הצוואה המקורית, ייפוי כוח במקרה של ייצוג משפטי  ואישור על תשלומי אגרה ודמי פרסום.

הכתבה בשיתוף עו"ד גיא קמרי העוסק בתחום הצוואות והירושה.

קמרי ושות' משרד עורכי דין : https://guykamri-law.co.il

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ביי פוסט תוכן שיווקי
ביי פוסט תוכן שיווקי
ביי פוסט - תוכן שיווקי

כתבות קשורות לנושא זה

כל הכתבות בחי פֹה

מכבי חיפה אמרה תודה ונפרדה ממאמנה מסאי דגו

במשחקה האחרון של מכבי חיפה במסגרת הדרבי החיפאי באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה נפרדה קבוצת מכבי חיפה ואמרה תודה למאמן הקבוצה מסאי דגו שהיה...

מעל 5 ק״ג חשיש ונשק נתפסו בשטח פתוח

(חי פה) למעלה מ- 5 ק״ג חומר החשוד כחשיש מחולק לפלטות ונשק "סופטאייר" ארוך נתפסו בשטח פתוח בבסמת טבעון. ממשטרה ישראל נמסר לחי פה תאגיד...

חי פה • התרמת דם בחמישי 30/05/24

חמישי 30/05/24 בין השעות 18:30 - 23:00במתחם השוקק של שוק תלפיות בחיפה לונץ 4, סמוך למסעדה התאילנדית בשוקיש לכם הזדמנות לעשות עוד משהו טוב,...

השחמטאי שנפצע ב-7 באוקטובר ורגלו נקטעה ינסה לזכות באליפות ישראל לאנשים עם מוגבלויות

חיפה מארחת את אליפות ישראל עשרות שחמטאים, ובהם אמנים ורבי אמנים, הבטיחו כבר את הגעתם לאליפות הארץ, שתיערך ביום חמישי בבית הלוחם חיפה ותחולק לקטגוריות...

ארגון וניהול דיירים בפרויקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38 • מנשה שמש קיים טכנולוגיות

דיירים אשר מעוניינים לחדש את הנכס אשר בבעלותם במסגרת פרויקט של פינוי בינוי או תמ"א 38 הריסה ובינוי, צריכים לפנות לחברה המתמחה בליווי דיירים...