מחריפים את השביתה בתחבורה הציבורית בחיפה והסביבה • נהג הותקף באלימות הבוקר (א')

הנהג שהותקף (צילום: כוח לעובדים)

שביתת נהגי התחבורה הציבורית מחריפה – עולים לפעמיים בשבוע • עדכון לשעה 17:45

כוח לעובדים משבית את התחבורה הציבורית מחר (יום ב' 20/6/22) ומחריף את השביתות כבר מיום ד' הקרוב (22/6/22)

"שרת התחבורה מדברת על איזשהו שיפוי לחברות שיעלו את שכר הנהגים כבר השנה, אנחנו מברכים על כל תזוזה בכיוון הנכון, אבל דורשים התחייבות מפורשת שתאפשר גם לחברות לפעול, ובכלל זה הבהרה מה גובה השיפוי ומאיזה מועד יינתן. לא נמכור את הנהגים עבור פירורים", כך נמסר מארגון כוח לעובדים.

כוח לעובדים ישבית את התחבורה בשורה של ערים מחר (יום שני 20/6/22, בין השעות 5:00-8:30). בנוסף, החל מרביעי הקרוב (22/6/22) יתווסף יום שביתה, כך שבשלושת השבועות הקרובים מתכוונים העובדים לשבות בימים שני ורביעי בכל שבוע עד להעלאת השכר.

בכוח לעובדים מוחים על סירוב החברות המפעילות והמדינה להתחייב לשיפור שכר הנהגים כבר בשנת התקציב הנוכחית. מחר תתקיימנה הפגנות בירושלים וחיפה.

תם פרומוביץ ראש ענף התחבורה בכוח לעובדים:

אנו שומעים ממשרד התחבורה אמירות חדשות בעקבות השביתות שלנו. זו מגמה חיובית, אך בשלב הזה אלפי נהגים דורשים תשובות ברורות. החברות יודעות מה אנחנו דורשים מהן. רק שיפור ברור ומשמעותי בשכר יאפשר את הפסקת השביתות.
נהגי האוטובוסים מוחים וחוסמים כבישים (צילום: דני ברק)

הארון שובש, יו"ר וועד הנהגים בסופרבוס:

ממש כמו ב-2015 וב-2018, השביתות שלנו מניעות את כל הגורמים המעורבים לשינוי. אנחנו נחושים להאבק בכדי להציל את הענף מקריסה. חוסר בהירות לגבי הענף שלנו ימשיך להשאיר בבית 70,000 בעלי רשיונות נהיגה ולהותיר אותנו עם מחסור אדיר של נהגים. המשמעות היא שעוד ועוד ישראלים יעמדו בפקקים עם הרכב הפרטי במקום לעבור לתחבורה ציבורית.

השביתות השבוע הן החמישית והשישית בהן נקט איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים והמקיפות ביותר מאז תחילת המאבק.

נהג סופרבוס הותקף הבוקר ע"י נערים

"המאבק על תנאי ההעסקה הופך למאבק להצלת חיי הנהגים – איגוד ועדי התחבורה ב'כוח לעובדים' ישבות מחר כמתוכנן"

היום (א' 19/6/22) בסמוך לשעה 11:00 לפני הצהריים, עלו שלושה נערים על אוטובוס קו 75 בבסמת טבעון לכיוון מפרצית חיפה, ואמרו לנהג שהם משלמים באפליקציה. לאחר זמן קצר עלתה לאוטובוס מבקרת, ולאחר שהנערים ניסו להתחמק ממנה, הם דרשו מנהג האוטובוס לפתוח את הדלת. הנהג סירב, ובתגובה הלם אחד הנערים בחוזקה באגרופו בפניו של הנהג מעבר למחיצת המגן, פצע אותו ונמלט עם חבריו מהמקום לאחר שפתחו את הדלת בכוח.

הנהג הפצוע (בן 62) פונה באמבולנס אל בית החולים רמב"ם. תלונה תוגש במשטרה.

מרמב"ם נמסר לחי פה:
נהג חברת "סופרבוס" שפונה אל מיון רמב"ם לפני שעה קלה, אובחן כמי שסובל מחבלה בפניו. הנהג עתיד לעבור בדיקות נוספות במהלך השעות הקרובות. מצבו מוגדר קל ועתיד להשתחרר מיד בתום הבדיקות.

מאיגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים: "כשמדובר בביטחון הנהגים אין מקום לפשרות. בכל מקום שנהג שלנו נפגע לא תהיה תחבורה ציבורית"

הנהג שהותקף (צילום: כוח לעובדים)

גיל מושקוביץ מלווה ועדי התחבורה מטעם כוח לעובדים בצפון:

אנחנו שומעים על הכוונה המבורכת להגביר את הענישה כנגד תוקפי רופאים, אבל תקיפת נהג המסכנת גם את הנוסעים ואת הסביבה, נתפשת כמובנת מאליה. לא נבליג על סיכון חיי הנהגים. דרישתנו להכיר בנהגים כעובדי ציבור ולהעניש את תוקפיהם תופשת מקום מרכזי במאבק איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים.

הידיעה המקורית מהבוקר – ראשון 19/6/22

שביתה חמישית בתחבורה הציבורית

מחר, יום ב', כוח לעובדים ישבית את קווי התחבורה הציבורית בשעות השיא בכמה ערים מרכזיות: חיפה (מטרונית) עפולה, טבריה ועוד.

איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים: "אטימות המדינה והחברות מחייבת אותנו להמשיך ולשבות. נודיע במהלך השבוע על החרפת הצעדים".

שביתת נהגי האוטובוסים (צילום: יניב בר אילן , כוח לעובדים)

כוח לעובדים ישבית ביום ב' ( 20/6/22) בין השעות 5:00-8:30 – שעות השיא של התחבורה הציבורית – את תנועת האוטובוסים בחברות סופרבוס ואלקטרה אפיקים תחבורה 2021.

תם פרומוביץ ראש ענף תחבורה בכוח לעובדים:

המדינה מתנתקת מהתחבורה הציבורית. המחסור בנהגים עולה למשק 40 מיליארד ש"ח בפקקים אדירים. כשאין נהגים אין תחבורה ציבורית והציבור ממשיך להשתמש ברכב הפרטי. הפתרון חייב להיות שיפור דרמטי בתנאי הנהגים כדי להחזיר הביתה אלפי נהגים שיצאו מהענף וצריכים לחזור. השביתות שלנו הובילו לשיפור השכר ב 2015 ו 2018 וכך כנראה גם הפעם. ככל שלא יהיה שינוי נאלץ להרחיב את פעילות השביתות.

הערים בהן תתקיים שביתת הנהגים בצפון – מחר (ב' 20/6/22):
חיפה (מטרונית), עפולה, טבריה, מגדל העמק, יקנעם, בית שאן, דלית אל כרמל, עוספיא, מועצה אזורית מגידו.

כל זאת במחאה על תנאי העסקת הנהגים והסירוב להכיר בהם כעובדי ציבור.


מחברת סופרבוס נמסר:
החברה פועלת הלכה למעשה לקידום מעמד הנהג וסוגיית השכר ורק לאחרונה בוצעה העלאה משמעותית לטובת שכר נהגיה והינה מובילה בתנאי העסקת נהגי התחבורה הציבורית. עם זאת קיום שביתה ופגיעה בציבור נוסעים רחב כל כך אשר הינו תלוי בתחבורה הציבורית ולא יסייע לקידום המטרות המשותפות לטובת נהגי התחב"צ.

אנו קוראים לארגון העובדים לבחון שוב את דרכיו ולמנוע פגיעה זו, מאידך אנו פונים אל לקוחות משתמשי ומשתמשות התחבורה הציבורית לאיתור חלופה ביום ב’ בשעות הבוקר ומביעים את צערנו הכנה אודות אי הנוחות.

הגיבו כאן לכתבה

10 תגובות
 1. והשאלה פה היא אמר/ה

  האם יכניסו את ההורים של הנערים האלו לכמה שבועות בכלא וככה תיווצר הרתעה, או ששוב התיק יסגר על קטינים נורמטיביים שלא רוצים לפגוע בעתידם…

 2. כרמל אמר/ה

  שיקגו בחוץ…..כל יום אלימות רציחות איבדנו צלם אנוש
  בושה וחרפה

  1. לימבו אמר/ה

   האם את מדברת בשם כל ״השבטים״ שבישראל.

 3. avino אמר/ה

  נהגי המטרונית חייבים להיות מוגנים בתוך תא ממוגן
  וסגור מכל אבריו. רק כך אולי יתחמקו מעבריינים שלא משלמים
  תמורת הנסיעה. ככלל, מבקר חייב להיות בכל מטרונית
  סמוי, ולפעול מיידית מבלי להשאיר את הנהג להתמודד לבד
  רפואה שלימה לנהג.

 4. אבי כהן אמר/ה

  מזעזע אבל נראה שהופך להיות מקובל.. אין הרתעה.
  בגליל, הרב קו באוטובוסים של נתיב אקספרס, כמעט לא פועל.. עולים/נוסעים בלי לשלם, כאילו עושים אינתיפאדה על משרד התחבורה 🤦🏼‍♂️
  בחלק גדול מהאוטובוסים, אנשים מתקפים רק כשמגיע המבקר/פקח או יורדים.

 5. צביקה אמר/ה

  לא רק נהגי תחב"צ מאוימים, אלא גם מורים, רופאים, עובדים סוציאליים ואפילו שוטרים. המשותף לכולם – כולם משרתי ציבור במשכורות רעב ובתנאי מינימום. צריך לעשות את העבודות הללו אטרקטיביות.

 6. איש יהודי בשושן הבירה אמר/ה

  אולי נפריט את התחב"צ? כך השכר והתנאים ייקבעו בין הבעלים לבין הנהגים, ובלי גוף ממלכתי סתום שעומד בתווך.

 7. אזרח מודאג אמר/ה

  סופרבוס הטפדחם לשבות יום דלם וכל התחבורה הציבורית להפסיק את התחבורה ליום אחד כאזהרה .לשחרר את מנהיג השביתה מידית.נהגיתח בורה ציבורית יוכרו כעובדי ציבור .החמרת ענישה לתוקפי נהגים שינוי החוק .כל פגיעה בנהגים תחשב לתקיפה וחבלה ופגיעה בנתיב תחבורה ציבורית

 8. לתת לכנסת להחמיר בענישה על עבירות אלימות פיזית אמר/ה

  אז הנה הפטנט החדש של מדינת הג'ונגל
  במקום להחמיר בענישה ובאכיפה ולטפל באלימות – השבתות פרועות בבתי החולים, בתחבורה הציבורית ובבתי הספר שפוגעות בכלל הציבור בלי אבחנה.

 9. לימור אמר/ה

  כל אדם שמתנהג באלימות ראשית כל ענישה ציבורית: פרסום שמו ותמונתו בחוצות העיר ובכל מדיה אפשרית כמו קלון על ראשו.נמאס מהבריונות

הגיבו כאן לכתבה