"התחשבו בתלמידים, הם עברו מספיק!" • הורים לתלמידי כיתה ב' בפנייה בהולה לשרת החינוך

תלמידים (צילום: משרד החינוך)

4 כיתות יהפכו ל-3, עם הרבה יותר תלמידים בכל כיתה

במכתב שנשלח לשרת החינוך, ד"ר יפעת שאשא ביטון ע"י הורי התלמידים, בבית הספר ארלוזורוב בחיפה, נכתב כי הם מבקשים את עזרתה של שאשא ביטון נגד כוונת בית הספר לאחד 4 כיתות ב' ל-3 כיתות ג':
"במכתב, שהתקבל היום 09/06/2022 ונשלח אלינו ללא שום התראה או שיח מקדים, אלא דרך הילדים, לדברי הנהלת בית הספר נכתב כי אין תקן ממשרד החינוך להשאיר 4 כיתות ג' לשנת הלימודים תשפ"ג, וכי יש לפזר מחדש את שלוש הכיתות כאשר רק ארבעה תלמידים עוזבים, כל אחד מסיבותיו שלו",
כתבו ההורים.

ההורים מבקשים להדגיש שלא מדובר בתקופה רגילה, אלא בילדים שהתחילו את כיתה א' בעת משבר קורונה, ולכן יש להתחשב בהם: "ילדי שכבת ב' נכנסו לכיתה א' בבית הספר בזמן קורונה וחוו, חלקם עדיין חווים, קשיים פדגוגיים, רגשיים וחברתיים, וזאת לאחר שרבים מהם עברו חוויה קשה של אלימות בגן, כאשר אף אחד לא נתן את הדין על ההתנהלות הנוראית, אשר הובילה לפיזור הילדים בגנים שונים. הילדים אינם צריכים להתמודד שוב עם קשיים!".

אחת האימהות פירסמה בפייסבוק את מה שעומד לקרות בבית הספר ארלוזרוב בקריית חיים וחברת המועצה שרית גולן שטיינברג הגיבה וסיפרה, שגם היא, כאימא, התמודדה עם מצב דומה בבית הספר הרצל בכרמליה. גם בבית ספר איינשטיין באחוזה לאורך שנים היה שינוי במספר התלמידים בין הכיתות ב' ל-ג'. אין כאן שום יוזמה של בית הספר אלא מצבת התלמידים ואיך שהיא מתרגמת למספר כיתות בשכבה.

הדבר שמפריע להורים בארלוזרוב הוא שבית הספר, במכתב ששלח להם בהפתעה אתמול (ה' 9/6/22) הודיע להם שהשינוי במספר הכיתות הוא פועל יוצא מעזיבה של 4 תלמידים בלבד. ההורים תוהים האם 4 תלמידים שעוברים דירה, צריכים בעזיבתם לעשות מהפיכה בכלל השכבה?

מה המשמעות מבחינת בית הספר?

יש לציין שבית ספר ארלוזרוב הוא לא בית הספר הראשון שהופך 4 כיתות ל-3, ובכל פעם ההורים מתרעמים. על פי רוב, הם לא מצליחים לשנות את רוע הגזירה, אבל כבר קרה שכן הצליחו.

העניין הוא שעל פי הוראות משרד החינוך ישנו תקן למספר תלמידים בכיתה, ואם אין מספיק תלמידים, תיפתח כיתה אחת פחות. בכיתה לא ילמדו פחות מ-20 תלמידים עפ"י התקן שנקבע, לכן אם יש בשכבה 60 תלמידים, אז יהיו 3 כיתות, אך אם תלמיד אחד עוזב, בשנת הלימודים הבאה כבר יהיו שתי כיתות בלבד, כשבכל אחת קרוב ל-30 תלמידים.

לצד הכעס של ההורים בגלל שהילדים יצטרכו להתרגל להרכב כיתה אחר עם יותר תלמידים בכיתה באופן משמעותי, צריך להבין שזה גם משפיע על בית הספר עצמו ועל השכר של המורים. 4 כיתות משמעו 4 מורות, שיכולות לעבוד ולקבל תוספת של 10% לשכר. 4 כיתות מול שלוש, משמעו שיש יותר שעות למורות למתמטיקה ויותר שעות למורות לעברית. לכן, בכלל בתי הספר אפשר לראות מנהלים ומנהלות שנלחמים על כל תלמיד, כי כל תלמיד שעובר לבית ספר אחר, עלול להיות התלמיד תיסגר כיתה ו"יגרום" להפסד של שעות הוראה ותקציבים לבית הספר.

משרד החינוך: אנו פועלים על פי הנהלים באופן שיוויוני

ממשרד החינוך נמסר כי הם פועלים על פי נהלי תקן באופן שוויוני בקרב כלל התלמידים. לפיכך, מספר הכיתות נקבע על פי נהלים אלו: "אנו סומכים על הנהלת בית הספר והצוות החינוכי כי התהליך יתקיים באופן מקצועי, תוך רגישות וראיית טובת התלמידים".

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. להפריט להפריט להפריט הכל. אמר/ה

  באופן שוויוני בודאי.
  תבדקו אולפנה לבנות תגלו כיתות של 15, 11, 17
  שם לא מעזים לגעת. או לאחד. או לסגור.
  צריך להפריט את כלל מערכת החינוך בישראל.
  הבירוקרטיה הממסדית רק פוגעת באיכות החינוך

 2. תתבעו את משרד החינוך אמר/ה

  ברגע שאין תקן העירייה יכולה לסבסד מחצית ומשרד החינוך מחצית. מדוע הכותב לא עשה שיעורי בית? העירייה והחינוך מחוייבים לפתוח 4 כיתות

 3. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  כל הכבוד להורים. שבת שלום.

 4. מירבי אמר/ה

  חכו, זו רק ההתחלה.
  לא הקורונה אשמה. די להיתלות בה.
  מורים רבים נוטשים ועוד רבים ינטשו. העיקר שלוטשים עיניים לחופשים שלנו. תראו את סדרת הכתבות של הורים מחליםים מורים, סלבים מחליפים מורים- ליום אחד.
  תראו עם אלו קשיים אנו מתמודדים מידי יום. כיתות גדולות, קושי להגיע לכל תלמיד, רעש, דוחות בלתי נגמרים, הורים, שיחות, הספקים, שיעורים, מבחנים, בחנים, ישיבות וזה לא נגמר…. וכל זה תמורת 5000 שקל למורה מתחיל (4 5שנים במערכת גם נחשב למתחיל) ו7000 לותיק.
  בושה.
  תמשיכו להסתכל על החופשים שלנו. עוד מעט ייבאו לכאן סודנים ויפנים או שייקחו ערבים מקומיים ללמד ולחנך. תראו מה הולך בגנים- זו רק ההתחלה.

 5. אייל אמר/ה

  המורים מתבכיינים, משרד החינוך מתבכיין, ההורים מתבכיינים.
  הגיע זמן במדינה הזו לשיטת סינגפור:
  הפרטה מוחלטת של מערכת החינוך. מי שלא מלמד ליבה, מדעים, טכנולוגיה, מקבל מימון אפס ולא ישולב במגזר הציבורי.

 6. מורה אמר/ה

  מכיוון שאתם ההורים לא נכונים לסייע לנו במאבק שלנו, לא נותרה ברירה אלא להשתמש בנשק יום הדין. השביתה. אתם לא באמת מבקשים רחמים עבור הילדים אתם מבקשים רחמים עבור עצמכם. שלא תידרשי חלילה להפסיד יום עבודה כי כולם חייבים להתפרנס. גם אנחנו המורים!!! ואנחנו לא מצליחים.
  ביום שתירתמו לסייע לנו באמת תגלו שקיים סקטור גדול ובוגר ואחראי שרוצה רק בטובת ילדיכם ומוכן להשקיע משאבים כבירים בהם. רק לא בחינם.
  אני מתה על הורה שלא מוכן לבוא לאסיפת הורים כי זה על חשבון שעת עבודה שלו אבל חושב שלגיטימי להתקשר למורה או לכתוב לה הודעות ב21:00 ובמיוחד כשהמורה מרוויחה רבע מהשכר שלו.
  המערכת זקוקה לשינוי מהותי זה נכון. היא צריכה השקעה משמעותית יותר בהכשרת המורים, בהתפתחות מקצועית והכנת תכניות עבודה. הכרזה על השבועיים הראשונים של יולי והשבועיים האחרונים של אוגוסט כימי עבודה בה עושים את כל ההשתלמויות / פגישות עבודה והכנת חומרים היא יותר מסבירה. אבל לצד שיפור השכר. עם זאת, זה לא ייתן את פתרון הבייביסיטר שהוא מה שאתם באמת מבקשים הורים יקרים.

הגיבו כאן לכתבה