חלומם של הדיירים לשפץ את הבניין המוזנח והשרוף בחיפה כמעט שהתגשם, אבל רק כמעט…

הבניין ברחוב ערד - נווה יוסף (אלבום פרטי)

השיפוץ בבניין השרוף והמוזנח בנווה יוסף היה קרוב להתממש, אז נתקלו הדיירים במכשולים חדשים

36 משפחות בבניין ברחוב ערד 102 בחיפה, נלחמות על ביצוע שיפוץ לבניין. בחודשים האחרונים נראה היה שהם עומדים להצליח והנה השיפוץ יוצא לדרך, אך בשבוע האחרון התברר שזה לא יהיה כל כך פשוט.

הבניין ברחוב ערד בשכונת נווה יוסף, מראש היה מוזנח בצורה קשה. השכונה עצמה היא מה שנהוג לכנות "שכונה מוחלשת", ורבים מהדיירים הם אנשים קשי יום, קשישים ואנשים החיים בדוחק.

על מצב ההזנחה הזה, כשאין ועד בית ואין מי שידאג לתחזוקה השוטפת, התרחשה בבניין באוקטובר 2021 שרפה, שאף החריפה את מצבו והוא ניזוק עוד יותר.

השרפה בבניין ברחוב ערד – אוקטובר 2021 (צילום: כב"ה)

3 נשים נלחמות על הבניין

מספר דיירות בבניין עמלו רבות בחודשים האחרונים כדי לבצע שיפוץ בבניין, ולאחר מאבקים לא פשוטים הצליחו לקבל הלוואה מהעירייה, על סך 15,000 ש"ח לכל דירה ללא ריבית, כך שכל משפחה התחייבה לשלם מדי חודש 250 ש"ח למשך 60 חודשים. 3 משפחות בבניין לא הסכימו לשלם והוועד יצטרך לפתוח בהליכים משפטיים מולן. בסופו של דבר מדובר בסכום של 750,000 ש"ח, שמורכב מההלוואה הזו ותוספת של 6,000 ש"ח למשפחה.

השריפה הותירה בבניין נזקים קשים כאמור, שללא ספק ניכרים בו. על מנת שהבניין יראה אפילו סביר בלבד, יש צורך ממשי לשפץ אותו ולצבוע, מקומת המרתף ועד לחלקו החיצוני, שנשארו שחורים מפיח.

העירייה הוציאה צו מבנה מסוכן ואיימה בקנסות לדיירים

העירייה אפשרה "על הנייר" את קבלת ההלוואה. השריפה התרחשה באוקטובר 2021, בעקבותיה נשלח מהעירייה צו מבנה מסוכן, שהצריך באופן בהול לתכנן את השיפוץ, אחרת היו מתחילים להגיע מהעירייה קנסות לדיירים.

כדי לבצע את השיפוץ ועד הבניין מצא מפקח. הבעיה היחידה היא שהאגודה לתרבות הדיור, שהיא זו שתהיה אחראית לביצוע העבודות, דורשת שוועד הבית ייקח מפקח של האגודה לתרבות הדיור, כשוועד הבית מצא כבר מפקח פרטי, ולא מעוניין להחליפו. על מנת להתחיל בשיפוץ, הוקם ועד לבניין והדבר הראשון שנעשה, היה להירשם לאגודה לתרבות הדיור ולרכוש כתב כמויות, שממנו ניתן ללמוד מה העבודה הנדרשת בשיפוץ.

כשהקבלנים הגיעו לבניין, הם טענו שכתב הכמויות כלל לא משקף את היקף העבודה. "כשביררנו עם המהנדס מהאגודה לתרבות הדיור שכתב את כתב הכמויות, אם יש לו המלצות או עבודות קודמות שאפשר לראות, הוא אמר שהוא עדיין לא השלים פרויקטים", אומרת אחת הדיירות שהובילה את הוועד, "וידאנו מול תרבות הדיור שלקיחת מפקח פרטי לא תפגע ביכולת שלנו ליהנות מההלוואה. הם אישרו לנו במכתב שלא תהיה פגיעה ועל סמך זה המשכנו בבחירת קבלן. לכן לקחנו מהנדס פרטי, שכתב את כתב הכמויות מחדש".

הקומה התחתונה בבניין לאחר השריפה – חושך, זוהמה וסירחון (צילום: מיכל ירון)

הדיירות מוועד הבית פנו לייעוץ המשפטי של העירייה והסבירו שהן כבר לקחו מפקח פרטי ואינן מעוניינות להחליפו במפקח של תרבות הדיור. מתרבות הדיור נמסר לדיירות שהחובה לקחת מפקח שטעמם היא החלטה חדשה, אך לא ניתן להתחמק ממנה. מהעירייה נאמר לדיירות שאין הם יכולים להתערב, ואם מהאגודה לתרבות הדיור עומדים על כך, אין להם דרך לסייע.

אישור עקרוני להתחלת הגבייה העירייה נתנה, אבל בפועל, הגוף המבצע הוא תרבות הדיור אשר שלא מביע, לטענת הדיירות, שום דחיפות לזרז את התהליך בשלב זה.

הדיירות אומרות שכעת מתעכב השיפוץ רק כיוון שאינן מעוניינות להחליף את המפקח שבחרו במפקח מהאגודה לתרבות הדיור, אך הן לא מוכנות לוותר. הן בחרו מפקח שהן מאמינות בו ואינן מעוניינות לעבוד עם מפקח שאינן מכירות. הן גם טוענות שהמפקח העצמאי שהן לקחו מכיר את השטח ובעל ניסיון רב. העירייה והאגודה לתרבות הדיון טוענות שאין אפשרות לעשות את השיפוץ בלי מפקח של האגודה לתרבות הדיור.

כדי להשיג את ההתחייבות וההסכמה של כל אחד מהדיירים, נדרשו נשות הוועד להרבה מאוד עבודה. אין זה דבר מובן מאליו כלל שדיירים בבניין באחת מהשכונות הקשות של העיר מצליחים להשיג 750,000 ש"ח לטובת שיפוץ, ועכשיו, הם חוששים, הכול עלול לרדת לטמיון. במקביל, נוצרה קרבה בין הדיירים עכשיו הם עושים דברים ביחד ומנסים לשפץ ולטפל בבניין ככל יכולתם, גם ללא קשר לשיפוץ המתוכנן.

הבניין כמו שהוא נראה השבוע (צילום: אלבום פרטי)

נכון להיום, רוב הכסף מעבר לסכום ההלוואה ממתין בחשבון הבנק של הוועד. רק לאחר אישור ההלוואה ואיסוף הכספים מהדיירים יהיה אפשר לחתום על החוזה מול הקבלן. "הפחד שלנו שהמחירים יעלו ואנחנו לא נוכל לעמוד בסכומים האלו. אנחנו נקבל את הקנסות של מבנה מסוכן ואף אחד לא ישלם אותם. אנחנו מרגישים שמזניחים אותנו, גם כשאנחנו באים לעשות את המעשה הנכון. יש פה הזדמנות חד פעמית שלא היתה פה 60 שנה, וללא ההתעוררות מלמעלה הכל עלול לרדת לטמיון".

תגובות העירייה והאגודה לתרבות הדיור יצורפו לכתבה כשיתקבלו.

הגיבו כאן לכתבה

12 תגובות
 1. אל תאמינו לשכנים ול"מומחים" מטעמם אמר/ה

  אנשים מנסים להביא יועצים מטעמם כדי לשלם להם ואחרכך לקבל על זה הטבות לעצמם
  שיטה מוכרת של נוכלות בין שכנים.
  מביא את המומחה שלי מביא לכם איזה חאפר תשלמו לו אלפי שקלים יותר מהדרוש יכניס אתכם להוצאות סתם
  ועל זה הוא יצ'פר אותי אחרכך במשהו בחינם.
  לכו רק לאגודה לתרבות הדיור יש לה מומחים מצוינים

  1. רונית אמר/ה

   אגודה לתרבות הדיור יש לה מומחים מצוינים? ואתה מסתתר בשמך… לא מחשיד בכלל…

 2. אבי כהן אמר/ה

  עצוב 💔
  איפה העסקנים בעיריה? אופוזיציה, קואליציה, צביקה ברבי. מישהו? תעשו חסד 🙏🏼

 3. זהבה אמר/ה

  המכשפה אינה גרה שם ועל פניו הדיירים שם אינם נמנים על קהל מצביעים אז מה פתאום שתעזור? נספוך הוא: רק תפריע!!!

 4. פנינה אמר/ה

  בושה וכלימה! באיזו זכות מונעים מתושבי חיפה לקבל הלוואות מתוך אינטרס חבוי בין האגודה לתרבות הדיור לבין עיריית חיפה? מי אתם שתכריחו אנשים להיות חברים באגודה בתשלום? לקחת פיקוח שלכם בתשלום? ואם אנחנו כאזרחי חיפה לא רוצים את השירות הלקוי שלכם לא מגיע לנו כמשלמי מיסים לקבל הלוואות???? איפה מבקר העיריה? איפה היועץ המשפטי? איפה חברי האופוזיציה שילכו עם הסיפור הפאתטי הזה עד הסוף???? בבנין שלנו יש מלא תקלות ואנחנו לא חברים באגודה לתרבות הדיור ולא נהיה חברים!!! אבל להיות זכאים להלוואות בתנאים טובים מהעירייה שאנחנו משלמים לה מיסים אנחנו בוודאי נהיה זכאים!!!! ולך גברת מהכתבה – יש תנועה לאיכות השלטון יש מבקר עיריה ומדינה יש חברי כנסת ויש חברי אופוזיציה בעיריה – תילחמי במקרה ההזוי הזה עד הסוף למען כל תושבי חיפה!

 5. צעירה אמר/ה

  צביקה ברבי? הצחקתם אותו.
  ראשת העירייה? הצחקתם גם אותה.

 6. אייל אמר/ה

  בכל הארץ מקימים במחיר למשתכן מגדלים לצעירים תפרנים עם משכנתאות ענק
  כל עוד הבניין חדש הכל בסדר. אחרכך הבניין דורש תחזוקה יקרה, הדיירים החזקים יעזבו אותו
  ונקבל סלאמס מסוכן לגובה 15-20 קומות בכל הארץ.
  כחלון ההזוי עם מחיר למסתכן יצר כאלו שכונות סלאמס בכל הארץ
  אפילו ברמת אביב ג' לאנשים טחונים בכסף אין כסף לשפץ בניינים הכל שם מתפורר
  אז עכשיו תארו לכם אוכלוסיה קשת יום בנוה דוד שנכנסת למגדל 30 קומות עם 1000 שקל ועד בית בחודש.

 7. עופר 0504324568 חיפה אמר/ה

  בשביל שבניין מלוכלך יחזיק מעמד ויהייה נקי ותקין .
  מתקשרים ל"המפנה" מרחוב גאולה שיפנה לכם את הפסולת ינקה את הגינה את המחסנים והגג .
  בהצלחה

 8. דין דין אמר/ה

  לא עדיף להם פינוי בינוי .הביורקרטיה בעיריה ידועה ומוכרת ומאכזבת. מחלקת ההנדסה כבר מזמן הפכה למחלקת עזוב אותנו בשקט.

  1. עמרי אמר/ה

   ומי יעשה שם פינוי בינוי?
   השכונה מוזנחת. ערך הדירות נמוך. צריך לטפל בכל השכונה ובמראה הרחוב והרווחה בשכונה כדי שיזם ירצה להשקיע סכומי כסף גדולים בפינוי בינוי. בגלל מחירי הדירות שם צריך על כל דירה לפנות איזה 7-8 חדשות. ואין מקום או ביקוש לזה.

 9. שלום אמר/ה

  האגודה לתרבות הדיור מפקחת רק על קבלנים שלה שעברו בדיקות ונתנו עירבונות.
  ובצדק לא מפקחת על קבלנים בעייתים שועד הבית רוצה להביא.
  והעייריה כנ"ל רוצה להבטיח את הכסף של ההלוואה שהיא נותנת אז מתנה את ההלווואה דרך תרבות הדיור.
  נראה ניסיון להוציא שם רע ללא הצלחה.

  1. סיגל אמר/ה

   אין ספק שהעירייה רוצה להבטיח את הכסף שלה, אבל זאת לא אשמת הבניין שהעירייה מבקשת מתרבות הדיור לבצע שזאת. למה לה להסתפק במהנדס ללא ניסיון "שדחפו לה"?

הגיבו כאן לכתבה