שוק תלפיות בחיפה – אין לנו הגנה כאן • בוטלה ההפגנה שתוכננה ליום שישי

שוק תלפיות בחיפה (צילום: גלעד שטיין)

מחאה שתוכננה למחר (שישי 10/6/22) שמטרתה לזעוק על חוסר הביטחון שחווים תושבי אזור שוק תלפיות, בוטלה בלחץ הסוחרים.

לטענת הסוחרים בשוק, קיום ההפגנה יפגע בפרנסתם, במיוחד כשמדובר ביום שישי בצהריים, אשר בו מגיעים לשוק לקוחות רבים. מבחינת הסוחרים, אין שום סיבה שההפגנה תערך דווקא בשוק תלפיות ודווקא ביום שישי.

שוק תלפיות (צילום: חגית אברהם)

"אין שום קשר לשוק"

"אני בדקתי עם עורך הדין שלי את כל העניין הזה של ההפגנה", אמר לחי פה הבוקר אחד מסוחרי השוק, "אין שום קשר לשוק תלפיות. ממה שאנחנו הבנו, שני אנשים הלכו מכות בגלל כלב. הגיעו לשוק, נתנו מכות אחד לשני בגלל ויכוח על כלב, לא פחות. אם ככה, אין שום סיבה לעשות הפגנה בשוק, הרי המכות האלה היו יכולות להיות בכל מקום אחר בעיר ובאופן מיקרי נקבעה הפגנה בשוק תלפיות".

שוק תלפיות (חי פה בשטח)

"להשמיע את זעקתנו"

מארגנת ההפגנה הודיעה בפוסט בפייסבוק כי ההפגנה בוטלה והסבירה את הסיבה לכך, והוסיפה כי היא מקווה שלפחות עצם הכוונה לקיים הפגנה העלתה את הנושא למודעות ציבורית ולו במעט. המוטיבציה לקיום ההפגנה היא מקרי התקיפות והאלימות שהתרחשו בשוק בתקופה האחרונה.

הסוחרים בשוק דרשו להיות שותפים בתוכנית ההפגנה וגם עמדו על כך שתקוים ביום אחר, באמצע השבוע. מארגני ההפגנה טוענים שאין כל טעם בהפגנה באמצע השבוע, כשהשוק כמעט ריק מאדם, וגם לא מול העירייה או המשטרה, שמודעים, לדבריהם, למצב. המארגנים, שמסבירים כי מטרת ההפגנה היא להשמיע את הזעקה בציבור, להעלות את הנושא לסדר היום ולהפסיק את הטיוח, כך לדבריהם, ולכן יום שישי הוא המתאים ביותר לכך.

שוק תלפיות בחיפה (צילום: גלעד שטיין)
שוק תלפיות בחיפה (צילום: גלעד שטיין)

"אנחנו לא מוגנים"

ההפגנה נועדה לקרוא לרשויות לטפל בביטחון האזרחים בשוק: "אנחנו מעוניינים בביטחון ברחובות השוק", נכתב בקריאה לצאת ולהפגין, "המשטרה והעירייה מתעלמות מהמצב, בזמן שאנשים נפגעים. נצא במחאה על שאנחנו לא מוגנים ומוגנות כאן. אין לנו הצעות ייעול; מי שאמון על ביטחון וסדר ועושה זאת בשכונות הכרמל, יידע לעשות זאת גם בהדר. מתוכננת מחאה שקטה עם שלטים בשעות העומס של השוק".

אתמול (ה' 7/6/22) עצרה המשטרה את האדם שתקף במתחם השוק את אייל לבקוביץ', תושב השכונה ובעל החנות "גולדמונד ספרים".

האירוע התרחש כזכור, ביום שלישי האחרון, כאשר לבקוביץ' דיווח כי העיר לתוקף על כך שכלבו ללא מחסום פה, וזה בתגובה תקף ופצע אותו בעזרת חפץ.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה:

עיריית חיפה משקיעה משאבים ומאמצים רבים בהעלאת תחושת הביטחון האישי של התושבים בכלל ובמתחם שוק תלפיות בפרט. בשנתיים האחרונות השקיעה העירייה, בהנחיית ראש העיר, תקציבים רבים לשיקום התשתיות במתחם שוק תלפיות, כשבין היתר תוגברה התאורה, נפרשו מצלמות אבטחה בשוק ותוגבר מערך האכיפה. יש לציין בעניין זה כי גם באירוע האלימות השבוע, הגנו הפקחים בגופם על המותקף ומנעו בכך את המשך התקיפה שעשויה הייתה להסתיים באופן חמור אף יותר.

זאת ועוד, לפקחי העירייה אין סמכות חוקית לפעול בכל הקשור לאירועי פשיעה, ולא פעם עומדים הפקחים חסרי אונים אל מול אירועים עברייניים ללא יכולת מעשית לתת מענה. בשל עובדה זו פנתה ראש העיר, עוד לאחר אירועי מאי 21, למשרד לביטחון פנים, בבקשה לסייע לעירייה במימון יחידת שיטור עירונית, במסגרתה יפעלו כוחות הפיקוח יחד עם כוחות המשטרה ובכך יהוו מכפיל כוח משמעותי לפרישת כוחות בשטח.

בהקשר זה יש לומר ששיתוף הפעולה בין עיריית חיפה למשטרת ישראל הינו הדוק ושוטף, אך היכולת לתעל משאבים בפרישה נרחבת תלויה בסיוע ממשלתי ממוקד לנושא הטיפול בפשיעה.
אתמול (ה'), בעקבות האירועים האחרונים בשוק תלפיות, שיגרה ראש העיר פניה חוזרת לשר לביטחון פנים, הח״כ עומר בר-לב ובו ביקשה פעם נוספת סיוע במימון יחידת שיטור עירוני.

תגובת המשטרה תצורף לכתבה כשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

15 תגובות
 1. רונן אמר/ה

  כלומר העירייה מאשרת שהיא נכשלה להשיג תקציבים ולגייס את משרדי הממשלה על מנת שיסייעו. מסקנה?

 2. זהבה אמר/ה

  בעבר היתה תחנת משטרה בשוק והיה הרבה יותר בטחון. כעת מפחיד

 3. ש אמר/ה

  עצוב מאוד
  והסוחרים לא מבינים שהם מפסידים הרבה לקוחות בגלל האלימות
  אני לא מגיע לשם יותר בגלל כמה מקרים שראיתי
  עד שלא תהיה תחושת ביטחון וחינוך לתושבים

 4. אייל אמר/ה

  אנחנו לא נגיע לשוק הזה כי הוא לא שוק.
  הוא אוסף באסטות עם חוסר הקפדה מינימלי על סניטציה, בטחון ותברואה של בדיקת הסחורות ומאיפה מגיעות
  לא נממן שם כלום עד שיהיה שוק שניתן יהיה להביא אליו גם תיירים מבלי שיגעלו ממה שאנחנו כבר התרגלנו שנעשה שם מכספומטים של סמים ועד סחר בסחורות מוברחות ופגות תוקף.
  סיימנו לממן אנשים שנותנים יד לאוכלוסיות הפשיעה באזור (או משלמים להם חסות)

 5. שחר אמר/ה

  באמא שלי ובסבתא שלי כול התגובות נכונות אחד לאחד

 6. בטי אמר/ה

  לפי דעתי אפשר להפגין סמוך לשוק ברחוב החלוץ ולא לפגוע בפרנסת בעלי העסק֫ים בשוק האלימות קיימת לדאבונינו בכל רחבי הדר לא רק בשוק

  1. יאבו רוגז אמר/ה

   יש פשיעה מרוכזת באיזור השוק וברחובות ספציפיים שם שמשקיעים קיימים לא רוצים לפרסם כדי לא להבריח משקיעים פוטנציאליים נוספים. ולכן רצו להפגין בשוק עצמו כדי שקהל יעד קצת טיפונת יותר רחב שמגיע לשוק ולא לחלוץ יידע. כי הם חונים בדכ מתחת לשוק. ואני לא מאמינה לסוחרים, כי ידוע שרובם שכירים ולא מעניין אותם רווחי בעל הנכס. וגם אם כן, זה שוב הטיוח של הפשיעה כי "כסף יותר חשוב מהזולת"

 7. שומר נאפשו אמר/ה

  קיימת אלימות מצד חלק מהסוחרים עצמם. צעק עליי סוחר משהו כמו שאחזור לוילה שלי ושהוא לא מוכן למכור לי סחורה. וכנ"ל מספר השכן הקשיש שלי על היחס. סיפר שזה הרבה אסירים בשיקום שעובדים שם בשכירות בדוכנים ושהם רובם לא גרים בחיפה.

 8. אבדיה אמר/ה

  תגידו שאין תקציב! ולא יהיה תקציב! כי אתם עסוקים בבעיות של עשירים!
  "התאורה תוגברה" ע"י כך שהחליפו קצת יותר נורות שרופות. הכל חשוך!
  ואין מצלמת אבטחה אחת איפה שמרוכזים עשרות תחנות סמים בברזילי וביל"ו למרות הצפי שיסיימו להתקין לפני שנתיים!

  ותשובות כמו: "אין דבר כזה 100% בטחון" ו-"מצלמות זה לא מונע 100% מהפשע" הם לא תשובות מכבדות לתת לבני אדם שסובלים מאלימות מבעיתה ביום יום!

 9. לא קיים אמר/ה

  אי אפשר להגיב. אתם לא מאשרים לי את התגובות. ואני לא יכולה 'להתחבר' כי אני לא 'רשומה' . אבל אין אופציה בשום מקום בתפריט או בכל האתר להירשם.

 10. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  עירית חיפה עושה רבות למען שוק תלפיות בחיפה. שבת שלום.

  1. לאה אמר/ה

   אנשים מסויימים בעירייה עושים מה שיכולים. 'העירייה' זה רשימת משפטים/חוקים. הכל יחסי. סדר העדיפויות של החברה כולה מעוות. העשיר ייכנס לסטרס בלתי נסבל כשאין לו חנייה והעני באותה רמה של סטרס בלתי נסבל, כי לכל אחד התיק שלו, אבל לעני יש בעיות קיומיות קשות שבעתיים. אי אפשר להשוות. המשאבים לא מחולקים באופן מוסרי.

 11. מבין אמר/ה

  למה כולם בעילום שם.
  ציטוטים אנונימיים צרכים להיות שמורים למקרים חריגים וגם אז רצוי לנמק למה.

 12. מיכאל אמר/ה

  כתבתי לקליש תפרקי את השוק הזה ותוציאי מרכזים חדשים
  למי שרוצה להיות סוחר !
  לפני שנממן את חידוש השוק !

  1. מיכאל אמר/ה

   נ.ב. לא אישית בתגובות לעיתון בנושא שיקום השוק בתכנון .

הגיבו כאן לכתבה