שלילת הזכות למשפחה – השמרנים נגד קהילת הלהט"ב • דעה • גילה לבני-זמיר

בילוי משפחות על שפת הים

בחופשת הפסח נסעתי עם נכדותיי דניאלה ורונה לבקר זוג חברים החיים יחד עם בתם הפעוטה בביתם השוכן באחד מיישובי חוף הכרמל. לביקור הגיעה חברה נוספת מירושלים, יחד עם בתה התינוקת. בדרך סיפרתי לדניאלה ורונה שהחברים שאנו נוסעות לפגוש הם משפחה של אבא, אבא ותינוקת. הן מייד שאלו היכן האמא של התינוקת? הסברתי להן שאין אמא. הן שאלו אם התינוקת מאומצת. עניתי שזו גם אפשרות, אבל במקרה הזה התינוקת לא מאומצת היא נולדה להם: יש נשים שמוכנות להיות בהריון תמורת תשלום כי הן תומכות בזכות של אחרים להיות הורים. הן נושאות את ההיריון, יולדות את הילדים ומוסרות להורים.

"יש כל מיני אפשרויות של משפחה" אמרתי לנכדותיי, שטרם התוודעו לעובדות החיים בנוגע לאיך באים ילדים לעולם, "הנה החברה שלי שמגיעה מירושלים עם ביתה התינוקת היא משפחה של אמא ובת, בלי אבא. היא לא מצאה את האדם שהיא רוצה לחיות איתו אז היא עשתה תינוקת לבד. אפשר ללדת גם ככה ילדים ולהיות משפחה שמחה ואוהבת."

לא התבקשתי להסביר יותר מכך. הן קיבלו את ההסבר בטבעיות רבה ולא שאלו יותר שאלות.
הגענו לבית החוף היפה של זוג החברים, את פנינו קיבלה תינוקת שמנמנה וחייכנית שהייתה שרועה על שמיכה ושיחקה בצעצועים. קצת לאחר מכן הגיעה חברתי עם ביתה המתוקה. אכלנו ארוחת בוקר כייפית בחצר הירוקה והפורחת והלכנו ביחד לחוף הים: התינוקות בעגלות ונכדותיי הולכות משני צדדי אוחזות בכפות ידי. עבר עלינו יום מקסים ונעים כשהקיץ הגיח לפתע במלוא חגיגיותו האביבית. בילינו בים, בנינו ארמונות בחול וחזרנו לבית החוף למקלחת ועוגיות של אחר הצהריים. בדרך הביתה שאלו דניאלה ורונה מתי ניסע שוב לבקר.

ההבדל בין משפחות של חתולים ומשפחות של בני אדם

כמה שבועות לאחר אותו ביקור, התעניינה דניאלה מדוע אוזנה של אחת החתולות שלנו קטומה במקצת בקצה. אמנון הסביר לה שאנו מעקרים את החתולות וככה מסמנים אותן. לתהייתה מה פירוש המילה מעקרים, הסביר לה אמנון: "בטבע צריך שיהיה חתול אבא וחתול אמא כדי שיהיו גורים." כאן הפסיקה אותו דניאלה ואמרה לו: "לא נכון, לא חייבים, לתינוקת שהיינו אצלה בביקור בחוף הכרמל יש אבא ואבא, וגם התינוקת השנייה יש לה רק אמא ואין אבא."

אמנון צחק ואמר לה: "אצל חתולים וחיות בכלל זה קצת אחרת. אבל העלית נקודה מעניינת".

דבריה של דניאלה היו חידוד של יכולת קבלת המציאות ללא כלים שיפוטיים וערכיים. היא קיימת מזה שנים גם אצל דור ההורים שלה. מה שהתקשו להבין הדורות המבוגרים יותר כולל הדור שלי שבמהלך שנות עלומינו, הלכה והתעצבה בו מחדש תדמית הקהילה הלהט"בית בעוצמה פורצת דרך.

בד בבד, מתקיימת עדיין עוינות גדולה הרוחשת ובוחשת כנגד הלגיטימיות של נשים וגברים וכל מה שביניהם, לקבוע לעצמם את זהותם המגדרית או את צביון המשפחה והזוגיות שלהם.
העוינות וההומופוביה מגיעות במיוחד מאוכלוסייה המתאפיינת בתפיסות שמרניות ודתיות הגורסות לבעלות על הידע של מה נורמלי ומה לא, מה מותר ואסור, מה נכון על פי הטבע, אלוהים והאמונה בבריאת האנושות.

מכיוון שאת היכולת להקמת משפחה, על פי כללי הטבע (כמו שקורה אצל חתולים למשל), ניצחה היצירתיות האנושית והמדע, הרי שהוויכוח עבר לפסים בהם ארגונים וקהילות שמרניות טוענים להגדרת מה נורמלי ותקין או ההפך מכך. טיעון זה מתרסק מול המציאות בה יש מודלים רבים של משפחות הטרוסקסואליות אשר לצערנו לא מתפקדות, הגירושין מקיפים יותר מ-30% מהזוגות הנישאים, וגם במשפחות אשר נשארות לכאורה ביחד, יש לא מעט רשלנות הורית, הזנחה, תופעות של אלימות, התעללות ורצח.

לאור זאת, ברור שאי אפשר להגדיר זוגיות הטרוסקסואלית כאידיאלית ומבטיחה רק טוב, במיוחד כשבחברה האנושית יש כבר דוגמאות רבות של ילדות וילדים אשר גדלו במשפחות חד מיניות אחראיות, חמות ואוהבות. עם שאלת האם חסרה דמות של אבא או אמא-הסתדרו כבר מזמן.

מי קבע מה זו משפחה נורמלית?

בשנת 2020 עלה בחוצות המדינה קמפיין, אותו העלתה תנועת חזון, העוסקת בקידום הזהות היהודית התקינה (על פי תפיסתם) למדינת ישראל והחברה היהודית החיה בה.

בשיטוט בדף הפייסבוק שלהם נוכל להתרשם כי התנועה מטיפה לצביון יהודי דתי ושמרני, כאשר מוסדות דת אורתודוכסיים שמרניים שולטים בכל תהליכי חיינו ותודעתנו. המסר בקמפיין הוא: "משפחה נורמלית זה אבא ואמא".

את המסר הזה מקדמת גם תנועת "חותם" ובאתר שלה כתוב כך:
"בעולם מתרחש תהליך פרוגרסיבי הרסני של שבירת ערכי המשפחה המסורתיים. תהליך זה מחלחל לתוכנו וההשלכות הן קשות: ריסוק המושג משפחה, קידום הצעות חוק הפוגעות במשפחה בדרכים שונות והכרה ב"תאים משפחתיים" לא טבעיים. אבא, אמא והילדים – אתם תחת מתקפה אינטנסיבית. הגיע הזמן לחזק ולקדם את ערכי המשפחה בחברה ובמדינה."

שיח "הסטייה המינית" כבר לא תופס

גם התפיסה השמרנית הבינה ששיח "הסטייה המינית" כבר לא תופס ברחבי החברה, שאי אפשר להתייחס יותר לקהילת הלהט"ב כחבורת אקסהיביציוניסטים העסוקים במיניותם, מחליפים בני ובנות זוג לעיתים קרובות ומהווים סמן אנרכיסטי קיצוני, המאיים על החברה והמשכיותה, כאשר בעמדות בכירות, מובילות ומנהיגותיות נמצאים נציגי הקהילה, לרבים מהם משפחות אותן הקימו עם בני/בנות הזוג. היציאה מהארון הולכת ותופסת תאוצה גם בקרב החברה הדתית ואף החרדית, בצד קיום אורח חיים דתי או אמוני.

שר הבריאות ניצן הורוביץ, עם תבור להט ממועצת העיר חיפה • מצעד הגאווה בחיפה 2021 (צילום: עדן קליינמן)
גאים במשרות בחירות • שר הבריאות ניצן הורוביץ, עם תבור להט ממועצת העיר חיפה • מצעד הגאווה בחיפה 2021 (צילום: עדן קליינמן)

למה עדיין צריך את מצעד הגאווה


הקמפיין ההומופובי של תנועת חזון שעלה בשלטי חוצות רחבי הארץ, הוציא אל הרחוב את מי שתומכים בדעתם והדעות שנחשפו כמו גם הטונים הצורמים ייצגו מציאות מפחידה ומאיימת. לצערנו עמדה זו מקבלת לעיתים תמיכה מפוליטיקאים חילונים לחלוטין הרואים באוכלוסייה השמרנית משענת לחיזוק מעמדם.

גם בחיפה נקלעו הלהט"בים לקשיים. קשה לחשוד בעינת קליש רותם כאנטי להט"ב אולם היא נכנעה ללחצים קואליציוניים צרים, אותם העדיפה על פני עמידה על עקרונות חברתיים המייצגים ביתר נאמנות את דעותיה האמתיות: התנהלותה של עינת קליש בפרשת הדיגלון על שולחן הספרנית, הזכורה לנו משנת 2019 וההימנעות מהצבעה על תעודת הזוגיות שאישרה מועצת העיר חיפה בשנת 2021, הייתה קריאת השכמה לכך שיש לעמוד על המשמר גם מול פוליטיקאית חילונית למהדרין אשר מעדיפה לשמר תומכים פוליטיים שמרניים על חשבון קידום עמדות פרוגרסיביות כפי שהיינו מצפים ממנה.

כל אלה מוכיחים כי חובה עלינו לעמוד על המשמר ולדרוש לקהילת הלהט"ב: בטחון, מניעת אלימות, שוויון ואי אפליה במקומות תעסוקה וכו׳.

מותר האדם מן הבהמה? שיקול דעת, אחריות אישית ויצירתיות.

הומופוביה, יותר מאשר שנאה, היא פחד, פוביה, פחד מהשונה, פחד מפריצת הגבולות והמוסכמות שמאירה בזרקור על הגבולות שהחברה ההטרו-נורמטיבית לכאורה, כובלת אותנו בהם וקשה גם לסטרייטים לצאת מהם.

אם פעם היו מנסים להשפיל את הלהט"ב בהשוואתם לחיות, הרי שהשיחה בין דניאלה לסבא אמנון חידדה את העובדה שהחיות מייצגות את התפיסה השמרנית. אצלן זה באמת עובד רק לפי הקמפיין של תנועת חזון וכל מי שתומך בה.

לשמחתנו אנו חיים בתקופה בה היצירתיות של בני האדם מאפשרת למצוא פתרונות ולבנות תא משפחתי אוהב וחם המוכיח כי אין כללים וחוקים לאהבה, זוגיות והורות חוץ מאשר המוכנות והיכולת להיות הורה מודע ולהתמודד יום יום עם שלל האתגרים כדי להיות באמת ובתמים הורים טובים.

חודש גאווה שמח!

הגיבו כאן לכתבה

18 תגובות
 1. יורם אמר/ה

  לכל אדם באשר הוא יש את הזכות לחירות וחופש.
  אם הוא "סטרייט" או "גיי", למי זה חשוב? הוא בן אדם כמו כל אחד אחר אז שמרנים יקרים, תתעוררו.

  1. דודו אמר/ה

   מי שקבעה מה זה משפחה נורמלית זה הטבע
   כל השאר זה מנוגד לטבע

 2. יעקב אמר/ה

  לא-אין כאן שום בעית זכות.
  מדובר בזוג גברים או נשים המעוניינים לקנות ילד או ילדה, תמורת סכום כסף.זהה לחלוטין לקנית חתול פרסי וגידולו.
  החלטה מסוג זה, איננה בידי הציבור, אלא בידי חברי הכנסת בלבד.
  הציבור הרחב איננו מעורב בהחלטה כזו, בשום צורה.
  אין שום טעם לדון בנידון, כי זה לא בידי הציבור, אלא בידי הכנסת.

  1. גילה אמר/ה

   כשזוג של גבר ואשה משלמים עבור ילד או ילדה בפונדקאות זה גם נראה לך כמו קניית חתול פרסי?

  2. יעקב אמר/ה

   כשזוג גבר ואישה זה זהה לחלוטין, מדובר בקנית ילד לשם גידול.

  3. יעקב אמר/ה

   כשזוג גבר ואישה זה זהה לחלוטין, מדובר בקנית ילד לשם גידול.
   אני עונה לגילה שביקשה פירוט.

  4. גילה לבני-זמיר אמר/ה

   בדרך כלל יולדים או מאמצים ילד כדי לגדל אותו. אתה מכיר מטרה אחרת?
   השאלה אם עושים זאת במסירות, באהבה ותוך הבנת התפקיד ההורי. זה לא קשור לשום דבר חוץ מהיות הגבר או האשה בעלי מודעות לתפקידם ואחריותם. לצערנו יש יותר מדי מודלים של משפחות הקרויות "נורמליות" שלא מבינות את תפקידן ההורי ואת התוצאות הקשות רואים במוסדות אומנה, בעשרות אלפי מקרים של אלימות ופשעים בתוך המשפחה כמו גם הזנחה ריגשית של ילדים על ידי הורים הלא מודעים לאחריותם ותפקידם ההורי.
   מי שמשתוקקים לילדים והחוק מאפשר להם להביאו בפונדקאות, מחוברים לתפקידם ואחריותם ועושים אותו במסירות ובאהבה, הם הורים עדיפים פי כמה מהורים ביולוגים או שילדו את הילד מגופם.

   להורים מהסוג המזניח שדיברתי עליהם לא הייתי נותנת לגדל גם חתול פרסי או חתול רחוב.

  5. הצביעות זועקת אמר/ה

   גילה למה לא ציינת את ההסתה של עיסאווי פריג' חבר כנסת ממר"צ נגד זכויות להט"ב. למה זה לא מפריע לך כחברת מפלגתו.

  6. גילה לבני-זמיר אמר/ה

   לצביעות זועקת:
   אני לא מהמפלגה של עיסאווי פריג'.
   אני לא אחראית לדיעות של אחרים, בטח לא לכאלו שהשפעתם על חיינו בעיר היא מזערית. בניגוד לראש עיריית חיפה עינת קליש רותם שהשפעתה על החיים בחיפה היא ישירה ומהותית.

  7. איכשהו לא הופתעתי מהתשובה שלך אמר/ה

   ושוב צביעות. השפעתו של חבר כנסת על חיינו נמוכה?! דעתו לא חשובה?? מגזר שלם שזכויות להט"ב לא קיימות בו לא מטריד אותך? הנציגים של אותו מגזר שמאיימים בטבח אם יעיזו לצעוד בעיר המגזר לא מדאיג אותך??
   אה את לא רצת לעירייה מטעם מר"צ? זה מאד מעניין, נדמה לי שזה בדיוק מה שעשית.
   השפעתה של קליש במגזר מול השפעתם של כל חברי הכנסת מהמגזר שמתבטאים נגד להט"ב ואיתם ממש אין לך בעיה כנראה.. נו כן, הצביעות ממשיכה…

  8. ו אמר/ה

   דרך אגב, השר עיסאווי פריג׳ התבטא בזכות קהילת הלהט״ב ותומך בזכות להיות מי שבחרת להיות. הוא אף נאם על כך בלוד באופן חסר תקדים. כך שאין לי מושג מאיפה הבאת את זה מרוב רצון לנגח אותי. אבל לא הצליח לך:
   https://www.mekomit.co.il/%D7%92%D7%90%D7%95%D7%95%D7%94-%D7%9C%D7%95%D7%93/

 3. אבי כהן אמר/ה

  זכותם של כל הזוגות באשר הם/הן, להיות הורים.
  עלינו כחברה, לאפשר את זה בלי כל קונוטציה או שיפוטיות ביקורת או דיעה קדומה.
  בורות היא מחלה שעילנו כחברה, להבעיר ולהרחיק כי היא קרקע לעשבים שוטים.

  1. בין בורות לשיפוט עוברים קילומטרים אמר/ה

   עלינו כבני אדם להיות כמה קונוטטיביים ושיפוטיים שמתחשק לנו,
   זה אשכרה הא' ב' של להיות בן אדם.

 4. רונה אמר/ה

  הקלדתי תגובה ארוכה, אבל היא נעלמה ברגע שרציתי לענות על השאלה אם אני מעוניינת לראות את התגובות לתגובה שלי .היכן התגובה שלי לכתבה הזו?

 5. מרצ מפלגה אנטי חהט"ב אמר/ה

  את חברה במפלגת מר"צ הצבועה שבה חברי כנסת ערבים המתבטאים בחומרה רבה כולל איומים מפורשים שהשמיעו אם יצעדו מצעדי גאווה בישובים ערביים ומונעים זכויות
  להט"ב במגזר הערבי ועם זאת ממשיכים לקבל מקום בכנסת ובמוסדות מר"צ אז לפני שאת באה ומציגה תנועות שמרניות יהודיות תפני את ההטפה שלך לחברי מפלגתך השמרנים המוסלמים נראה אותך גיבורה גדולה שם.. למה אתם רק צועדים בערים יהודיות? איפה מצעד הלהטב בשפרעם או סכנין או נצרת? יש לך תשובות?

 6. עמיקם אמר/ה

  תחושה של קצת בלבול בכתבה ולא הכל אפשר להבין,אך סה"כ כתבה חשובה ויפה

 7. אריאל אמר/ה

  הטבע קבע מה זו משפחה. ללא סחר ברחם או בזרע לא היה אמא ואמא או אבא ואבא. ילד זקוק להורין משני המינים. אבא לא יכול להעניק מה שאמא מעניקה ולהפך. אתם יוצאים נגד הטבע, סוחרים ברחם של נשים עניות. ללא נשים עניות ספק כמה היו מוכנות להכנס להריון בשביל אנשים אחרים. אבל הכי גרוע שאתם עושים זו כתבה מהסוג הזה, אתם שוטפים מוחות של ילדים צעירים, מהנדסים תודעה, מבצעים מצעדי זימה ועירום מתחת לבתים של אנשים במרכז העיר וקוראים לזה גאווה, זו בושה ולא גאווה. 50 אחוזי גירושין, 20 אחוזים הומואים, 10 אחוז חד הוריים, המטרה היא החרבת התא המשפחתי והחלשת החברה.

 8. פה איבדת אותי אמר/ה

  "הן מייד שאלו היכן האמא של התינוקת? הסברתי להן שאין אמא"

  …..הרסת.

הגיבו כאן לכתבה