אחרי 16 שנה בחיפה משט דקר ה-17 התקיים בהרצליה

כבר לא בחיפה…


משט דקר המסורתי לזכר צוללני אח"י דקר המתקיים מדי שנה בחיפה עבר השנה להרצליה. מה הסיבה?

DAKAR.jpg

משט דקר (צילום: יח"צ)
המשט המתקיים מדי שנה לזכרם של 69 לוחמי הצוללת שאבדו במצולות לפני 48 שנה התקיים השנה לראשונה במרינה הרצליה וזאת לאחר שבמשך 16 שנה התקיים במפרץ חיפה. נסינו להבין כיצד עיריית חיפה נותנת לאירוע חשוב כזה לחמוק ולעבור לעיר אחרת, במיוחד והדקר מזוהה כל כך עם העיר חיפה, גם כי רוב משפחות חללי הצוללת, חיפאיות, גם כי גשר הצוללת שנמשה מן הים 31 שנים לאחר טביעתה נמצא בכניסה למוזיאון ההעפלה וחיל הים בחיפה, וגם כי מצבת האבן המוקדשת לזכרם של 69 הנספים בצוללת מוצבת בבית הקברות הצבאי בחיפה. בנוסף לכך שלאירוע מגיעים משתתפים רבים מכל רחבי הארץ.

האירוע התקיים השנה ביום 3/6 במרינה הרצליה במעמד ראש העירייה משה פדלון, מפקד זרוע ים, האלוף רם רוטברג, משפחות הלוחמים, חיילי שייטת הצוללות ונציגי זרוע ים, ותיקי זרוע ים, חברי מועדוני שייט ואגודות ימיות, נציגי בתיה"ס הימיים- קציני ים אורט אשדוד, בני הרצליה, צופי ים הרצליה, מועדון השייטים- הרצליה, בתי ספר מהרצליה ושייטים מכל הארץ.

משה פדלון: "זה לנו לכבוד, שעמותת "דולפין" החליטה לקיים השנה את השיוט אצלנו בהרצליה. העיר הרצליה חתמה עם עמותת דולפין ושבט "צופי ים דקר" אמנה לשיתופי פעולה. מורשת אח"י דקר מחזקת את הקשר שלנו אל מורשת חיל הים וזכר החללים".

יו"ר החברה העירונית לפיתוח התיירות בהרצליה, עו"ד יונתן יעקובוביץ' :" מעבר לחשיבות השיוט כאירוע "אזכרה" ללוחמים שאבדו במצולות, ישנה חשיבות בקיום המשט גם לחיזוק הקשר של הנוער לשייט בים ולמורשת צוללת אח"י דקר".

מזכיר שייטי כרמל מומו כהן, סיפר לחי פה בכאב ואכזבה: "משט דקר חייב להישאר בעיר חיפה. אנחנו מאוד מאוכזבים שהמשט התקיים השנה בהרצליה ומאוכזבים מעיריית חיפה שלא נותנת יד, מסייעת ומשתפת פעולה כמו שצריך בכל הקשור למשט דקר ובכלל לשייטי כרמל. האירוע שהתקיים בהרצליה היה מרשים ומוצלח והרבה יותר יפה מהאירועים שהתקיימו עד כה בחיפה, וזאת בזכות התמיכה שקיבלה עמותת דולפין מעיריית הרצליה במיוחד בכל הקשור לפרסום האירוע ותקצובו".

דן דר, מעמותת דולפין סיפר בשיחה לחי פה: "החלטנו לקיים השנה את המשט בהרצליה לכמה סיבות. 1- רצינו לחשוף את המשט החשוב הזה לקהל נוסף ויותר גדול, כי בשנים האחרונות משתתפים פחות ופחות אנשים בחיפה. עיריית הרצליה עזרה לנו הרבה בנושא הפרסום ויחסי הציבור מה שעיריית חיפה לא דואגת לעשות. האירוע במרינה הרצליה היה פתוח בפני קהל יותר רחב כי גם מי שנמצא על החוף יכול לראות, להבדיל ממפרץ חיפה. אני מקווה שבהמשך נוכל להביא את הקהל הזה לעיר חיפה. 2- היחס והתמיכה שקיבלנו מעיריית הרצליה היה יוצא מן הכלל וזה תרם הרבה להצלחת האירוע".

עוד הסביר דר: "לא יודע ולא ידוע לי למה אבל בשנים האחרונות קיבלנו מעיריית חיפה כתף קרה ובכל זאת המשכנו לקיים את האירוע בחיפה, והשנה עברנו להרצליה לא בגלל שעיריית חיפה לא תמכה אלא מסיבות מגוונות ושונות. כשעיריית הרצליה שמעה שאנחנו באים, בניגוד לעיריית חיפה שכשאנחנו עושים את האירוע היא עוזרת לנו בדבר או שניים, אז בעיריית הרצליה קיבלו אותנו בזרועות פתוחות ותרמו לנו מכל הלב להצלחת האירוע".

לשאלה האם בכוונתם לחזור ולקיים את המשט בחיפה אמר דר: "כרגע סיימנו את האירוע. אנחנו צריכים לשבת ולקבל החלטות בעניין. האירוע בהרצליה היה מאוד מאוד מוצלח ואנחנו באופן טבעי היינו שמחים שהאירוע יישאר ויישמר בחיפה, למרות שבחיפה קשה לנו להפיק אירוע בסדר גודל כזה".

אחרי פניות רבות וחוזרות לעיריית חיפה, לא נמסרה תגובה.

תזכורת: כך זה היה בחיפה


לא ניתן להגיב