באנר טירת כרמל עצמאות

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו',...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מגדל הנביאים בהדר הכרמל – תקווה נכזבת

מגדל הנביאים שוכן בקצהו הצפוני של רחוב הנביאים, מרחק...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

ילדים, שירים ואבטיחים במקום לימודים ביום העצמאות

בית הספר עין הים יורד לים מחצלות נפרשו על החוף,...

בן שמיח או פשוט משיח – אמן קירות קלאסיים

אומנם בן לא נולד בחיפה, אבל הוא הכי חיפאי...

מעשה בשוק תלפיות ובראש עיר • פרשנות • ד״ר יריב שגיא

המהלכים לשיקום אזור שוק תלפיות בשכונת הדר הכרמל בחיפה החלו עוד בשנת 2017. המהלכים כללו גם הזרמת משאבים רבים לצורך החדרה של פעילות תרבות ופנאי משמעותית לאזור סירקין. גם אז, כמו היום, הוצפה הרשת בתמונות של חוגגים ומבלים בשוק אשר היוו הסנונית הראשונה לתהליך הארוך והמשמעותי של התחדשות השוק. אבל הדבר החשוב ביותר שנעשה לראשונה בתקופת השלטון הקודם היה תכנון עמוק ומקיף של השוק. במסגרת תכנון זה נבחנו והוצעו דרכים לפיהן יש לנהוג על מנת למנף את מתחם השוק ביחד עם כל השותפים הקיימים בעיר. התכנון הזה היה ככל הנראה אחד הדברים הראשונים שנגנזו עת ישבו יחדיו צוק וקליש על כיסא ראש העיר.

עבודות שיפוץ בשוק תלפיות בחיפה (צילום: ד״ר יריב שגיא)
עבודות שיפוץ בשוק תלפיות בחיפה (צילום: ד״ר יריב שגיא)

אין לזה צורה

במקום התכנית המעשית שכבר הייתה מוכנה לאישור ולביצוע, קיבלנו מטר של פעולות אקראיות בשוק, שהתפארו באסתטיקה לא שימושית, אך עתירת יח"צ. שיווקן האובססיבי של יוזמות קטנות אלה כמו התקנת תחנת אוטובוס ברחוב יחיאל, צביעת מגרש כדורסל ברחוב החלוץ והתקנת שמשיות ברזל צהובות נטולות היכולת לתת צל בלב סירקין, מביישות מאוד עיר בסדר גודל של חיפה. אך זו עדיין לא הבעיה הגדולה הקשורה בהתנהלות הזו. הצרה המרכזית היא שהתנהלות רדודה שכזו דוחקת כלפי מטה את ציפיות התושבים מהעיר שלהם, במיוחד כאשר מדובר בפרויקט כה חשוב כמו שיקום שוק עירוני. היא למעשה מאלצת את התושבים, ובעיקר את אלו שלא מגיעים לשוק, להרגיש כאילו מתרחשת מהפכה בשוק, בה בשעה שהדבר האמיתי שקורה שם הוא לא פחות מכישלון ניהולי של ראש העיר.

שיטת ניהול של מסכי עשן

המיזמים הקטנים והנקודתיים הללו הפכו למגיפה בעיר, אך, לצערי, מדובר בלא יותר ממסכי עשן שנועדו לייצר תודעה כוזבת של עשייה משמעותית. כך למשל עומד במרכז הכרמל מוזיאון סגור (בית מאנה כץ) ולידו ספריה עירונית גדולה זנוחה ומתפוררת (ספריית מיינץ) ולא רחוק מהם תלויה, בצפיפות מכעיסה, תערוכת תמונות דווקא על הגדר של גן האם המוזנח.

גם במקרה של שוק תלפיות מקפיד היח"צ העירוני לשדר עסקים כרגיל מתוך אזור המסעדות בלבד. וזה קורה כשלא רחוק משם עומד בתוך הזוהמה של עצמו מבנה שוק תלפיות, כשהוא משמש עדות מובהקת לניהול כושל של פרויקט שיקום עירוני, בהיעדר שקיפות ציבורית בנוגע למצב הפרויקט ומועד סיומו.

אליו מצטרפת רשימה עצובה מאוד שלפרויקטים שנתקעו בעיר ללא שום דין וחשבון ציבורי, כמו למשל עבודות ריבוד מיוח"צנות מאוד שהופסקו בשדרות הצבי ובשדרות הברושים, בלי הודעה כלשהי, סטייה חריפה מלוחות זמנים בביצוע החלפת התאורה בטיילת החוף ועוד.

עבודות שיפוץ בשוק תלפיות בחיפה (צילום: ד״ר יריב שגיא)
עבודות שיפוץ בשוק תלפיות בחיפה (צילום: ד״ר יריב שגיא)

מבנה השוק נראה כמו לפני התמוטטות

מסיורי האחרונים בשוק הסתבר לי שהעבודות לשיקום מבנה השוק עוד רחוקות מאוד מסיום. השמועה אף אומרת שמחליפים שם שוב קבלן ביצוע (בפעם המי יודע כמה). רק כדי לסבר את האוזן, הפרויקט יצא לדרך לפני יותר משנתיים (!) ובשטח המצב קשה מאוד.

המתחם של מבנה השוק נראה כמו משהו בין חורבה לאתר בניה זנוח, והגזרה החיננית של בניין השוק מעולם לא נראתה גרוע כל כך, גם בזכות עשרות הצינורות המשפדים אותה מכל עבר. גם סוחרי השוק מעידים, בשיחות עם חי פה, על כך שלא קורה במבנה יותר מדי ונראה שגם הפעילות בקומה התחתונה, שעדיין פעילה, כבר ידעה ימים טובים יותר.

אשפה ברחוב בשוק תלפיות בחיפה (צילום: ד״ר יריב שגיא)
אשפה ברחוב בשוק תלפיות בחיפה (צילום: ד״ר יריב שגיא)

מבנה שוק תלפיות – הפרויקט שהפך ל"פרויקט דגל" בעל כורחו

שיקום מבנה שוק תלפיות קיבל על עצמו בעל כורחו את התואר "פרויקט הדגל" של הקדנציה הזו של צוק וקליש.
הפרויקט הזה הוא פרויקט קטן יחסית, שאינו קרוב כלל לסדרי הגודל של פרוייקטי דגל אמיתיים כמו שדה התעופה הדמיוני של חיפה, התקנת גרמי מדרגות נעות ברחבי העיר או שיקוע הרכבת בחזית הים. אבל זה מה יש. וכך, באופן כמעט פרדוקסלי, הפך העיכוב הדרמטי בלוח הזמנים של שיקום השוק להזדמנות פז עבור השלטון. כי הרי אחד המאפיינים הבולטים של פרוייקטי דגל הוא משך ביצועם, והנה הפך שוק תלפיות לפרויקט דגל עירוני דווקא בזכות ניהולו הכושל.

האם ראש העיר תרכב על שוק תלפיות עד לשקיעה (של השוק)?

עם תקיעתו של תהליך שיקום מבנה השוק נתקע גם מסע היח"צ, שניסה בכל דרך להלל את פעילותה של ראש העיר במתחם. עוד היה ניסיון אחד והזוי לחלוטין להציג את תחיית העבודות בשוק באמצעות הצגתה של החלפת צינור מים כעדות לכך ש"שוק תלפיות מתחדש", אבל נראה שאף אחד לא קנה את הלוקש הזה. פעולה יח"צ הזויה כזו לא באה ממקום של כוח אלא ממקום של תסכול.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ד"ר יריב שגיא
ד"ר יריב שגיא
ד"ר יריב שגיא • חיפאי: תכנון מדיניות, יעוץ פוליטי ותכנון אסטרטגי ברשויות מקומיות ובארגוני מגזר שלישי מרצה ומנחה סדנאות בתחום הפסיכולוגיה הפוליטית [email protected] • www.yarivsagi.com

כתבות קשורות לנושא זה

52 תגובות

 1. אחרי יותר משנה וכמה תלונות למוקד העירוני. אני עדיין מחכה שיועילו להפעיל מחדש את השלט האלקטרוני של זמני האוטובוסים החלוץ 70. קלישר על דברים כאלה רואים שאין לך יכולת ניהול. גם לאופוטיומיסט מהליכוד שנטש אין סיכוי.

 2. תודה עלית על זה,5 שנים עובדים בעיניים על האנשים,יש מבנה הרבה יותר חדש שעומד בשיממון 41 שנים,סגור ואטום הרוס,במיוחד בפסאז התחתון שנקנה במיטב כספי בהיותי צעיר,ועד היום לא זז שם כלום,רק ארנונה שילמנו בטונות בגלל הזנחה ארוכת השנים של העיריה,כל הוני נפל לטמיון ואמן פוצה

 3. הבנין עומד חצי סגור כבר 25 שנה והחיים ממשיכים.
  העירייה לא יודעת לטפל באף בניין שיכול להיות מוקד תיירות בעיר:
  – לא בקזינו בת גלים
  – לא בשוק תלפיות
  – לא בשוק הפשפשים
  – לא בואדיות
  – לא בגן החיות
  – לא בכיכרות
  – לא בטיילות
  יש סיבה אחת למה וזה שחברת יפה נוף שיושבים בה מהנדסים שרק למדו לתכנן כבישים ואספלט קיבלה את תקציבי הפיתוח של חיפה בתקופת יונה יהב. 90 אחוז השקיעו בכבישים (כביש נחל גיבורים, מחלפים למנהרות הכרמל ועוד). 10 אחוז השקיעו בתחזוקת בתי ספר והקמת מבני ציבור. התוצאה באצטדיון הייתה חריגה של 250 מליון שקל, הוצאת עשרות מליוני שקלים על מגרשי חניה מיותרים ובזבזניים בשטח במקום בריכה אולימפית, ויתור על מגרשי אימון ליד האצטדיון, אצטדיון ללא קירוי חיצוני כמו התאום הצרפתי, ו"קניון" ריק לחלוטין בפנים ויסודות למבנה קולנוע דמיוני שנגנז בצמוד לאצטדיון.
  עיריית חיפה מתנהלת ללא חברת פיתוח מבני ציבור אמיתית, ממשיכה לחשוב שהחברה הכושלת יפה נוף יכולה לטפל במבנים בעיר, יכולה לעצב טיילות וכיכרות. התשובה לסאלי עם ראיונות החנופה שלה בגלובס השבוע, שהחברה הזו כושלת ולא יודעת לעשות בחיפה כלום מלבד להרוס ולבתר אותה בעוד מחלף ועוד כיכר. תרבות כלי הרכב שולטת בעיר שהייתה בעבר הלא רחוק 60% תחבורה ציבורית. מילא היו עושים משהו מועיל כמו קו כרמלית בין הכרמל הצרפתי לאוניברסיטה ברכס, אבל הם גם זורקים מאות מליוני שקלים על רכבל מכוער שנוסע כרגע יום יום ריק ב-96% מהנסיעות שלו (הידעתם? זה הנתון הרשמי שמסתירים). אני קורא לעיריית חיפה לפרק את יפה נוף. להשאיר חברת דרכים וכבישים (ולדרוש ממנה לסלול שבילי אופניים!!) ולפרק את החברה הכלכלית ולהקים חברת פיתוח מבני ציבור שלא תיכשל – שלא תקים את בית ספר חוגים בלי אולם ספורט ואת בית שירותי הרווחה בנוה שאנן באיחור שנתיים כי מרוב מפגעים אפילו לא קיבל טופס 4.

 4. תקציבי הפיתוח של העיר חיפה הולכים למשכורות ופנסיות תקציביות ענקיות והחזרי הלוואות מהבור שיצר יונה יהב שלקח עוד ועוד הלוואות ולהחזיר אותן עולה הרבה יותר אבל לא הייתה ברירה בגלל גרעונות ענקיים ובזבוזים ענקיים.
  350 מליון שקל ל-2000 גמלאים של העירייה שזה שווה ערך לתקציב של עירייה בקריות ל-40 אלף תושבים כולל פיתוח כולל אגפים כולל הכל.
  זה אבסורד מוחלט בכל המגזר הציבורי הם עוד רוצים תוספות על אינפלציה והתייקרות הארנונה שצמודה להתייקרות המשכורות של המגזר הציבורי, המנגנון מתנפח בעיריות, באוניברסיטאות, בבתי החולים הממשלתיים, חברות ממשלתיות, בתי ספר, שוטרים, צהל, שבס כולם רוצים ע-ו-ד…. ראיתם איך גנץ למעשה מפלגה מגזרית שמטרתה לשדוד עבור המגזר שלו תוספות לא חוקיות שנפסלו, להלבין את הפסול.
  ככה הסיאוב הזה לצערנו פשט בכל המגזר הציבורי שבו מעסיקים בשכר מינימום עלוב את מי שבאמת עושים עבודה ומעסיקים בעשרות אלפי שקלים פונקציונרים פוליטיים שלא עושים כלום. בכל משרד ממשלתי תמצאו תחת השר והמנכ"ל מנהלי אגפים וסמנכ"לים שלא מזיזים כלום, לא מחליטים כלום ובאים להחתים כרטיס וללכת. ככה גם בעיריית חיפה, תחת מנהלי האגפים שמרויחים הון שכבה שלמה של מזכירות וסמנכלים וכו' שלא עושים כלום ומתחת להם השכבה שמקבלת שכר מינימום, עושה הכל, ובסוף עוזבת בגלל השכר הנמוך והתנאים השוחקים. סיפור בודקי התוכניות ומהנדס העיר. פערי שכר של פי 10-15 בין מנכ"לי תאגידים לעובדים. אז מה אתם מצפים שיקרה? כשיש קביעות נצחית, פנסיות עתק ומשכורות שמנות בלי תמורה. ומנגד כשחיפה רוצה לרבד מחדש כבישים אין כסף אפילו לתחזוקה מינימלית. ותקציבי פיתוח הולכים למשכורות

 5. ככה נראת עיריה במאה ה21 עיריה עלובה,עם ראש ממש לא פה
  חולמת ולא מיישמת,בושה לעירית חיפה ולראשת העיר……..?

 6. עוד מעט בחירות עוד מעט עפה כמו שבאה כך היא תלך תיתבייש
  לה גועל נפש כלום ושום דבר לו עשתה מסיבה במיליון שקל על חשבון הציבור ביגלל אליפות מי צרייך היה לך היזדמנות 4שניים גועל נפש

 7. כל עוד ישלטו כנופיות הפשע והסמים בשוק,שום דבר טוב לא יקרה.צריך להחזיר את נקודת המשטרה שהיתה בשוק ולהפעיל את מס ההכנסה על כל הסוחרים שמעלימים מס.

 8. גובה הקלישאת כגובה הכרמל
  בדיחה עלובה בשטח ומבזה את תושבי חיפה ובדיחה עוד יותר עלובה במסדרונות הממשלה

 9. אתה כותב על רחובות בכרמל שנעצרה העבודה בהם .מתי אדוני ביקר לאחרונה בקרית חיים המוזנחת?????אותנו לא מענין הכרמל או שוק תלפיות!!!אנו משלמים המיסים ,היינו מצפים שתכתוב גם על קרית חיים המוזנחת.מצידי שהשוק והרחובות בכרמל יראו כמו אצלנו אז אולי התושבים בחיפה יעדיפו את קליש

  • תושבי קריית חיים אם לא תילחמו על הפרדות ועצמאות כקרייה נפרדת ככל שאר הקריות פשוט תיגוועו

 10. כתבה חשובה ביותר.
  כל השמות "המפוצצים" שמדביקה היח"צ
  'שוק תלפיות מתחדש' הם בעצם זריית חול בעיני ציבור.
  על מי באים לעבוד?
  מה שקורה כיום בעצם הוא כמו "לשים פלסטר"

 11. הפעם אתה בהחלט צודק. זה תואם את מה שכתבתי כאשר קליש ביטלה את הפרויקט שהוכן בקדנציה הקודמת ובו הייתי מעורב כחבר מועצה וחבר דירקטוריון שקמונה. מרגע שהבנתי מה קליש עומדת לעשות במקום מה שתוכנן אז ראיתי שזה כלום ושום דבר ויותר קוסמטיקה מאשר מהפכה חיובית בכל האזור מסביב שמשווע להתחדשות , שיקום ושימור המבנים היפים שעוד נותרו מסביב. עוד בכייה לדורות שקליש גרמה בזמן כה קצר. להרוס זה הרי קל מאד!

 12. המקום הוא בושה גדולה ועצב לכל התושבים. מחכים לבחירות.

 13. אין ציפיות מראשת העיר הכושלת כולם מחכים שכבר תיעלם מחיינו. הרסה כל דבר שנגעה בו. העיר מתה הדר מחוסלת. בכל מקום בעולם שוק עירוני מקום שכל תייר בא לבקר ולקנות כאן הכל עזובה לכלוך עכברושים. חבל מאד!!

 14. יריב יקר
  כל כך מצער לקרוא את הכתבות שלך וגם את התגובות של התושבים.
  אני מסכימה עמך ועם התושבים אבל במקום רק לקטר לכו תנו יד לעשיה.
  נסו לפעול למען העיר .
  אם כל אחד שמתלונן יקח משימה על עצמו לדאוג לשיפור ולא במכתבי תלונה שגר ושלח, יש סיכוי שמשהו ישתפר.

  • אני חושב שראש העיר צריכה להיות זו שדואגת לעיר. בשביל זה היא נשלחה ואת המינימום היא לא עושה. אנחנו את שלנו עושים כל הזמן, אבל כשהיא מחאיבה אז ממש קשה.

 15. תן לבן משפחה של המכשפה בסטה בשוק ולפתע הכל יזוז….. חיפה נענשה בראשת עיר הזויה ואנוכית ואנחנו אוכלים את הקללה… וייקרא שמה בישראל עינת קלליש…

  • תן לבן משפחה שכזה בית בכרמל ופתאום אצל כל השכנים תאסר הבניה ויוצאו צווי הריסה…

 16. התהליך הנכון עבור מתחם תלפיות, הוא להפוך את המבנה למבנה תרבות, אמנות ובילוי עבור שכונת הדר.
  הוא יכול להיות גלריה עירונית, מסעדות ושוק פנימי של מסעדות בדומה לשרונה מרקט בתל אביב.
  השוק במיקומו ובנגישות אליו לא מתאים להיות שוק עירוני גדול.
  להשאיר סביבו את השוק כשוק שכונתי ואת החניון / רחבה להפוך לכיכר עם חניון תת קרקעי בתשלום בניהול חברת חניונים.
  במקביל, להקים שוק תיירותי-עירוני גדול של כ-200 דוכנים באזור שיתחבר לאזור התיירות במושבה וישרת את קרית אליהו, קרית אליעזר, בת גלים ויהווה אטרקציה תיירותית.
  לדעתי המקום הטבעי לשוק כזה, הוא שני מגרשי החניה הגדולים הצמודים לכיכר מאירהוף בשד' רוטשילד וברחוב צה"ל. ניתן לחבר ביניהם מאחורי הככר בשדרת-שוק עם שתי כניסות, מרחוב אחד לשני, כשמגרשי החניה הופכים גם הם לתת קרקעיים ומעליהם דוכני השוק עם קירוי היקפי יוצר "שרוול" בין רחוב צה"ל ושדרות רוטשילד סביב כיכר מאירהוף.
  השוק יביא עוד אלפי תיירים ומבלים לכיכר מאירהוף ולמעשה יעבוד במשולב איתה ליצור מתחם מסחר ובילוי ענק. הבילוי בשוק יהיה ב"קומה 2" מעל קומת הדוכנים, למסעדות, פאבים וחדרי סדנאות וחוגים להשכרה.
  החניון התת קרקעי הגדול מתחת לשוק יהיה ציבורי וחלקו ינתן למגדל הצמוד לכיכר.
  יצירת מוקד שוק עירוני לשכונות המאוכלסות ביותר חיונית – אלו שכונות שעומדות לפני פינוי בינוי שיגדיל בכ-10-15 אלף תושבים נוספים את קרית אליעזר וקרית אליהו. השוק ישמש כמנוף שיווקי גם עבור יזמי פינוי בינוי קרית אליעזר, השקעה במבנה מרשים ותיירותי והשקעה בקרית חינוך חדשה יביאו לעליית הביקוש לגור בסביבת שדרות רוטשילד.

 17. פשיטת רגל של העיר ופתיחת דף חדש זה פתרון טוב. בבת אחת כל הפנסיונרים והפרזיטים הדבוקים לעטיני העיריה ישוחררו והעיר תוכל לפרוח ללא גיבנת העבר.

 18. קליש היא העונש שלנו, מאחר ואנחנו בחרנו בה.
  כל שנשאר לנו לעשות, זה לחכות לבחירות הבאות…
  ול ה ע י ףףףף אותה לכל!!! הרוחות!!!!!

 19. כבר מזמן שהעיריה הוכרזה כחדלת פרעון. רוצים שוק? סעו לברצלונה.

 20. גם ראש העיר הבא לא יצליח להזיז דברים. הבעיה הכי גדולה של חיפה זאת עיריית חיפה. הקדנציה הזו התחילה בשביתה בשבוע הראשון כי אמנון עידו רצה להראות לקליש מי בעל הבית. ואכן חיפה זאת עירייה שהעיר עובדת עבורה ולא ההיפך. מאות תקנים בכירים = תפוקה נמוכה, כפילויות, חוסר אכפתיות, עובדים שבכלל לא גרים בחיפה ולכן העיר לא מעניינת אותם, באים להחתים כרטיס ולצבור פנסיה שמנה. אגפים שלמים קרסו – אין תכנון ארוך טווח, אין מחלקת מחקר, אין חברת פיתוח עירוני. יפה נוף ואתו"ס התחרו ביניהן מי כושלת ומבזבזת יותר וחוטפת יותר ביקורת קטלנית על תפקוד לקוי, והתחרות קשה. אבל אין כשלון יותר מחפיר ממהנדס העיר אריאל ווטרמן, שסדרת הכשלונות שלו יכולה להספיק ל-10 ערים. כמעט כל שכונה חדשה מלאה מפגעים, תכנון לקוי ושגוי, מחסור במבני ציבור, כשלונות תכנון תחבורה ציבורית וכשלון עודף צפיפות, או כיעור שיכונים במקום יצירת מקומות, כיכרות, עיר.
  כשמהנדס העיר לוקח שטח ענק כמו אצטדיון קרית אליעזר, שיכול היה להיות מרכז עירוני מדהים לשכונות סביבו, ואפילו לא משכפל את הצלחת כיכר מאירהוף, אלא מאפשר להקים 11 מבני שיכונים מוקפים בחניונים, אפילו לא דורש חניון תת קרקעי – בלב העיר, בלב השכונות, במקום שיכל להיות כיכר עירונית מדהימה, פיאצה, מזרקות, שוק איכרים – הכל ועוד, והוא מאפשר בינוי שיכונים משוכפל, כשבאמצע כמה מתקני משחקים מוקפים בעוד ועוד חניות.. מה אפשר כבר לומר. איך קליש איפשרה לו להישאר בתפקיד. איך מאפשרים לו להרוס את איכות החיים בחיפה, את הטוב שעוד נותר הבנאדם הזה הורס באישור תוכניות כושלות, גרועות, אנטי עירוניות. פשוט לא אכפת לו. לא אכפת לאף אחד מהפקידים תחתיו. בקרוב יאפשר להרוס את תחנת חוף הכרמל והחניון ולבנות מפלצת נוסח התחנה המרכזית החדשה בתל אביב, במקום חוף ים. עד הטיילת. מפלצת של תחנה עבור הכפלת הקוים במקום מנהור הרכבת דרך ההר. לא אכפת להם בשיט מהעיר הזאת. כל שגיאה אפשרית נעשית.
  שוק תלפיות ומרכז גולשים בבת גלים – די. כבר 10 שנים של הבטחות והדמיות.
  נמאס לשמוע עליהם שוב ושוב כשיש 100 בניינים אחרים בכל חיפה שעומדים ריקים בלי התייחסות.
  הציבור איבד אמון בעיריית חיפה. על זה צריכות להיות הכתבות.
  תעשו סקר בקרב 1000 תושבי חיפה על דעתם על תפקוד אגפי העירייה בנושא: שירותי רווחה, ניהול תמא 38, ניהול פיתוח עירוני, ניהול תחבורה ציבורית, ניהול חינוך, ניהול מוסדות תרבות, ניהול שכונות חדשות, בטחון אישי ברחובות, ניהול ואדיות וחיות בר, פיתוח חופי הרחצה.. בשום תחום העירייה לא תקבל ציון עובר, ובחלק מהתחומים נכשל מוחלט.
  עיריית חיפה גומרת את חיפה.
  ואף אחד לא מסוגל להזיז את העיר כי אלפי הפקידים בעירייה לא יתנו לאף ראש עיר את הכלים להצליח ולא משנה מי יהיה ראש העיר, גם המוכשר ביותר יגיע לחיפה ובסוף ירים ידיים מול עירייה מסואבת שהחליטה שהעיר פה לשרת אותה.

  • סיפור קפקאי. אולי צריך לעשות פעם סקר כמה חיפאים עזבו את העיר ב50 השנים האחרונת וכמה הם תורמים לערים אחרות בכל תחומי החיים. זה לא התחיל עם קאליש. יש כאן בעיית עומק

 21. ובחסן שוקרי יש מעל 10 עוס ובשכונת הדר אין אפילו אחת אבל ארנונה היא דורשת הנוכלת

 22. מעשה לא טוב קלפי ראש העיר חיפה,ד"ר עינת קליש רותם. שבוע טוב..

 23. לא משנה מי הראש מי מנהל את פרויקט שוק תלפיות כולכם גנבים לא מסוגלים לעשות את הדבר הקטן ביותר היהודים עם גזלן גנב סוגד כסף כסף כסף אתם עם כישלון מוחלט

 24. השוק בחיפה מזעזע ברמות על. בעלי ואני כשמטיילים בנתניה, תל אביב, ירושלים ורמלה פוקדים את השווקים המסודרים ונוחים ועושים בהם קניות ומקנאים

  • לא צריך לקנא, צריך להחליף ראש עיר ולהביא במקומה מישהו שיודע לקבל החלטות. ומהר, כי העיר נראית כמו חדר המתנה למנהיגות ראויה.

 25. והחזירים ??קאליש הביאה עלינו אסון , דוקטור איזה הישג אחד ,אחד יש לקאליש ?כלום וכלום וכלום,שתתפטר ותעזוב

  • אני לא יודע לציין הישג אחד שלה הראוי לכהונת ראש העיר של העיר השלישית בגודלה. שלא יספרו לי סיפורים ומעשיות על גימיקים ושטויות שכל מנהל מתנ"ס יודע לעשות טוב ממנה בהרבה. ברמה העירונית והארצית חווה העיר את השנה הקשה בתולדותיה!

 26. השוק עצמו חיוני לתושבי הדר הכרמל שברובם הם משתייכים למצב סוציו אקונומי נמוך.
  אם לתושבים אין מספיק כסף לאוכל, מה יעזור להם מתחם "מסעדות".
  השוק שהיה פנינה בשנותיו הראשונות, איבד את חשיבותו כאשר מרכז המסחר עבר לקניונים הגדולים.
  גם באם המקום ישופץ, ספק באם יוכל למלא תפקיד כל שהו בהחייאת הדר הכרמל.
  החיים בחיפה ובכל עיר משתנים כל הזמן.
  אין להאשים כל הזמן את ראשי העיר. הם פועלים מתוך אילוצים, סולם עדיפויות ותקציבים.

  • ממש לא נכון מה שכתבת. גם כרמליסטים פוקדים את השוק כמוני. הסחורה בשוק תמיד יותר טובה מבחנויות או בסופרים. לשוק אין תחליף.
   וגברת קליש אשמה בהזנחת העיר לא רק בשוק. לנסוע בכבישים זה תענוג מפוקפק לנוסע ולרכב.

  • שלום נפתלי,

   לדעתי מבנה השוק לא צריך להחזיק בשימוש אחד ספציפי אליו צריכה האוכלוסייה להתאים את עצמו. אין שום פסול בכך ששימושי השוק יהיו דינמיים יותר ויאפשרו ליותר אוכלוסיות לאורך זמן למצוא בו מקום. ואם צריך שבתחילה ישרת השוק אוכלוסיות מוחלקות ולא חזקות אז גם צריך להתקין בו שימושים מתאימים. הוא לא חייב להיות מלון פרימיום המנוכר מסביבתו.

 27. שיפוץ שוק תלפיות? דלת הכניסה סגורה ומסוגרת ואף פועל לא ניראה בשטח. רק מה? ביטלו את כל החניות לאורך המיבנה ויצרו מצוקת חנייה לבאים לקניות.אל תשפצו, אבל לפחות תחזירו את החנייה.

 28. העיקר התקינו גדר המונעת ממי שהחנה את רכבו לעלות על המדרכה או לרדת ממנה אל מכוניתו.
  חיפה אוהבת גדרות המובילות את הולכי הרגל כאילו היו עדר עיזים סוררים.
  עיר עצובה

  • חסימת החניות והקושי בנגישות לקומת השוק הפעילה נותן את אותותיו בהחלט. יש ירידה משמעותית בפעילות במבנה השוק.

 29. יריב יקר, הצגת תמונה קודרת של כישלון רוחבי ועמוק בכל היבט. הצמד קליש וצוק זורעים הרס קשה בעיר ומנסים לשכנע שהכל חלק מסדר חדש. נראה כי את אגדת בגדי המלך החדשים תפרו למידותיהם המדוייקות ועוד עשו חסד עימם. הם נפכו את האגדה למציאות שבה חיפה היא הקורבן שלהם והפ ההורים המתעללים.

  • גילה יקרה,
   מה שכתבת נכון ומדויק. אני רק מקווה שאחרי ששני האלה ילכו יגיע ראש עיר אחראי שידע לא רק לנהל את העיר אלא גם לדאוג לכך שכל השכבות האוכלוסייה ימצאו בה את מקומם וירצו להיות בה.

 30. היהפוך נמר חברבורותיו?.. עקב הכשלונות המהדהדים של קליש בענייני חזירי הבר, ביטול או "הקפאה" של פעילות מבורכת של ראש העיר יונה יהב שהיו לצנינים בעיניה כגון: צו בחוץ, קבלת שבת בקמפוס הנמל, עיר הנוער, תוספת קווי מטרונית ועוד המון.. קליש עסקה 3 שנים ראשונות בהתנגדות והקפאת כל פרוייקט של יהב. לאט לאט הפרוייקטים הללו קודמו לאחרונה תוך שקליש לוקחת קרדיט עליהם: שיקום שוק תלפיות, הרחבת מרכזי הייטק במ.ת.מ ועיר תחתית, הרכבלית הופעלה, קווי מטרונית יתווספו שוב (אבל ללא נתיבים בלעדיים), פרוייקט חזית הים שיהב נלחם עבורו משוכתב עכשיו ע" ראש העיר לטובתה וכנ"ל השקעת תוואי מסילת הרכבת מחוף כרמל לחיפה שכרגע תקוע ללא תקציב. את נמל תעופה בינ"ל בחיפה
  קליש הס מלהזכיר.. ראש העיר תהיה מעולה בפייסבוק ובפיזור צבע חדשב מתקני ספורט עירוניים בבתי ספר וחידושם. לא לשם כך בחרנו ראש עיר. תיקונים וקוסמטיקה עירונית נהפכו ל"חדשנות עירונית.
  והתושבים משלמים את מחיר הכשלונות.

  • מסכים מורדי, חשוב שהתובנות שלך יחלחלו גם לאחוזים הבודדים שעוד נותרו מאחוריה. אין לי בעיה שאוהבי החזירים ימשיכו לתמוך בה.

 31. הי יריב
  השאלה היא אם בכלל צריך שוק ברחוב מסריק. יכול להיות שהמושג הזה והבניין המפורסם הנ"ל מיצו עצמם וכל הנסיונות ל" שקמו" יבזבזו עוד כסף. כמה נוסטלגיה או רומנטיקה לא עכשוית יש כאן לעומת צורך אמיתי שאינו ברור. יש כאן שאלה מה עתידו של ההדר בכלל ( שלא לדבר על העיר….. ) והאם שיקום שוק זה מה שיצילו. אבל כאמור אתה מצביע על בעיות עומק גדולות יותר נוספות שבהחלט עצוב לקראן.

  • שלום בעז,

   השאלות שאתה מעלה הן מהותיות מאוד. גם התכנון של יונה וגם חוסר התכנון של קליש מעידים על כך שהשאלות האלה לא נבחנו ברצינות לא ברמה שכונתית ולא ברמה עירונית. אם יונה עוד ניסה לייצר תהליך משמעותי לאזור הרי שקליש קילפה את החזון האזורי והותירה רק תפאורה נבובה ולא רלוונטית למציאות התושבים. תכנון רציני אמור להיות חכם הרבה יותר וקצר הרבה יותר. זאת פשוט טרגדיה אדירה שפרוייקט כזה נמשך כבר למעלה מחמש שנים וכלום לא קורה.

 32. כל מה שאני מצפה מהעיר הזאת זה שמידי פעם יהיה מקום שאפשר לנסוע אליו, למחצוא חניה קרובה בחינם או במחיר שפוי, מקום שאפשר לשתות משהוא או לאכול שהואבישיבה ולשבת בשקט יחסי, בלי מיליון אנשים נוספים שצועקים או מגררים אחרי ילדים. נראה לי שהשוק לא רלוונטי לרוב האוכלוסיה, גם כשוק וגם כמתחם בילוי. מצדי שהשיקום שלויימשך לנצח.

 33. דוקטור שגיא, את הגברת ההורסת (ולא לחיוב) אנו מכירים כבר מעל שנתיים. זה נדמה שיש לה מגע של "קסם" וגם זה לא נאמר בחיוב. כל מגע שלה בכל פרויקט קודם כאילו נידון לכישלון. כאשר יש לה 2 אופציות על השולחן לשפר את העיר היא בוחרת בשלישית – הגרועה ביותר. לכן, דוקטור שגיא אל תתאכזב מההורסת כי אין יותר ציפיות מההורסת. כולנו מחכים שתקופת שילטונה (זה מצחיק – אעלכ שילטון) תסתיים בשעה טובה ואז נוכל לבחור שוב מנהיג/ה שיצליחו לשקם את הריסות חיפה. שיצליחו להתחיל וגם לסיים פרוייקטים מהותיים, חשובים וממנפים לעיר זו. מבטיחים לזכור לטובה את פרויקט הדגל של ההורסת, חוף הכלבים, אבל באמת הייתה יכולה להתאמץ קצת יותר – ימים זוגיים עבור חתולים למשל. קצת מחשבה, הרי לא לחינם קיבלת תואר באדריכלות נוף…. אההה, נכון…אין קשר.
  אבל, אני בטוח שיש לזה קשר לביטול המטרונית על רכס הכרמל. עיריית נהריה שלחה לך את תודתה על העברת 10 מיליון שקל ממשרד התחבורה אליהם במקום לחיפה.
  לא נורא, העיקר שנתת את "ברכתך" לפרויקט מורדות הכרמל. אהה, נכון ולא אישרת את התוכניות. סה"כ הפרויקט היה מעשיר את הקופה במאות מיליוני שקלים מארנונה חדשה של תושבים שרוצים לגור בחיפה תחת שלטונך (זה מצחיק). לא חשוב, מי צריך את הכסף הזה בכלל, קופת חיפה עשירה מאוד ושופכת כסף על ריבוד כבישים, תאורה, חניה חינם ברחבי העיר, פרויקטים חדשים….. אההה לא ???
  לא נורא…. עוד שנה וחמישה חודשים…. אבל מי בכלל סופר ?

  • תודה יעקב, חשוב שמועצת העיר תשים על השולחן את נושא הניהול הכושל של ראש העיר (כאילו זה לא ברור) אבל גם תדרוש תחקירים עמוקים לגבי הסיבות שבגללן הפרויקטים בעיר נראים כמו שהם נראים.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

הפגנה בחיפה – מוצ"ש 25/5/24

הודעת מטה "מחאת העם חיפה" חיפאיות וחיפאים, תושבי הצפון האמיצים,ביום שבת 25/5/24שימו לב ל*שינוי השעות: חד פעמי❗עקב הגבלות המשטרה בשל מדורות ל״ג בעומר 🔥♦ 18:00...

תאונה עם חזיר בר בחיפה – אזהרה (!) התמונות קשות לצפיה

(חי פה) - מכת חזירי הבר בחיפה - לחי פה מגיעים דיווחים על תאונות בין כלי רכב, כמעט מדי שבוע. שמאי הרכב מדווחים לחי...

גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו', 25/5/24. בשעות הערב התנשאו הגלים לגובה של כ-150 ס"מ והזרמים היו חזקים מאד. סביב השעה...

הסוף לחניית רכבים על המדרכות • מטפלים בחוויה של הולכי הרגל בחיפה

קבוצת "הרחובות של חיפה" התחילה מהלך שמטרתו לשפר את החוויה של הולכי הרגל במרחב הציבורי. ביום שלישי 21/05/2024, נערכה הפגישה הראשונה של הקבוצה, שהחליטה...

בן שמיח או פשוט משיח – אמן קירות קלאסיים

אומנם בן לא נולד בחיפה, אבל הוא הכי חיפאי שיש. הוא עבר לחיפה לפני כעשור, ומאז הוא מכתיב טון של יצירה עצמאית וחיפאית. המדיום...