מעבירים את זה הלאה: תלמידי 'רודמן' בקריית ים לוקחים אחריות על הסביבה

חותמים על האמנה - ראש העיר, מנהלת בית הספר שרה שייקר והתלמידים (אלבום פרטי)

"לקחתם אתכם את הזבל – עשיתם הרבה מעבר"

'קרנבל המסכות' – איכות הסביבה בראי משבר האקלים
בעוד מספר ימים תתקיים תחרות ארצית בין אשכולות פיס המשתתפים בתוכנית "קרנבל המסכות". התוכנית נועדה לקדם איכות סביבה בראי משבר האקלים. מובילת התוכנית בארץ היא ד"ר מיכל ציון, בקריית ים המובילה היא מנהלת אשכול פיס קריית ים – גב' מרים אלבז-מרצ'לי. מובילת 'בית ספר ירוק' בחטיבת הביניים "רודמן" בקריית ים היא גב' רחלי שפרן.

"תעבירו את זה הלאה"

"בתחילת שנת הלימודים הנוכחית קיימנו פעילות שחשפה את עיקרי התוכנית, ששמה לה למטרה להדגיש את האחריות האישית של התלמידים לקחת איתם את הזבל ולא להשאירו במרחבים הציבוריים", אמרה גב' מרים אלבז-מרצ'לי. "ילדים ומבוגרים מצפים שמישהו אחר ינקה אחריהם גם בבית הספר וגם בכלל, בסביבה. אנחנו מאמינים שילדים יכולים להפנים את המסרים ולהעביר אותם הלאה".

אחריות אישית של כל אחד ואחד

תלמידי "רודמן" נחשפו לבעיות הסביבה הגלובליות, למשבר האקלים, ולבעיות הסביבה המקומית.
התגבשה נבחרת שניסחה סלוגן שמייחד אותה: "לקחתם אתכם את הזבל – עשיתם הרבה מעבר".

בהמשך פגשה הנבחרת באשכול פיס, את תלמידי כיתות ו' מבתי הספר היסודיים: "עלומים", "אמירים", "אור אבנר", "ימית" ו"אורים". תלמידי הנבחרת קיימו פעילות הסברה והכשרה להעברת המסרים לתלמידים אחרים. תלמידי כיתות ו' הפעילו בבית ספרם את כל התלמידים.
תלמידי הנבחרת יצאו לקהילה בעיר, העבירו את המסר לתושבים ונתנו להם שקיות אשפה עם הסלוגן. "המטרה היא שכל הזמן תהיה לך שקית אשפה בתיק ותוציא אותה כשצריך".

חותמים על האמנה – ראש העיר, מנהלת בית הספר שרה שייקר והתלמידים (אלבום פרטי)

נזקי הצריכה והפסולת

"הילדים הבינו שהזבל שמצטבר במרחבים הציבוריים גורם לא רק לפגיעה אסתטית ולמפגע ריח, אלא גם פגיעה בעולמם של היצורים החיים, שמוצאים את מותם בחנק או מהזיהום בשל אכילת הפסולת. בנוסף, הכירו הילדים בחשיבות צמצום הצריכה במטרה לצמצם כך את כמויות הפסולת, כי בתהליכי פירוק הפסולת נפלט גז מתאן, שהוא אחד מגזי החממה שאחראי למשבר האקלים ולהתחממות כדור הארץ". "התוכנית הזו היא חלק מתוכנית גדולה יותר, שמתחברת בקריית ים לרצון לאסור את השימוש בחוף בכלים חד פעמיים, ואנחנו מתקדמים יחד עם הרשות לניסוח של חוק עזר עירוני בעניין".

דוד אבן צור, ראש העיר קריית ים חותם על האמונה. (אלבום פרטי)

להפיץ את המסר

ראש העיר, מר דוד אבן צור, הגיע לאשכול פיס, פגש את נבחרת בית הספר "רודמן" ואת נציגות התלמידים מבתי הספר היסודיים שמשתתפים בתוכנית וחתם על האמנה שקוראת לצמצום השלכת אשפה במרחב הציבורי. המנהלות קיבלו את האמנה והן, יחד עם התלמידים, ימשיכו להעביר את המסר הלאה.

לא ניתן להגיב