"חומרי תעמולה יוסרו מאתרים שבשליטת המועצה" • החלטת יו"ר ועדת הבחירות לכנסת

מועצה אזורית חוף הכרמל והעומד בראשה ביצעו תעמולת בחירות אסורה – ויאלצו למחוק סרטונים והודעות רבות מהרשת, כך קבע השופט יצחק כהן, בשבתו כיו"ר ועדת הבחירות האזורית חיפה, אמש (ג' 17/5/22).

תעמולה אסורה

במענה לעתירה בנושא תעמולת בחירות אסורה שהגיש אלחנן שורץ, חבר מליאת המועצה האזורית חוף הכרמל, נגד המועצה האזורית חוף הכרמל והעומד בראשה, החליט אתמול (ג' 17/5/2022) כבוד השופט יצחק כהן מבית המשפט המחוזי בחיפה, בשבתו כיו"ר ועדת הבחירות האזורית חיפה, כי מועצה אזורית חוף הכרמל והעומד בראשה יאלצו למחוק את כל הסרטונים, הפוסטים והודעות של המועצה החל מה-1/1/2022 שבהם מופיעים תמונות או שמו של ראש המועצה, שכן מדובר בתעמולה אסורה. כבוד השופט גם אסר על המועצה להפיק חומרים כאלו בעתיד.

ימחקו את הפרסומים

כמו כן, פסק השופט כי יש להסיר את כל הקישורים והשיתופים לסרטונים, לפוסטים של ראש המועצה או לתמונות שלו שפורסמו באתרים חיצוניים. למען הסר ספק, מדגיש השופט, על המועצה להסיר מאתר "יוטיוב" את כל סרטוני התעמולה של "חמישי בחמש" שפורסמו מאז ינואר 2022, זאת מכיוון שהם הופקו ממשאבי המועצה!

"יוזר פיקטיבי ודיס אינפורמציה"

חבר המליאה אלחנן שורץ: "בהחלטתו, קובע השופט את מה שכולנו ידענו – המועצה והעומד בראשונה משתמשים במשאבי המועצה לצורך תעמולת בחירות בלתי פוסקת. דוברות המועצה פועלת כבר זמן רב בשיטות פסולות ולא מקובלות. רק לאחרונה הודתה המועצה כי הדוברת, הפעילה במשך חודשים רבים יוזר פיקטיבי בפייסבוק, ודרכו דאגה להכפיש תושבים ונבחרי ציבור, לסכסך ולזרוע פייק-ניוז ודיס-אינפורמציה. כמובן שהדוברת ממשיכה בתפקידה, כאילו הדברים מקובלים".

עיריית טירת כרמל – רחב
אלחנן שורץ – חבר מליאה – מועצה אזורית חוף כרמל (אלבום פרטי)

"חמישי בחמש"

"אבל עכשיו", ממשיך שורץ, "המועצה והעומד בראשה הגדישו את הסאה. הם פיתחו והתאהבו בשיטה חדשה – הפצת סרטונים תחת הכותרת "חמישי בחמש", בהם כרך ראש המועצה את עובדי המועצה, סמלי המועצה, פעולות המועצה וכמובן כספי המועצה – לו עצמו, ובצורה בולטת ומוחצנת, כאשר אין כל ספק שהמטרה היחידה שלשמה נועדו הסרטונים – הינם תעמולת בחירות אסורה".

שורץ: "השופט יצחק כהן שם לזה סוף. מכאן ואליך (וגם אחורה), המועצה לא תוכל יותר להפיק סרטונים או כל חומר דוברותי אחר בהם יופיעו שמו או תמונתו של ראש המועצה. החוק מאוד ברור. חבל שהיה צריך החלטה של בית משפט כדי להבהיר זאת למועצה.

חבר המליאה אלחנן שורץ מוסיף:

את העתירה הגשתי לאחר שפניה שלי למועצה כלל לא נענתה. לצערי, זה לא חריג. פניות רבות של הציבור למידע לא נענות או נענות כלאחר יד. גם זה יפסק בקרוב, אני מבטיח.

השתמשו ברשתות החברתיות שבשליטת המועצה

יש לציין שהשופט לא קיבל את כל טענות העותר. לדוגמה, בנושא סקר שהמועצה ביצעה ופרסום שהמועצה מבצעת במקומונים. אולם, אלו היו טענות צדדיות לטענה העיקרית שהתקבלה במלואה – המועצה והעומד בראשה משתמשים ברשתות החברתיות שבשליטת המועצה, במשאבי המועצה, בעובדיה ובכספה – לתעמולת בחירות אישית של ראש המועצה.
מכאן ואילך, חייב השופט את המועצה להביא עדכונים ללא הצגת תמונתו של ראש המועצה וללא ציון שמו. במידה שראש המועצה ירצה לעשות זאת, השופט קובע כי יעשה זאת מכספו שלו ויפרסם זאת באתר האינטרנט שלו או בדף הפרטי שלו, ולא דרך אמצעים הנמצאים בבעלות המועצה.

מועצה אזורית חוף הכרמל בתגובה: כחלק מהשירות אותו נותנת מועצה אזורית חוף הכרמל לתושביה, מבקשת המועצה להביא לידיעת הציבור באופן שוטף ובשקיפות מלאה את ההחלטות והתוכניות הרבות אותן היא מקדמת ונוגעות לחיי היום יום של התושבים, על מנת לשפר את אורח חייהם ולספק להם מידע שוטף על הנעשה במקום מגוריהם. מועצה אזורית חוף הכרמל מקפידה על שקיפות המידע לתושבים ובנוסף מקפידה בכובד ראש לפעול אך ורק על פי החוק והדין וכך נפעל גם במקרה הזה על פי צו בית המשפט. תושבי חוף הכרמל מוזמנים להמשיך ולהתעדכן בנעשה עבורם באתר המועצה, קבוצות הוואטסאפ ועמודי הפייסבוק שלנו. בהתאם לפסק הדין ימשיך ראש המועצה לעדכן את התושבים בפינה השבועית בכל יום חמישי בשעה חמש בעמוד הפייסבוק הפרטי שלו.


החלטתו של השופט יצחק כהן, יו"ר ועדת הבחירות האזורית חיפה – המסמך המלא, לעיונכם:


הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. שי גלבוע אמר/ה

  המועצה האיזורית חוף הכרמל אינה שקופה. זו תעמולה.
  המועצה מסרבת מזה שלוש שנים לשקיפות של פרוטוקולי הנהלת המועצה, שם נלקחות ההחלטות.
  גם ההחלטה על ההיפרדות מעתלית בנו במחשכים, כאשר ססמת הבחירות של ראש המועצה הייתה "עתלית בירת חוף הכרמל", ומסתבר שמייד לאחר הבחירות הוא הוא והממונה על המחוז [לדברי הממונה עצמו!] עבדו 18 חודש על ההיפרדות, עליה הכריז בתקשורת עוד לפני שנדונה כלל במליאת המועצה.
  התושבים אינם נתינים.

 2. צנצנת זכוכית אמר/ה

  מעניין התגובה של המועצה. ממליץ למי שקורא להכנס רגע לאתר של המועצה השקופה ולחפש פרוטוקולים שאמורים להיות מפורסמים…. מועצה איזורית חוף הכרמל שקופים כמו שאני צנצנת זכוכית
  כשמועצה איזורית שמה דוברת שמתסיסה במסווה נגד תושבים במדייה חברתית , כנראה שזה רחוק מלהיות שקוף.

 3. צור קליין אמר/ה

  אני צור קליין חתול שחור ופעם עד שתפסו אותי הייתי פרופיל פיקטיבי שנוהל על ידי דוברת חוף הכרמל אשר באמצעותי תקפה תושבים ונבחרי ציבור.
  את הפרופיל סגרו.
  את הדוברת השאירו בתפקידה.
  רוח המפקד? המפקד ידע?
  אמממ מיאו

 4. זיו אמר/ה

  כל הפרסום והתגובות. . נראה כמו פעילות מתוכננת ומתוזמרת –
  לשם החירות למועצה.
  סוג של הפוסל במומו פוסל.
  מאחל לכולנו.
  מערכת בחירות מכבדת.
  לטובת תושבי המועצה

הגיבו כאן לכתבה