חיפה דורגה במקום השני במחקר הערים ה -“גיי פרנדליות” בישראל

גאווה: חיפה דורגה במקום השני
במחקר הערים ה-“גיי פרנדליות” בישראל


לקראת חודש הגאווה, ערכו באתר מדלן בשיתוף איגי (ארגון הנוער הגאה) מחקר אשר בדק אילו ערים הן הכי גיי-פרנדליות וליברליות בישראל, שבהן קל יותר להיות נער גאה.
על פי הממצאים חיפה דורגה במקום השני אחרי תל אביב

מפה.JPG

לרגל חודש הגאווה 2016, אתר מדלן, המנגיש לציבור את כל המידע הדרוש כדי לעזור לו בבחירת סביבת המגורים המתאימה ביותר, יצא בבדיקה לאיתור הערים הן הכי גיי-פרנדליות בישראל – המותאמות לנוער גאה, בשיתוף עם ארגון איגי. הבדיקה התבססה על נתוני היקף פעילות חינוכית לקידום סובלנות וקבלת האחר על רקע נטייה מינית ומגדרית בבתי הספר, ובהסתמך על מספר הפעילויות שמקודמות במסגרות בלתי-פורמאליות. מהממצאים עלה כי חיפה הגיעה למקום השני עם 16 קבוצות ומערכים. נתון זה משקף את הפתיחות שמגלה העיר לקהילה בשנים האחרונות, שבאה לידי ביטוי בהכרזה בחודש נובמבר האחרון לפיה תקים בית גאה ראשון בעיר.

העיר הגאה ביותר היא תל אביב, בה פועלות סך הכל 28 קבוצות של איגי ומערכים של חוש”ן. באר שבע חולקת את המקום השלישי יחד עם הרצליה, בהן 14 קבוצות ומערכים של הארגונים; לאחר מכן הערים רעננה ומודיעין, בהן פועלות סך הכל 11 קבוצות ומפגשים של חוש”ן; כפר סבא מגיעה לא רחוק אחרי רעננה, עם 10 מפגשים ופעילויות; את הרשימה סוגרות הערים ירושלים, נתניה וראשל”צ, בהן פועלות בהתאמה 9 , 8 ו-7 קבוצות ומערכי הסברה.

לצרכי המחקר נבדקו אילו בתי ספר מארחים את ארגון חוש”ן, הפועל למטרות הסברה למען הקהילה הגאה, וכן מהו היקף הפעילות של ארגון תהל”ה, הנותן תמיכה להורים לנוער להט”ב, וארגון איגי המפעיל קבוצות חברתיות ומועדוני נוער בכל הארץ. בנוסף, מתבססת הבדיקה על תוצאות מחקר רחב היקף שנערך על-ידי איגי בבתי ספר בהם פועלת ‘תכנית ניר’ המחנכת ליצירת שיח של קבלה, שוויון וסובלנות. המחקר, שנועד לבדוק את השפעות התכנית על האווירה בבית הספר, הוכיח כי חל שיפור ברמת הסובלנות כלפי נוער להט”ב בבתי-הספר בהם פועלת התכנית וכי התכנית הובילה לירידה משמעותית ברמת האלימות בשימוש בקללות הקשורות לסקסיזם, להט”בפוביה וגזענות.

ויטלי דובוב דותן, חוקר שכונות באתר מדלן, חיפאי וחבר בקהילה הגאה: “אתר מדלן מספק לציבור מידע מקצועי על סביבת המגורים, ובכך מסייע לו לקבל את אחת ההחלטות החשובות בחייו, והיא מציאת הבית ואזור המגורים המתאימים ביותר. במסגרת בדיקה שביצענו לרגל חודש הגאווה 2016, גילינו כי אין מקור מידע מקיף ואובייקטיבי על שכונות בהן קהילת הלהטב”קים ירגישו בנוח לחיות, בביטחון וללא שיפוטיות. בעקבות זאת, השתמשנו בכלים הטכנולוגיים שעומדים לרשותנו ובמאגרי המידע כדי להרים את הכפפה ולמפות לראשונה בארץ את הערים הידידותיות והליברליות ביותר בישראל”.

מנדי מיכאלי, מנכ”לית-שותפה באיגי: “הבדיקה שערך אתר מדלן משקף מגמה חיובית בנוף הישראלי של רצון לקבל ולהכיר את השונה, כזה שמגיע לרוב מהנוער עצמו הדורש יותר מערכים ושיעורים הנוגעים לשאלות בזהות מינית ומגדרית. אמנם תל אביב ממוקמת במקום הראשון בפער גדול מהערים האחרות, אבל אנחנו בהחלט שמחות לראות שהעבודה הקשה בשטח מייצרת שינוי אמיתי. זו הזדמנות להודות לשותפים שלנו ברשויות המקומיות המאפשרים את קיום הפעילות הכל כך חשובה שהמדינה לא לוקחת עליה לצערנו אחריות. אני קוראת לרשויות נוספות להנחיל את תכנית ניר בבתי הספר בעיר ולהיווכח בעצמן בשינוי החשוב למיגור אלימות שהיא מייצרת בקרב התלמידות והתלמידים”

הגיבו כאן לכתבה