האם בעלי כלבים יידרשו לשלם אלפי שקלים בכל שנה? • הצעת חוק של חברי הכנסת מ'יהדות התורה'

הכלב של משפחת גולן שטיינברג (אלבום משפחתי)

הצעת חוק של חברי הכנסת משה גפני ואורי מקלב מ'יהדות התורה' מבקשת כי מעכשיו בעלי כלבים ישלמו בכל שנה 3,500 ש"ח על אדם המחזיק כלב.

מה הקשר בין כלבים וכלים חד פעמיים?

ח"כ משה גפני מיהדות התורה השווה בין אב חרדי, שצריך לקנות כלים חד פעמיים עבור משפחתו, וחווה כעת קושי רב בשל ההתייקרות הדרמטית במוצרים הללו בשנה האחרונה, למשפחות חילוניות המגדלות כלבים שעלולים להתקשות לשלם תשלום שנתי בעבורם.

לטענת גפני, אם הכלבים כה משמעותיים עבור בעליהם, עליהם לשלם עבורם. בהצעת החוק כותבים השניים כי מדובר באגרה סביבתית שתושת על בעלי הכלבים בשל הפגיעה הסביבתית שיוצרים בעלי החיים הללו ובעיקר בשל השפעתם השלילית על משבר האקלים.

בהצעתם כתבו כי גם שבחודשים האחרונים עברו תקנות בכנסת, אשר פוגעות באוכלוסייה המוחלשת במדינה ובתוכה באוכלוסייה החרדית, ועל כן יש מקום לגזירה שווה לאוכלוסייה החילונית ובה מחזיקי הכלבים. נשאלת השאלה כיצד הפכה האוכלוסייה החרדית לאוכלוסייה ענייה וכזו שבחלקים נרחבים ממנה לא נלמדים לימודי ליבה ורבים בה לא יוצאים לעבוד ולהתפרנס כך שהיא נשמרת בעוניה ובחולשתה. הצעת החוק לא משיבה על כך.

הכלבה זוריה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

יש לציין, שבשנה האחרונה המשרד לאיכות הסביבה הביא לעליית מחירם של הכלים החד פעמיים, בשל היותם עשויים מפלסטיק, חומר שאינו מתכלה ולכן פוגע בכדור הארץ. האוכלוסייה החרדית בארץ הזדעקה על רוע הגזרה מבחינתם, שכן במשפחות גדולות בחברה החרדית שימוש בחד"פ רווח מאוד ומסייע להם, בשל האפשרות להשליך את הכלים לאשפה מיד לאחר השימוש דבר החוסך את עבודת השטיפה הבלתי נגמרת של הכלים.

כלבת שיצו - משי (צילום: ירון כרמי)
כלבת שיצו – משי (צילום: ירון כרמי)

בחיפה יש בעלי כלבים רבים ובעשור האחרון הוקמו עוד ועוד גינות כלבים, שהן מעין גני משחקים לכלבים, בהם הבעלים יכולים לשחרר את כלביהם לנוע באופן חופשי, כשבמרחבים ציבוריים אחרים, על הכלבים להיות קשורים כל העת. חברי מועצה שיש בבעלותם כלבים אומרים שהצעה זו לא תתקבל כיוון שאין מאחוריה כל רציונל.

"רוע טהור על חשבון בעלי החיים"

חברת המועצה הילה לאופר מסיעת הירוקים של חיפה, שמגדלת בביתה מספר בע"ח חיים, בהם כלב גדול ממדים, זאת בנוסף לפעילותה רבת השנים למען בעלי חיים באשר הם, כינתה את ההצעה "מטופשת".

הילה לאופר מ'הירוקים' עם חלק מבעלי החיים שהיא מגדלת (אלבום פרטי)

הילה לאופר:

רוע טהור על חשבון בעלי חיים. הצעה שבאה לנגח את החוק על מיסוי כלים חד"פ. איכות הסביבה מעניינת אותם? שיגישו הצעה שאוסרת כניסה של משלוחים חיים לתחומי מדינת ישראל, תעשיה שהיא מהמזהמות ביותר בעולם. אבל הם לא יעזו, כי מי רוצה להסתבך עם סלאח דבאח? הבעיה בהצעה הטיפשית הזו היא שיש אנשים שייבהלו ויוותרו על אימוץ כלבים מחשש שההצעה הטיפשית הזו תעבור. יהיו כאלו שגם יינטשו את כלביהם בגלל אותו החשש. אבל אני בטוחה שההצעה הזו לא תעבור. נפיחה של שני ח"כים משועממים, שאנחנו מממנים את הזמן העודף שלהם כדי להגות הצעות כאלו מופרכות.
כלבים וילדים חיים יחד באהבה בבית משפחת לאופר (אלבום פרטי)

"חוסר הבנה כלפי בעלי חיים וכלפי הסביבה"

גם חברת המועצה עו"ד שרית גולן-שטיינברג, המשמשת גם יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה במפרץ חיפה, יצאה בתוקף נגד ההצעה.

הילדים עם הכלב האהוב לבית משפחת גולן שטיינברג (אלבום משפחתי)

גולן שטיינברג:

הצעה פופוליסטית חסרת רגישות לכלבים. לא רק שאין לגבות תשלום מבעלי כלבים, על המדינה להוקיר אותם על אימוץ בעל חיים, במקום שיגדל ברחוב, נטוש ורעב. הניסיון של חברי הכנסת בהצעה הפופוליסטית שלהם להשוות בין אימוץ כלב לתשלום על כלים חד פעמיים, מעידה על האטימות בהבנה שעלינו כבני אדם לנהוג באנושיות גם כלפי בעלי החיים, אבל גם באטימות שבמחיר הסביבתי שיש בשימוש הגבוה במגזר החרדי בכלים חד פעמיים. אני מציעה שמציעי החוק ילכו לרכוש כלים רב פעמיים כדוגמה אישית למגזר שהם מייצגים ועל הדרך ייגשו לאמץ כלב. הילדים שלהם ירוויחו פעמיים.
שרית גולן – שטיינברג (צילום: ירון כרמי)

הגיבו כאן לכתבה

37 תגובות
 1. מיקי אמר/ה

  חוצפה!!!! מציעה שהם ישלמו מס גבוה על כול ילד שהם מביאים לעולם. גיבורים על החילונים!

 2. טלילה אמר/ה

  אני בעד לחייב כל חובש כיפה בקנס של אלף שח לקופת המדינה שתלך ישירות לחשבון הבנק של החילוניים שמשרתים במקום הדרעקים האלה בצבא וגם עובדים ומפרנסים את אין ספור הצאצאים שהפרזיטים האלה יוצרים ומעיקים על קופת המדינה..

  1. דוד אמר/ה

   כמות החילונים שמתגייסים הולכת ופוחתת. מגמה הפוכה בין חובשי הכיפות. לעומת זאת, חלקם של החילונים והערבים (ידידי אנשים שכמותך) בפשיעה (רכוש, סד"ח, נפש) הינו רוב מובהק. עלות הפשיעה הינה עשרות מליארדים בשנה שהיו מאפשרים בניית עשרים בתי חולים וסלילה מחדש של כל הכבישים במדינה ומסלולי רכבת מאילת ועד מטולה.
   רוב מוחלט של כספי הביטוח הלאומי נמסר לערבים שמיעוט זעום שלהם מתגייס או מתנדב לגוף הצלה או רפואה כלשהו. רוב מובהק של החרדים מתנדב בגופי הסיוע השונים שמהווים עמוד שדרה בחירום ובשגרה. 20 אחוז מהחרדים מתגייסים לצה,"ל.
   חומר למחשבה

  2. אבי קו-ישר אמר/ה

   צודקת. ולדוד – אל תתחכם. לא לבלבל בין ח"כים חרדים משתמשי חד פעמיים לדתיים חובשי כיפות סרוגות ולחרדים ספרדים! ו-אפרופו – אחד המגישים דוחה את הבאת הסדר הטיעון המקל שלו לבית המשפט והגיע הזמן לבטלו, להעמידו לדין על שני התיקים ולמנוע את בזבוזי הזמן שלו בדרך לקלון!

 3. טלילה אמר/ה

  ואם לא ברור.עדיף כלב אחד חמוד על עשרה חובשי כיפות .הכלב ידידות הטוב של האדם הנאור. החרדי אוייבו הרע ביותר של האדם הנאור.

  1. דוד אמר/ה

   יש לך את זה בגרמנית נאורה?

  2. כי הרוב לא אמר/ה

   מה קורה אם הכלב לא חמוד?

 4. עופר אמר/ה

  מאיפה הגיע הקישקוש הזה עכשיו אין להם על מי ליפול אז הם מנסים לעשות גיזרות על אנשים שמחזיקים בעלי חיים זה לא מה שהיה פעם היום יש מודעות לכלבים משתמשים איתם לטיפולים לילדים עם מגבלות משרתים בצבא במישטרה הם יודעים בכלל כמה אנשים כלבים הצילו להם את החיים אני מקווה מאוד שלא יצליחו להעביר חוק כזה או אחר

 5. אב אמר/ה

  להציע הצעה נגדית: כל מי שמגדל כלב יקבל פרס!

 6. גבי אמר/ה

  "נשאלת השאלה כיצד הפכה האוכלוסייה החרדית לאוכלוסייה ענייה וכזו שבחלקים נרחבים ממנה לא נלמדים לימודי ליבה ורבים בה לא יוצאים לעבוד ולהתפרנס כך שהיא נשמרת בעוניה ובחולשתה." שאלה ותשובה באותו משפט.

 7. גבי אמר/ה

  "בשל האפשרות להשליך את הכלים לאשפה מיד לאחר השימוש דבר החוסך את עבודת השטיפה הבלתי נגמרת של הכלים."
  ….
  "העלו לנו את מחיר הלכלוך שאנחנו יוצרים ! איזו חוצפה ! מה ? שאנחנו ננקה אחרי עצמינו ?"

  חוצפה.

 8. שייטת 13 אמר/ה

  שקודם יטפלו בכלבים השוטים בירושלים.

 9. מנשה אמר/ה

  שני חברי כנסת פלגמטים שמוכיחים כמה הם חשוכים.

 10. יורם אמר/ה

  אני רואה שהפגרה גרמה לשעמום גדול של שני חכי"ם אשר במקום להתעסק בענינים חשובים למדינת ישראל, הצליחו לעשות השוואה בין צרכי בעל הכלב לאב עם הרבה ילדים.

 11. דוד אמר/ה

  כחרדי שמחזיק שני כלבים ולא משתייך למעמד גבוה (נכה משרד הביטחון), אני כמובן מתנגד להצעה. יחד עם זאת, בכוונת מכוון, מיכל ירון השמיטה את ההקשר של ההצעה. להלן החלק החסר: " ההצעה, כתב ח"כ גפני כי "מחקרים רבים בעולם מלמדים כי לגידול חיות מחמד, ובמיוחד חיות מחמד הניזונות מבשר מעובד, השלכות סביבתיות קשות. הוא מגדיל את היקף פליטות הפחמן הדו חמצני בעולם ותורם להחרפת משבר האקלים העולמי. כך, לדוגמה מחקר שנערך בארצות הברית בשנת 2017 העלה כי חיות מחמד בארצות הברית לבדה צורכות כ-43 מיליארד ק"ג בשר וגורמים לפליטות של גזי חממה בהיקף של 64 טונות פחמן דו חמצני. מחקרים נוספים הראו כי היקף הפליטות שמייצר כלב ביתי כפול מזה שמייצר רכב שטח. גם הטיפול בצרכיהן של חיות הבית פוגע רבות בסביבה. צרכים אלו מתגלגלים בדרך כלל אל פחי האשפה ולא אל מערכת הביוב וגורמים לפגיעה סביבתית חמורה. הטיפול כאמור מגדיל גם את השימוש בשקיות פלסטיק, הגורמות נזק סביבתי רב".
  אולי כדאי להטיל מס על אנטישמיות שגורמת לאנשים לפרסם כתבות תוך עיוות וסילוף והבעת דעה אישית כאוות נפשם. זה פוגע באיכות הסביבה כי מרוב בוז ושאט נפש מהם, מתפזרות אנרגיןת שליליות באוויר החופשי

 12. נוני אמר/ה

  איך הסתדרתם לפני מאה שנה בלי כלים חד פעמיים? ענו לי בבקשה.

 13. אריאלה אמר/ה

  בילדותי לא היו כלים חד פעמיים ולא מדיחי כלים והשכנים החרדים השתמשו בכלים רב פעמיים וידע גם אותם. גם אז גדלנו כלבים וחתולים. מה ענין שמיטה להר סיני. מדוע הדתיים חושבים שאם העלו מסים עבור כלים חד פעמיים, יש להטיל מסים על אחזקת כלבים. מדובר ברוע ותו לא!

 14. ורדינה מארגנטינה אמר/ה

  חרדים, אתם עול על המדינה. ריבוי ילדים. ריבוי קיצבאות. ריבוי לכלוך שמשאירים אחריכם בטבע. ברוב טבעיות..ריבוי רעש. תמיד נדחפים בתור. חושבים שהם אדוני העולם. שונאים את השונה. מפלים בלי בושה, בינם לבין עצמם בין גבר לאישה, בין אשכנזי לספרדי, עבדים לה' אבל לא סובלים את הטבע והבריאה שיצר. יש בכם צדיקים כמו בכל חברה. אבל העדר, אוי העדר..שהשם ישמור אותי מפניו..

  1. אתי אמר/ה

   לפחות הם מביאים יהודים לעולם, כן ירבו

  2. חיזרי לארגנטינה אמר/ה

   ורדינה, את עול על האינטליגנציה שלי

 15. מלכה אמר/ה

  אני לא בעד מס כלבים, אבל מאד בעד קנס ואפילו גדול ופיקוח על מלכלכי צואת כלבים.
  וטלילה למה את מכלילה את כל חובשי הכיפות סימן שאת לא מבינה.הצבא מלא בחיילים ביחידות קרביות.לו היית מציינת חרדים שלא משרתים,הייתי מבינה.אבל למה להכליל כיפות.האם את לא מכירה חילונים שלא משרתים.??

 16. סיגלית מוס אמר/ה

  בלי שום קשר לגפני, דעתי שכן בעלי הכלבים אמורים לשלם אגרה.
  לא יכול להיות שבמבנה שלנו מתוך 12 משפחות ליותר ממחצית יש כלבים שמלכלכים את הפנים של המעלית , את חדר מדרגות , את הכניסה הראשית ואת החניון , את הסמטאות ואת הרחובות הסמוכים !
  תחשבו מה קורה בלילה כאשר אחד מתחיל לנבוח וכל האחרים מצטרפים !
  אני בכנות , ממש מרחמת על הכלבים שמוחזקים במבנים משוטפים ; אתם צריכים לשמוע איך הכלבים מייללים כאשר הבעלים שלהם משאירים אותם לבד בדירה .

  1. נוני אמר/ה

   סיגלית יש גם נערים בגיל של חטיבה שנובחים וצועקים בשלוש בלילה ברחובות ומעירים את כל התינוקות. הם גם מדליקים נפצים וזיקוקים כל השנה. אם מישהו מלכלך אז מנקים אחריו. אם משאירים כלב לבד בבית, מקום חם ונעים, עם אוכל ומים, אז הוא ממש לא מסכן, יש לו חיים יפים יותר מאנשים רבים.

 17. לאסי אמר/ה

  סיגלית אני מרחם עלייך ועל הבורות שלך ביחד עם יהדות התורה מי שמתבכיין ומיילל זה אתם!!!
  המדינה צריכה לשלם לבעלי הכלבים והחתולים שהם מצילים מזוועות ומאנשים חסרי לב כמוכם

 18. סוסיתי אמר/ה

  גם חיים על חשבוננו,גם לא משרתים בצבא וגם רוצים להטיל עלינו גזירות!מבחינתי הם לא חלק מהעם שלנו

  1. דברי בשם עצמך מתוקה אמר/ה

   חשבוננו? עלינו? שלנו?

 19. אביב אמר/ה

  גפני שייך למחלקת הרוע. אבל מקלב כבר הרבה זמן שטן.

 20. יפה לסקר אמר/ה

  אני מד מבינה את ת אוהבי הכלבים. אבל.
  א הם נובעים על אנשים לא מוכרים ללא התרעה מוקדמת.או מתוך בתים כשהם לא נראים וזה מפחיד.או סתם משחררים אותם ברחוב ו הולכי הרגל פוחדים ללכת חופשי.או שמלכלכים עי צריכ.
  או שסתם שהשם לא בבית הכלבים מחבבים ללא הפסקה שעות ולפעמים ימים אם יוצאים לנופש.

  קצת התבלבלנוביס שלנו לבעלי חיים מול הנזק שהם עושים לבני אדם.

 21. חגי גוטמן אמר/ה

  גברת שרית גולן מה הקשר שמאמצים שלא ישוטטו ויהיו רעבים יש בחוץ מלה חתולים שמטילים ואני לא רואה בדיוק שהם כל כך רעבים הם מסתדרים יפה יפה בחוץ אז אם חתול יכול להסתדר יפה בחוץ לבד אז גם כלב מי שרוצה לאמץ כלב שיאמץ ומדרומה לאמץ חתול שיאמץ זה ענין שלו והחיים שלו לא שלאף אחד ובהקשר לחוק הזה זה כולה הצעת חוק לא מעמין יעבור את והילה לאופר חייבים להגיב ולעשות רעש למה אני יגיד לך למה בשבח הפוליטיקה. כי ככה זה עובד את יודעת מה שרית בבחירות הבאות אני כבר לא יצביע לך ולא ירוקים ולא קליש אני יצביע לראשות וגם למועצה למה כי נימאס לי מהמשחקים ומימחבסת המילים שלכם תנו לחיות בשקט כמו שאמרתי אם משהו רוצה לאמץ כלב או חתול או שד עוד מה זה זכותו זה חיים שלו וענין שלו די למשחקי הפוליטיקה הזאת ועל דאגה זה לא יעבור

 22. יפה לסקר אמר/ה

  סליחה שהמחשב משנה…
  נובחים
  צרכיהם
  כשהבעלים לא בבבית

  מתבלבלים ביחס שלנו לבני אדם מול

 23. אתי אמר/ה

  הייתי רוצה שיכלאו את כל הכלבים ויסתמו להם את הפה לתמיד, הם נובחים בלי סוף בכל שעות היום והלילה לא נותנים לישון, עושים קקי ופיפי בכל הרחובות ואף אחד לא משלם על כך, חוץ מזה צריך להיות חוק שאסור להחזיק כלב למי שגר בבלוק, רק חמי שיש בית פרטי, בבלוק שלי מחזיקים כלבים מחוץ לבית ללא השגחה, מה אפשר לעשות עם זה

 24. איכפתית מאוד אמר/ה

  יש אמדים שמשוים את ילדי החרדים לכלבים אזשילכו כפרות על כל ילד ולא רק חרדי יש כאלה שיש להם לב לכלבים ויש שרואים בנם מטרד עצום .כמוני מיליון ילדים ולא כלב אחד חמומי מוח שכמוכם

 25. אניהו ירוק אמר/ה

  הגורם העיקרי להתחממותצכדור הארץ הוא האדם, לא הכלבים. מציע לכן להשית אגרה שנתית של 7000 ש"ח על ילד שלישי ו-8000 ש"ח על כל ילד מהרביעי ומעלה. 6000 ש"ח אגרה שנתית נוספת על כל ילד שאינו לומד ליבה ויוקדשו לתגבור לימודים לאלה שיממנו אותם בעתיד. כמו כן אגרה חד פעמית של 20,000 ש"ח על כל מי שבהגיעו/ה לגיל 18 אינו /ה מתגייס/ת לצה"ל או לשירות לאומי. זה יועיל הרבה יותר לסביבה ולמדינה.

  1. חוקי הטבע, קטע איתם אמר/ה

   לא מותק,
   הגורם העיקרי להתחממות כדור הארץ היא כוח הכבידה שמושך אותו מיום ליום קרוב יותר לשמש.

 26. R אמר/ה

  יש נקודה מוזר חושב שמנסה להעביר. הוא צודק מאד לגבי יוקר המחייה ולאנשים לא אכפת. היום כל אחד זורק את המילה נאצה בקלות ולפי התגובות פה והשנאה שיש ליהודים ששומרים יהדות, זו נאצה. בגלל השנאה לדתיים קיבלנו פשע ערבי בחיפה. גם לי יש כלב אבל בני אדם יותר חשובים. אנשים כותבים פה ברחמנות על כלבים אבל פוגעים בבני אדם.

 27. תומר אמר/ה

  שתי קרציות , עלוקות מוצצות דם שמקבלות כספים ממני ומשכמותי שעובדים ומשרתחם את המדינה . האמתאם החוק יעבור אולי אשקול להביא לשכונה שלכם חזירים כי האמת יש בינכם הרבה מהמשותף .

  סליחה לחזירים אם נעלבתם …

 28. אזרח אמר/ה

  אני רוצה שבמקביל יטילו מיסוי על כל ילד מעצ ילד רביעי, גם במקרה הזה יש הרבה ישפחות שאינן מסוכלות לשאת בעלות הגידול של כל כך הרבה ילדים.

הגיבו כאן לכתבה