באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

ערבים ויהודים בחיפה מגיבים למחאה הפרו-פלסטינית ולגל הטרור

"אסור לתת לקיצוניים להבעיר את העיר"

יהודים וערבים תושבי חיפה יוצאים נגד הניסיון להבעיר את רחובות העיר. הדברים עולים לאור ההפגנה שהתקיימה לפני מספר ימים במושבה הגרמנית, כאשר עשרות רבות של ערבים הגיעו בשעת ערב לשדרות בן גוריון, במטרה למחות על התנהלות המדינה בתקופה האחרונה ולקרוא לאינתיפאדה שתתחיל מרחובות חיפה ותסחף אחריה את המדינה כולה. המפגינים צעקו שחיפה היא כמו ג'נין ותקפו את הישות הציונית. דגלי אש"ף הונפו ולצדם כרזות בגנות המדינה והמשטרה.


נוכחות דלה של יהודים

יש לציין שבעוד שבהפגנה היו עשרות רבות מאוד של ערבים, מהצד היהודי הנוכחות הייתה דלה. בהפגנה נכחו חבר המועצה גרי קורן וכמה פעילי ימין בולטים, שכתבו בפייסבוק דברים קשים לאחריה. לטענתם לא ייתכן שהרחוב מופקר לערבים ושאין התייצבות של עשרות רבות של יהודים שישיבו להם כפי שראוי היה, עם דגלי ישראל.

קומץ מפגינים בהפגנת הימין בשדרות בן-גוריון בחיפה מול ההפגנה הפרו-פלסטינית (צילום: מיכל ירון)
קומץ מפגינים בהפגנת הימין בשדרות בן-גוריון בחיפה מול ההפגנה הפרו-פלסטינית (צילום: מיכל ירון)

פאדי נג'אר, מסעדת דוזאן: "מלחמה בין מנהיגים, לא בין עמים"

"אני כבר 21 שנה פה. ההפגנות האלה הן מאוד לגיטימיות, כשיש אישור. הקושי שלי בתור חיפאי ובעל מסעדה הוא שהקיצוניים משני הצדדים גורמים לבלגן.

ראש העיר והמשטרה צריכים להחליט איפה יהיו ההפגנות. התחננתי שיאפשרו לי ולבעלי העסקים הנוספים ברחוב לעבוד כמו שצריך בחודש הזה, שיש בו חג לשלוש הדתות: רמדאן, פסחא ופסח. אלה חגים של שלווה ואהבה ולא של פגיעה ואלימות.

מה שקורה באל-אקצא הוא בלתי יאומן. בכל העולם לא מקובל שנכנסים חיילים עם נשק שלוף למקומות קדושים. האוכלוסיה שמגיעה לבתי העסק במושבה הגרמנית מורכבת מיהודים וערבים. כל המתיחות והאלימות בין הצדדים רק פוגעת בפרנסה של כולנו פה".

פאדי נג'אר, מסעדת דוזאן (אלבום פרטי)

"אין מלחמה בין עמים, אלא בין המנהיגים. אנשים חפים מפשע משני הצדדים נהרגים לחינם. אני קורא להפסיק את האלימות. זה בלתי יאומן, אנחנו מתנהגים כמו מדינת עולם שלישי. כמובן, העבודה נהרסה בגלל ההפגנה שהייתה ברחוב. ברגע שהמשטרה לא מתגרה במפגינים, ההפגנות מסתיימות בשקט. שילמנו מחיר כבד לפני שנה במהומות שהיו פה ועד היום יש אנשים בבתי סוהר. אזורים כאלה כמו המושבה הגרמנית צריכים להיות סגורים להפגנות, זה אזור תיירות וככה צריך להתייחס אליו.

לא מקובל עליי מה שקורה בכל המדינה הזו, בחברון, בירושלים, בדיזינגוף בתל אביב. ראש העיר הקודם יונה יהב הביא את כל האורחים שלו מכל העולם לדוזאן להראות את הדו קיום, להראות מטבח שיש בו גם מאפיינים מקומיים וגם בינלאומיים. עושים אצלי מסיבות בר מצווה, טבילות, כל אדם, לא משנה מאיזו דת, יכול לעשות אצלי את החגיגה ולהרגיש בבית. חלק גדול ממה שקורה במושבה הגרמנית הוא כתוצאה מההתנהגות של ראש העיר עינת קליש רותם והמנהיגים של הערבים והיהודים. העיתונאי אמנון לוי אמר לחבר הכנסת סטמוריץ', שכשיש פיגוע הוא הולך לרקוד על הדם ולהתסיס. אני מתנגד לכל המנהיגים, ולא מעניין אותי יהודים או ערבים שמעוניינים לעשות מהומות. אם הכיבוש ירד וכל אחד יחיה בשלום, לא יהיו בעיות בארץ ונהיה כמו שוויץ".

איהאב פייסל, 'קפה סמי': "אסור לתת לאף אחד להבעיר את העיר"

איהאב פייסל – קפה סמי (אלבום פרטי)

איהאב פייסל מ'קפה סמי' שברחוב העצמאות, מאמין שחיפה היא עיר של שלום, וחייבים לדאוג שהיא תישאר כזו. "בתור עסק שנמצא כבר 50 שנה בתוך חיפה, ומשפחה שכל השורשים שלה בחיפה, אין עיר בכל העולם שיש בה דו קיום כמו שיש פה ואסור לתת לשום גורם חיצוני לבוא ולהבעיר את העיר. זו החשיבה שלי וככה חונכנו מגיל שנה. אנשי חיפה הם אנשים של דו קיום ושלום. אנחנו רק דוגלים בשלום ללא אלימות משום צד. כל פנאט ולא משנה מאיזה צד צריך להוקיע אותו. אין בחיפה מקום לגזענות ואלימות. ככה העיר וככה תישאר. אסור לתת לשום גורם שלילי להיכנס לעיר הזאת".


רג'א זעאתרה: "לא צריך להזדעזע מזה שאנחנו גם ישראלים וגם פלסטינים"

יו"ר סיעת חד"ש רג'אא זעאתרה (צילום: יואב איתיאל)

יו"ר סיעת חד"ש במועצה העיר רג'א זעאתרה, חושב שלא צריך לחשוש כל כך מכל הפגנה בעיר. "אני חושב שהחשש מכל הפגנה הוא מוגזם. יש תעשיה של הפחדה לה שותפים גם חברי מועצה פופוליסטים ולצערי גם חלק מאמצעי התקשורת שמחפשים "אקשן" בעיר המנומנמת. היהודים "מוחים" אבל כשזה ערבים הם "מתפרעים". הפגנות של יהודים, גם כאלה שקוראים לטרנספר ולמלחמה הן לגיטימיות, אבל הפגנה ערבית מתויגת אוטומטית כ-"הפגנה לאומנית".

"אני לא תמיד מסכים במאת האחוזים עם כל הסיסמאות שם, אבל עדיין חושב שצריך לכבד את זכות המחאה. הרי חופש הביטוי נבחן כאשר הביטוי אינו בקונצנזוס ואף "מקומם" חלק מהציבור. המשטרה לרוב יודעת להכיל וזה נכון ונבון, אבל לפעמים הם באים בהרבה כוח ומעט מוח וזה הגורם העיקרי להתססה, לאלימות מיותרת ולמעצרי שווא.

אני גם לא מסכים למנטרה ש-"הדו קיום" אומר שלערבים אסור להתבטא או להרים דגל שכל ראשי הממשלה בשלושת העשורים האחרונים, כולל נתניהו, הצטלמו לידו. דו קיום, קיום משותף וחיים משותפים זה בראש ובראשונה לקבל את השונה ולא לנסות לכפות עליו את דעותיך.

"הזהות שלנו מורכבת: אנחנו אזרחי המדינה אבל אנחנו גם חלק מהעם הפלסטיני ואי אפשר להזדעזע בכל פעם שהמרכיב הזה בזהות שלנו בא לידי ביטוי. אי אפשר לצפות מאיתנו לאדישות כאשר חפים מפשע נהרגים או כאשר הצבא נכנס ויורה בתוך מסגד. הציבור היהודי בישראל מקיים זיקה עם כל יהודי העולם, בארה"ב, באירופה ואפילו באתיופיה – אז מה ההיגיון לבקש מאיתנו להתעלם מהכאב של העם שלנו שנאנק תחת עול הכיבוש בשטחים?

אבל הפגנה לגיטימית צריכה גם להיות חכמה בתזמון, במיקום ובעיקר בתכנים. אני שב וקורא לצעירים הערבים שמשתתפים בהפגנות לשמור על אופיין האזרחי הלא אלים, ולא לשחק לידי המסיתים. אני מקווה שהן העירייה – שהתעוררה מאוחר מדי באירועי מאי אשתקד – והן המשטרה – שנקטה באלימות מיותרת ובאיפה ואיפה – ישנו דיסקט. אבל בראש ובראשונה אני קורא לממשלה ולצבא להפסיק את ההרג ואת הדיכוי בשטחים הכבושים, כדי שנעבור את התקופה הזאת בשלום. לצערי הממשלה הזו לא הביאה כל בשורה ועדיין ממשיכה באותה מדיניות של נתניהו שמתכחשת לזכויות הכי בסיסיות של העם הפלסטיני".


יואב רמתי: "להוציא את הארגונים שיזמו את ההפגנה מחוץ לחוק"

יואב רמתי – יו"ר הבית היהודי בחיפה

יו"ר הבית היהודי בחיפה, יואב רמתי, מאמין שהפתרון למצב בעיר הוא מלחמה במה שבעיניו מחליש את הציבור היהודי. "השבוע שוב זכינו לראות בהתנפצות הדו קיום וזאת לאחר הפוגרומים שבהם צפינו ואותם חווינו לפני כשנה. הדקירה, השיח של מנהיגי המגזר הערבי, התבטאות עמותות וארגונים שונים הקוראים לעם ישראל "הרוצח הציוני והכובש" מבטאים את החשיכה בה נמצאת הנהגת המדינה והעיר חיפה. עד מתי?"

בתקופה זו בעברינו זכינו לישועת ה' ולהמסת לבב המצרים בתקופת משה רבינו ומלכי האמורי בתקופת יהושע ואילו בתקופתנו המצב הפוך לכאורה.

על מנת לצאת מהחושך אל האור יש לחדד את כושר ההבדלה שאבד בגלות, בין ישראל לעמים, בין חושך לאור וכך נוכל להוציא את הגלותיות מאיתנו.

למעשה, יש להוציא את הארגונים שיזמו את ההפגנות אל מחוץ לחוק, לוודא שאינם מקבלים תמיכות עירוניות, להפסיק מיידית בתי ספר דו לשוניים למניעת התבוללות ולאכוף ביתר שאת את החוק למניעת תמיכה בטרור".


הברמן: "אפשר ללמוד משכונת הדר איך דו קיום צריך להיראות"

אליעזר הברמן (צילום: ירון כרמי)
אליעזר הברמן (צילום: ירון כרמי)

יו"ר ועד שכונת הדר אליעזר הברמן, סבור שבהדר אפשר למצוא דו קיום אמיתי בין ערבים ליהודים. "הדו קיום בחיפה, לפחות בהדר, הוא מופתי וניתן לראות בו חיים ביחד, כבוד הדדי ושותפות גורל. אם בכל האזור היה דו קיום והבנה הדדית היה מצבנו טוב יותר. בהדר גרים יחד יהודים וערבים ללא כל סימן למתיחות וחיכוך, מכבדים איש את רעהו באופן שראוי לחיקוי! בנןגע להפגנה, לדעתי אין זה משפיע כלל על יחסי השכנות והחיים ביחד בהדר".


גרי קורן: "לא ייתכן שהחמאס יסית בחיפה לטרור"

חבר המועצה גרי קורן (אלבום פרטי)

בסיום ההפגנה אמר חבר המועצה גרי קורן, כי לא ייתכן לקבל הפגנות כאלה בהם תומכי חמאס מגיעים לרחוב החיפאי. "ביזיון בחיפה. שלוחות של החמאס יצאו מהחורים אצלנו בעיר. מסיתים לטרור קוראים לאינתיפאדה, מהללים מחבלים מתים ועצורים. כל זה בימים של פיגועים בישראל ובחיפה. אין בושה, אין פחד, אין חוק. יצאנו עם דגלי ישראל להגן על המדינה. צאו מהאדישות, צאו מהבתים, אנחנו מאבדים פה את המדינה ואת העיר".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

10 תגובות

 1. להעיף את המחבל רגא זעאתרה ממועצת העיר חיפה
  אין מקום לקיצונים בחיפה בושה שאדם כזה מכהן בעיר חיפה

 2. אין דו קיום ולא יהיה דו קיום.להעביר את שכונת חליסה לרמאללה.

 3. אין לכם יותר על מה לדווח מסיתים נגד הפגנות. הייתם מתים שזה יתפתח למהומות כמו שנה שעברה רציתם אקשן לא קיבלתם עכשיו ממציאים דרמות איפה שאין. איזה אתר עלוב בחיי

  • לא חמוד, אף אחד לא מייחל שזה יתפתח למהומות. לגור בהדר זה סרט אימה, יותר מהכל אחרי רדת החשכה, יורים על רכבים ושוברים חלונות עם או בלי תלות בקיומה של הפגנה. זה לא מתבקש ובטח לא מהנה.

  • אני לא יודע אם אנחנו גרים באותה הדר. איכשהו בחיים לא נתקלתי בצרות

 4. לא מבין למה כסוף סוף יש הפגנה כה חיובית נגד המסיתים מכל הצדדים, הולכים לראיין לכתבה הזו את גדולי המסיתים, הגזענים והממרידים!! כל הכתבה הוחמצה וכל המסר החינוכי החך לאיבוד בגלל כמה מהמרואיינים הללו!!

 5. בלי הקומנטרי שלך היה קל מאד לפספס את כל הסוגסטיות בכתבה. בכל זאת, למי שלא קרא בקפדנות ונוצר עליו רושם מוטעה שהכתבה הזו נורמטיבית, באתי לעזרת חבר:

  פאדי נגא'ר:
  "ההפגנות האלה הן מאד לגיטימיות",
  "קיצוניים משני הצדדים",
  "מה שקורה באל-אקצא לא יאומן, בכל העולם לא מקובל שנכנסים חיילים עם נשק שלוף למקומות קדושים"
  "ברגע שהמשטרה לא מתגרה במפגינים ההפגנות מסתיימות בשקט"
  "לא מקובל עליי מה שקורה במדינה הזו, בחברון, ירושלים, דיזינגוף"
  "אם הכיבוש ירד כל אחד יחיה בשלום"
  והדובדבן שבקצפת – "כשיש פיגוע סמוטריץ הולך לרקוד על הדם ולהתסיס",

  רג'א זעאתרה:
  "לפעמים המשטרה באה בהרבה כוח ומעט מוח וזה הגורם העיקרי להתססה",
  "אי אפשר לצפות מאיתנו לאדישות כשהצבא נכנס ויורה בתוך מסגד",
  "אני קורא למשטרה להפסיק את ההרג והדיכוי בשטחים הכבושים",

  וכתושב הדר, הדובדבן שבקצפת הולך למר אלעזר הברמן –
  "הדו-קיום בהדר הוא מופתי".

  • שכחת את -בהדר גרים יחד יהודים וערבים ללא כל סימן למתיחות וחיכוך.
   שנה וחצי אני גרה פה והשטיחו אותי על הרצפה פעמיים, גנבו לי את הארנק, קרעו ממני סוודר ובעטו לי מהיד גז מדמיע.
   ולא הבאתי את זה על עצמי, למי שספק בליבו.

 6. מסכים עם כווולם! אבל, בבקשה, ללא דגל ארה"ב, ללא דגל רוסיה, ללא דגל סין… ובטח ללא דגל פלסטין.
  אנחנו פה, במדינת ישראל!

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

פעילות אכיפה כנגד טרקטורונים ואופנועים משופרים שמסכנים את הציבור וגורמים למטרדי רעש וזיהום אוויר • צפו

(חי פה) מאבק המשטרה בם שנוסעים בניגוד לחוק, מסכנים את הציבור ברכס הכרמל וגורמים למטרדי רעש וזיהום אוויר https://youtu.be/Ct3yu5crbE0 מהמשטרה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: במסגרת...

הנחיות להדלקת מדורות ל"ג בעומר לתושבי חיפה

(חי פה) - השנה יחול ערב ל"ג בעומר במוצאי שבת הקרובה 25/5/24 ובעיריית חיפה פועלים ליישום הנחיות צו נציב הכבאות הארצי, האוסר על הדלקת...

רוכב אופניים נפגע מרכב ברחוב נתן אלבז בחיפה

ממד"א נמסר לחי פה: בערב יום ג', 21/5/24, בשעה 18:40, התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל על רוכב אופניים שנפגע מרכב ברחוב...

המשך השבעת חברי מועצה וקידום מספר נושאים ◄ צפו בשידור ישיבת מועצת העיר חיפה

(חי פה) - מועצת העיר חיפה תתכנס הערב (שלישי 21/5/24) בשעה 18:00 באולם הישיבות להמשך השבעת חברי מועצת העירייה שטרם הושבעו, העלאת הצעות לסדר...

אם וילדה קטנה הותקפו באבנים בחיפה

(חי פה) - אישה ובתה בת ה 8.5 שנים הותקפו באבנים ע"י צעירים דתיים ברחוב הפועל בחיפה. הילדה סובלת מחרדות והאם נחבלה ברגלה ונזקקה...