הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מפגינים פרו-פלסטינים תקפו ופצעו שוטרים בהפרת הסדר בחיפה

(חי פה) - הפגנה פרו פלסטינית, בלתי-חוקית, בחיפה הידרדרה...

ביטול • צו סגירה למסעדת 'לואיזה' בחיפה: "מצב תברואי ירוד מאוד"

כזכור ב 16/05/24 ניתן צו סגירה למסעדת לואיזה במרכז...

תחזית – עומס חום כבד ואובך – ה' 13/6/24

מהמכון המטאורולוגי בבית דגן נמסר: אזהרה כתומה - עומס חום...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

בתי כנסת בחיפה • איך קיבלו בתי הכנסת את שמם?

לכבוד חג השבועות יצאנו לבדוק איך בתי הכנסת בעיר קיבלו את שמם. אם בדר"כ אנחנו בודקים איך הרחובות באחת משכונות העיר קיבלו את שמם, חג השבועות הוא אירוע מיוחד, שדורש גם התייחסות מיוחדת.

ואכן במוצאי, שבת, גם תושבים שלא רואים ביום יום את בית הכנסת מבפנים, יצעדו בבגדים חגיגיים לבית הכנסת ויקשיבו לתפילות, לפני שהם יתיישבו לשולחן החג. כמובן, כמות החיפאים הפוקדים את בית הכנסת בשבועות לא קרוב לחגים כמו פסח, ראש השנה ויום כיפור, אבל עדיין תושבים רבים מגיעים בבגדים לבנים לבית הכנסת. עבורם, וגם עבור מי שלא מבקר בבתי כנסת, הכנו את הכתבה.

בחיפה יש למעלה מ-270 בתי כנסת. רובם נקראים על שמם של אברהם, יצחק ויעקב או דמות מקראית אחרת. יש גם מקרים בהם בית הכנסת נקרא על שם הגבאי הראשון של בית הכנסת, על שם הרחוב בו נמצא בית הכנסת או פשוט על שמה של השכונה.

חשוב לציין ששבועות, לעומת כל החגים האחרים, הוא חג שיש בו לצד המאפיינים הדתיים, גם מנהגים חילוניים שמשויכים לו.

שבועות הוא חג מתן תורה, אשר על פי המסורת היהודית בני ישראל קיבלו בו את התורה במעמד הר סיני, ומכאן המנהג בשבועות להרבות בלימודי תורה. החילונים לקחו את המנהג ללמוד תורה כל הלילה בערב שבועות ויצרו מתוכו טקס חילוני.

"לילה לבן"

בערים רבות בארץ וגם בחיפה, נפגשים ל"לילה לבן", שבו לומדים ביחד טקסטים חילוניים. אנחנו, חילונים, דתיים וחרדים, מתקשים למצוא את הדרך לחיות ביחד בצורה מכבדת, אבל חג השבועות מגלם את השילוב בין הארוחה החגיגית החלבית של ערב החג, לצד הלמידה המשותפת עד השעות הקטנות של הלילה על אחווה, שוויון וסובלנות.

בית כנסת מאור יצחק (צילום: מלי מסיקה)

"מאור יצחק"

בית הכנסת "מאור יצחק" נמצא ברחוב יואב בשכונת קריית אליעזר. התפילה בבית הכנסת היא בסגנון ספרדי. בית הכנסת קיבל את שמו לזכרו של אחד האבות, יצחק.

בית הכנסת הגדול בהדר (צילום: עומר מוזר)

בית הכנסת הגדול

בית הכנסת הגדול הוקם במזרח שכונת הדר בשנת 1937 וקיבל את שמו בשל ממדיו. בהרבה מאוד ערים יש בית כנסת שנקרא "בית הכנסת הגדול", וכמובן בהרבה מקרים הוא בית הכנסת הגדול בעיר, עד שנבנה בית כנסת גדול ממנו ועדיין זה לא משנה את העובדה, שהוא נקרא בית הכנסת הגדול גם בהמשך. בית הכנסת היה פעיל עד שנות ה-80 של המאה ה-20 בזכות האוכלוסיה הדתית שהתגוררה ברחובות הסמוכים והייתה מגיעה להתפלל בו. לאחר מכן הוא נסגר לתקופה מסוימת, אבל חזר להיות פעיל.

הרב יהודה גינזבורג תוקע בשופר - נעילת הצום - הכרמל הצרפתי בחיפה (צילום: ירון כרמי)
הרב יהודה גינזבורג תוקע בשופר – נעילת הצום – הכרמל הצרפתי בחיפה (צילום: ירון כרמי)

חב"ד כרמל צרפתי

בית הכנסת של חב"ד בכרמל צרפתי נמצא ברחוב טשרניחובסקי בשכונה. הוא הוקם ע"י הזוג הרב יהודה והרבנית מושקא גינזבורג בשנת תשע"ב (2011) שמנהלים אותו מאז ביד רמה. בית הכנסת מוגדר ופועל כ"בית כנסת לכולם", באווירה משפחתית, מזמינה ומקבלת. פעילויות רבות מתקיימות בו למען החברה, איסוף תרומות שונות לנזקקים, כמו איסוף ותרומת תחפושות בפורים לילדים ממשפחות קשות יום, חלוקת סלי מזון למשפחות נזקקות בחגים שונים, עריכת סדר פסח עבור אנשים עריריים או כאלה שאין להם היכן לערוך אותו ועוד פעילויות רבות ומגוונות עבור קשישים ומשפחות שאין דם משגת או שמצבם הבריאותי מקשה עליהם. התרומה והחסד הם חלק חשוב ופעילות שמתקיימת סביב בית הכנסת, לצד אירועים קהילתיים רבים שמזמינים כל אחד ואחת לקחת בהם חלק, אם זה הדלקת חנוכיה קהילתית בחנוכה, מצעדים חגיגיים ואירועים לילדים.

בית הכנסת אהל אברהם. (צילום – ירון כרמי)

אהל אברהם

בית הכנסת הרפורמי 'אהל אברהם' נמצא בשכונת כרמל צרפתי והוא חלק מבית החינוך ליאו באק. בבית הכנסת מתקיימות פעילויות חברתיות ענפות ברוח פלורליסטית, הרצאות בנושאים שונים ומפגשים קירוב לבבות עם קהילות מגוונות, והוא מרכז סביבו קהילה רחבה של תושבי השכונה ותלמידי בית החינוך ואנשים נוספים שמבקשים לקחת חלק בפעילות הייחודית והיפה שמתקיימת בו.

מרכז אור חדש ליהדות מתקדמת (צילום: חי פה)

מרכז 'אור חדש'

”אור חדש“ מרכז ליהדות מתקדמת, נמצא ברחוב הנטקה באחוזה. "אור חדש" הוא בית כנסת רפורמי, אין בו הפרדה בין גברים לנשים, כמובן, ולמעשה הוא מרכז לפעילות בתחום היהדות, המסורת, התרבות והחברה. הפעילויות שמתקיימות בו, מעבר לתפילות בבית הכנסת, טקסי בר ובת מצווה, נישואין, שבת חתן וכלה וכיו"ב, הן בדגש חברתי פלורליסטי ומיועדות לכלל האוכלוסייה, כשהסיסמה של המרכז: "בואו כמו שאתם". במרכז מתקיימים מפגשים בנושאים שונים, הרצאות, וחוגים לילדים ונוער בתחומים מגוונים.

בית הכנסת של רמת אשכול (צילום: מיכל ירון)

רמת אשכול

מי שהקים את בית הכנסת ברמת אשכול לא נתן לו שם מעבר לבית כנסת רמת אשכול. בית הכנסת ידע ימים סוערים יותר, כשהגיעו לשכונת רמת אשכול צעירים, שגרו בשכונה ולתחושתם של תושבי השכונה ניסו לשנות את ציביונה ולהשתלט על בית הכנסת. תושבי רמת אשכול החליטו לא להרים ידיים, ובאמת הצליחו להחזיר לעצמם את בית הכנסת.

בית כנסת נטוש (צילום: בועז רפאלי)

בתי כנסת נטושים

בחיפה יש הרבה מבנים שעומדים נטושים. רובם בעיר התחתית, חלקם בשכונת הדר. חלק מהמבנים ראויים למגורים, אבל הבעלים שלהם לא גרים בהם וגם לא משכירים אותם. חלק מהמבנים לא ראויים למגורים, והבעלים שלהם לא משפצים אותם ומקבלים את זה שיש נכס בבעלותם, שלא מניב תשואה. כמות היח"ד שעומדת ריקה גדולה, והיו שנים, שהעירייה ניסתה להילחם בזה והכפילה ארנונה לנכסים ריקים (כדי לדעת האם הנכס ריק בודקים את צריכת החשמל. אין צריכת חשמל אומר, שאף אחד לא גר בנכס). גם עם ארנונה כפולה, לא נרשם שינוי מהותי.

יש אנשים שחושבים שיותר הגיוני לטפל בדירות שעומדות ריקות ברחבי העיר מאשר לבנות עוד שכונות חדשות, ולהרוס את הריאות הירוקות האחרונות בעיר. מולם יש כאלה שמאמינים, שבעיר צריכה להיות בנייה וכי זהו מנוף הצמיחה של העיר ומי שרוצה לראות ירוק בעיניים לא יכול לגור בעיר.

בית כנסת נטוש בתשבי (צילום: חי פה בשטח)

בתי כנסת הרוסים

יש בחיפה כמה מבני בתי כנסת בהדר ובעיר התחתית, שזקוקים לשיפוץ מסיבי ולא נמצאים בשימוש. יש כאלה שחושבים, שבתי כנסת הרוסים ושבורים, הם פגיעה ביהדות ובאמונה וחובה לשפץ אותם. בעוד שבית פרטי, שעומד במצב לא תקין הוא רק הפסד כספי לבעל הנכס, בית כנסת הרוס הוא פגיעה אמונית. אחד מבתי הכנסת ההרוסים נמצא במרחק כמה צעדים מבניין העירייה ברחוב חסן שוקרי. הרבה פעמים יש אנשים, שמעוניינים לקדם את השיפוץ ולאחר מכן לחזור ולהתפלל בבית הכנסת, אבל לא ברור איך להשיג מימון, מהעירייה או ממשרד הדתות. לפעמים יש גם ניסיון לאסוף תרומות, אבל לא פשוט להגיע למימון שיפוץ בעשרות ומאות אלפי שקלים.

בית כנסת "פאר ישראל" בתל עמל לאחר נסיון ההצתה (צילום: עוזיאל גריצנוב)
בית כנסת "פאר ישראל" בתל עמל לאחר נסיון ההצתה (צילום: עוזיאל גריצנוב)

פאר ישראל

בית כנסת "פאר ישראל" נמצא בשכונת תל עמל בעיר, ובימי הפרעות במאי 2021, הוצת בית הכנסת לאחר שהושלך לעברו בקבוק תבערה. בתי כנסת באותו השם קיים בכמה ערים בארץ. השם "פאר ישראל" ניתן לבית הכנסת באופן טבעי לכבודו של יעקב, שישראל היה שמו השני. בית הכנסת שייך לזרם הספרדי.

בית הכנסת קהילת מוריה - (הרב דובי חיון)
בית הכנסת קהילת מוריה – (הרב דובי חיון)

קהילת מוריה

בית הכנסת קהילת מוריה, גם הוא בית כנסת מאוד מיוחד, כיוון שהוא שייך לזרם הקונסרבטיבי. בעוד שרוב בתי הכנסת בעיר שייכים לזרם האורתודוקסי, ויש בהם עזרת גברים ועזרת נשים, ובעלים ונשים מתפללים בנפרד, בבית הכנסת קהילת מוריה, כמו בהתי הכנסת הרפורמיים, משפחות יכולות לשבת ביחד זה לצד זו. יותר מכך, כמו בכל בית כנסת רפורמי או קונסרבטיבי גם בבית הכנסת הזה עורכים טקסי בת מצווה ולא רק בר מצווה. מה שעוד מייחד את בית הכנסת הוא שהתפתחה בו קהילה, שיש לה קיום גם מחוץ לבית הכנסת.

מבחינת שמו של בית הכנסת, בית הכנסת קיבל את שמו מהרחוב בו הוא נמצא – מוריה. רחוב מוריה קיבל את שמו מהר המוריה. אברהם היצטווה לקחת את בנו היחיד יצחק אל ארץ המוריה ושם להעלות אותו לעולה לאלוהים. איפה ד"ר יצחק קדמן, כשצריכים אותו…

הכניסה לבית הכנסת "היכל נתנאל" ברחוב הרצל (צילום: אדיר יזירף)

היכל נתנאל

בית הכנסת "היכל נתנאל" נמצא ברחוב הרצל, סמוך למקום בו היה קולנוע אורה. בית הכנסת היה סגור למעלה מ-30 שנה. בשנים האחרונות בעלי החנויות הסמוכות לבית הכנסת ופקחים מהעירייה מנסים להחיותו מחדש ומגיעים להתפלל בו.

חג שבועות שמח לכל קוראי חי פה

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

תגובה 1

  1. היכל נתנאל. פעיל 24/7/365 יום בשנה ללא תמורה ע״י מתפללים אשר קבועים. פנסיונרים. צעירים. בוחרים ובעלי עסקים מאזור המסחר ברחוב הרצל. תפילה ע״י קורא בספר עם 23 ספרים בארון הקודש. ניקיון יום יום. תאורה. מושבים נוחים הולמים תפילה. מסורת ספרדית בואו התפללו התרשמו ותהנו מתפילה מסודרת חברתית נעימה הממומנת ע״י בעל בית הכנסת דור 3. בחיפה.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...

סמטאות חטיב ואל מרין המחודשות בחיפה – הביקור מוגדר כחובה!

העסקים הקטנים בסימטאות אל מרין וחטיב באחת הסמטאות בין רחוב פלי"ם לרחוב שיבת ציון, ממוקמת סימטת חטיב שבמעלה הסמטה מתמזגת עם סימטת אל מרין. באחד הביקורים...

אותות הוקרה ללוחמים דרוזים שסייעו לארגון 'ההגנה' בתקופת המדינה שבדרך

בסניף ארגון 'ההגנה' בחיפה, הוענקו ביום חמישי 13/6/24 אות ההגנה ואות על"ה (עיטור לוחמי המדינה) לבני משפחתם של שני לוחמים דרוזים, שיח' תופיק חלבי...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר הכרמל ומשם היא צופה אל הים בדרום-מערב ואל מפרץ חיפה ועמק זבולון בצפון-מזרח. קיצור תולדות האוניברסיטה תחילתה...