ראש העיר חיפה הצטרפה לאופוזיציה? תובנות מפסטיבל אישור התקציב הרגיל של עיריית חיפה • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

שלושה חודשים מתחילת שנת 2022 אושר תקציב העיר חיפה לשנת 2022.
אחד הדברים המדהימים שקרו בכל הסאגה התקציבית הזו הוא שתהליך קביעת התקציב העירוני, באופן חסר תקדים, הוצא ע"י חברי מועצת השינוי מלשכת ראש העיר ומתסבוכת ההסכמים הקואליציוניים הקיימת שם.

במקום ההתנהלות האפלה בלשכת ראש העיר, נפרס התקציב ונותח בשידור חי בוועדת הכספים לעיני כל, מה שהפך אותו לתקציב הדמוקרטי ביותר שנערך בחיפה מעולם. יחד עם זאת, חשוב לציין שהתקציב שאושר הוא רק התקציב הרגיל של העיר, כלומר השוטף. תקציב הפיתוח של העיר, זה שאמור להסביר כיצד אמורה העיר לצמוח מתוך התשתיות הרעועות שלה, כלל אינו עומד על הפרק בשלב זה וראש העיר לא הצהירה לגביו שום הצהרות.

הידיים ידי עשיו, הקול קול יעקב

התקציב שאושר הוא תקציב עצוב.
להערכתי, היקף השירותים לתושב צפוי להתכווץ באופן דרמטי מכיוון שקיים צורך דחוף לרסן את הוצאות העירייה, לאור התדלדלות ההכנסות העתידיות. אם לא די בכך, הרי שעל פי התקציב הזה העיר נכנסת למעשה למציאות של מיתון, והיא אף נמצאת כפסע מכניסה לתכנית הבראה קשה ומכאיבה מאוד.

למען הסר ספק אציין כבר עתה שהתקציב שאושר אינו משקף את מדיניותה של ראש העיר, שביקשה להמשיך ולהסתמך על הלוואות עצומות, לצורך מימון פעילות שוטפת. הוא מייצג דווקא את מדיניותה הזהירה של מועצה השינוי (האופוזיציה) שנרקמה בצל ההכרזה המדהימה שהנפיק גזבר העירייה היוצא בסוף השנה שעברה. על פי הכרזתו קיימת אפשרות לפיה לקראת סוף שנה זו לא יהיה מספיק כסף בקופה העירונית לשלם המשכורות.

אין בושה

קשה להסביר את צהלות השמחה של ראש העיר על אישור תקציב העירייה, אלא אם כן יסתבר שהיא הפכה לכאורה לשותפה נאמנה באופוזיציה. אבל בעצם, איך עד עכשיו לא שמנו לב לזה שהיא חברת אופוזיציה? הרי הרזומה של קליש רצוף התנהלות אשר הביאה לכך שתכניות ופרויקטים בכל רחבי העיר איבדו כיוון לחלוטין. למעלה מכך, היא עדייו תוקפת את שלטונו של יהב בכל הזדמנות בה משהו לא מסתדר לה, ואולי הסממן המובהק ביותר להיותה באופוזיציה הוא שבאופן תדיר היא מקפידה לסתור את מדיניות ראש העיר, כלומר את המדיניות שלה עצמה, ולזגזג במגוון החלטות. לאור זאת ניתן לקבוע באופן מובהק שמדובר בחברת האופוזיציה הפעילה והאפקטיבית ביותר במועצת העיר.

ההצבעה על תקציב עיריית חיפה 2022 - קליש הצביעה נגד התקציב (צילום: דוברות עיריית חיפה)
ההצבעה על תקציב עיריית חיפה 2022 – קליש הצביעה נגד התקציב (צילום: דוברות עיריית חיפה)

הציוץ המוזר של קליש לאחר אישור התקציב ולאחר שהצביעה "נגד"

מבולבלים

במהלך ישיבת אישור התקציב ניכר היה שגם ראש העיר וגם ממלא מקומה, נחשון צוק, קצת מבולבלים.
הורגלנו לאורך שנים לראות דווקא את האופוזיציה פעילה בדיונים הללו, אבל הפעם ראינו מופע הפוך לחלוטין: רוב חברי האופוזיציה כלל לא דברו, והיו אלה דווקא כמה חברי קואליציה שהזילו דמעות תנין על כך שהתקציב המתהווה דוחק אותם מאזור הנוחות.

הגדיל להתבלבל סגן ראש העיר צוק, כאשר ניסה בדרך לא דרך להעביר את האחריות על התקציב לידי מועצת העיר. מתוך חוסר הבנה מוחלט הוא טען ש"מועצת העיר היא הריבון", דבר שהוא לא נכון כלל ועיקר מכיוון שהתושבים הם הריבון – נו, לא מפתיע. אחריו ניסתה גם ראש העיר עצמה להעביר את "אות הקין" התקציבי שעל מצחה אל המועצה, כאשר טענה שהתקציב שהוגש לאישור הוא בכלל של מועצת השינוי, רק מה לעשות שעל פי חוק התקציב הוא תמיד של ראש העיר.

אז מה נשאר מהקואליציה?

אחרי שראש העיר ערקה, לכאורה, לאופוזיציה, היא הותירה אחריה מקבץ קטן של חברי מועצה בקואליציה.

לא מיותר לציין שהקואליציה הנותרת מתבססת בעיקר על נציגי הסיעות החרדיות ולאור התקציב שאושר נראה שחלק ניכר מההבטחות שהם קיבלו בעת החתימה על ההסכמים הקואליציוניים פשוט הופרו.

ייתכן מאוד שאף הם היו פורשים לאופוזיציה אם לא היו נותרים בידיהם עוד כמה נכסים פוליטיים משמעותיים, כמו ועדת המשנה העירונית לתכנון והבנייה והמועצה הדתית. אבל גם הנכסים הללו לא יכולים לפצות על אובדנן של זכויות והטבות רבות מהן נהנו החרדים עד כה.

את הכאב על כך, עתידים החרדים, כל הנראה, להפנות נגד ראש העיר.
מיכי אלפר, סגן ראש העיר מטעם סיעת "דגל לתושב", אינו חותם למשל על היתר ההפעלה של הרכבלית (העתידה לנסוע בשבת). הרב מנחם קפלן, שותפו של אלפר לסיעה, הקפיד להזכיר בכמה דרכים שונות שהשירות לתושב החרדי סורס לחלוטין. תשובתה של ראש העיר לטענותיו של הרב קפלן הייתה לא יותר ממס שפתיים מגומגם בסגנון "יהיה בסדר".

אבל איך יהיה בסדר אם ראש העיר באופוזיציה?


צפו בשידור המלא של ישיבת אישור התקציב:

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. עו"ד דביר לנגר אמר/ה

  תודה לך יריב על הבהרות החשובות.

 2. עמרי אמר/ה

  אישור התקציב נבע כפי שאמר עציוני מפחדנות של חברי מועצת השינוי, ששרת הפנים תדיח אותם. פעם יואב רמתי היה מקושר לאיילת שקד ובנט, אבל עבר לתמוך בבית היהודי וסמוטריץ'. הם ידעו שהנקמה המתוקה שלה תהיה הדחתם. זה הסיפור שלא מסופר פה. אי לכך, המיטב שיכלו להוציא זה להפסיק את הגחמות של קליש נוסח 2030 להעסקה של מקורביה ולתקציבים להפוך את עובדי העירייה לכפופים לה (או מכופפים על ידה, שזה מה שלצערנו קורה ביעוץ המשפטי של ימית קליין שהפך לייעוץ המשפחתי של קליש-צוק באופן מביך, כל כך מביך שכנראה סיכל את המינוי של קליין כיועצת משפטית לכנסת עליו התמודדה.
  אין לדעת עוד מה יקרה עם מימוש תקציב העירייה. ראש העיר יכולה לפעול בניגוד לתקציב המאושר. עד שזה יגיע לבתי משפט, או לשרת הפנים לטיפולה, כבר נהיה בבחירות הבאות. ראש העיר הייתה צריכה להיות מודחת בהעדר קואליציה, חד וחלק. העניין לא תקציב, אלא חוסר האמון של העיר חיפה אחרי שלוש שנים בהנהגת העיר הנוכחית. הקטסטרופה של שיתוק מועצת העיר והכנסת מפגעים לחיפה לעשרות שנים קדימה כמו מסוף כימיקלים בנמל הסיני, העיר הלוגיסטית הענקית של חנ"י, הרס הקישון, חשמול דרך כל חופי העיר והעיר התחתית, מדובר בתהליכים הרסניים שהמשמעות שלהם היא המשך בריחת תושבים למרכז ולערים שכנות. כל תקציב שלא יטפל במחדלי משכורות העתק של בכירי העירייה וגמלאי העירייה לא יביא לשום שינוי כי מה שנשאר לפיתוח העיר זה פרוטות מתוכו.

  1. נועה אמר/ה

   נכון ועצוב

 3. האמת לאמיתה אמר/ה

  הכתבה מריחה חוסר אמינות ומגמתיות עד כדי תחושה של כתבה ממומנת. איך אני כאזרח בעיר יכול להאמין למה שאתם כותבים אם הכתבות שלכם משדרות כל כך חוסר אמינות. ולא בפעם הראשונה. חבל

 4. יגאל אמר/ה

  תודה יריב! כמו תמיד אתה עושה סדר

הגיבו כאן לכתבה