זהרונים ופולשים אחרים שכדאי מאוד שתכירו • חופי חיפה

זהרון הדור על חוף ימה של חיפה (צילום: מוטי מנדלסון)

בשבועות האחרונים התקבלו דיווחים מהשטח על דגים מתים שנפלטו אל החוף. מדובר לכאורה בדבר נורמלי לחלוטין, דגים מתים שנפלטים לחוף זוהי תופעה מוכרת שקיימת מאז ומתמיד.

לגינון נודד (צילום: מוטי מנדלסון)

מהגרים יותר ממקומיים

במקרים האחרונים אנו רואים כי רבים מהם מהגרים לספסיים, יותר מאשר מינים מקומיים. הדבר בהחלט מעורר שאלות וראוי לבדיקה שאולי תעזור לנו להבין את הסיבה לכך שמהגרים מתים יותר, או שאולי מדובר במקריות?

קוץ הזהרון דרך המיקרוסקופ (צילום: עופר מערכות שקד)

זהרון הדור וקטן

הדבר המטריד (ולא רק אותי) הוא שהפעם נפלטו בחופי חיפה והקריות כמה וכמה זהרונים קטנים יחסית, כל אחד מהם שוקל עד 950 גרמים בלבד.

דג זה הוא מהגר מים סוף וכבר שנתיים פוקד את חופי חיפה, אך השנה מדובר במספר גבוה יותר מבשנים קודמות, ובנוסף, כאמור, הפרטים שנראים בחופינו השנה הם קטנים יחסית.

זהרון הדור שנפלט אל החוף (צילום: מוטי מנדלסון)

צורתו ותנועתו רבות החן

הזהרון נחשב לדג יפיפה, זאת בזכות צבעיו העזים המשמשים צבעי אזהרה, וכן בשל תנועתו רבת החן וצורתו המעודנת. בשל תכונותיו אלה, הזהרון מבוקש אצל מגדלי דגים רבים בעולם. אך זאת יש לדעת, חשיפה אליו עלולה להיות מסוכנת. המגדלים חשופים לסכנת עקיצה, אותה יפעיל הדג כאקט הגנתי בלבד, כמובן, אך יש בה כדי לגרום לכאב עז ואף לנזק רפואי. לאור זאת, התופעה של פליטת דגי זהרון לחופים, מהווה סכנה למי שנתקל בהם.

קבוצת קוצים של הזהרון – נוקשים מאוד (צילום: מוטי מנדלסון)

למה אתה נוגע?

אז איך בכל זאת קורה שנפגעים מהדגים הללו?
את השאלה הזו שאלתי דייג שנפגע משפמית ארסית לפני מספר שנים, כששכב במשך שש שעות בחדר מיון. תשובתו היתה שהדג נראה לו כזה חמוד ונחמד, הוא פשוט רצה ללטף אותו…

"נסראללה" – שפמית ארסית (צילום: מוטי מנדלסון)

גם הזהרון נראה חמוד

וזה אכן נכון, גם הזהרון נראה יפה וחמוד, ומי שלא מכיר את טבעו עלול לנסות לגעת בו ואפילו להרים אותו… תוך שניות ימצא את עצמו מאוד מצטער על ההחלטה הזו… עקיצת הזהרון מכאיבה מאין כמוה, ועל פי גורמי רפואה, במקרה שנפגעתם, עליכם לפנות במהרה לטיפול רפואי.

דג החליל, מהגר ים סופי גם הוא, נפלט אל החוף (צילום: מוטי מנדלסון)

זה לא צחוק!

אינני רופא, אך יש לדעת כי עקיצת הזהרון, פרט להיותה מכאיבה מאוד, גם עלולה בהחלט להיות מסוכנת ולגרום לתופעות כמו חום, בצקת מקומית, כך שבמקרה של פגיעה, יש לפנות מיידית לטיפול רפואי.

דק ברקן, דג פולש וקוצני קשה לניקוי (צילום: מוטי מנדלסון)

אל תתפתו

הצוללים מכירים היטב את היצורים המסוכנים בים ומתודרכים לגביהם בתקופת הסמכתם. הבעיה מתחילה כאשר אנשים שאינם מכירים את בעלי החיים הימיים נתקלים בדגים הללו ומוקסמים ממראם המרשים (והתמים אולי…) ומתפתים לשלוח יד ולגעת.

אבו נפחא שנפלט אל החוף (צילום: מוטי מנדלסון)

כדי שתדעו מה לעשות

כאמור, לאחרונה נפלטו זהרונים רבים יחסית לחופים, חלקם אף קטנים מאלה שבצילומים, דבר שמעיד על כך שהם מתפתחים בשונית כלשהי, לא הרחק מהחוף, ולפי מספרם, נראה שהתופעה אף תתרחב. סביר להניח שיהיו עוד הופעות כאלו בחופים שלנו ולא רק בחורף, אלא גם בקיץ – בעונת הרחצה, על כן טוב יהיה שנהיה מודעים לכך. מטרתי כאן אינה חלילה לייצר פחד, אלא רק ליצור מודעות, למקרה שתתקלו בדג זהרון שכזה ועל מנת שתדעו מה לעשות במקרה כזה.

זהרון הדור על חוף ימה של חיפה (צילום: מוטי מנדלסון)

זה לא קורה הרבה

כדי לסבר את האוזן, ישנם הרבה יותר דיווחים על פגיעות מחזירי בר, עקרבים, נחשים וכיו"ב, מאשר על פגיעות ימיות, הסיבה לכך היא שהפגיעות הללו הן נדירות, חלקן אף אינן מדווחות כלל. ייתכן כי אפשר לייחס זאת לכך שדייגים וצוללים מכירים פגיעות כאלו ורובם טובלים ידיהם במים חמים כדי לפרק את החלבון בעל המשקל המולקולרי הגבוה וכך מתפרק הארס.

דג סיכן הדי פגוע (צילום: מוטי מנדלסון)

ראיתם? נשמח שתדווחו

לסיכום, המשיכו לטייל וליהנות מהים ומהטבע, ובמקרה שנתקלתם בדג יוצר דופן, דווחו על כך בצרוף מיקומו המדויק עד כמה שניתן, זה בהחלט יסייע במעקב אחר אורחים בלתי קרואים המגיעים אלינו מ-ים סוף.

הזהרון ואני – אל תנסו את זה בבית! (ליאן ליבנה)

אגב, דג הזהרון נחשב למעדן אמיתי, וגם כשר למהדרין. אך כמו שהדייגים אומרים: "נראה מי גבר לנקות את הדג זה!"

ממד"א מדווחים כי במקרה של פגיעה או עקיצה מדג כלשהו, הטיפול שניתן הוא זהה לזה של פגיעות מבעלי חיים אחרים. כמובן שהדבר תלוי במקור הפגיעה, אך הדרך היחידה לדעת מהו, היא אם הנפגע מכיר את סוג הדג הספציפי ממנו נפגע. הטיפול שניתן בשטח הוא בדר"כ טיפול בכאב ומעקב אחר הסימנים שמראה הנפגע. יכולה להיות גם תגובה אלרגית ומטפלים בה בהתאם.

• נספח מתוך מחקרים אודות פגיעות של הזהרון (דג האריה) שנערכו בחו"ל

הגיבו כאן לכתבה

10 תגובות
 1. מיכל אמר/ה

  כתבה מעניינת, מלמדת, מעוררת מחשבות על שינויים אקלימיים והשפעתם על הסביבה ואפילו על החיים במים. אמנם כל התפתחות כדור הארץ והחיים עליו הושפעו והתפתחו בעקבות שינויי אקלים, אז אנו "זוכים" לחזות בכך ב"לייב".

 2. רוני חסיד אמר/ה

  עוד כתבה מעניינת של מוטי מנדלסון, על הפולשים הימיים שמגיעים מים סוף ומזהירה את המתרחצים בחופי ישראל לא לגעת בבעלי החיים הימיים שלא הכרנו בעבר וכנראה שיתרבו בעתיד באזורנו.

 3. דן אמר/ה

  תודה למוטי על הכתבה האים יש גם מחקר לגבי נדידת דגים מים התיכון לים סוף?

 4. ש.כ אמר/ה

  חבל רק שבכתבה לא ציינת כי מין פולש זה כמו האבו נפחה מכחיד את דגי הים התיכון שכן הוא טורף ללא שובע ואין לו אוייבים טורפי על שטורפים אותו בים התיכון.
  לכן הוא והאבו נפחה הם סכנה ארולוגית למרקם הים תיכוני. טוב שכל מי שדג אותם ישאירם מחוץ למיים.

 5. פ אמר/ה

  כל הכבוד לך אתה עושה שרות מעולה. טוב לדעת ממה להיזהר.!!
  יש לעיריה הרבה מה ללמוד ממך, חבל שהראש שלהם…
  אני חושב שחובת העיריה לתקצב פעילות כזו במקום לבזבז לנו את כספי הארנונה עך מסיבות וארוחות.
  וקמפיינים לא מוצלחים.

 6. מנדלסון מוטי אמר/ה

  בוקר טוב זה
  אמת הם פולשים מים סוף,ועל זה הכתבה.
  האמת היא שדייגים הורגים אותם זה אולי נראה אכזרי,אך פשוט אין להם אויבים.

 7. א. א אמר/ה

  מעניין מי המטומטם הראשון שיבוא ויאשים את קליש גם בזה.

 8. נמאס מכם אוכלי חינם. אמר/ה

  בכל העולם מדינות מטפלים בבעיה באצמעות דייגים וצוללים עמ לעשות ככל שניתן לשלוט בריבוי ואוכלוסיית הדגים הללו שהורסים בתי גידול שלמים בים תיכון. ארה״ב, קריבים, קפריסין! כל אלה הגיעו לישראל והתחננו תתחילו מוקדם ככל האפשר!! אל תגיעו לנקודת האל חזור.
  האוזניים אטומות. כל מה שמעניין את ישראל זה לסגור שטחים בים וחסגור את הים. לא שמירה על הים.
  רק בישראל אסור לדןג בצלילת מכשירים את הפולשים הללו.
  רק בישראל את שום תמריץ להוציא אותם מהמים.

  עשרות אוהבי ים מוכנים לעשות זאת בחינם ובהתנדבות מתוך אהבת הים. בישראל הם נחשבים היום עבריינים. זו מדינת ישראל.

 9. יגאל מהגילבוע אמר/ה

  לדעתי חובה להציב שילוט זוהר ומזהיר בכמה שפות בכל החופים לגבי כל יצורי הים המסוכנים כדי למנוע פגיעות

 10. מנדלסון מוטי אמר/ה

  שלום ה
  רעיון זה הועלה בעבר.
  תיאורטית זה נראה מצוין.אך…הסיכון הוא גבוה, ולא כדאי להתחיל בזה.
  הם כבר פה שנים מספר.היום יש כל כך הרבה שאין מה לעשות.צריך פשוט להיזהר.

הגיבו כאן לכתבה