האם תצליח עיריית חיפה להעביר את תקציב 2022 עד סוף החודש?

ישיבת מועצת העיר - תקציב 2022

עיריית קיבלה כזכור, ארכה לאישור התקציב לשנת 2022, עד ל-30 במרץ 2022, זאת לאחר שתקציב העירייה לא הגיע לכדי אישור במהלך מספר רב של ניסיונות, ועל אף ישיבות מועצה מרובות שהתקיימו בנושא.

יו"ר סיעת הירוקים, חבר המועצה אביהו האן, מסר לחי פה:
"עיר ללא תקציב זו עיר שמתנהלת רע. עיר עם תקציב גרוע מספקת שירות גרוע לתושביה. הבסיס לתקציב נכון זו תכנית עבודה שנתית נכונה לעיר. לצערי הנהלת העיר אינה מכינה תכניות עבודה רציניות לחיפה ובפועל משכפלת את תקציב העיר משנה לשנה. נדרש להכין תכנית עבודה מבוססת תקציב איכותי הכולל תעדוף מתאים כדי שתושבי העיר יקבלו את השירותים האיכותיים המגיעים להם, במיוחד ברמת תשלום הארנונה בחיפה שהינה מהגבוהות בישראל.
בחודשים האחרונים ראש העיר קליש הביאה לאישור מועצת העיר תקציבים חסרי חזון וחסרי מעוף שאישורם היה גורם לכך שהעיר היתה ממשיכה להידרדר בכל הפרמטרים. טוב עשו חברי המועצה ובהם סיעת הירוקים שלא אישרנו את התקציבים הרעים שהובאו לאישור והצבענו נגדם.

אביהו האן (צילום: ירון כרמי)
אביהו האן (צילום: ירון כרמי)

האן הוסיף ופירט, כי הוא וסיעתו מצפים מראש העיר שתציג תקציב שיטפל בבעיות המהותיות בחיפה:

  • נטישת הצעירים והזדקנות העיר.
  • בעיות איכות הסביבה.
  • השתלטות החזירים על המרחב הציבורי.
  • השקעה בחינוך, בתנועות הנוער, במשפחות הצעירות.
  • השקעה נדרשת בפיתוח העסקים הקטנים בעיר.
  • טיפול בדרי הרחוב ובמשפחות הנמצאות במצוקה ונדרשות לסיוע.
  • קידום תהליכי התחדשות עירונית תוך חיזוק מערך מנהל ההנדסה העירוני ועוד.
  • בנוסף יש לבצע תהליכי התייעלות פנימיים כדי לבצע תהליכי חיסכון בעלויות ושיפור המערכת האופרטיבית בעיר.

"תקוותי", סיכם האן, "שראש העיר תשכיל ותקבל את הצעותינו לשיפור התקציב, כדי שנוכל לאשרו עד סוף החודש".


רג'א זעאתרה (צילום: ירון כרמי)
רג'א זעאתרה (צילום: ירון כרמי)

יו"ר סיעת חד"ש, חבר המועצה רג'א זעאתרה, מסר לחי פה:
"הנזק שכבר נגרם לעיר בשלוש וחצי השנים האחרונות הוא עצום. העירייה לא מספקת את השירותים הבסיסיים לתושבים, אבל מרעיפה תקנים ניהוליים מיותרים, רכבי ליסינג למקורבים ויועצים במיליונים. אני מעריך שהאופוזיציה תביא שינויים נרחבים ותעביר תקציב מאוזן, שוויוני ואחראי, שישים קץ לבזבוזים וימנע התרסקות כלכלית של העיר".

חבר מועצת העיר יעקב פיינגולד מסר לחי פה כי להערכתו יאושר התקציב יאושר עד סוף החודש (מרץ).

יעקב פיינגולד – חבר מועצת העיר ויו"ר ועדת הספורט (צילום – ירון כרמי)

לקראת האישור הצפוי בסוף החודש, שלח סגן ראש העיר מסיעת הליכוד, שמשון עידו, מכתב לראש העיר, תחת הכותרת הרס "ערש התרבות והספורט בחיפה".

שמשון עידו במועצת העיר (צילום: סמר עודה)
שמשון עידו במועצת העיר (צילום: סמר עודה)

לשון מכתבו של חבר המועצה שמשון עידו:

לכבוד: ד"ר עינת קליש-רותם, ראש העיר,

"בימים אלו כאשר אני שוקד ולומד את תקציב העירייה המתוכנן לשנת 2022 ומתבונן בהצעת התקציב אותה הגשת לאישור מועצת העיר ואשר נדחתה על ידי מרבית חברי מועצת העיר (כאשר מרבית מחבריך לקואליציה מדירים רגליהם במכוון מישיבות אלו) ברוב קולות 4 פעמים שואל אני את עצמי : "כיצד ראש עיר המכהנת למעלה משלוש שנים בתפקידה מצאה לנכון להרוג את התרבות והספורט בעיר", כל זאת לאחר שהרסת את חברת יפה נוף ואת קהילת הדר.

בטרם אפרט הגעתי לתובנה שכל פעילותך אינה לטובת התרבות והספורט אלא, נובעת מחיסול חשבונות, נקמנות אישית, גחמה בלתי מובנת והמשך הריסת כל חלקה טובה בעיר. עכשיו אני גם מבין טוב יותר את אמירתך "עיר מתה" , אכן הרגת גם את התרבות וגם את הספורט בעיר.

אתו"ס
כחבר דירקטוריון אתו"ס מזה שנים, אני עד לעשייה של החברה במיגוון רחב של נושאים אשר מנגישים את התרבות לתושבי העיר בצורה הטובה ביותר . תזמורת סימפונית, סנימטק, ביג בנד, סדרת מחול, סדרת קלאסיק קטנים להנחלת מוזיקה קלאסית לילדים, מופעי שירה בציבור עם אפי נצר תושב העיר ועוד , אירועים שלא טרחת להגיע אליהם במהלך שלוש שנות כהונתך. מצאת לנכון לקצץ את תקציב אתו"ס מעשרה לחמישה מיליון שקלים.

ביטלת אירועי תרבות מוצלחים ומשגשגים, גדולים ומשמעותיים , עיר הנוער ועיר הבירה אשר משכו אליהם עשרות אלפי משתתפים.

מה הפלא שישנה הגירה שלילית של צעירים מהעיר חיפה?
בישיבת מועצת העיר האחרונה ציטטת דברים אותם כתב מבקר המדינה בדו"ח שלו על אתו"ס . מעניין ששכחת לציין את השבחים שניתנו לאתו"ס בביקורת בכל הקשור לניהול אולמות תרבות ואחזקתם כאשר המבקר משווה בין התנהלות אתו"ס להתנהלות העירייה ( השוואה לבית אבא חושי ובית נגלר) המבקר ציין כי אתו"ס יעילה , חסכנית ומנהלת את אולמותיה בצורה מצוינת ועל העירייה ללמוד ממנה. לצערי הרב לא יישמת הערות אלו ובמחי יד החלטת להוציא מאתו"ס את אחזקת

מגרשי האימונים והמשחקים מבלי לעשות בדיקה כלכלית מקיפה שתצדיק מהלך זה, הכול בגלל התחשבנות לכאורה עם העומדים בהנהלת אתו"ס.

גם היום את ממשיכה במאמציך הכושלים להדיח את יו"ר דירקטוריון אתו"ס, במקום לנהל ,לקדם ולפתח את העיר, את עסוקה במלחמות מיותרות שלא תורמות דבר וחצי דבר לא לך ולא לעיר בסופו של יום , את היא זאת שלא תצאי טוב מהן.

אני מזמין אותך לצאת עמי לסיור כדי שתלמדי מקרוב איזה טעות עשית, טוב מראה עיניים מאשר ישיבה במגדל השן מנותקת מהעשייה בשטח. תחזוקת המגרשים ירודה ובכי רע. גם ראשי רשות הספורט העירונית , טוענים שהם צריכים להיות המנחים המקצועיים ואלו שמקצים את שעות האימון ואתו"ס היא זאת האמורה לתפעל ולתחזק. לדוגמא החלפת תאורה לוקחת מעל חצי שנה מה שמשבית את פעולות הקבוצות. ראשי הקבוצות פונים אליי יום יום ושעה שעה.

מוזיאונים
ניסיתם לפגוע במנכ"ל המוזיאון ורק בזכות התערבות שלנו במועצת השינוי הוא חזר בו מהתפטרותו. החלטתם בהחלטה הזויה, לגזול שטחי תצוגה במוזיאון מאנה כץ וטיקוטין לטובת בתי קפה ומטבחים על חשבון שטחי תצוגה . עוד בקדנציה הקודמת אושר תקציב להנגשה מוזיאון מאנה כץ ולצערי תקציב זה בוטל על ידך, מה שהביא לסגירתו של המוזיאון שסגור כבר למעלה מחצי שנה, אינך עושה דבר וחצי דבר על מנת להחזיר הפעילות למוזיאון זה.

לשיאך הגעת כאשר החלטת לא לאפשר למוזיאונים לפרסם את עצמם, והם חויבו להוריד את שלטי הבד בהם פורסמו התערוכות אותם הם מציגים. טענת כי "יש לשמור על המרחב הציבורי". בשיטוט ברשת מצאתי כי מוזיאונים ברחבי העולם מציבים באנרים המפרסמים את התערוכות. רק בעיר חיפה, אותה כנראה החלטת להמשיך לדרדר, את לא מאפשרת למוזיאונים לפרסם את עצמם.

לאורך שנים אירועי תרבות וספורט עירוניים היו מפורסמים לאורך הצירים המרכזיים, באמצעות עיגולדים ובאנרים, דבר שלמעשה "נתן צבע" ועדכן את תושבי העיר אודות הפעילויות העירוניות, אבל את החלטת לצערי לא לאפשר הצבת באנריים ועיגולדים אלו.

תיאטרון
בהצגת התקציב שלך החלטת כי הפסטיבל הבינלאומי להצגות ילדים לא יתקיים בפסח 2022 ,פסטיבל בעל מסורת ארוכת שנים ובית היוצר של התיאטרון בקרב ילדים ובני נוער במדינת ישראל, כאשר הדבר נודע לי, פעלתי במסגרת וועדת הכספים אשר התקיימה בחודש דצמבר לתקצב פסטיבל חשוב זה.

ועדת הכספים אישרה את התקציב הדרוש ולאחר מכן גם מועצת העיר אישרה, שמחתי לראות בפרסומי העירייה את הפרסום לפסטיבל הבינלאומי שיתקיים בחול המועד הקרוב .

מילב
חברי אלי לנדאו, יו"ר מיל"ב , עדכן אותי כי בכוונתך לסגור את סניף כרמל של מיל"ב ולהעבירו למקום אחר. סניף המושך אליו גמלאים רבים זאת למרות התנגדות נחרצת של חברים הנוטלים חלק בפעילות.

ספורט
רשות הספורט נהגה לארוך שנים לקיים אירועי ספורט גדולים שמשכו אליהם משתתפים רבים מחיפה ומרחבי הארץ . לצערי, מצאת נכון לבטל את מרוץ המדרגות בגלל מי שארגן את היה בנו של דני נישליס ז"ל. בנוסף, ביטלת את מרוץ חיפה ומרוץ הלילה אירועים מוצלחים שהתקיימו לאורך שנים. רק לאחר לחצים אפשרת לבצע מרוץ שנעשה כלאחר יד , וכך זה גם נראה.

חבריי ואני במועצת השינוי לא ניתן את ידינו להרס "ערש התרבות והספורט" בעיר חיפה.

את מנגינת התרבות והספורט בעיר חיפה לא ניתן לך להפסיק.

אלי בן דיין (צילום: אלבום פרטי)
אלי בן דיין (צילום: אלבום פרטי)

אלי בן דיין, חבר מועצת העיר מסיעת הליכוד, שלח מכתב לגזבר העירייה, בו הוא ממליץ לאשר
את תקציב העירייה לשנת הכספים 2022, עם השינויים שהוצעו ע"י חברי המועצה:

מכתבו של בן דיין:

לכבוד: מר שמוליק מרמלשטיין, גזבר העירייה

הנידון: תקציב רגיל עיריית חיפה לשנת הכספים 2022
בחודשים האחרונים נערכו דיונים רבים בוועדת הכספים ובמועצת העיר בדבר אישור תקציב העירייה הרגיל לשנת הכספים 2022. במהלך כל התקופה נעשו פניות ואף פגישות עם חברי מועצה על מנת לדון כפי שהורתה ראש העיר. חרף הערות חברי המועצה, לרבות חברי ועדת הכספים ויו"ר הוועדה גברת סופי נקש, רבים מטיעוננו לא התקבלו. במסמך האחרון שנשלח לחברי הוועדה ולחברי מועצת העיר הונחה הצעת תקציב לשנת הכספים 2022 לתאריך 06/3/22.

ההכנסות – בוצע עדכון ונאמד ב 653,617,2 אש"ח (כ-653,207,3 אש"ח כולל בני ציון).
הוצאות – בוצע עדכון ונאמד ב-364,13 אש"ח.

להלן ההחלטות אשר התקבלו בוועדת הכספים מיום ה-22/03/10:
א. אישור אומדן ההכנסות שהוצג על ידי גזבר העירייה ב-653,617,2 אש"ח (כ-653,207,3 אש"ח כולל בני ציון).
ב. אי אישור אומדן השינוי שהוצג ונשלח לחברי הוועדה והמועצה בסך 364,13 אש"ח.
ג. עדכון סעיפי הוצאה בסך 291,141 אש"ח .
ד. בוצעה הצבעה עבור כל סעיף בנפרד והסבר על ידי יו"ר הוועדה גברת סופי נקש.
ה. הושארה רזרבה בסך 794,128 אש"ח על מנת לאפשר יכולת שינוי ועדכון במידת הצורך.
ו. נשלח אקסל מפורט עם כלל הסעיפים לגזבר, לצוות המקצועי ולחברי המועצה בדבר השינויים שהוצגו ואושרו.
ז. נקבע לוח זמנים לקבלת הערות הצוות המקצועי טרם אישור התקציב בישיבת המועצה שנקבעה ל-23/3/22

ח. לאור אישור הערכת ההכנסות שהוצגה על ידי גזבר העירייה והעובדה שישנו איזון בין סך ההפחתות שהוצעו לסך התוספות. לרבות הגדלת יתרת הרזרבה לסך 794,128 אש"ח (כ-4 אחוז מהתקציב). המלצתי, כפי שהבאתי בוועדת הכספים, לאשר את השינויים שהובאו ואת תקציב העירייה לשנת הכספים 2022.הגיבו כאן לכתבה