קבלו את החובלות החדשות! • טקס סיום קורס חובלים 144 בחיפה ○ היסטוריה צה"לית! • צפו

שר הביטחון עם החובלים והחובלות החדשים (צילום: דובר צה"ל)

היסטוריה בתוך היסטוריה! • 9 חובלות – מספר שיא בסיום חובלים ובתוכן שתי הצי'פיות הראשונות בתולדות הקורס!

אמש (רביעי, 2/3/22) בבסיס זרוע הים של חיל הים בחיפה נערך הטקס המרגש של סיום קורס חובלים, מחזור מס' 144.

טקס סיום קורס חובלים 144 (צילום: אדיר יזירף) | צפו


תשע חובלות

גולת הכותרת של בטקס המרגש אמש, היתה (ומבלי להפחית, חלילה, מהישגם של יתר החובלים המדהימים!) שלראשונה הגיעו לסיומו של קורס החובלים היוקרתי – תשע נשים! מספר המהווה רבע מכלל מסיימי הקורס, וזהו גם שיעור החובלות הגבוה בקורס זה בכל הזמנים!

החובלים והחובלות החדשים – קורס 144 (צילום: אדיר יזירף) | צפו


הצ'יפיות הראשונות!

בין המסיימות שעשו היסטוריה אמש, ישנן לראשונה גם שתי חובלות במגמת מכונה, המכונות "צ׳יפיות". 

נציין גם כי אחת ממסיימות קורס חובלים זה היא סגן דולב נמני, בת 21 מקריית אתא, שסיימה את קורס החובלים במגמת שייט.

סיום קורס חובלים 144 (צילום: יוסף הירש)

36 צוערים

סיימו את הקורס 36 צוערים, להם הוענקה סיכת החובל ודרגות הקצונה. הבוגרים והבוגרות סיימו את קורס החובלים בסיום הכשרה מקצועית קרוב לשנתיים וארבעה חודשים בבה"ד זרוע הים ובסיומה הם יצטרפו ממש בקרוב לחוד החנית של צה"ל ויובילו את הפעילות המבצעית של זרוע הים בשנים הבאות.

סיום קורס חובלים 144 (צילום: יוסף הירש)

האורחים המכובדים

הטקס המרגש ורב הרושם נערך במעמד שר הביטחון, בני גנץ, בראשות סגן ראש המטה הכללי, האלוף הרצי הלוי, ובהשתתפות מפקד זרוע הים, האלוף דוד סער סלמה, מפקד בה״ד זרוע הים, אלוף-משנה תמיר שמש, קציני הפיקוד הבכיר של זרוע הים, אורחים נוספים, בהם גם מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית בישראל השייח מוואפק טריף, שהגיע לשמוח בשמחתו של הקצין הדרוזי החדש החובל סגן ג’אד שאהין בן 21 מהכפר בית ג’אן שבגליל העליון, שישרת באח”י חץ במגמת שייט, בני משפחות החובלות והחובלים החדשים ועוד.

סיום קורס חובלים 144 (צילום: יוסף הירש)

מפקד חיל הים, האלוף דוד סער סלמה, בירך:

זרוע הים ניצבת היום ככוח רב עוצמה, עמוד תווך מרכזי בביטחון מדינת ישראל. המרחב הימי הפך להיות עומק אסטרטגי רב משמעות, מרחב המעמיד למדינת ישראל יכולות במימד הביטחוני, האנרגטי, הכלכלי והמדיני. הערב, הגעתם אל הפסגה. אתם ראויים להתמלא גאווה, להתרגש, ולזקוף קומה. החל ממחר, מתייצבים אתם בגשרים, בחדרי המנועים ובמרכזי העצבים של ספינות הטילים והצוללות – לשאת את דגל משמרת העתיד של זרוע הים. הסכנה הגדולה ביותר האורבת למפקד, היא ההרגשה שהוא יודע הכל. למפקד טוב דרוש האומץ ללמוד מטעויות, האומץ לתחקר את שגיאותיו ודרושה לו צניעות. בכלי השייט שלנו רבים מהלוחמים מחזיקים ידע רחב, ניסיון ותבונה מבצעית – למדו מהם ומנסיונם, תבונתם יקרת ערך עבורכם. אין לי כל ספק, אתם ואתן תובילו את הזרוע לאופקים חדשים ורחוקים.
מפקד חיל הים האלוף דוד סער סלמה – סיום קורס חובלים 144 (צילום: יוסף הירש)

מדבריו של סגן הרמטכ"ל, האלוף הרצי הלוי:

אתם חובלות וחובלים יקרים, המסיימים כאן היום הכשרה ארוכה ומשמעותית, אתם מיטב הנוער שיש למדינת ישראל. אני לא מכיר כל אחד ואחת מכם אישית, אך אני יודע שאתם נבונים, מוכשרים, לומדים, מוכנים ונכונים לכל אתגר – אחרת לא הייתם מצליחים להגיע לרגע הזה. הערכה עצומה לכם על דרך ארוכה, נבחרתם מבין רבים מאוד שהחלו את הדרך. התמדתם, השתפרתם, הצלחתם. לכן, החובלות אתן פורצות דרך. זהו הקורס עם מספר המסיימות הגבוה ביותר עד היום ואתן ראויות להערכה על התמודדות והצלחה – זה מתבקש מתוך שוויון ההזדמנות וזה ראוי להערכה רבה כי זה לא היה כך תמיד. עולם הים הוא לכאורה 'בועה' סגורה לנמצאים במים, אך כיום אתם עם יכולות לפעול בים ומהים, בשיתופי פעולה חשובים מאוד עם כוחות היבשה, האוויר ועוד. מעל כל אלה אצייד אתכם בתובנה חשובה ביותר בעיניי – דעו שתהיו מפקדים טובים, אם תראו את פקודיכם. חייליכם אינם אמצעים בדרך למטרה – הכירו אותם, טפחו את המצטיינים וחזקו את המתקשים, אמנו אותם, דאגו להם, וחנכו אותם, תנו להם דוגמא אישית, פעלו כך שירצו להיות כמוכם.
סגן הרמטכ"ל, האלוף הרצי הלוי (צילום: דובר צה"ל)

לקראת סיום הטקס, נשא דברים גם שר הביטחון בני גנץ שבירך את החובלים:

לזרוע הים, כבר בימיה הראשונים כ"שירות הימי״, הייתה תרומה גם בסיוע לעליה וגם במבצעים במלחמת השחרור. באין ספור פעולות, מבצעים ומלחמות, היוותה הזרוע חלק שלא ניתן להפריז בחשיבותו לעוצמתנו ולחוסננו הלאומי. מאוניות המעפילים ועד לספינות הסער הראשונות והחדשות, בנינו צבא שמגן עלינו. אבל גם אם יהיו לנו הצוללות המתקדמות ביותר והספינות המשוכללות ביותר – אנו תלויים קודם כל באנשים שמחזיקים בהגה הספינה, ובחברה שמחנכת אותם לעשות כך. אני שמח מאוד לראות כאן בטקס תשע נשים מצטיינות שסיימו את המסלול המאתגר. שילוב הנשים בכלל המערכים, ובמיוחד במערכי הלחימה, אינו ג'סטה או פעולת יח"צ, אלא צורך ביטחוני ראשון במעלה.
שר הביטחון בני גנץ מסיר דרגה לקצין (צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון)

הדור הבא של מפקדי זרוע הים

למי שאינו יודע – קורס חובלים בצה"ל הינו קורס קצינים התנדבותי ויוקרתי המכשיר את דור המפקדים הבא של זרוע הים, העתידיים לפקד בכלי השיט המתקדמים – בהם הצוללות, ספינות הטילים וכלי הביטחון השוטף.

עיריית טירת כרמל – רחב
סיום קורס חובלים 144 (צילום: יוסף הירש)

קציני הים

במהלך הטקס נחשפה סיכת “קצין הים” ל-36 בוגרי הקורס והוענקה להם דרגת סגן. קורס חובלים הוא אחת ההכשרות הארוכות והאינטנסיביות בצה”ל, הנמשכת שנתיים וארבעה חודשים ומחייבת חתימת קבע של חמש שנים, ממנה יוצאים עם תואר אקדמי ורישיון שייט (סקיפר). 

סיום קורס חובלים 144 (צילום: יוסף הירש)

הכשרה מאתגרת

החניכים והחניכות בקורס עוברים טירונות של רובאי 03, סדרת ים של שלושה חודשים הנחשבת לשלב מאתגר ביותר מבחינה פיזית וגם הכשרת חי”ר וימאות. בסיום הקורס משובצים החובלים והחובלות בספינות ובצוללות וכעבור כמה חודשים יוצאים להשלמה חיילית שאחריה ישובו לכלי השיט כמפקדי מחלקות.

סיום קורס חובלים 144 (צילום: יוסף הירש)

המפקדים החדשים בים

כל בוגרי הקורס יוצבו כבר בימים הקרובים על כלי השיט המבצעיים של זרוע הים, במגוון תפקידי פיקוד מבצעיים ועתידים להיות חלק מהתעצמות כוללת של הזרוע בספינות המגן החדשות מדגם ״סער 6״, דור צוללות ״הדקר״ וכלי שייט חדשים אחרים. הקורס הארוך כולל גם הכשרה לתפקיד הקצין הלוחם בים ולימודי תואר אקדמאי באוניברסיטת חיפה. במהלך הטקס המרגש נטלה חלק גם תזמורת צה”ל ולהקת חיל הים שהנעימה לקהל בשיריה הנוסטלגיים של חיל הים.

שר הביטחון עם החובלים והחובלות החדשים (צילום: דובר צה"ל)

"שרק יהיה הים שקט"

מי שוודאי נשם לרווחה אמש במהלך הטקס המרהיב והמרגש כל כך, בעודו משקיף מן הצד ומחייך בגאווה, והיה אחד מהאנשים שעמלו וטרחו לילות כימים למען הצלחתו של האירוע, היה כמובן רס"ר הבסיס בחיפה, רנ"ג שחר ליבר, שאמר לכתב החדשות של חי פה:
"אין ספק כי קורס חובלים הוא מהמסלולים הקשים, הארוכים והמאתגרים בצה״ל. כמו תמיד בכל אירועי טקסי קורס חובלים שאנו מארגנים כאן בבסיס בחיפה, גם טקס זה היה מאורגן להפליא, מרשים ומוצלח ביותר, תודות לכל אלה שטרחו וסייעו להצלחתו".

רנ"ג שחר ליבר רס"ר בסיס חיפה (צילום: יוסף הירש)

הדרגים הגבוהים

"מידיי שנה כל טקס יפה מקודמו", מציין ליבר, "ואנו עושים לילות כימים להצלחתו, במיוחד כשמגיעים לבסיס הדרגים הגבוהים ביותר במדינה, שר הביטחון וסגן הרמטכ"ל.

חירותה וריבונותה של מדינת ישראל נשענות על כתפיהם של אלו הנושאים בעול הגנת המדינה ובשמירה על ביטחונה – ו 36 הצוערים והצוערות החדשים שסיימו את הקורס הערב, אני סומך עליהם ומשוכנע בהצלחתם, שינצחו במשימותיהם ותמיד ישובו בשלום. מאחל הצלחה רבה לחובלים וגם לחובלות החדשות, הם העתיד של כולנו, מי ייתן וניפגש כולנו תמיד רק בשמחות. והעיקר, כמו שאומר השיר הידוע… שרק יהיה הים שקט!"

סיום קורס חובלים 144 (צילום: יוסף הירש)

"הים לכולנו פתוח"

נוכל רק להגיד, כמילות השיר המיתולוגי של להקת חיל הים:
"בוא אלינו, אלינו, אלינו לים, אל הים המלהיב הפרוע, אל השמש הזאת, לרוחות העזות, כי הים לכולנו פתוח"

סיום קורס חובלים 144 (צילום: יוסף הירש)

ולסיכום, צוות חי פה – תאגיד החדשות, מאחל לקצינות ולקצינים החדשים, בוגרי קורס חובלים 144 של זרוע הים, המון הצלחה בתפקידם החדש!

צאו, הפליגו, הנהיגו ושובו תמיד בשלום לנמל הבית! 

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
  1. אזרח וותיק אמר/ה

    עם נוער שכזה-. גאווה אמיתית!!!

  2. רפי רפול - חסון.חיפה.עיתונאי אמר/ה

    כל הכבוד לחובלות ולחובלים החדשים. יישר כוח לכם.

  3. אב חובל אמר/ה

    תודה לזרוע הים ולמארגני הטקס על ארגון ואירוח למופת

הגיבו כאן לכתבה