ריטה קסימאו-בראון: מכתב תודה והוקרה מנשיא המדינה ראובן

נשיא המדינה ראובן ריבלין שלח מכתב תודה והוקרה לניצולת השואה ריטה קסימאו – בראון דיירת ה"בית החם לניצולי השואה" בחיפה !

Screen_Captures128.jpg

בתמונה: מימין, ניצולת השואה ריטה קסימאו-בראון מעניקה את סיפרה "פורטריט" לנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, בעת ביקורה במשכן הנשיא בירושלים.
מאת: כתב החדשות של האתר "חי פה"

ב"יום השואה הבינלאומי" שצויין לאחרונה ב 27.1.2016, התארחו כאמור ניצולי השואה של ה"בית החם לניצולי השואה" של עמותת "יד עזר לחבר" בחיפה עובדיה ומתנדביה במשכן נשיאי ישראל ב"בית הנשיא" בירושלים. נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נפגש ואירח את ניצולי השואה בחמימות רבה, במפגש ובמעמד שהיה מרגש ביותר, אמר הנשיא ריבלין לניצולי השואה: "מי שחיו בתחתית והצליחו להקים כאן בית, מחובתנו להבטיח להם כי ניצולי השואה החיים בקרבנו חיים, יחיו את חייהם ברווחה ויהיו להם חיים רגועים". עוד הוסיף בדבריו נשיא המדינה: "אין זו אלא חובתנו המוסרית כמדינה וכעם, הולך ונסגר חלון ההזדמנויות שיכול להבטיח לדור הניצולים את הרווחה הנדרשת, אנחנו כאן במדינה הזו חבים לניצולי השואה את הרגעים האלה שיהיו ללא מחסור. עם ישראל חי והניצולים הם ללא ספק אחת הסיבות לכך".

001-ניצולת_שואה.jpg

בתמונה: מימין, ניצולת השואה ריטה קסימאו-בראון בת 81 מפולין, ומשמאל סיפרה "פורטרייט – דיוקן של ילדת שואה".
במהלך המפגש המרגש העניקה דיירת ה"בית החם לניצולי השואה", ניצולת השואה מפולין הגב' ריטה קסימאו-בראון בת 81, את סיפרה המרגש "פורטרייט – זיכרונותיה של ילדת שואה" לנשיא המדינה ריבלין, שהבטיח לעיין ולקרוא בספר אודות סיפור חייה בעיון רב.

לאחרונה, קיבלה הגב' קסימאו-בראון מכתב תודה והוקרה מנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין החתום בכתב ידו ובחתימתו בו כתב:
"ריטה היקרה,
התרגשתי לקבל את ספרך "פורטרייט – זיכרונותיו של ילד שואה", המתאר את זיכרונותייך האישיים כילדה זיכרונות השזורים בפסיפס היסטורי מרתק וכואב.
מאמצייך ונחישותך לספר את סיפורך, באמצעים ספרותיים וויזואליים, היא עדות לגדולתך כמי שנחלצה מתהומות הרשע, ובחרה בחיים. כאישה שהאמונה בצדקת דרכה היתה ותהיה נר לרגליה. אישה שהתעקשה ומתעקשת לתת ולתרום לחברה הישראלית בכל תחומי החיים.
יישר כוח על פועלך יוצא הדופן, מאחל לך עוד שנים רבות של בריאות ועשייה".
שלך בברכה ובהערכה,
ראובן (רובי) ריבלין ,נשיא המדינה.

DSC_2913.JPG

סיפור חייה של הגב' ריטה קסימאו בראון, בת 81, ילידת פולין 2 ילדים ובת + 3 נכדים.
בשנת 1941 הגיעו הנאצים לעיירה שלהם טורמונטב בפולין. משפחה: אמא אבא ו 3 ילדים. כשפרצה המלחמה הייתה בת 7 . כאשר החל רצח היהודים על ידי הצורר הנאצי משפחתה שהתה חודשים רבים בגטו דריסוייאטי, הוריה עבדו עבודות כפייה. חוותה תחושות של רעב ופחד. תוך כדי בריחה מהגטו התחבאו באסמים, דירים, רפתות ומערות ביערות. לבסוף מצאו מקלט במערה צרה חשוכה מתחת לאורווה של משפחה נוצרית ושם התחבאו קרוב לשנתיים. לאחר השחרור, משפחת קסימאו עברה לגרמניה ובשנת 1946 למחנה עקורים. הגיעו לניו-יורק. ריטה קיבלה כמה תארים אקדמיים במשך השנים. בשנת 1971 ריטה ושני ילדיה עלו לישראל. ריטה משתמשת באומנות ובדמיון כדי לרפא ולהעשיר את נפשה. בסופו של דבר המשפחה המקורית נשארה בחיים אבל שאר בני משפחתה האחים של ההורים ניספו עם ששת המיליונים קורבנות השואה. ריטה כתבה ספר "דיוקן של ילדת השואה" .Portrait of Holocaust Child, גרה כיום ב"בית החם לניצולי שואה" שבקריית החסד של עמותת "יד עזר לחבר" בחיפה.

מצורף להלן סירטון בשפה האנגלית, אודות סיפור חייה של הגב' ריטה קסימאו-בראון, בת 81 ניצולת השואה מפולין בתקופת הצורר הנאצי.

https://vimeo.com/158331961

צילומים: ירון כרמי אתר "חי פה", אורסולה בקר, ג'ו לוציאנו, אדיר יזירף.

שולחן_העבודה88.jpg

יד עזר לחבר - חיפה

לא ניתן להגיב